Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ne mora turbina da se skida da bi se oprala.
Nisi upucen.
Vec sam postao fotke kako se to radi kad imas namjensku opremu za dubinsko pranje direktno na zidu.

Naravno, čak mislim da smo i ranije pisali o tome. Turbina ne mora ni da se zapusti toliko da je pranje češće od par sezona bespotrebno a i kad jeste, postoje namenski alati kao i ovaj sa slike između ostalog, koji završava posao podjednako dobro. Čak i jeftini paročistači za kućnu upotrebu služe svrsi.
Često skidanje turbine bez potrebe je sve samo ne pametno, posebno kod jeftinih ili starijih uređaja gde je plastika toliko krta da samo rasturanje klime predstavlja rizik da neka žabica ili "pero" turbine pukne i eto problema.
 
Postovani, sta biste preporucili za hladjenje stana 34m2, racunajte garsonjera praougaonik konfiguracije + 1 ekstra soba? Budzet 30000?
 
Ne mora turbina da se skida da bi se oprala.
Nisi upucen.
Vec sam postao fotke kako se to radi kad imas namjensku opremu za dubinsko pranje direktno na zidu.
Hvala
U pravu si :) nisam upucen da imam namenski alat za dubinsko pranje u podrumu. Hvla puno! :)

Gledao sam na YT kako lik cisti ovako, ali tvoj argument je da nesto moze ali "samo" treba namenski alat :) mislim kada sam procitao post bukvalno su mi se okrenule oci u glavi za 360 stepeni...
Jos posle zida teksta gde pisem sta u KV rade majstori, znam ih puno i znam da ni jedan nema ovakav perac, uglavnom furaju mali parocistac.
Pritom da ne pominjem sto da bi se skinula turbina treba da se odsrafe jos 2 srafa kod ovog momenta do kojeg je rasklopljeno kod tebe na slici (barem kod mene)
 
Hvala
U pravu si :) nisam upucen da imam namenski alat za dubinsko pranje u podrumu. Hvla puno! :)

Gledao sam na YT kako lik cisti ovako, ali tvoj argument je da nesto moze ali "samo" treba namenski alat :) mislim kada sam procitao post bukvalno su mi se okrenule oci u glavi za 360 stepeni...
Jos posle zida teksta gde pisem sta u KV rade majstori, znam ih puno i znam da ni jedan nema ovakav perac, uglavnom furaju mali parocistac.
Pritom da ne pominjem sto da bi se skinula turbina treba da se odsrafe jos 2 srafa kod ovog momenta do kojeg je rasklopljeno kod tebe na slici (barem kod mene)
Pa nije KV centar sveta, vec sam ti pre par dana lepo objasnio sto se tice pranja i servisiranja, a ne secam se da si trazio da te povezem sa ekipom koja obavlja servis?
To sto ima dodatna 2 srafa ne znaci nista, i sve se svodi na procenu onoga ko posao obavlja, jer turbina kad se skine se nosi negde da se opere tj neko mora da sidje sa merdevina, proseta ti se po stanu pa da posle kazes za njega da ti je isti isprljao i tome sl...
Ako je procena takva da ce se posao obaviti istim kvalitetom,ali brze, bez skidanja turbine sta mislis sta ce neko ko to radi usluzno na kraju i da uradi.

Uostalom, to sto su tvoja iskustva i poznavanja majstora losa, nema potrebe da forsiras pricu da su svi losi i da ce svima biti losi.
Izuzetno je tesko citati tvoje konstantno kontriranje, a cesto i pametovanje.
 
Blokiras me i resena stvar :)
Nije Beograd = Srbija
Puno ljude je iz unutrasnjosti gde je usluga na nizem nivou.
 
Procitao sam par strana unazad i vidim da je vecina zadovoljna sa vox klimom. Uzeo bih neku najjeftiniju inverter varijantu sa wi fi, pa me zanima da li je vox iva6 najbolji izbor za te pare?
 
Kod vecine klima odavde ima jos dosta rasklapanja, a sto je najzeznutije, jeste delimicno skidanje i otkacivanje elektronike da bi se turbina izvadila. Ne preporucuje se cesto skidanje, jer lako dodje do ostecenja i to ce ti reci svaki ozbiljan servis.
 
Hvala
U pravu si :) nisam upucen da imam namenski alat za dubinsko pranje u podrumu. Hvla puno! :)

Gledao sam na YT kako lik cisti ovako, ali tvoj argument je da nesto moze ali "samo" treba namenski alat :) mislim kada sam procitao post bukvalno su mi se okrenule oci u glavi za 360 stepeni...
Jos posle zida teksta gde pisem sta u KV rade majstori, znam ih puno i znam da ni jedan nema ovakav perac, uglavnom furaju mali parocistac.
Pritom da ne pominjem sto da bi se skinula turbina treba da se odsrafe jos 2 srafa kod ovog momenta do kojeg je rasklopljeno kod tebe na slici (barem kod mene)
Ti si napisao da se turbina ne moze oprati ako se ne skine i da je sve ostalo fuseraj.
Posto radim ovaj posao preko 20 god osjetio sam se prozvanim pa sam ti zato i pokazao da moze.
Vecina zapne za to skidanje turbine,a sta je sa izmjenjivacem,samo dobar pritisak vode ga moze oprati.
 
Blokiras me i resena stvar :)
Nije Beograd = Srbija
Puno ljude je iz unutrasnjosti gde je usluga na nizem nivou.
Imaš neodoljivu želju da poentiras, ali nikako da pogodis barem u okvir gola. Sve nešto pored stative.
Čak ni rodbine nemam u Bg-u. Nisam iz unutrasnjosti, ali živim u jako malom mestu, dovoljno udaljenom od Bg-a.
Teraj ti po svom, nema potrebe da te blokiram. Kad bi te svi blokirali, ko bi ti onda skrenuo pažnju da grešiš? A grešiš, da se razumemo.
 
Procitao sam par strana unazad i vidim da je vecina zadovoljna sa vox klimom. Uzeo bih neku najjeftiniju inverter varijantu sa wi fi, pa me zanima da li je vox iva6 najbolji izbor za te pare?
Drugar je po preporuci par ljudi ovde uzeo pre odredjenog vremena, i ja sam posle par dana kod njega video kako radi i kupio sebi za radnu sobu :). Hladi sjajno, tiha je, spoljna jedinica je tiha.
Pored nje imam dve Midea (Fairwind + Mission) i ne vidim neku razliku.

Speaking of, da li neko zna slucajno za Midea Fairwind koji Wifi adapter ide, ako moze uopste :)?
 
Imaš neodoljivu želju da poentiras, ali nikako da pogodis barem u okvir gola. Sve nešto pored stative.
Čak ni rodbine nemam u Bg-u. Nisam iz unutrasnjosti, ali živim u jako malom mestu, dovoljno udaljenom od Bg-a.
Teraj ti po svom, nema potrebe da te blokiram. Kad bi te svi blokirali, ko bi ti onda skrenuo pažnju da grešiš? A grešiš, da se razumemo.
Ironija cele price je da ja sve sto sam rekao sam u pravu :)
Evo ljudi svi zadovoljni sa vox a vi ste se istegli bili do pucanja da me ubedite kako to nije tako...
Ipak ispade da je jeftina, tiha, odlicno hladi, i solidno greje (za cenu)

Kao ovaj sada sto je razmontirao pola klime i argumentuje me tako sto koristi uredjaj koji retko ko ima.
Da imam onakav perac pod pritiskom ne bi skidao ni ja (vrv) mada znajuci sebe odvio bi jos dva srafa i ostavio turbinu opranu u kadici da se "odkiseli"
Kapiram da je lik majstor i da nema vremena za te stvari da mu je svaki minut bitan...
Poenta je da argument polovican ali neka bude da nisam u pravu eto moze da se pristojno opere turbina bez skidanja. Mada odmah se ironicno nasmejem kada pomislim koliko ga deli od kompletnog skidanja turbine :D

Eh da ne bi verovao koliko ljudi me kontaktira za neka iskustva vezano za uredjaje koje komentarisem, prosto ne zele da pisu ovde jer sektaski napadate i prosto ne zele da se eksponiraju:)

Zato i kazem block i sve cool, a vas 4-5 likova komentarisite o klimama od 80 100k koja je bolja :D
 
Postoji li nesto osim obicne freonske klime - sto moze rashladiti sobu do 25m2 koja je popodne direkt na suncu? Ovi vodeni osvlazivaci sa ventilatorom, jel realno da spuste temperaturu bar 2-3c?
I da li je dovoljan protok vazduha 400m3/h za sobu do 25m2?
 
Postoji li nesto osim obicne freonske klime - sto moze rashladiti sobu do 25m2 koja je popodne direkt na suncu? Ovi vodeni osvlazivaci sa ventilatorom, jel realno da spuste temperaturu bar 2-3c?
I da li je dovoljan protok vazduha 400m3/h za sobu do 25m2?
Samo klima može da ohladi i istovremeno efikasno smanji vlažnost u prostoriji.Ima raznih sokoćala koja se prodaju a nisu klima uređaj neki čak i dodatno ubacuju vlagu u vazduh u prostoriji.Ovo pitanje o protoku da li je vezano za klimu ili neki drugi uređaj tipa ventilator?
 
Samo klima može da ohladi i istovremeno efikasno smanji vlažnost u prostoriji.Ima raznih sokoćala koja se prodaju a nisu klima uređaj neki čak i dodatno ubacuju vlagu u vazduh u prostoriji.Ovo pitanje o protoku da li je vezano za klimu ili neki drugi uređaj tipa ventilator?
Nasao sam ovlazivac koji ima 400m3/h protok. Imamo mali u sobi, bukvalno stoni i osvezi sobu onako ponekad se oseti. Zato trazim nesto veće a ovaj to jeste veće i većina tih uređaja gledam ima oko 330m3/h protok a ovaj kosta 60e-70e ima 400m3/h. Ubacivao bih led u vodu da malo zahladi...?
 
Eh da ne bi verovao koliko ljudi me kontaktira za neka iskustva vezano za uredjaje koje komentarisem, prosto ne zele da pisu ovde jer sektaski napadate i prosto ne zele da se eksponiraju:)
Da, ovo može biti vrlo nezgodno.
A znalo je i ranije da bude vrlo nezgodno.
Da ne dužim dalje, još ću morati i ja tebi kojekakve epitete da prisijem.
 
Nasao sam ovlazivac koji ima 400m3/h protok. Imamo mali u sobi, bukvalno stoni i osvezi sobu onako ponekad se oseti. Zato trazim nesto veće a ovaj to jeste veće i većina tih uređaja gledam ima oko 330m3/h protok a ovaj kosta 60e-70e ima 400m3/h. Ubacivao bih led u vodu da malo zahladi...?
Ne znam nemam iskustvo sa tim ovlaživačem.Zavisi od mogućnosti pogledaj neki jevtiniji inverter i kaži koliko bi para mogao da odvojiš pa da tražimo nešto.Mislim da je ovo što ti želiš da kupiš bacanje para.
 
Zasto bi uzimao ovlazivac? Vlaga tokom leta je veoma visoka, sto doprinosi osecaju vise temperature, ti treba da spustis vlagu u prostoriji i trebati ODvlazivac. Nemoj ni da gledas te neke stone/male odvlazivace, tebi treba odvlazivac sa velikim rezervoarom koji ces morati da praznis jednom/nekoliko puta na dan. Cena takvih je ~200eur, a za te pare mozes da nadjes i klimu koja ce spustiti temperaturu + ima mogucnost da radi kao odvlazivac.

Da li ima neko vise info o Haier Tide Plus? Da li je u pitanju stariji model?

Uzeh ovu Haier ipak. Klima super radi, i unutrasnja i spoljasnja jedinica veoma tihe, majstori su uradili dobar posao ali imam problem sa bukom iz creva... U drugom stanu crevo je u zidu, ovde je moralo da ide izvan zida i dok klima radi nastaje ta "buka", nije nista ekstremno i pretpostavljam da za ovo ne postoji nikakav lek osim stemovanje u zid?
 
Drugar je po preporuci par ljudi ovde uzeo pre odredjenog vremena, i ja sam posle par dana kod njega video kako radi i kupio sebi za radnu sobu :). Hladi sjajno, tiha je, spoljna jedinica je tiha.
Pored nje imam dve Midea (Fairwind + Mission) i ne vidim neku razliku.

Speaking of, da li neko zna slucajno za Midea Fairwind koji Wifi adapter ide, ako moze uopste :)?
Meni treba da ohladi sobu od nekih 13 kvadrata i sad ne znam da li uzeti inverter ili obicnu. Soba ima centralno grejanje, tako da grejanje zimi nece biti potrebno, ali bi se koristila u prelaznim periodima kada nema grejanja, a hladno je u stanu.

Da li se isplati dati 10ak vise hiljada za inverter u ovom slucaju ili ce on/off klima odraditi posao, s obzirom da nece grejati na nekim niskim temperaturama.
 
Moze li preporuka ovde ili na PM servisa/majstora za ciscenje klime u Novom Sadu?
Pozeljno je da rastavi sve, lepo ocisti i eventualno izduva vanjsku jedinicu od prasine.
 
Meni treba da ohladi sobu od nekih 13 kvadrata i sad ne znam da li uzeti inverter ili obicnu. Soba ima centralno grejanje, tako da grejanje zimi nece biti potrebno, ali bi se koristila u prelaznim periodima kada nema grejanja, a hladno je u stanu.

Da li se isplati dati 10ak vise hiljada za inverter u ovom slucaju ili ce on/off klima odraditi posao, s obzirom da nece grejati na nekim niskim temperaturama.
Isplati se za 30000 mozes kupiti inverter klimu.
 
Isto je bila dilema - radna soba, 15ak kvm, odlicno grejana zimi. Ali za 31000 inverter i wifi ugradjen je vise nego dobra ponuda.
 
Meni treba da ohladi sobu od nekih 13 kvadrata i sad ne znam da li uzeti inverter ili obicnu. Soba ima centralno grejanje, tako da grejanje zimi nece biti potrebno, ali bi se koristila u prelaznim periodima kada nema grejanja, a hladno je u stanu.

Da li se isplati dati 10ak vise hiljada za inverter u ovom slucaju ili ce on/off klima odraditi posao, s obzirom da nece grejati na nekim niskim temperaturama.
Ja sam upravo naručio VOX VSA9-12BE (klasična klima), isto za mali prostor, isto samo hlađenje. Velika je razlika u ceni za inverter a u firmi imamo nekoliko obični (nisu vox) i lepo rade.
Možda ako ti lova nije problem onda ići na inverter, to je minimum 40K sa montažom a svi preporučuju da se ide sa skupljim modelom ne onim najjeftinijim tako da računaj 45K min.
 
Da li koristite klime za odvlazivanje?

Nisam planirao da koristim klimu leti, ali trenutno mi je vlaznost vazduha ~80% i pocinjem da se gusim 😅😅

@Xepoj87

Da li si koristio Ambere za odvlazivanje?
 
Pa to je verovatno i najvažnija funkcija klime leti. Što se tiče subjektivnog prijatnog osećaja u prostoriji, veća je razlika između vlažnosti 80 i 50 posto, nego između 27 i 23 stepena celzijusa.
 
Ma temperatura je 24c unutra kada je napolju 30ak i to su mi prozori bili otvoreni poslednjih dana. Vlaznost me ubija :D

Jel ovo menja neke stvari oko ciscenja? Trenutno cistim jednom mesecno filtere i u planu je godisnje ciscenje od ovlascenog servisa zbog odrzavanja garancije od 5 godina, barem dok traje garantni rok.
 
Druze sa duznim postovanjem, jesil kupio ti tu klimu da ti nju sluzis ili ona tebi? Upali to hladjenje raskomoti se.(ili dry mode, oba moda izvlace vlagu)
Hladnjenje nije neki teret za klimu, nece je ni habati toliko.

Sto se tice ciscenja, kupi si zep venture pjenusavi sprej. Sa njim mozes poprilicno solidno ocistit klimu. Naravno nije to profesionalno ciscenje, i ne zamijenjuje ga kao takvim, al ce ti pomoci da odrzis klimu cistom do servisa ako te to brine. Pola sata posla.
 
Kupljena da sluzi naravno, upalio sam dry mode. Stedeti je necu sigurno, volim da odrzavam tehniku u dobrom stanju da bi dugo sluzila, zato se raspitujem :)

Edit:

Jel podesavanje za temperaturu u Dry mode-u nema nikakav efekat?
 
Nazad
Vrh Dno