Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izvinjavam se greskom su mi obrisane poruke kad sam hteo da ih editujem.
@maxy namam trofazni prikljucak u spavacoj sobi ali TA pec radi kao monofazna 4kw jer sam joj iskljucio dva grejaca.
@Mitar_1982
Pa mislio sam da ce TA moci da pogura klimu kad krenu nize temperature. Klimu bi preko noci stavio na sleep mode.

Hvala na odgovoru
 
Najbolje da probas pre pomeranja pa ces videti, klimu stavi na koliko je inace podesena pa ce ona kad postigne da ode sama u standby a TA nek se puni do ujutru pa posle isijava. Kad nestane energije klima ce sama da krene, mozda mozes da je podignes za jedan dva stepena da bi zajedno odrzavale do nove nize tarife.
 
Oho ho :) G tech znacajno povecao potrosnju nocas i danas. Znacajno je hladnije danas, magla ... Izacice 10kw za 24h. Kako je kod vas?
Prva sezona i prva klima zato sam radoznao, koliko je ovo u stvarnosti isplativo.
 
Hvala djalf. Ovaj predlog mi deluje logican. Do juce je radila na 24c i odrzavala 22 stepena bez problema u celoj kuci je bilo prijatno, sto vidim i po bojleru bilo je tople vode ceo dan do predvece. Danas se klima gasi na svaki 1h i pali posle 3-5 min.
Ok probacu to sto se predlozili.
 
PakoLoco
Ja juce od 10h ujutru do danas u 10h 49kW, 23 vise i 26 nize tarife za celo domacinstvo. Magla i minusi povecali potrosnju ali pricamo o kuci 90m2 i pet klima, svuda 22-23C. Ja zadovoljan, nek kosta i vise, samo da ne moram da lozim, cistim i smrdim.
 
Oho ho :) G tech znacajno povecao potrosnju nocas i danas. Znacajno je hladnije danas, magla ... Izacice 10kw za 24h. Kako je kod vas?
Prva sezona i prva klima zato sam radoznao, koliko je ovo u stvarnosti isplativo.

Opisi nam kakav i koliki prostor greje ? 10KW za 24h je odlican rezultat ako greje veci prostor, ako greje tipa 15 kvadrata kao moj Lomo, nije bajan ali bolje nego elektricni kotao. Proslog decembra je kotao pojeo 1500KW u decembru, vecinom skupe. 25K bio racun. Meni su je Vox IVA3 12 potrosio 16KW danas, a Gree Lomo 12 8KW da odrzavaju 22-23C. Idu u defrost svakih par sati.
 
Opisi nam kakav i koliki prostor greje ? 10KW za 24h je odlican rezultat ako greje veci prostor, ako greje tipa 15 kvadrata kao moj Lomo, nije bajan ali bolje nego elektricni kotao. Proslog decembra je kotao pojeo 1500KW u decembru, vecinom skupe. 25K bio racun. Meni su je Vox IVA3 12 potrosio 16KW danas, a Gree Lomo 12 8KW da odrzavaju 22-23C. Idu u defrost svakih par sati.

Grejem 18m2 preko dana i 30 preko noci. Samo kazem da primecujem znacajnu razliku od prethodnih dana kada je dnevna potrosnja bila 4kw. Defrost joj jos uvek ne kapiram a jos nesto sto primecujem da onda kada iskljuci ne radi kao u prethodnom periodu na 10-12w vec je to sada oko 80w. Zasto i tu razlika kada tada samo vrti vazduh zbog senzora temperature ili jebto sada zbog minusa grejac tacne ili nesto drugo?
 
-6 napolju u Niskoj banji (kod mene i hladnije), magla, Amber radi u leru i odrzava 22c, ne oseca :D
 
Poslednja izmena:
Je l' zna možda neko na kom principu radi defrost na Fujitsu klimama?

Primetio sam večeras po ovoj magluštini da se defrost dešava na svakih sat vremena ali bukvalno u sekundu. Znam jer pratim na telefonu. Znači defrost ide ovako: 21:37 - 22:37 - 23:37 - 00:37. Zar ne bi trebalo da softver određuje kada je potreban defrost a ne ovako automatski? I zašto npr. prošle noći nije bilo tog ujednačenog ritma?
 
Kako vam rade klime ovih zadnjih 2 dana kad je ova maglustina nonstop? Pitam za Beograd. Meni na Daikin ftxb35c ide defrost bas cesto. Svakih pola sata, sat najviše. I defrost traje 8-10 min. Posle toga pokušava da nadoknadi izgubljeno. Ali recimo na podešenih 24 stepena održava na recimo 22.5. Imam digitalni thermostat od el. Kotla koji je precizan. Brzina je automatska. Nešto mi ovo često, da ne kažem da je dosadno.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Evo bas sad gledam, napolju 1 stepen a vlažnost vazduha 100%. Barem tako kaže aplikacija na telefonu.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Radi cesto jer je slaba za tvoj prostor, treba pravilno dimenzionisati klimu i da se uracuna defrost i njegovo trajanje jer tada nema grejanja. Zato se ne savetuje jedan jaci uredjaj vec vise manjih jer nikada nece raditi defrost u isto vreme a i redje ce ih biti jer manje napregnuta klima manje i ledi, logicno. I meni je Fujitsu dok su bile dve LGC po ovakvom vremenu radio i na 40 minuta jer su dve grejale 90m2, dok su na vecim minusima bez magle grejale bolje jer nije bilo cestih defrosta. Reseno sa dodavanjem jos uredjaja, sad ukupno 5.
 
Erm imam jedan problem. Danas skontah da na spoljasnjoj jedinici od VOX-a probija struja negde. Sve je dobro povezano, utikac sam proverio sve je i tu dobro povezano, ali kada dotaknem probnom lampicom bilo koji deo spoljnje jedinice ( sraf, drzace, ventile, oklop, tacnu) tinja lampica.

I ranije sam primetio da sevne prekidac kada se utakne klima u uticnicu, ali merih multimetrom i sve je kako treba ( faza levo, nula desno, izmedju uzemljenja i faze 225V, faza i nula 225V, nula i uzemljenje 0V). Ne znam jedino da otvaram poklopce gde idu kablovi da se sta nije rasklimalo ili je negde unutra propala izolacija necega.
 
Kod mene zurka, ledi kao da je vodom polivam :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Moze li neko ovde da napise iskustva sa tesla inverterima ako ih ima? Zanima me sekundarna opcija grejanja kad nije mnogo hladno (imam gasni kotao) za stan oko 45kvm, solidno izolovanih...


Video sam da ih bar jedan clan ima, zanima me kako rade kad je napolju minus i koliko nisko moduliraju

Znam da ce vecina da kaze da je klima shit, ali kad pogledam koliko ljudi imaju problema sa npr Gree Muse, ispada mi da je prva krstena dobra klima fujitsu kmta a ona je 70.000 dok ovog teslu mogu da nabavim za 26.000 sto je ipak ogromna razlika
 
Poslednja izmena:
jos nesto sto primecujem da onda kada iskljuci ne radi kao u prethodnom periodu na 10-12w vec je to sada oko 80w. Zasto i tu razlika kada tada samo vrti vazduh zbog senzora temperature ili jebto sada zbog minusa grejac tacne ili nesto drugo?
Kada temperature padnu ispod 1C pali se grejac tacne, zato ti je sada potrosnja u monitorngu 80W.

On se inace pali, i vuce svojih 70-ak i kusur vati, nevezano da li klima radi, ili je ugasena (standby).

Grejem 18m2 preko dana i 30 preko noci. Samo kazem da primecujem znacajnu razliku od prethodnih dana kada je dnevna potrosnja bila 4kw.
Na koliko ti je bila namestena zadata tmp kada ti je potrosnja bila 4kW?

Od kako su pocele ove niske temperature, kod mene se potrosnja vrti oko 8-9kW (juce prvi put preslo 10kW), grejem 35m2, preko dana zadato 24C, nocu spustim na 22, toplo, milina. ;)

Kako vam rade klime ovih zadnjih 2 dana kad je ova maglustina nonstop? Pitam za Beograd. Meni na Daikin ftxb35c ide defrost bas cesto. Svakih pola sata, sat najviše. I defrost traje 8-10 min. Posle toga pokušava da nadoknadi izgubljeno. Ali recimo na podešenih 24 stepena održava na recimo 22.5. Imam digitalni thermostat od el. Kotla koji je precizan. Brzina je automatska. Nešto mi ovo često, da ne kažem da je dosadno.

Meni klima (Gree G-Tech), za sada, ne oseca ove vremenske promene, niti joj ove maglustine i vlazno vreme nesto mnogo uticu na rad. U ovih poslednjih 2-3 dana, bilo je par brzih, neosetnih (kratki, 3-4min) defrosta, potrosnja se blago povecala, ali toplota prostora je prioritet, tako da... ;)

Klima zadatih 24C odrzava u +/-0,2C u 35m2 bez problema.
 
Poslednja izmena:
12 LLCE, nisam pratio dnevnu potrosnju ali imam ukupnu za period od 1.11 do 27.11 ( sad) 234kw. 25c konstantno na klimi, dva defrosta dosad, kuca 90m2, klima se nalazi u sobi od 25m2 pritom drzim vrata otvorena kako bi se i ostatak grejao. Temperatura van sobe varira od 16-20c u zavisnosti distance od sobe klime. Uskoro treba da stigne jos jedna LMCE.
 
Moze li neko ovde da napise iskustva sa tesla inverterima ako ih ima? Zanima me sekundarna opcija grejanja kad nije mnogo hladno (imam gasni kotao) za stan oko 45kvm, solidno izolovanih...


Video sam da ih bar jedan clan ima, zanima me kako rade kad je napolju minus i koliko nisko moduliraju

Znam da ce vecina da kaze da je klima shit, ali kad pogledam koliko ljudi imaju problema sa npr Gree Muse, ispada mi da je prva krstena dobra klima fujitsu kmta a ona je 70.000 dok ovog teslu mogu da nabavim za 26.000 sto je ipak ogromna razlika

Moze lepo da se ogrejes i sa Gree Lomo. Sad je oko 49K, manje cesto radi defrost nego moj Vox IVA3 i bolje greje i pored magle i vlage. Samo treba da dimenzionises klimu u skladu sa prostorom i da se postavi na dobro mesto i mozes super da se grejes. Na tih 45 kvadrata ti realno trebaju 2 klime.

Takodje ako hoces da se grejes klimom i da ne gledas stalno u merac potrosnje, cackas nesto, budzis, nabavis te Fujitsu i ne lomis glavu.
 
Poslednja izmena:
Moze li neko ovde da napise iskustva sa tesla inverterima ako ih ima? Zanima me sekundarna opcija grejanja kad nije mnogo hladno (imam gasni kotao) za stan oko 45kvm, solidno izolovanih...

Imam ja dve i za to što ti treba, ove moje mogu. Lepo podnose i ove dane sa maglom oko nule, precizno održavaju i nisu bučne.
Ali kao što sam znaš, Tesla nije proizvođač i ove su neki modeli od pre 3 god. kojih sigurno više nema u prodaji...
IMG_20201126_150616.jpg

Ovo je od jutros sa klime u dnevnoj sobi, koja je ostavljena preko noći na 20c
Sada je pitanje, šta se sada prodaje i čiji je proizvod.
 
Poslednja izmena:
Veliki pozdrav svima koliko vas ima!
Nekoliko dana u nazad citam ovu temu o inverter klimama (60ak strana od trenutne u nazad) i jos uvek nisam pametan koju inverter klimu kupiti, posto su iskustva podeljena.
Trenutno imam problem jer je ove godine postavljen parket u jednoj vecoj prostoriji 90m2 (koja ce u nekoj buducnosti biti pregradjene kao 3 manje) i vlaznost vazduha je 74% (iako imam 3 ceresit skupljaca vlage) sto je prilicno veliki broj i parket je poceo blago da radi.
Dogrevao sam grejalicama (3kw + 2kw), ali potrosnja je ogromna, a vlaznost se spusti na nekih 63%. Prostorija je pravougaonog oblika, a klima bi bila na jednom od 2 (kraca) zida, pa bi duvala po duzini prostorije.

Da li je dovoljna 18000btu i koju biste preporucili? Iza mene je suma, sto moze znaciti i vecu vlagu (pretpostavljam).
Sledece godine je u planu da se kupe radijatori i kotao na pelet, pa ce to biti glavni izvor grejanja kada krene neki minus. Klima bi se koristila u glavnom za grejanje (dogrevanje u prelaznom periodu), posto je leti hladno zbog sume, pa hladjenje nije potrebno.

Jos jedna bitna stvar - izolacije nema, zidano je na pun blok, prozori gealan sestokomorni (dvoslojno staklo). Znam da su mi tu u startu veliki gubici, ali nesto moram uraditi.
I jos jedna bitna stvar- u prostoriji mi ne treba temperatura od 20 stepeni, dovoljno je da bude i 10-15, ali da vlaznost odrzavam na ~60%, jer se u tim prostorijama provodi jako malo vremena.

Izvinjavam se na dugackom tekstu, ali morao sam da podelim sto vise informacija.
Na osnovu dosadasnjeg saznanja, u uzem izboru su mi Fujitsu, Mitsubisi, Daikin.
Zamolio bih da mi date sto vise predloga (konkretne modele).

Veliko hvala!
 
Poslednja izmena:
Dok je jedna prostorija treba ti 18-ka i mozda bi bila dovoljna GREE GWH18YE-S6DBA2A AMBER s obzirmo da hoces da dogrejes na 10-15C umesto da ugrejes na vise-manje normalnih 20-24C.

Kad budu 3 prostorije trebace ti 2-3 manje klime za normalno grejanje (verovatno 12-ke) u zavisnosti od rasporeda prostorija...

Ova Gree AMBER je provereno dobra i jaka klima.

Jos ce neko verziran da se javi i predlozi neku Fujitsu, Mitsubisi i Daikin...

Tamo gde je vlaga plocice su bolje resenje od parketa.
 
Poslednja izmena:
Odakle potiče tolika vlaga, kada je završen objekat?

Sent from my Mi MIX 3
 
Drago mi je da si zadovoljan G-tech-om.
Ja se za sad fino grejem ali nisam prezadovoljan. 10 minuta radi 15-20-30 pauzira osecam pad temperature u prostoriji i to je malo neprijatno. Grejem na 24 a ona gasi na 26 i ponovo ukljuci kad padne ispod 24. Potrosnja me i dalje ne brine ako ne nastavi da se drasticno povecava.
 
U cemu je razlika izmedju Fujitsu LMCE i LMCA spoljnih jedinica?

Između te dve klime jedino je razlika u dizajnu unutrašnje jedinice.LMCE je noviji model nego LMCA.Svakako gledaj ako kupuješ LMCE ima lepši dizajn.Sve ostalo u vezi tehničkih osobina je isto.
 
Je l' zna možda neko na kom principu radi defrost na Fujitsu klimama?

Primetio sam večeras po ovoj magluštini da se defrost dešava na svakih sat vremena ali bukvalno u sekundu. Znam jer pratim na telefonu. Znači defrost ide ovako: 21:37 - 22:37 - 23:37 - 00:37. Zar ne bi trebalo da softver određuje kada je potreban defrost a ne ovako automatski? I zašto npr. prošle noći nije bilo tog ujednačenog ritma?

Evo u sitna crevca princip i opis rada defrosta na Fujitsu klimama.https://postimg.cc/gallery/GcFXGGV
 
Pozdrav svima. Grejemo se na fujitsu leca 14 i Luca12 od 2014, ima svojih ograničenja ali mi smo zadovoljni, navikli smo na određene kompromise koje ovaj način grejanja podrazumeva. Kod ovakvih uslova defrosti su česti , traju po 15 min, to je tako svake godine. Ali kad jače zahladni rade stabilno .Radile su nam i na minus 16 , čak i bolje nego na 0 stepeni .
Inače , da i kod mene zadnja dva leta LUCa smrdi na hlađenju, LECA nema tih problema, utisak je i inače da je LECA bolji, stabilniji, čvršći model .
LUCA se ne nalazi se u prostoru u kojem se kuva ,ne puši se u stanu , prali, rasklapali čistili, špricali , ništa ne vredi i dalje se prilikom uključivanja oseti memla . Vidim da je bilo priče o tome, da li je neko rešio problem?
Za ovih 6 godina jedini problem je bio točkić koji podiže masku, pukla je plastika , to je zamenjeno . Mada mislim da je do toga došlo delom i zbog konstantnih pokušaja da rešimo problem neprijatnog mirisa, te više skidanja maske .

Sad bi mi trebala , za drugi prostor još jedna klima za grejanje , nisam u toku,vidim da je aktuelan r32, šta je sada best by? Koji modeli iz aktuelne ponude su se dobro pokazali ?
 
Vivax piša na sve strane. Kad uđe u defrost kao da neko sipa vodu iz kante :D Izmenjivač sj nahvatao leda k'o babin zamrzivač, a ima ga i po tacni pa je blokirao odvod kroz crevo. Uđe u defrost, pa se posle zaleće i tako u krug. Upalio kotao i držim dva radijatora na 35 C.

LG ima blago prošaran izmenjivač, inje, nije led. Voda normalno otiče kroz crevo. Ispod nje suvo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno