Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

I posle te za 30% vishe para isto kineza ima za smao 30% vise osnovni japanac, pa za 30% dosta bolji japanac, pa za 30% vrhunski japanac pa za 30% vise toplotna pumpa vazeuh voda pa za 30% vise toplotna pumpa voda voda.... Ukratko nema kraja.Ja sam lepo rekao 1x san uzeo fujitsu lmce, nikad vise necu dati 250k za 3 klime sa montazom i 2 godine garancije. Evo 3 godine kasnije gledam za drugi stan i mislim kakva sam ovca i kako me vec 3 godine deru za servis 150e/ godisnje.


Nego da li je nekonprobao novr vox klime? iva6 iva 7 iva8?
 
Korisnik djalf na Elite forumu, pisao je i ovde negde valjda.
Aha, eto promaklo mi je da čovek greje prostor sa 3 Fujitsu i jednim Voxom koji se nalazi koliko se sećam u spavaćoj sobi.
Post automatically merged:

I posle te za 30% vishe para isto kineza ima za smao 30% vise osnovni japanac, pa za 30% dosta bolji japanac, pa za 30% vrhunski japanac pa za 30% vise toplotna pumpa vazeuh voda pa za 30% vise toplotna pumpa voda voda.... Ukratko nema kraja.Ja sam lepo rekao 1x san uzeo fujitsu lmce, nikad vise necu dati 250k za 3 klime sa montazom i 2 godine garancije. Evo 3 godine kasnije gledam za drugi stan i mislim kakva sam ovca i kako me vec 3 godine deru za servis 150e/ godisnje.


Nego da li je nekonprobao novr vox klime? iva6 iva 7 iva8?
A je l' ti znaš koji su uslovi za ostvarivanje garancije?
Ono kao bezuslovna garancija, pa još i 5 godina.
 
4 Fujitsu. Vox u najboljem slučaju treba da nadoknadi 2-3 stepena u toj sobi. Teško da to može da pokaže dovoljno o potencijalu klime.
 
Da 0 uslova. Nema ni da neko odredjeni mora da ugradi ko recimo za vivax. A nema ni godisnjih servisa.
 
Vivax ne mora da ugrađuje "ovlašćeni", već je bitno da to uradi pravno lice ili preduzetnik i da garancija bude overena pečatom i popunjena od strane onoga ko je ugradnju izvršio. To oko ugradnje vole da piskaraju i drugi proizvođači, ali sem za specifičnu opremu i uređaje u praksi i pravno je neizvodljivo da te uvoznik uslovi ovime, jer bi pre svega morao na sudu da dokazuje da je instalacija izvedena protivno uputstvu proizvođača. Ali u slučaju da to i dokaže, onda bi troškovi pali na teren lica koje je izvršilo ugradnju.
Dvogodišnju garanciju ne može niko da ti uskrati, bez obzira da li jeste ili nije rađen servis, tj. ne može biti uslovljena čišćenjem od strane bilo koga. Garancija može biti uskraćena ukoliko u toku garantnog perioda korisnik uređaja nije isti koristio u skladu sa namenom, uputstvom ili ukoliko je žalba neosnovana (npr. klima slabo duva i neće da greje/hladi, a na filterima se nakupio persijski tepih). U tom slučaju servis ima pravo da naplati izlazak na teren i otklanjanje nedostatka koji je proistekao iz neadekvatne upotrebe. Bezuslovna garancija ne postoji, već se za istu moraju ispuniti razni uslovi. "Bezuslovna" garancija je dobra stvar sve dok ne bude potrebe da se ista aktivira (mislim na period posle isteka zakonom predviđenog perioda od 2 godine).

Što se tiče godišnjeg servisa, nekada je bolje da pranje turbine obavi stručno lice, nego da se korisnik bavi time, jer svaki zez pri demontaži i montaži od strane korisnika, garancija ne pokriva. Pranje filtera i špricanje po unutrašnjem isparivaču se i ne računa u onaj pravi godišnji servis, već se mora oprati i turbina (bar kod mene, jer klimu inetnzivno koristim tokom godine), pa i skidanje i pranje kadice. Ali kad si već spomenuo Vivax, recimo kod AEMI modela kadica je sastavni deo unutrašnje noseće plastike i skidanje iste svakako mora da obavi profesionalac.
 
I posle te za 30% vishe para isto kineza ima za smao 30% vise osnovni japanac, pa za 30% dosta bolji japanac, pa za 30% vrhunski japanac pa za 30% vise toplotna pumpa vazeuh voda pa za 30% vise toplotna pumpa voda voda.... Ukratko nema kraja.Ja sam lepo rekao 1x san uzeo fujitsu lmce, nikad vise necu dati 250k za 3 klime sa montazom i 2 godine garancije. Evo 3 godine kasnije gledam za drugi stan i mislim kakva sam ovca i kako me vec 3 godine deru za servis 150e/ godisnje.


Nego da li je nekonprobao novr vox klime? iva6 iva 7 iva8?
Pa bas te deru za taj servis od 50e po klimi, obicno je 25e.

Valjda si dovoljno strucan da provalis da su to sve iste klime, samo sa drugacijom plastikom, da Vox zapravo aktuelno ima jednu klimu sa 5 naziva na osnovu dizajna unutrasnje jedinice, ne racunajuci stariju iva1, koje vise maltene ni nema u prodaji.
 
pa recimo da radim 2x godisnje posto jeli radi cele godine ;)

vox iva6 ima recimo in tegrisan wi-fi, iva5 nema ona je samo wi-fi ready.
 
pa recimo da radim 2x godisnje posto jeli radi cele godine ;)

vox iva6 ima recimo in tegrisan wi-fi, iva5 nema ona je samo wi-fi ready.
Cekaj, radis 2 servisa godisnje, jer zelis, a na Voxu ne bi radio nijedan?
To sto je Wi-Fi ili ne ne cini drugu klimu, nego ti uz skuplji model daju wifi modul. Ako po tome razdvajas klima uredjaje, nije ni cudno sto mislis da si se zeznuo uzimajuci Fujitsu, jer je ocigledno da imas malo iskustva i znanja oko klima uredjaja.
 
1) uradio cu sam servis, kad vidim ko je sve i kako radio do sada mislim da bi simpanza bolje odradila. Do sada sam bio ucenjen da placam priucene majstore vise ne fala.
2) kako znas to za wi-fi? Ja bi po sajtu rekao da je built-in.
3) Ti placaj vise i tesi se da je opravdano, ja vise necu. Pogotovo citajuci ovaj forum ispadne da treba da uzimam jos i stare modele od fujitsu posto su po vama ti provereni, a od gree da se ne uzima novi muse nego neki stari model posto muse ne modulira dovoljno nisko.
Sto bi stari rekli 2x je 2x, a moze 2 voxa za 1 matori LMCE.

Posto sumnjash u 5 godina bezuslovne garancije:
Da li si ti ili tebi neko blizak ostvario uz te godisnje servise u 3,4,5 toj godini recimo zamenu kompresora ?
 
Pa mozes i na Fujitsu sam da uradis servis, u obavezi si jedan da placas i da ti pecatiraju...nemoguce da ni toliko nisi upucen?

Apsolutno nebitno kakav je wi-fi, ista klima je u pitanju. Opet ti objasnjavam, ne razlikuju se klima uredjaji po tome da li ima ugradjen, poklonjen ili moras da doplatis wi-fi...

Ok, neces, niko te ne tera da bilo sta placas? To i dalje Vox klimu ne cini klimom na nivou skupljih uredjaja.
Ili treba to sto ti neces da platis Fujitsu, da nam bude neki pokazatelj Vox kvaliteta?

Gde sam ja rekao da sumnjam u 5 godina garancije, jesi li to sada izmislio?
Cak i pored te izmisljotine, odgovoricu ti...ja licno od 8 Gree i 2 Midea klime(samo tih 10 imamo, a da su dosle sa 5 godina garancije), nisam imao nijedan kvar za sada, nadam se da ce tako i ostati.

Odmah cu ti reci da jako gresis sa pretpostavkom da to sto je novija klima, znaci i da je bolja.
I uostalom, otkud znamo na kojoj tehnologiji i iz koje godine je napravljena ta klima?
Ozbiljni kineski brendovi poput Gree i Midea prave svoje klime, dok srpski Vox samo rebrendira, kao sto to radi i hrvatski Vivax i srpski Tesla(bivsi Crypton).
 
Poslednja izmena:
1) uradio cu sam servis, kad vidim ko je sve i kako radio do sada mislim da bi simpanza bolje odradila. Do sada sam bio ucenjen da placam priucene majstore vise ne fala.
2) kako znas to za wi-fi? Ja bi po sajtu rekao da je built-in.
3) Ti placaj vise i tesi se da je opravdano, ja vise necu. Pogotovo citajuci ovaj forum ispadne da treba da uzimam jos i stare modele od fujitsu posto su po vama ti provereni, a od gree da se ne uzima novi muse nego neki stari model posto muse ne modulira dovoljno nisko.
Sto bi stari rekli 2x je 2x, a moze 2 voxa za 1 matori LMCE.

Posto sumnjash u 5 godina bezuslovne garancije:
Da li si ti ili tebi neko blizak ostvario uz te godisnje servise u 3,4,5 toj godini recimo zamenu kompresora ?
Ja lično ne znam nikoga kome je kompresor riknuo u prvih 5 godina.
Jedini kvar koji sam ja imao na klimi odnosio se na loš kvalitet cevi u uj gde je zbog visokog pritiska došlo do pucanja iste. Zbog toga je servis (uvoznik) predložio da se klima i ne popravlja, već ili da mi daju novu uj ili po specijalnim pogodnostima drugi uređaj po izboru. Izabrao sam ovo drugo.

Što se tiče Gree i Muse, nema stari model od Muse (Viola) da se kupi.

WiFi ili WiFi ready, kakve veze ima. 2000 dinara me je koštao stik za Vivax. A sve da je i došao ugrađen u klimu, ne menja činjenicu da ta klima vredi tačno onoliko koliko je i plaćena.

Da li pereš turbinu i kadicu?
 
Moze li neka preporuka za servis koji moze kvalitetno i pouzdano da ugradi invertersku klimu u NS?
 
Ja pitam gde ima za 255e, ti mi kazes da se potrudim da nadjem za 280e...pa svaka cast. Sustina je da je razlika u ceni premala da bi se uzimala klima koja na max ima 54db i za koje ne postoje ni fabricki podaci. Ok, neko uzima za malecnu sobu, bas je u frci sa lovom, trazi bas, bas najjeftinije da moze da prodje...ali su to jako retki primeri.
Koliko kosta uvodjenje radijatora i kotla? Ovde se bavimo sa 100e na 10 godina za grejanje.

Pricate o efikasnosti i da se 30% veca cena(100e) ne isplati, a uzimas provereniji uredjaj, renomiran brend klima uredjaja od jedne od najvecih firmi na svetu za iste, koja bez dileme bolje radi. Da li daje vise toplote ili je efikasnija, to mozemo da pretpostavimo da jeste, ali ne znamo jer Vox ne daje nikakve podatke o svojim klimama.
chrome_nOituapaSj.jpg

unnamed.png

chrome_yXlB7GzFz2.jpg
A ovo je kada sam pitao za redovan servis
chrome_VezERIbGAs.jpg

Dosta se piskaralo pa da odgovorim na neka pitanja kroz ove slike

A za ovog sto me prozva da radim za VOX, nemaju oni te pare da kupe mene :)
Kada nije mogao da me kupi Samsung da im hvalim odredjene uredjaje nece ni jedan VOX
Ali sam od onih ljudi koji voli vrednost za ulozeni novac takodje nisam rob brendova... zaboravljate da sam ja kupio jednu Vox klimu da probam pa sam dokupio ove 2 shodno potrebama.
Da sam kupio Vivax tada i da mi se pokazao dobro vrv bi kupovao njega i sada ga hvalio. Tako da vam je to to sto se tice mojeg stava
Podseca me sve ovo kao na sektu gde se klanjaju jednoj ikoni :) Treba biti malo versatile
 
Poslednja izmena:
Sve što si napisao, potvrđuje moju priču za garanciju, tj. ništa tu novo nema.

Mogao bi ovde da opišeš i druge klime sa kojima si se susretao.
 
Vidim da volis da guras grlom kroz jagode. Mislim da je njihova garancija korektna, naravno da kada bi dosli kod mene a da mi je klima ovakva


Siguran sam da bi mi ponistili garanciju :) Sto smatram normalnim u neku ruku, ali sa obzirom da ja klimu cistim sam (smeta mi prasina filtere cistim jako cesto a unutrasnju komplet jednom godisnje)
Tako da ja sam svoje iskustvo podelio ko nadje u tome poucno na ovaj ili onaj nacin super ko ne isto super. Forum sluzi za razmenu iskustava...
A ti da si citao moje postove i da imas uopste mogucnost da razumes ne bi me pitao takva pitanja :)
Ja sam vise puta napisao da ko ima pare i kome pare nisu problem sta god da kupi da pogresi nece, vecini ljudi je budzet ogranicen i GLUPO je savetovati ih da postoji samo jedna opcija a to je da plate poprilicno puno.
Kod mene licno postoji faktor da ne volim da se vencavam za uredjaje, ne bi imao problem da kroz par godina promenim najstariju klimu sa necim novim "zanimljivijim" naravno opet iz budget varijante :)
Prosto tech geek thing, ali ti to neces razumeti
 
Opet se ti drzis svoje teorije da ko nema da kupi klimu od 60k da kupi klimu od 30k.

A ja kazem bolje da sada prve godine ulozi te pare i vec kroz prvu grejnu sezonu ce da vrati bar 10k a ako mu je stan ili kuca bolje izolovan imace jos vecu ustedu a dobija daleko daleko kvalitetniji uredjaj koji god da kupi samo da nije Vox.
 
Nemoj sada da izokreces pricu, vi ste pricali da je to JEDINA opcija
E kada sam se ja javio sa svojim iskustvom digli ste se kao drakula kada mu neko zabode kolac.
To sto si ti sada rekao je nesto totalno drugo, to je vec subjektivna stvar. Moje poenta od starta do kraja je da postoje OPCIJE
A tacni procenti i brojevi to ce neko morati da sracuna sam, ja sam dao svoje iskustvo i nigde nisam napisao da je to jedina i najbolja opcija.
Dok to sa ostalima koji se bune nije bas bio slucaj.
Sto se tice ovih uredjaja kod mene zasto bi rekao da je klima losa ako modulira odlicno, super greje na minusima, radi dobar defrost i da dodam nije ni bucna na turbo sam merio sa 2 3m daljine oko 45db imaju slike ubacio sam. Greje ona od 100k mnogo bolje ali sam rast cifara rapidno obara tu liniju ulozenog dobijenog i ne znam zasto otpor cinjenice da sve DEFINISE BUDZET

Suvise u celom topicu postoji subjektivnosti a malo objektivnosti. Ja sam u vise navrata napisao ne ovim recima ali sa ovom sustinom, da mi pare nisu faktor mislite da bi gledao pre 4 godine sta da kupim? Sigurno bi tracio vreme po forumima nego bi otisao i kupio neko zvucno meni ime i zavrsio posao, radilo bi sigurno dobro za 100 200 500k ne mozes da omanes
Problem nastaje kada dodje nego sa ogranicenim budzetom i pita ovde nesto a vi se sjatite kao vampiri sa nekim "savetima"
Koji mi je to savet ako me savetujes da potrosim 1200e na 2 klime a pritom covek nema ni krstenu izolaciju na kuci. Njemu treba sad i odmah nesto da se dogreje / ogreje

E tu failujete svi vi sto napadate mene, premalo objektivnosti suvise subjektivnosti

Nisam ulazio par dana na ovu temu jer ima suvise toksicnih ljudi gde drugacije misljenje se ne prasta, ali drago mi je da vidim da ima drugih ljudi koji razumeju sustinu sta hocu da kazem. Meni da je neko imao da kaze pre 4 godine e kupi vox ok je nije najbolje ali zavrsava posao skroz ok uredjaj za te pare ja bi mu rekao hvala :)
A ovde se ubiste da me ubedite kako to ne valja i kako meni klime uopste i ne rade nego sam ja na lazi u BG a sve ostalo je halucinacija
Ma idi begaj
 
Poslednja izmena:
Cekaj koga ti sada na kraju ubedjujes, nas da su dve klime od 30k bolja kupovina nego jedna od 60k ili sebe stvarajuci sebi sliku u glavi kako si zeznuo sistem i velike korporacije i nisi pao na njihve skupe artikle nego si kupio dva jeftinija modela i srecom ubo si premiju.

Ali ako neko ko jednog dana bude citao sve ove poruke pa se povede tvojim slucajem pa se zezne sta onda?

I corava koka ubode zrno kukuruza tako si i ti, sta mislis da za par godina se povedes svojim iskustvom po opet odlucis da kupis dve jeftinije klime ali ovaj put te sreca zaobidje i dobijes neke bofl modele, sta ces onda... Onda dupli trosak, jer klime necec moci da vratis jer su ispravne ali ti nisi zadovoljan njihovim radom i omda mesto da te klima kosta 60k sada ce te kosta 90k pa plus dupla ugradnja.

Ok samo ti uzivaj u svojim klimama ali malo smanji dozivljaje i da se ponasas arogantno i da svakoga napadas ko se ne slaze sa tvojim misljenjem.
 
Znaci da bude po tvojem bobe :) ?
Mislim ako ce da ti zadovolji licni ego a vidim da hoce da corava koka 3 puta u razmacima od 1 i 2 godine ubola zrno kukurza onda mora da je to zrnevlje poprilicno gusto :D

Uvidjam da parcijalno citas moje poruke jer da si ih procitao ne bi pisao ove stvari, da si objektivna osoba slozio bi se sa mnom kao sto sam se ja slozio sa tobom. Jer se sve price svode na to da budzet definise sta ce ko da kupi pa se to grana na sve ostalo da li ce biti zadovoljan.
Poenta svih mojih tekstova je da ljudi imaju opcije da ako im je krs objekat mogu da se dogreju ako im je super izolovan kao meni mogu da se greju bez problema. Hvala bogu ne zivimo u Sibiru i sto se mene tice prica je zakljucena.
A ti samo nastavi da mi lupas prijave na postove i pises apsolutno isprazne postove kao ovaj iznad. A ja cu corav da ubadam i dalje jer i van tih klima izgleda da mi bas dobro ide :)
 
Neko drugi salje prijave ja ne.

A ja se drzim ovoga: Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.

Napustam diskusiju sa tobom.
 
Ja se slazem da je prica jako subjektivna, covek kupio 2 najjeftinije klime i prica kako je sve ostalo bacanje para.
Niti zna, niti ima ikakvog iskustva, nego u dusi oseca da je to ista stvar...
A to sto je toj klimi unutrasnja bucnija nego mnogim klimama spoljasnje jedinice, nikome nista, cinjenice se ovde ne priznaju, samo kada neko sa 0 iskustva i 0 znanja o klimama dodje i kaze nesto.
Niko ovde nije dosao i pitao koju klimu da kupi do 300e, a neko mu ovde rekao da kupi za 600e, cak je vecina nas koja pokusava da objasni nesto vama dvojici koji nista o klimama ne znate, mnogo puta bas taj Vox preporucila kao finu budget varijantu.
Tako je i djalf koga spominjete iz nekog razloga na svakoj strani, kupio za malu sobu taj Vox, jer je par ljudi u staroj temi reklo da su ok.

Ovde je sustina da se ljudi ne loze da kupuju istu stvar za duplo manje para.

A sto se tice garancije, znaci ipak je uslovljena, jer su rekli da "oni preporucuju" da se radi jednom godisnje da se ne bi mozda desilo da ti zbog neodrzavanja odbiju garanciju.
To nije bezuslovna garancija, klasican balkanski fazon...zato samo ti najjeftiniji domaci brendovi daju 5 godina "bezuslovne" garancije.

I na kraju, sta taj racun treba da predstavlja, da si dobio popust? Jesi li mi ti sada pokazao gde ima da se kupi za 255e ta klima?
Da ti dam ja moj racun na kome Gree Amber 12 kosta ~80k dinara, a Viola koja je bila 60k, ~45k i da tvrdim da te klime toliko kostaju?
 
Pišeš previše opširne postove sa malo čega korisnog u njima.
Nisam dobio odgovor o drugim klimama koje si koristio, testirao...

Ali pošto pišeš isključivo iz iskustva, kaži ti meni, da li si ti u opšte aktivirao garanciju ili pišeš šbb kbb.

Slabo ja razumem te tech geek things iz budzet segmenta, jer tu počinju snovi, a prestaje java. Nešto kao telešop i nož koji seče eksere.
 
Bivalo je zima ovde ( februar 2012 god. ) kada je danima bilo -15, čik da vidim tog vox-a, kada je najpotrebniji...
Dzaba, on ce i tada misliti da je nornalno da klima krlja, tandrce i vristi, da tako rade i skuplji modeli...a zasto? Pa zato sto iskustva ima sa tom i mozda jos nekom on/off klimom.
A tek kada ljudi upadnu u premium brendove i jace modele Toshiba, Panasonic, Mitsubishi i Daikin brendova, pa kada skontaju kako zapravo dobra klima treba da radi...da vidis kako mene malo, malo, pa svrbi dzep za soma i po za klimu...nego sto su meni sve klime bas mnogo predimenzionisane(recimo da grejem samo deo stana od oko 55m2 sa 2 12 Viole i jednom 12 Luca-imao jos jednu i skinuo jer se nije palila), pa se bas nikada ne naprezu...
 
Rebrendirani kinezi. Ako zelis brendiranu klimu onda samo fujitsu, toshiba, hitachi, daikin makar kod nas. Napolju ima svega i svacega ali kod nas samo ovo vidjam.
 
Svasta, Midea, Gree, Hisense i Haier prave svoje uredjaje, nisu rebrendirani uredjaji.
Zapravo, mislim da su retki koji imaju kompletno svoju proizvodnju, da svaki deo prave in-house(znam za Mideu i Gree, ne znam za ostale), sto je cak i sa japancima retko. Midea i Gree su ogromne kompanije koje vec 20ak godina drze rekorde prodaje.
Da, Toshiba, Mitsu, Daikin i Panasonic su premium brendovi, dok je Fujitsu nesto izmedju. To ne znaci da ce svaka tu klima biti najbolji izbor, jer licno mislim da pravi Japanci krecu od ~1000e. Kod nas je Fujitsu dosta povoljan, pa je zato najcesci izbor.

Bosch klime pravi Midea, verujem da su solidni, ali nema potrebe placati nalepljeno ime na toj klimi.
 
Poslednja izmena:
Danas su mi namontirali fujitsu 12 luca klimu. Koristicemo je za grejanje u ovom prelaznlm periodu, trazio sam da moze da ugreje a i nisko da modulira jer smo navikli, posto se grejemo na gas, da ne bude mnogo visoka temperatura (21 na gasnom termometru, mozda 22 stepena kod zidova)
Stan je dobro izolovan, i tokom noci ne pada temperatura ispod 17c cak i tokom najveceg mraza.
Klima se super snalazi za sad, radi na 22c, vuce oko 270w, sad je pocela i do 250 da spusta, ispod toga se ugasila.
Kad smo kupali malog upalio sam na 28 i powerful, vukla je i do 1500w ali je bas brzo nabila temperaturu...
Spoljna je bas tiha, tako su mi rekli i serviseri. Za sad sam zadovoljan, sto sam trazio to sam i dobio, mogucnost za grejanje u prelaznom periodu sa nizom modulacijom, da opet moze da ugreje kada treba, kontole su spartanske ali vrlo "on point"
Kada vuce 1500w duva vrelo
, kada vuce 1000w duva toplo, na 22c i 270w je mlaka ali drzi temp na gasnom termometru na 23
To je to za sad od utisaka
 
Nazad
Vrh Dno