Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ljudi klima je polu proizvod! To nije plug&play sistem, tipa frizider, tv, usisivac i slicno! Prilikom kupovine klime treba gledati i servis za ugradnju i odrzavanje. Dzaba LN, Amber, LT ili ne znam sta, kad ce indijanci sve to da zaseru prilikom ugradnje i nece se znati ko je posle odgovoran za sta a ti u sred januara bez grejanja. Meni je mnogo bitniji majstor, servis, podrska sa delovima, fer uvoznik nego marka i cena klime. To ne važi samo za klime nego za sve, automobili, motori..i sve sto trazi ugradnju i sezonsko održavanje i stelovanje!
 
Ljudi klima je polu proizvod! To nije plug&play sistem, tipa frizider, tv, usisivac i slicno! Prilikom kupovine klime treba gledati i servis za ugradnju i odrzavanje. Dzaba LN, Amber, LT ili ne znam sta, kad ce indijanci sve to da zaseru prilikom ugradnje i nece se znati ko je posle odgovoran za sta a ti u sred januara bez grejanja. Meni je mnogo bitniji majstor, servis, podrska sa delovima, fer uvoznik nego marka i cena klime. To ne važi samo za klime nego za sve, automobili, motori..i sve sto trazi ugradnju i sezonsko održavanje i stelovanje!
Sve tacno, meni u krugu 500m dva majstora a jedan na 50m,ovlasceni za mnoge marke ali kombi i pikapi brendirani celi na vox i beko. U razgovoru saznajem da se reklamacije resavaju brzo iz razloga sto u marke sve prisutne ovde i imaju delova i podrsku. Sustina je koliko majstor koji vam popravlja ima vremena i koliko ste mu prioritet, meni su komsije i poznanici, taj problem necu imati, vidjam ih svaki dan. Verovatno u bg je midea najbolja podrska jer moja gruba procena da vise od 50% klima koje vise su midea, i eto odgovora ljudima koji razmatraju klime. Kud svi turci, tu i mali mujo. A ja kupio vox zbog komsija, da imaju sta da rade.
 
@Xepoj87
Nije to moja logika već moje iskustvo. Jednostavno, Fujitsu mi radi besprekorno 13 godina i nemam razlog da rizikujem sa drugim brendovima. Sto se tice uvoznika to se slazem, zato imam kontakt gde mogu da nabavim delove preko njih ili da ih zaobidjem.
Napomena jos jednom:
Licno iskustvo, nikakav savet nikome ne dajem.
Edit:
Od lika koji je ovlascen za Vox kaze da na Gree klime ima najvise zarade kada se prodaju, on ih ne prodaje jer kaze da je imao najvise reklamacija na Gree brend i da uvoznik nije resavao ljudima reklamacije (Muse i ostale gluposti).
Prenosim, ne znam da li je tacno.
 
Poslednja izmena:
Kod mene Vox radi savrseno a matora klima i nekako me odbija da uzmem Vox inverter a zbog cega? Predrasude ili ubedjivanja ili nesto trece?
To da je majstor bitna "stavka" za rad klime je totalna istina. Kod drugara nisu dobro ugradili pa nije dobijeno max iskoriscenje uredjaja. Sve igra ulogu.
 
Ja bas upravo to i govorim, nasa ogranicena iskustva nisu pravilo, ja nisam ljudima govorio da zaobilaze Fujitsu jer su kvarljive, samo Luca model i naravno zbog kasnije popravke kada klima izadje iz garancije, gde nastupaju glavni problemi.
Pravilo je samo da je Viacom katastrofa od firme, jer je to info sa vise strana od ljudi koji se time bave.
Ako je i Energynet katastrofa i ima vise ljudi negativna iskustva sa nabavkom delova i nejavljanjem, naravno da i to treba da se spomene.
Ja znam da sam ih pitao za filter za freair klimu za koji nisu ni znali o cemu se radi.
Sutradan odgovor, pa onda dopisivanje da im objasnim o cemu se radi, a na kraju kazu da ce pitati Gree direktno i javili mi kada su dobili info i javili mi cenu hepa filtera za klimu za koju nisu ni znali da isti postoji. Potrajalo, ali ni u jednom trenutku nisu iskulirali.
Viacomu saljem 3 upita za cenu delova, ni na jedan nikada nisu odgovorili.
Daikin.rs takodje poslat upit za Emura 3, za problem koji sam imao sa njohovom online prodavnicom, nikada nisu odgovorili.

Reklamacija zato sto ti klima ne modulira nisko koliko si ti u glavi zamislio da treba i zato sto u tvom prostoru ne odrzava tacnu temperaturu je u realnosti neosnovana i cista je volja uvoznika da to reklamira ili jednostavno, lakse im je da reklamiraju nego da se razvlace sa tuzbama.
Da si ti poslao tacne zahteve, koliko nisko da ti modulira klima i koliko vremena, pa zahtevao u stepen tacno odrzavanje temperature nakon sto si im poslao detaljnu specifikaciju tvog prostora, oni ti dali tu klimu, onda imas osnova za reklamaciju.
Zvuci glupo, ali je tako. Ne mogu ja sada moju LN 9ku da reklamiram zato sto na grejanju modulira do 200W, a 12ica ide do 100W.
Ko je i gde meni garantovao da radi na 100W i koliki period tacno mora da radi na toj snazi da bi se racunalo da tako nisko modulira, ko to propisuje?
Glupo je ovo sve reci, ali nista netacno.
 
Trebao bi neko da napravi listu uvoznika koje treba izbegavati(Viacom npr) i listu koji opravdavaju poverenje za saradnju, naravno iz licnog iskustva. Mislim da bi to dosta pomoglo ljudima koji se lome oko nekih odluka i kojima nije bitna toliko marka-proizvodjac klime, vec uvoznik, servis i mirna glava, kolko god je to moguce naravno.
 
Na žalost, nema idealno. To iz ličnog iskustva je nešto što se uzima sa rezervom.
Ja imam ok servisere, ali su u sezoni (leto) zauzeti na 110% i čeka se po 14-20 dana. Što i nije loše jer može biti i gore od toga. A rade sve što im kažeš ili naručiš.
Uglavnom ne žele da rade servise prastarih klima uređaja. (20+ godina) Mnogo vremena a malo para.
 
@Xepoj87
Ovo za modulaciju si pisao meni ili? Muse nije problem samo sa modulacijom vec i sa odrzavanjem temperature kao i potrosnjom. Ja imam 3 prijatelja koji imaju problem sa njom, dve 12-tice i jedna 18. I to isti lik prodao i ugradio (meni ugradio 2xLLCA 2017 i sve ok, ja ih kupio). Ali i dalje gura taj model i ako se brdo ljudi zali i nikom nista. To me nervira, zasto prodaje svesno nesto sto ne valja? Zbog zarade i zato sto nije covek.
 
@Xepoj87
Ovo za modulaciju si pisao meni ili? Muse nije problem samo sa modulacijom vec i sa odrzavanjem temperature kao i potrosnjom. Ja imam 3 prijatelja koji imaju problem sa njom, dve 12-tice i jedna 18. I to isti lik prodao i ugradio (meni ugradio 2xLLCA 2017 i sve ok, ja ih kupio). Ali i dalje gura taj model i ako se brdo ljudi zali i nikom nista. To me nervira, zasto prodaje svesno nesto sto ne valja? Zbog zarade i zato sto nije covek.
A jel znas zasto guraju? Po procentima prodaje tog modela broj ljudi koji se zali je veoma mali. Od kako sam poceo da pratim ovaj forum poceo sam da zagledam klime svuda. Brdo lokala brdo sala za vencanje brdo kafica pa cak i firma u kojoj radim imaju te muse. Mislis da je iko ikad pratio modulaciju ili gledao temperaturu u celzijus ? Pa kod mene se koriste samo za hladjenje i to upalie svi na 16 pa iskljuce kad im je ladno i u krug. I ti mislis da iko pita za potrosnju ili sta vec.. boli ih uvo ladi kad treba greje kako god greje gazda placa racune nema vremena se maje sa tim..... Tako da ne moj da sudis ljude i da pricas da je necovek kad mozda on smatra da je klima ok. Jer na 500 uzoraka 4-5 zaljenja je nista :) :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, može li mala pomoć oko izbora klima uređaja. Grejanje u stanu je centralno, tako da mi to nije primarno.

Na poziciji 1 sam razmatrao Midea Brezeless 12ku. Koliko sam uspeo da nađem iskustva sa njom su solidna.
U pitanju je dnevna soba+trpezarija od oko 30kv, a prostor je spojen i sa kuhinjom i hodnikom.

Na poziciji 2 sam mislio da uzmem Midea Extreme 12ku.
U pitanju je spavaća soba od nekih 11kv. Ne vidim neku potrebu za inverter klimom na ovoj poziciji.

Sve sugestije su dobrodošle :)
Klime.png
 
@Xepoj87
Ovo za modulaciju si pisao meni ili? Muse nije problem samo sa modulacijom vec i sa odrzavanjem temperature kao i potrosnjom. Ja imam 3 prijatelja koji imaju problem sa njom, dve 12-tice i jedna 18. I to isti lik prodao i ugradio (meni ugradio 2xLLCA 2017 i sve ok, ja ih kupio). Ali i dalje gura taj model i ako se brdo ljudi zali i nikom nista. To me nervira, zasto prodaje svesno nesto sto ne valja? Zbog zarade i zato sto nije covek.
Veliku marzu imaju na gree.
A jel znas zasto guraju? Po procentima prodaje tog modela broj ljudi koji se zali je veoma mali. Od kako sam poceo da pratim ovaj forum poceo sam da zagledam klime svuda. Brdo lokala brdo sala za vencanje brdo kafica pa cak i firma u kojoj radim imaju te muse. Mislis da je iko ikad pratio modulaciju ili gledao temperaturu u celzijus ? Pa kod mene se koriste samo za hladjenje i to upalie svi na 16 pa iskljuce kad im je ladno i u krug. I ti mislis da iko pita za potrosnju ili sta vec.. boli ih uvo ladi kad treba greje kako god greje gazda placa racune nema vremena se maje sa tim..... Tako da ne moj da sudis ljude i da pricas da je necovek kad mozda on smatra da je klima ok. Jer na 500 uzoraka 4-5 zaljenja je nista :) :)
Zale se oni koji tu klimu koriste u kuci, ili u stanu.
 
Iste su marze na skoro sve proizvodjace, samo trebate skontati da je vecina ljudi zadovoljna tim klimama, a jeftine su.
 
Zna li iko koja je razlika izmedju LN 35HZ i RW? Ja kad sam uzimao LN dobio sam tada na uvid da ide do -25c i na toj temp daje zagarantovanih 4kw a inace moze do 6,6kw max na grijanju. Tada mi je ovdje pokazana tabela da je 4kw do -15c a od -15c se smanjuje efikasnost.... Haj znaj sada.... E pitanje je za RW sem sto ide do -30c kako se ona ponasa kad budu temp od -15c i jos veci minusi??? Treba nam jedna za planinsku vikendicu od 35m2 da se grije... Dosta veca razlika je u cjeni pa dali vredi sada pitanje je... Ili preporuka za neku drugu klimu.
 
RW је прилично јачи, одлично делује према спецификацијама. HZ варијанту продају под именом Uwano.
На линковима испод можеш наћи више информација.


 
RW је прилично јачи, одлично делује према спецификацијама. HZ варијанту продају под именом Uwano.
На линковима испод можеш наћи више информација.


Nemogu bas da se snadjem pa da prebacim na engleski ali dovoljani je tvoj komentar. Iako sam prebacivao u google translate bila bi i ova moja dovoljna ali bilo bi pametnije ici na RW posto su temp max do -20c i to ne svake zime. Vasi opisi su puno bolji nego ovdje kod svaba. Ok, to jesu i modeli namjenjeni prema vama pa imaju puno bolji testovi ali opet ovdje su ogranicene informacije u tom obimu.
 
Zna li iko koja je razlika izmedju LN 35HZ i RW? Ja kad sam uzimao LN dobio sam tada na uvid da ide do -25c i na toj temp daje zagarantovanih 4kw a inace moze do 6,6kw max na grijanju. Tada mi je ovdje pokazana tabela da je 4kw do -15c a od -15c se smanjuje efikasnost.... Haj znaj sada.... E pitanje je za RW sem sto ide do -30c kako se ona ponasa kad budu temp od -15c i jos veci minusi??? Treba nam jedna za planinsku vikendicu od 35m2 da se grije... Dosta veca razlika je u cjeni pa dali vredi sada pitanje je... Ili preporuka za neku drugu klimu.
Ako se sjecam za RW se tvrdilo na skandinavskom forumu(citao pomocu translatea) da defroste radi jako rijetko, tj u najgorim uslovima na 2 sata.
 
Zna li iko koja je razlika izmedju LN 35HZ i RW? Ja kad sam uzimao LN dobio sam tada na uvid da ide do -25c i na toj temp daje zagarantovanih 4kw a inace moze do 6,6kw max na grijanju. Tada mi je ovdje pokazana tabela da je 4kw do -15c a od -15c se smanjuje efikasnost.... Haj znaj sada.... E pitanje je za RW sem sto ide do -30c kako se ona ponasa kad budu temp od -15c i jos veci minusi??? Treba nam jedna za planinsku vikendicu od 35m2 da se grije... Dosta veca razlika je u cjeni pa dali vredi sada pitanje je... Ili preporuka za neku drugu klimu.
Ona je na nivou Gree Amber 12ice, do -25C daje 4kW, to jest nominalni kapacitet, za razliku od LN HZ koji daje do -15C, ali i RW ima vecu spoljasnju jedinicu i propisana je da radi do -35C.
S obzirom da su tako niske temp tamo, mozes je uzeti da ne razmisljas.

Ja ako bih birao, izabrao bih Toshiba Daisekai 10 , 25 ili 35 model, jako su slicne snage, na -25c 25ica daje 3.9kW, a 35ica daje 4.1kW.
Pod uslovom da se kod vas prodaje ova jaca Daisikai, da se ne prodaje ona "slaba" koja ne daje 7.7kW, nego "samo" 6.8kW :)

Ovo je slabija verzija, za nas u umerenijim klimama:

Nadam se i cena to da prati, posto planiram da zamenim LN njom samo zbog dizajna :)
 
Poslednja izmena:
Toshiba Daiseikai 10 / 35 cekam da ponude kod nas od kad je Mitar napisao post! Ali jos uvek nista...
 
Dosao je ove godine u Hrvatsku, tako da bi i kod nas trebalo biti do kraja godine mozda, cenom bi trebao biti izmedju LN-a i Emure ako je suditi po HR.
 
Bukvalno cale imao servis bele tehnike 30 godina na 2 lokacije u Beogradu do pre 3 godine i rabat kod LG, Panasonic, Vivax, Tesla, Haier i ne znam tacno da li jos kod nekoga, rabat je svuda varirao izmedju 15 i 20%.
I dalje mi vecina nekadasnjih saradnika salje emailove.
Panasonic:
1711684620498.png

Haier/MB Frigo davali 2022. 20%, prosle godine 15%:
1711684094584.png

Takodje, nikome ne moze da se isplati da ti proda 500e klimu umesto 800e klime. 20% od 500e je 100e, 15% od 800 je 120e.
Ili mislis da jedni daju 10, a drugi 30% rabat? Podeli tacan info koji ocigledno imas, koliko to Gree daje, a koliko drugi?

Serviseru nikada ne moze da se isplati da ti prodaje proizvod koji se vise kvari, jer mu se ne isplati da izlazi na reklamaciju.
Reklamacije distributeri placaju toliko da si na nuli sa troskovima, a vreme koje potrosis si bukvalno poklonio.
 
Poslednja izmena:
Ona je na nivou Gree Amber 12ice, do -25C daje 4kW, to jest nominalni kapacitet, za razliku od LN HZ koji daje do -15C, ali i RW ima vecu spoljasnju jedinicu i propisana je da radi do -35C.
S obzirom da su tako niske temp tamo, mozes je uzeti da ne razmisljas.

Ja ako bih birao, izabrao bih Toshiba Daisekai 10 , 25 ili 35 model, jako su slicne snage, na -25c 25ica daje 3.9kW, a 35ica daje 4.1kW.
Pod uslovom da se kod vas prodaje ova jaca Daisikai, da se ne prodaje ona "slaba" koja ne daje 7.7kW, nego "samo" 6.8kW :)

Ovo je slabija verzija, za nas u umerenijim klimama:

Nadam se i cena to da prati, posto planiram da zamenim LN njom samo zbog dizajna :)
Hm... Toshiba nesto nije kod nas zastupljena ili nisam primjetio ali cu svakako pogledati. Kao sto znas i sam bitna je ta garancija pa je i to presudno. Vidis sto se tice HZ ovdje garantuju da ide do -25c sa 4kw a max moze cini mi se 6,6kw.... Ko ce im znati ali svakako nema tih testova kao kod mitra. Kod njih je to puno ljepse opisano. Svakako posto se novo gradi i izolacija ce biti jaka na tih 35m2 mislim da ce rw to odraditi bez problema ali svakako pogledam jos Toshibu sto si preporucio.
Ako se sjecam za RW se tvrdilo na skandinavskom forumu(citao pomocu translatea) da defroste radi jako rijetko, tj u najgorim uslovima na 2 sata.
Ja ni sa svojom nisam osjetio te neke defroste, desavali su se ali ne cesto jos sam direkt na dunavu gdje ima bas puno vlage.
 
Hm... Toshiba nesto nije kod nas zastupljena ili nisam primjetio ali cu svakako pogledati. Kao sto znas i sam bitna je ta garancija pa je i to presudno. Vidis sto se tice HZ ovdje garantuju da ide do -25c sa 4kw a max moze cini mi se 6,6kw.... Ko ce im znati ali svakako nema tih testova kao kod mitra. Kod njih je to puno ljepse opisano. Svakako posto se novo gradi i izolacija ce biti jaka na tih 35m2 mislim da ce rw to odraditi bez problema ali svakako pogledam jos Toshibu sto si preporucio.

Ja ni sa svojom nisam osjetio te neke defroste, desavali su se ali ne cesto jos sam direkt na dunavu gdje ima bas puno vlage.
A sta ne razgledas Daikin nordik
Comfora rxtp35a/ftxtp35n
Na -22 daje 3.58kw
Ili jos bolje Perfera rxtm40a/ftxtm40s
Na -22 daje 4.53kw
To su novi nordik modeli do -30 proizvodstvo Ceska.
20240329_014413.jpg
20240329_014708.jpg
 
Izvinite što upadam ali potrebna mi je za taštu 😁 pokretna klima žive u stanu od 35kv . Nedozvoljova joj gazdarica da ugradi običnu, pa se odlučila na pokretnu. Pa moje pitanje kakve su te pokretne i sta tu valja .
 
Bukvalno cale imao servis bele tehnike 30 godina na 2 lokacije u Beogradu do pre 3 godine i rabat kod LG, Panasonic, Vivax, Tesla, Haier i ne znam tacno da li jos kod nekoga, rabat je svuda varirao izmedju 15 i 20%.
I dalje mi vecina nekadasnjih saradnika salje emailove.
Panasonic:
Pogledajte prilog 435850

Haier/MB Frigo davali 2022. 20%, prosle godine 15%:
Pogledajte prilog 435849

Takodje, nikome ne moze da se isplati da ti proda 500e klimu umesto 800e klime. 20% od 500e je 100e, 15% od 800 je 120e.
Ili mislis da jedni daju 10, a drugi 30% rabat? Podeli tacan info koji ocigledno imas, koliko to Gree daje, a koliko drugi?

Serviseru nikada ne moze da se isplati da ti prodaje proizvod koji se vise kvari, jer mu se ne isplati da izlazi na reklamaciju.
Reklamacije distributeri placaju toliko da si na nuli sa troskovima, a vreme koje potrosis si bukvalno poklonio.
Tacno je sve to sto si naveo, ali sigurno je fora u tome sto ta klima po nabavnoj ceni kosta npr 150e, marze su i po 150-200% direktno kod uvoznika. Radim u kompaniji koja uvozi iz Kine pod svojim brendom elektronske uredjaje i npr motorna testera cija je nabavna cena 5500din, a redovna cena je 20000 sa marzom od 190%. E sad ovde je verovatno caka sa serviserima i bonusima koje dobijaju od gree gde direktno serviseru sa kojim saradjuju posalju klimu i fiskalizuju je po redovnoj preporucenoj ceni od 70000, ako je u opste fiskalizuju, a oni je nabavljaju za 20000. Malu marzu ima preprodavac, ali kada direktno uvoznik prodaje preko servisera onda je zarada tih 150-200% i dobar procenat od gree dobija direktno onaj koji ugradjuje. A postoji i druga caka gde montazer nema firmu i pecat, ali je odobreno od strane energyneta da ugradjuje klime i da vazi garancija pa zato gura gree. Na sajtu energyneta postoji prijava ko ne ugradio klimu.
 
Izvinite što upadam ali potrebna mi je za taštu 😁 pokretna klima žive u stanu od 35kv . Nedozvoljova joj gazdarica da ugradi običnu, pa se odlučila na pokretnu. Pa moje pitanje kakve su te pokretne i sta tu valja .
Evo licno iskustvo. Te pokretne su kod mene u kategoriji bolje ista nego nista.
Split inverter imam u kuci, pokretnu u stanu gdje nmg ugradit inverter.

U odnosu na split inverter:
-preglasne su. U jednom dijelu je i kompresor i dva ventilatora, a to je sve u sobi u kojoj se boravi
-neefikasne su
-nisu bas pokretne, citava je procedura izbaciti onaj slauf koji je ogromnom promjera
-cesto se mora praznit posuda u kojoj se skupi kondenzat. Kod mene dio kondenzata ispari na hladjenju kompresora.

Sto se tice rada, 12ka inverter klima mi u kuci npr ljeti radi sa 200njak wati skroz lagano, tiho u leru i spusti temperaturu sa npr 35 na 26-27(ne volim prenisko) i tako drzi cijeli sprat od 50tak kvadrata

Ova pokretna moze koji stepen spustit i nesto vlage izvuc u jednoj sobi i tjt. Npr vani 33c, ona cijelo vrijeme radi na maxu (600w kod mene za 7000btu model) i uspije spustiti na 27-28 c sobu velicine cc 20 kvadrata.

Ono, smece tesko, ali bolje nego nista. Gledat da ima sto duzu garanciju i po mogucnosti sto (uslovno receno) tisi model
 
Evo licno iskustvo. Te pokretne su kod mene u kategoriji bolje ista nego nista.
Split inverter imam u kuci, pokretnu u stanu gdje nmg ugradit inverter.

U odnosu na split inverter:
-preglasne su. U jednom dijelu je i kompresor i dva ventilatora, a to je sve u sobi u kojoj se boravi
-neefikasne su
-nisu bas pokretne, citava je procedura izbaciti onaj slauf koji je ogromnom promjera
-cesto se mora praznit posuda u kojoj se skupi kondenzat. Kod mene dio kondenzata ispari na hladjenju kompresora.

Sto se tice rada, 12ka inverter klima mi u kuci npr ljeti radi sa 200njak wati skroz lagano, tiho u leru i spusti temperaturu sa npr 35 na 26-27(ne volim prenisko) i tako drzi cijeli sprat od 50tak kvadrata

Ova pokretna moze koji stepen spustit i nesto vlage izvuc u jednoj sobi i tjt. Npr vani 33c, ona cijelo vrijeme radi na maxu (600w kod mene za 7000btu model) i uspije spustiti na 27-28 c sobu velicine cc 20 kvadrata.

Ono, smece tesko, ali bolje nego nista. Gledat da ima sto duzu garanciju i po mogucnosti sto (uslovno receno) tisi model
Ja sam prije 2 godine bacio 300e na pokretnu i nakom pola mjeseca porucio inverter, nista mi nije bilo zalije nego kad sam vidio na sta sam dao pare. Za malu prostorijumoze posluziti ako mora i to je to
 
Ja sam prije 2 godine bacio 300e na pokretnu i nakom pola mjeseca porucio inverter, nista mi nije bilo zalije nego kad sam vidio na sta sam dao pare. Za malu prostorijumoze posluziti ako mora i to je to
Ako se nakanim mozda ovako nesto uradim. Trebalo bi biti nesto efikasnije.

 
Nazad
Vrh Dno