Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ne znam sta je zakonska regulativa mislim da je 14 cm ali sve ispod 10cm nije izolacija,svakako je danasnji stiropor losijeg kvaliteta,tako da danasnja 15ka je isto kao stara 10tka. Klima je dobra,koliko para toliko muzike,u svakom smisli.
Zakonska regulativa ako postoji onda postoji za novoizgrađene objekte i za planove gradnje, ovo je rađeno nešto ranije. Stiropor se računa po gramaži, najstandardniji je takozvani 15-gramsk fasadni stiropor koji je realno 12-13 gramski kad bi se izmerio to ima veze sa čvrstinom i kvalitetom samog stiropora ali nema veze sa izolacionom moći stiropora. debljina ima ali gramaža nikako. Ne znam kako si izvukao baš da je optimum 14cm, ali generalno kad se izoluje stiroporom spoljašnjost stavlja se do 10cm, a preko se ide na vunu.
Na mojoj ivi kecu se culo hukanje kad zaleti kompresor jer su bile kratke cevi, kad je to prepravljeno vise se ne cuje... U principu sto se tice buke iva 1-3-5 mi se cuju apsolutno isto tj cuje se samo ventilator koji nije bucan za moj ukus.
Majstor mi je ugradio 3m instalacije, bez da sam ga pitao rekao je sam da za inverter ide minimum 3 metra, inače za matrijal je naplatio 10evra po metru, znači 70 evra ugradnja +30 evra matrijal uključujući tu i nosač, kaže da njega košta 10 evra po metru a da ko traži 15e hoće dodatno da zaradi na matrijalu, ali prihvata i tvoj matrijal ukoliko ga imaš.
 
Do sada nisi stekao nikakav utisak o radu te klime?!
Nit kako hladi nit kako greje...
Juče probana:).Nameštena na 24 stepena grejanje/ventilator AUTO. Potrošnju drži na oko 400W uz povremena gašenja. Temperatura u sobi je na zadatih 24, a u aplikaciji prikazuje na usisu i 27. Klima je u prostoriji od 25 kvadrata na koju se dovezuje hodnik i kupatilo od po 3 kvadrata i sobičak od 6 kvadrata.
 
Moje pisanje na HR forumu jer se tamo rasplamsala prica o novom Etherea modelu pa koga zanima kako radi ova klima neka procita :)
"Evo i ja da se javim kao jedini preostali vlasnik Ethere-e Z25XKE
smile1.gif
, klima se nalazi u sobi 16m2, iz te sobe grejem hodnik koji je na 2 nivo oko 24m2,
uvece otvorim vrata na spavacu sobu koja je oko 14m2, temeperature u zadnjih par dana su od 8-12C, klima radi vec 3 dana bez gasenja trosi 4-5KWh po danu.
Modulira otprilike ovako, krece sa 580w, brzo spusti na 350-330w radi otprilike minut dva i ugasi. Fan je na drugoj brzini,
odnosno trecoj ako racunamo Quiet, podesena temperatura je 22C. U sustini sam zadovoljan radom klime, cekam da teperature padnu da vidim kako ce se ponasati
kad se ustali sa radom da li ce da modulira nize, jer ovo sad mi deluje da nema vremena da siđe u nižu modulaciju."
 
Mene kopka Panasonic ako uspem da vratim Hisense. Konkretno Panasonic kit z35.
Cujem se sa drugarom, koji inace radi klime i koji nije hteo da mi ugradi Hisense jer je rekao da je sranje i ubedjivao me da uzmem Midea Mission. Po njemu ispade bacanje para uzeti bilo sta van Missiona i Extremea. Kaze koj ce ti to, radice ti isto, a manje ce da kosta i nece da se kvari.
Ako sam dobro razumeo sta mi je sve napricao, bolje i precenjeni Gree amber od Panasonica.
A ako kinta nije problem, Mitsubishi, sem sto nisma skapirao koji od dva?! Electronik ili Heavy industry
 
Ja posteno nisam preterano odusevljen Panasonicom posebno sto sam prosle godine kupio Fujitsu LU pa mogu sa njom da uporedim, za raditelje kuca od 40m2 uzeo sam Fujitsu LMCE 12 ove godine i za sada sam zadovoljan. Ali za neke konkretnije zakljucke moramo sacekati pravu zimu a tada ce klime pokazati prave performanse da li se poklapa sa onim sto pise u specifikaciji. Zato ja i pisem ove postove da bi ljudi zali sta mogu da ocekuju od ove klime. Sto se tice aplikacije, radi solidno ne nesto preterano brzo, malo duze se ceka da ucita grafik potrosnje, ova moja poseduje NanoeX opciju za preciscavanje vazduha koju ne koristim cesto, mozda cu je koristiti vise kasnije pa cu pisati iskustva. Za sada mislim da je bilo bolje da sam uzeo 2 LMCE07 za slican novac koji sam dao za Panasonic.
 
Ja sam poručio Panasonic tz35-wke, videćemo uskoro kakva je. Nisam je planirao primarno za grejanje ali ću je svakako isprobati i na grejanju.
 
Imam dve LG klime, razliciti modeli, i na obe imam isti problem. Ne detektuju lepo sobnu temperaturu kada ukljucim grejanje. Kao da misle da je 4-5 stepeni toplije. npr. u sobi je 22c, klima misli da je 27-28 mozda i moram da pojacam na daljincu na 29-30 da se ukljuci da greje. Jel ima neko ideju sta moze da bude problem?
 
Tast i tašta hoće da ugrade klimu za grejanje, prostorija od nekih 35 m2 u stanu od 90 m2, potkrovlje, stolarija ne baš najbolja (to rešavaju sl. godine), zimi temperature idu ponekad i ispod -20.
Šta bi moglo da se nađe za nekih 1000 eura?
 

FM Balkan

Fujitsu LTCA12 predviđena za grejanje do - 20 je u tom cenovnom okviru negde oko 115k dinara.Proverena klima ima dobru modulaciju.Spoljna jedinica teška 40kg.Imaš i LFCA18 ali mislim da bi bila previše za taj prostor mada i ta LFCA18 na grejanju spušta modulaciju na 300w.
 
Necemo preporucivati 18-ku u 35m2 stambenog prostora.
Da je 60m2 i vise otvorenog (nepregradjenog) prostora u radionici ili sali pa ajde...

Proveri Gree Amber (12-ka) i U-Crown (isto 12-ka i jos bolja klima za grejanje od Amber, al ona je nekih 20-25krsd skuplja i bez ugradnje)
Definitivno predlozena Fujitsu LT je odlicna.
Samo i pozicija klime kao i raspored prostorija treba da je dobra za dobro i prijatno grejanje...
 
Imam dve LG klime, razliciti modeli, i na obe imam isti problem. Ne detektuju lepo sobnu temperaturu kada ukljucim grejanje. Kao da misle da je 4-5 stepeni toplije. npr. u sobi je 22c, klima misli da je 27-28 mozda i moram da pojacam na daljincu na 29-30 da se ukljuci da greje. Jel ima neko ideju sta moze da bude problem?
Može biti svašta. Jesu li filteri na klimi čisti?
Koji modeli su u pitanju?
 
Jesu čisti. Ne znam sad tačno koji su modeli, a pljusak je napolju. :) šta sve može da bude?
 
Može biti da je senzor prekriven prašinom, da nema dovoljno rashladnog fluida pa se zbog toga čudno ponaša.
Iščupaj je iz utičnice, ostavi par minuta, pa ponovo uključi. Ako možeš, baci pogled na izmenjivač unutrašnje jedinice i proveri da li ledi negde kada je klima u radu.
 
To sa vadjenjem uticnice nece pomoci, jer npr. juce nije imalo struje jedan period i i dalje je isto. A i od pre je tako, a nije bilo struje milion puta. Sto se rashladnog fluida tice, mislim da ni to nije, jer smo skoro to proveravali. Ovo ostalo cu da proverim. Negde na netu sa procitao da neka sonda verovatno pravi problem, zaboravio sam sta bese, davno sam citao to.
 
Sonda na spoljnoj jedinici. Vidi se sa spoljne strane, preko isparivača spoljne jedinice. Možda je nešto upalo u nju.
Provera stanja gasa je nadam se urađena kako treba? Ili odokativnom metodom.
 
Ugradili mi danas majstori Daikin FTXB25C, devetku u malu sobu od 6m2 u kojoj spavamo. Prvi utisci, klima je bas to sto sam trazio, night mode se cini za par decibela tisi nego fujitsu luca 12 na najnizoj brzini, spoljna jedinica je bukvalno ali bukvalno necujna, palio sam klimu na powerfull mode i stavljao da greje na 30, ne mogu da cujem spoljnu koja je montirana pored prozora. Nazalost, necu moci da vam kazem koliko nisko moze da modulira jer smo je nakacili direkt na kabl u zidu, u protivnom bismo morali da spustamo kanalicu 1,5m i da mi zauzima uticnicu. Nije da se nisam dvoumio, ali mnogo je za hobi :)

Deftinitvno Daikin klima je super tiha, cini mi se da moze da modulira nisko, spoljna najtisa koju sam cuo, ali kad stavim 30C duva jedno duplo slabije od LUCA 12, otprilike im je toliko i razlika u kapacitetu. Kad prodje jos par dana i budem testirao buku u totalnoj tisini noci, javljam se. Kome treba slabija klima, da bude tiha i da spusta vrlo nisko (cini mi se) nece pogresiti. Jedino sto sam ja kupio poslednju iz serije sa r410a. sad su sve nove neprobane i malo skuplje. Realno, za skoro 60.000 ova 9btu klima ne moze da se poredi u vrednosti sa fujitsu 12LUCA koja kosta 20k vise, ali moze da greje pa minimum duplo vise.
 
Da li je iko ovde reklamirao klimu zbog softverske greske bilo kakvog tipa i kako je resen problem?
 
Tast i tašta hoće da ugrade klimu za grejanje, prostorija od nekih 35 m2 u stanu od 90 m2, potkrovlje, stolarija ne baš najbolja (to rešavaju sl. godine), zimi temperature idu ponekad i ispod -20.
Šta bi moglo da se nađe za nekih 1000 eura?

Ako potkrovlje ima dosta kosina, možda može da se stavi i "slabija" klima (od Ambera12 ili LT12), pošto je zapremina prostorije manja.
 
Sonda na spoljnoj jedinici. Vidi se sa spoljne strane, preko isparivača spoljne jedinice. Možda je nešto upalo u nju.
Provera stanja gasa je nadam se urađena kako treba? Ili odokativnom metodom.
Pa nekom spravom, ne razumem se u to. Proveriću to na spoljnjoj jedinici.
 
Trenutna situacija sa Mission II klimom.
Postavio sam temperaturu na 23C, ukljucio Follow me opciju, na daljinskom pokazuje da je 18C u prostoriji. Nakon pola sata, na daljinskom je temperatura 21C, spoljasnja jedinica se gasi, i posle 2-3 minuta se ponovo zalece punom snagom i onda postepeno smanjuje.
Nije mi jasno zasto se gasi ako nije postigla zadatu temperaturu?
 
Mozda je radila defrost?

Evo kod mene u selu blizu morave, sa jednom prostorijom zatvorenom znaci efektivno oko 40kvm se greje danas ceo dan.
1.jpg

na 22 stepena
Spusta do 300 pa se ugasi ne radi po 10-15 minuta pa pocne ponovo oko 400w i spusta do 300 pa ugasi
 
  • Like
Reagovanja: ale
Jel moguce da radi defrost na ovoj temperaturi? Eto, ja sam bio ubedjen da radi samo kada je temperatura oko ili ispod nule.
Evo vec neko vreme se nije iskljucivala, na daljinskom sada pokazuje 23C.
Nista, pratim dalje...
 
Ne znam ne bi trebalo ali proprati
Mozda se prosto zaglupela bila u momentu
 
Treba mi treba preporuka za nekog kvalitetnog majstora u Bgd, na pp. Klima dopunjena freonom opet ne hladi i ne greje.. na grejanju nece da menja brzine. U modu hladjenja i fan modu menja brzinu izduvavanja normalno MIDEA split. Ako sam prekrsio pravila ili forum izvinjavam se unapred, obrisite post.
 
U defrostu klima digne krilca i ne duva, ali zaleće kompresor. Ako zaleće kompresor i pri tome duva, nije u defrostu.
 
  • Like
Reagovanja: ale
Nije onda defrost.
Postigla je ta 23C, spoljasnja jedinica se prilicno utisala, ne gasi se, ali unutrasnja se cuje kao i kada je bilo 21C u prostoriji.
 
Nazad
Vrh Dno