Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

mitar1982

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
29.03.2004
Poena
113
Zavidi gde je jug, i kako je "ušuškano". 3-jka deluje ok, nema prozor na donjem zidu, samo onaj uvučeni ka terasi. Ako prozor u 4-ci gleda otvoreno ka jugu/jugozapadu biće teže za rashladiti. Ako stan gleda ka jugu, a 4-ka ka istoku veći deo dana će biti u senci, i ne bi trebalo da bude problem da se dohladi indirektno. Dnevna soba je mala za 18-cu, napraviće veliku promaju u dnevnoj, a neće puno pomoći hlađenju drugih soba.

zamzung

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poena
93
Dobaciće klima i do tih soba ali biće jedva mlako. Za kvalitetan rad klima uređaja (da bi postigao željene temperature) je ključno i dobro mešanje vazduha.
Sa ovakovom strukturom stana, to ćeš postoći sa više manjih uređaja.

To šta naši investitori crtaju i predviđaju u novogradnji nema veze s vezom.
To na nekoj drugoj temi.

MikiBL

Flash Drive
Učlanjen(a)
30.09.2020
Poena
8
Prvi put sam na ovom forumu, ne snalazim se pa možda pišem u pogrešnoj rubrici?

Pročitah od Proletera da je LLCE12 jača za grijanje od LMCE12, a zar nije obrnuto?

daxyco

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
24.06.2009
Poena
63
Momcovi treba mi pomoc. Uskoro treba da se uselimo u novi stan, evo nacrt stana. Plavim sam obelezio mesto za klimu jer je investitor tu vec napravio rupu i mesto za spoljnu jedinicu. Moje pitanje je da li ce recimo vox iva 12 moci da rashladi i dobaci do soba 3 i 4 ili ce morati 18ka? Stan je ukupno 60,3 kvadrata. Izbegao bih postavljanje vise klima makar prve godine. Stan je izolovan sa svih stranaPogledajte prilog 310687
Šta god radio, ne postavljaj 18-icu u stan. Bukvalno nikad to nije dobra ideja. Ja je na poslu imam, u kancelariji od 50 kvadrata sa plafonom 3.2m, gomilom računara i monitora, ogromnim video zidom (potrošači reda 1-5kW, zavisi od load-a na mašinama), i ta 18-ica je zlo, bukvalno ne može da se boravi tu od nje. Imamo jednu 12-icu na drugoj strani prostorije i vrlo retko palimo veću klimu.

TheRevolucija

Flash Drive
Učlanjen(a)
08.05.2011
Poena
16
Pozdrav, treba mi savet kako i gde da postavim klima uredjaje, za stan po semi na slici (oprostite na amaterskom crtezu :))

Stan ima centralno grejanje, stara gradnja (pocetak 80ih), nova stolarija. Stavio bih inverter klime, zimi mi je dogrevanje najznacajnije za sobu 1 (nista drasticno, ali ipak nekad treba malcice da se dogreje). Budzet je oko 900e. Najblizi sam tome da stavim jednu klimu u dnevnu sobu, a jednu u sobu 1. Misljenja, saveti?

Prilozi

• 20210627_134315.jpg
    20210627_134315.jpg
    234.5 KB · Pregleda: 56

proleter

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poena
43
Prvi put sam na ovom forumu, ne snalazim se pa možda pišem u pogrešnoj rubrici?

Pročitah od Proletera da je LLCE12 jača za grijanje od LMCE12, a zar nije obrnuto?
LLCE12 na -15 greje sa 3kw.LMCE greje sa 2.6kw.Međutim LMCE ima tišu unutrašnu i spoljnu jedinicu i lepši dizajn.LLCE je ulazni model.

smarac

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
11.09.2004
Poena
48
kratko pitanjce za iskusnije .... koja klima je najefikasnija (energetski razred) da je uzmem za kucu .. prizemlje sprat mala kuca sve otvoreno oko 80kvm veza donjeg i gornjeg novia je stepeniste, klima bi bila gore pored stepenica, trazim inverter klimu da grejem zimi i pomalo hladim leti kad su najtopliji dani. treba mi 20ica ili 18ica j bih rekao

cruiser

Flash Drive
Učlanjen(a)
20.12.2020
Poena
28
Primarno grejanje za tu kvadraturu najmanje dve klime pa cak i tri ali 12-ke,zavisi i od izolacije i rasporeda.

YT1KB

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.11.2020
Poena
3
LLCE12 na -15 greje sa 3kw.LMCE greje sa 2.6kw.Međutim LMCE ima tišu unutrašnu i spoljnu jedinicu i lepši dizajn.LLCE je ulazni model.
Mislim da gresis
12 LMCE na -10 daje 3.5kw
12 LLCE na -10 daje 3.2kw

Prilozi

• B56AF943-4081-4818-B603-02CD5F074BD1.png
    B56AF943-4081-4818-B603-02CD5F074BD1.png
    186.5 KB · Pregleda: 31
  • D8DEA8CB-35D9-4DF7-8B76-8E302A1E4FC7.png
    D8DEA8CB-35D9-4DF7-8B76-8E302A1E4FC7.png
    214.1 KB · Pregleda: 34

MikiBL

Flash Drive
Učlanjen(a)
30.09.2020
Poena
8
Ne znam odakle je proleter uzeo podatke za poređenje na -15?
Meni su poznati podaci poput ovih što ih je prezentovao YT!KB, tj za -10.
Evo jednog pregleda:

Prilozi

• Fj.png
    Fj.png
    47.1 KB · Pregleda: 47

proleter

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poena
43
Gledao sam podatke iz Eurovent izveštaja koliko snage na grejanju imaju na -15 LLCE12 i LMCE12.Evo izveštaja pa pogledajte šta piše za -15.

Prilozi

• Eurovent FUJITSULMCE12.pdf
    76.2 KB · Pregleda: 18
  • eurovent-sertifikat-asyg12llce-aoyg12llce.pdf
    16.6 KB · Pregleda: 13

proleter

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poena
43
Za LLCE i LMCE Eurovent daje izveštaj o snazi uređaja na minimalnoj temperaturi spoljne sredine koju je proizvođač deklarisao i te temperature su -15.Za Fujitsu LTCA Eurovent daje izveštaj za -20 zato što je ta klima predviđena prema specifikaciji za grejanje do -20.

YT1KB

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.11.2020
Poena
3
Gledao sam podatke iz Eurovent izveštaja koliko snage na grejanju imaju na -15 LLCE12 i LMCE12.Evo izveštaja pa pogledajte šta piše za -15.
Pretpostavljam da onda ima neki “Back up heater” posto na Tbiv daje 2.8kw sto je na -7. Nije mi logicno da daje vise snage na -15 nego na -7 osim ako nema pomoc🙄
Ima pametnijih od mene. Voleo bi da nam pomognu.

gfx

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
21.12.2013
Poena
28
Opet tvoje klasicno manipulisanje podacima i "dnevnopoliticki marketing" bas poput onog skorasnjeg kad si na jednom forumu pisao da imas (i velikodusno delio savete "iz iskustva"), a na drugom kako ipak nemas KMTA12.

Za one koji te bas ne poznaju najbolje, mali podsetnik na ne tako davno ispisan post kada si se kleo u tacnost podataka iz Fujitsu Design&Technical Manual-a dok si za podatke sa Euroventa pisao...
proleter:

Pa naravno da više verujemo podacima koje daje Fujitsu nego Euroventu.Japanci imaju bolje merne instrumente.Kinezi mere kineskim instrumentima koji teško da su tačni:-D

Tebi nesto verovati... (n)

Poslednja izmena:

MikiBL

Flash Drive
Učlanjen(a)
30.09.2020
Poena
8
Pretpostavljam da onda ima neki “Back up heater” posto na Tbiv daje 2.8kw sto je na -7. Nije mi logicno da daje vise snage na -15 nego na -7 osim ako nema pomoc🙄
Ima pametnijih od mene. Voleo bi da nam pomognu.
Iz specifikacija proizvođača i euroventa. postavio sam mali pregled (samo) nekih parametara Fujitsu klima iz stare serije L (sa R410), pa i podatak
BACKUP HEATER CAPACITY/DECLARED CAPACITY u [kW] koji mi baš i nije jasan. U smislu odnosa dva kapaciteta: Koja? Pri kojim uslovima? A taj odnos ne bi trebao imati jedinicu [kW], već biti neimenovan ili [kW/kW]. Vjerovatno da nisam u pravu, pa bih volio tumačenje.

EmaXx

Flash Drive
Učlanjen(a)
07.10.2020
Poena
43
Da pokusam.
Backup heater je fitivna vrijednost(ajmo rec neki zamisljeni grijac) koji je potreban da klima ispuni svoj pdesignH.
Npr klima ima pdesignH 2.5(obicno na -10 ili -7)
Da bi ispunila shoj pdesignH od 2.5kw ima backup heater od 0.31 kw u kalkulaciji. Tako je njena deklarisana snaga 2.19 kw.
Evo ti na ovoj stanici primjer, otvori odmah na pocetku zeleno polje informacijski list proizvoda.

YT1KB

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.11.2020
Poena
3
Da pokusam.
Backup heater je fitivna vrijednost(ajmo rec neki zamisljeni grijac) koji je potreban da klima ispuni svoj pdesignH.
Npr klima ima pdesignH 2.5(obicno na -10 ili -7)
Da bi ispunila shoj pdesignH od 2.5kw ima backup heater od 0.31 kw u kalkulaciji. Tako je njena deklarisana snaga 2.19 kw.
Evo ti na ovoj stanici primjer, otvori odmah na pocetku zeleno polje informacijski list proizvoda.

Od prilike jasno.
A koja je onda kalkulacija sa TOL gde je dosta veca vrednost kod 12LLCE nego 12 LMCE a po svim parametrima bi trebalo da bude drugacije.

EmaXx

Flash Drive
Učlanjen(a)
07.10.2020
Poena
43
Nisam bas dublje ulazio u temu, sjecam se da je to za LLc bilo na mnogim forumima u raspravi. Sto se tice euroventa, ja koliko znam tol se ne testira vec se prepisu vrijednosti date od proizvodjaca. Da dodam, ne bi me cudilo da LMC ima manje snage od LLC. LMC 12 ima kompresor male kubikaze.

Xepoj87

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poena
63
Upravo tako, TOL se ne testira, inace ne bi bile tako zaokruzene vrednosti. Llce ima stariji format dokumenta, dok u novom koji ima lmce, pise "declared heating capacity", a ne "measured".

proleter

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poena
43
Fujitsu LLCE12 je odlična klima radi se o starijem modelu koji se koliko znam više ne proizvodi i nema WI FI ili jonizator ali greje i hladi za sve pare pa i više.Ume da zavrti kompesor kada je hladno ali nije to problem lepo radi.Iako se radi o ulaznom modelu ta klima je primer kako treba napraviti dobru klimu po pristupačnoj ceni.Ima dobru modulaciju i unutrašnja jedinica je tiha.Ja sam sa tom klimom LLCE zadovoljan bio bi prezadovoljan kada ne bi trošila struju uopšte ali teško da ima takve klime:)

Xepoj87

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poena
63
To sve nema nikakve veze sa cinjenicom da llce nije jaca od lmce i da jedna klima ne moze da daje vise toplote na -15c, nego na -7c.

• Like
Reagovanja: gfx

Kesa

Flash Drive
Učlanjen(a)
16.02.2021
Poena
63
Ima neko preporuku za firmu za ugradnju Vox klima u NS? Da se lepo odrade vakumiranje i da nisu neki fuseri

gfx

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
21.12.2013
Poena
28
To sve nema nikakve veze sa cinjenicom da llce nije jaca od lmce i da jedna klima ne moze da daje vise toplote na -15c, nego na -7c.
Osim za @proletera, koji (navodno) ima taj LLCE, AKO ga uopste ima, ako i sa njim nije slucaj kao sto je pre par dan ispalo sa KMTA za koju je takodje pisao da ga ima, pa ispade....
A kada se pisanje svodi na "veruj mi na rec", i mahanje Eurventom, i kad se vidi da je nivo tehnicke potkovanosti i argumentovanog pisanja ravan nuli, postavlja se pitanje da li takav clan uopste ikakvu klimu ima.
Zato i rekoh... takvom verovati... 👎

Oswajac

Flash Drive
Učlanjen(a)
16.03.2009
Poena
28
Pozdrav,
izgleda da cu morati da ugradim klimu, problem je sto mi se dva zida kuce lepe sa komsijom, ostaje mi jeda zid gde ima smisla ubaciti klimu ali jedino mesto gde bi bila klima je bukvalno iznad garniture a posto je to deo sobe gde beba boravi nezgodna je pozicija klime.
Trebalo bi hladiti nekih 40ak m2 ide se iz jedne u drugu sobu.
Da li psotoje klime bez spoljne jedinice neke pokretne ali koje nemaju odvod? Meni klima treba da hladi za grejanje imam uvedeno parno grejanje.

reksys

Flash Drive
Učlanjen(a)
04.08.2014
Poena
28
Pozdrav,
izgleda da cu morati da ugradim klimu, problem je sto mi se dva zida kuce lepe sa komsijom, ostaje mi jeda zid gde ima smisla ubaciti klimu ali jedino mesto gde bi bila klima je bukvalno iznad garniture a posto je to deo sobe gde beba boravi nezgodna je pozicija klime.
Trebalo bi hladiti nekih 40ak m2 ide se iz jedne u drugu sobu.
Da li psotoje klime bez spoljne jedinice neke pokretne ali koje nemaju odvod? Meni klima treba da hladi za grejanje imam uvedeno parno grejanje.
NE.

MikiBL

Flash Drive
Učlanjen(a)
30.09.2020
Poena
8
Molim preporuku,
Kupio sam 12LUCA koja treba grijati 20 ili 40m2, zavisno od upotrebe drugog izvora grijanja u susjednoj prostoriji koja je na pravcu duvanja. Potrebna je još jedna klima za dnevnu sobu 20m2 (koja možda nekad i promijeni namjenu). Siguran sam da je 09LMC koja je 1000KM dovoljna, ali sam u dilemi da li ipak uzeti 12LLCE (1000-1100KM) ako je to sigurno bolje rješenje kao eventualna podrška za onu 12LUCA, ili to može i ova 09LMC bez problema. 12LMCE je 1300KM, pa je to već cijena iznad.
Vidim postoje dileme i rasprava oko specifikacija ovih LLC i LMC modela, pa to sve još više stvara nesigurnost u mome izboru.
Ako je Fujitsu, opredijelio sam se za ovu (stariju) seriju.
Inače, velika je polarizacija na relaciji Fujitsu-Gree i uopšteno Japanci-Ostali, tako da se teško može dobiti neko mišljenje u kome neće biti isključivosti.
Hvala!

MikiBL

Flash Drive
Učlanjen(a)
30.09.2020
Poena
8
Da ponovo nabacim onaj pregled za poređenje, sada proširen sa još relevantnih parametara.
Naglašene su vrijednosti kapaciteta grijanja Ph pri graničnoj radnoj temperaturi TOL (-15°C), za modele 12 i za modele 09.
Vidi se neočekivano: kod oba LMC je Ph na TOL niži nego kod odgovarajućih LLC???
Maltene je kao kod LUC!
Za razliku od toga, Ph na Tbiv je, prema očekivanju redom Ph(LLC)<Ph(LMC)<Ph(LUC)
Tako da to zbunjuje i molim savjet u vezi prethodne dileme oko izbora dodatne klime.

Prilozi

• Fj1.png
    Fj1.png
    51.9 KB · Pregleda: 29
Poslednja izmena:

Foka011

Flash Drive
Učlanjen(a)
28.06.2021
Poena
1
Screenshot_20210628-130616_Gallery.jpg

Pozdrav drugari,
Na slici je skica naseg stana u kome mi vec godinama nemamo klimu jer se sve nadamo da cemo naci neko carobno resenje, a da ne kupujemo vise klima... Kako smo shvatili da od ideje da klima ide negde u hodnik nema nista, odlucili smo se na kupovinu jedne po jedne. Trenutno nam je plan da kupimo klimu za spavacu sobu - i suprug i ja radimo od kuce, ja sam u spavacoj, to je ova manja u produzetku trpezarije, on u decijoj, to je ova druga koja nema terasu. u dnevnoj smo tek predvece i uvece kada dete zaspi. Spavaca je istocna strana, decija zapadna (u decojoj je vecinom dana prijatno). E sad moje pitanje - jel ima smisla ovaj neki plan i kupovina prve klime? Trenutno trazim i mozda neke dve jeftinije za dnevnu i spavacu da uzmemo u isto vreme. Jel imate neki predlog za 2 jeftinije, sta uzeti? Vidim da ste za neku Vox rekli da je ok, ali deluje dosta bucna - 54db? Klime nam trebaju samo za hladjenje, tako da ne znam da li je neka velika usteda kupovati skuplje na kontu energetskog razreda? Jel imate jos neki predlog za dve odvojene klime jeftinijeg ranga ili jednu skuplju, pa onda samo jedna soba... Znam da sam smorila sa toliko pitanja, ali da znamo sta nam treba imali bi klimu i do sad, ne bi se kuvali :(
Puno hvala svima unapred.

maxy

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.10.2014
Poena
83
To je buka na max. Super tiha i jeftina klima ne postoji. Klima na hlađenju troši relativno malo struje, tako da...
Jedna klima može ovaj prostor da učini prijatnim za boravak, ako se klima pravilno koristi, tj. najbitnija stvar je da klima svede vlažnost vazduha na nizak nivo, pa tada ni temperatura od 26 C ne predstavlja nikakav problem. Ostavite je da radi non stop, baš kao i u režimu grejanja i ugođaj je zagarantovan.
Ja, ako kojim slučajem spavam u klimatizovanom prostru, svakako palim klimu koja mi se nalazi u dnevnoj sobi, na suprotnom delu stana od spavaćih soba, jer je tako mnogo ugodnije za spavanje.

Vrh Dno