Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Otisao kompresor na skoro 16god staroj Samsung 12ci. Sta uzeti kao zamenu klima se koristi za grejanje i sasvim je okej radila posao, iz price sa majstorom verovatno je otisao kompresor jer se cesto palila i gasila posto moji podese temp na 22/23stepena ne vole toplo, a prostor je mali ali bez izolacije pa se brzo ugreje ali i brzo rashladi. Po meni njima bi bila idealna neki slabiji inverter koji moze da odrzava temp na 22stepena bez da se ugasi (posto predpostavljam da vecina se gasi kad im je zadata tako niska temp).

E sad koji model to moze a da ne kosta mnogo.

I da spoljna ko sto sam pisao ranije nikad se ne ledi jer je na oko 10stepeni ili vise, dakle nije nam bitno kako radi odledjavanje i da li ima grejace za spoljnu.
 
Moja lična soba, kutak(kuća je u pitanju) ... Planiram da radim istinski akusticni tretman, namena prostorije bi bio prvenstvo za mix/režiju, eventualno povremeno snimanje vokala, ako bi nekad radio gluvu sobu, ona bi bila na spratu iznad... Zimi mi je manje/ više ok, ali leti nema života od vrućine i brzo se oseti da u prostoriji nema vazduha.... Poenta price je da je ovo sto si mi predložio totalni overkill za moju prostoriju... Tako da, ako ne nadjem neko drugo rešenje, moracu da skupljam pare za ovaj Daikin što predlazete....

Sent from my S9+

Nije to previše. U svakom slučaju je jefitnije od Urure. Ako je planirana neka odvojena prostorija za snimanje, onda možeš odmah u susednoj prostoriji da izbušiš dve veće rupe u zidu, postaviš dva vetilatora (jedan da uvlači, drugi da izvlači ) i fleksibilnim crevima sprovedeš vazduh do studija. Ako ti smeta buka ventilatora između umetneš ovakvu konstrukciju, pre nego što uvedeš creva u studio i to je to:

Pogledajte prilog 263365

Tu je jedina filozofija odrediti snagu ventilatora. Treba što jači da bi mogao da potera dovoljno vazduha kroz sve te krivine, a sa druge strane što "slabiji" da se ne bi čuo kao aspirator u kuhinji. Ustvari najbolje da bude što veći da ne bi morao brzo da se okreće, a da ne otvoriš rupu od pola metra na kući.
 
Poslednja izmena:
Moja lična soba, kutak(kuća je u pitanju) ... Planiram da radim istinski akusticni tretman, namena prostorije bi bio prvenstvo za mix/režiju, eventualno povremeno snimanje vokala, ako bi nekad radio gluvu sobu, ona bi bila na spratu iznad... Zimi mi je manje/ više ok, ali leti nema života od vrućine i brzo se oseti da u prostoriji nema vazduha.... Poenta price je da je ovo sto si mi predložio totalni overkill za moju prostoriju... Tako da, ako ne nadjem neko drugo rešenje, moracu da skupljam pare za ovaj Daikin što predlazete....

Sent from my S9+

Ne bi rekao da je overkil već jednostavno nešto što treba odraditi ako hoćeš da eliminišeš zvuk klime, šuštanje vazduha, turbine isl. jer ako se unutrašnja jedinica stavi u sobu sve će to da se čuje.
Inače na našem tržištu je dostupno ono što se najviše prodaje, niko nije lud da nabavi uređaj od 1K€ i da mu stoji 2-3 godine na stanju čekajući tog jednog kupca koji će uzeti. Ovako specifične uslove imaš ti i mošda još 4-ro ljudi u Srbiji u prevodu zanemarljiivo ste tržište u odnosu na klasične ala Beko i Vivax klime koje se prodaju na tone.
Pogledaj u engleskoj, tu bi trebalo da može da se nabavi nešto što je prilagođeno tvojim potrebama.
 
^^^ ok, hvala puno svima, konsultovacu čoveka koji mi radi dizajn i akusticni tretman prostorije da rešimo i ventilaciju/klimatizaciju. Skapirao sam da je to ipak problematika za sebe.

Sent from my S9+
 
^^^ ok, hvala puno svima, konsultovacu čoveka koji mi radi dizajn i akusticni tretman prostorije da rešimo i ventilaciju/klimatizaciju. Skapirao sam da je to ipak problematika za sebe.

Sent from my S9+
Za gluve sobe:
Split sistem sa kanalskom unutrasnjom jedinicom.
Moze da stoji van prostorije mogu da se dodaju dodatni eliminatori buke na kanale moze da se dovede i spoljni vazduh i da se obradi preko jedinice.
 
^^^ ok, hvala puno svima, konsultovacu čoveka koji mi radi dizajn i akusticni tretman prostorije da rešimo i ventilaciju/klimatizaciju. Skapirao sam da je to ipak problematika za sebe.

Sent from my S9+
Za gluve sobe:
Kanalski split sistem koji moze biti montiran van prostorije mogu postojati dodatni eliminatori buke na kanalskom razvodu a moze se dovesti spoljni vazduh u potrebnoj kolicini direktno na usis uredjaja preko rekuperatora ili bez uz nesto vecu potrebnu snagu.
Inace ovo je pogresan forum za pitanja oko opreme za profesionalnu upotrebu o tome ovde niko nema pojma.
Jeftinu profesionalnu opremu za klimatizaciju ces pre naci u Italiji nego u Engleskoj.
 
Poslednja izmena:
Ne treba njemu profesionalna oprema, pravi klasičan kućni studio. Samo mu treba način da dovede dovoljno svežeg i hladnog vazduha, uz razumnu količinu zujanja. Ja bih lično odvojeno radio hlađenje/grejanje od ventilacije, jer je Ururu Sarara prilično nekonvencionalan uređaj i preskup. Ovo sa ventilacijom može da se zbudži za rauzumno male novce, ostavi se da bude lako dostuppno za održavanje i čišćenje. Ako ventilatori crknu, lako se zamene, itd..

Gluvu sobu ne bih pravio odvojeno zbog bolje komunikacije sa subjektom snimanja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da je to studio nisam svatio da se neko samo igra.
 
Ja pretpostavljam da će muzički deo opreme biti na željenom nivou, ali s obzirom da pravi studio u manjoj prostoriji u svojoj kući moraće da mu se prilagodi. U krajnjem slučaju napravi unutra nešto ovako kao na slici dole. A da li će da bude igranje ili neće, verovatno zavisi od njega. Ljudi se igraju u studijima sa par stotina hiljada EUR opreme, a neki su snimali hitove u podrumima.

Pogledajte prilog 263401 Pogledajte prilog 263402

I ova kutija sa donjeg linka košta bar 6000 EUR ako će da je kupi (ima i ventilaciju! :D ), a može i sam da je napravi.

https://www.whisperroom.com/product/mdl-4242-env#.XC6aPFxKiUk

Da li bi kupovao profesionalnu opremu, ili pravio ovo? Cenim da ti možeš da sastaviš ovo za 10x manje novca i da neće biti osetno manje profesionalnije. Ja bih gledao da uštedim što više na ovim stvarima, da bi mi ostalo keša za ono što ne mogu sam da napravim - miksete, kablove, mikrofone, zvučnike, itd. Klimu kupuješ. Ventilacione kanale, opet, sam radiš :) Ventilator kupuješ. Itd. U tom smislu sam upotrebio termin neprofesionalno za ventilaciju.

Naveo sam i šta mu je glavni problem, a što obično rade inženjeri sa odgovarajućeg smera - da odredi koliki mu protok vazduha treba i u zavisnosti od broja krivina, preseka creva i ostalih elemenata koji predstavljaju otpor kretanju vazduha, da odredi potrebnu snagu ventilatora. Ili to, ili neko sa dosta iskustva jer je kod njega reč samo o jednoj prostoriji tako da onaj ko je u poslu to može i odokativno da kaže. Posle je sve lako.
 
Poslednja izmena:
Dobar deo teme sam pročitao ali nisam našao da neko spominje Bosch klima uređaje. Znam da ih sklapa Midea i....to je sve.
Konkretno da li neko išta zna o modelu Climate 5000 RAC 12k BTU? Ponekad se nađe na popustu za oko 42k din. Da li to vredi uzeti u razmatranje?
Nedavno sam se javio sa utiscima korišćenja bosch invertera, sad ćeš lako naći šta sam pisao da se ne bih ponavljao. Sve u svemu, ja zadovoljan. Mane joj još ne nadjoh ako izuzmemo to da joj je najniža potrošnja na grejanju koju sam ja primetio, oko 350w a po specifikaciji bi trebala biti 150w. Prosek potrošnje za mesec dana grejanja je 277w/h. Ali klima radi u izuzetno lošim uslovima: Prostorija u podkrovlju 25m2, 3 spoljna zida bez termo izolacije, krov sa 10cm kamene vune radjene pre 30g. pa je njeno stanje upitno. Dakle “lošu“ modulaciju opravdavam lošom izolacijom, ali greje stvarno odlično pa to i ne primećujemo. U planu je izolacija sledeće godine pa da vidimo razliku ali ubedjen sam da će spuštati ispod 300w mada i ovako mi je smešna potrošnja. Moja preporuka
 
Ja pretpostavljam da će muzički deo opreme biti na željenom nivou, ali s obzirom da pravi studio u manjoj prostoriji u svojoj kući moraće da mu se prilagodi. U krajnjem slučaju napravi unutra nešto ovako kao na slici dole. A da li će da bude igranje ili neće, verovatno zavisi od njega. Ljudi se igraju u studijima sa par stotina hiljada EUR opreme, a neki su snimali hitove u podrumima.

Pogledajte prilog 263401 Pogledajte prilog 263402

I ova kutija sa donjeg linka košta bar 6000 EUR ako će da je kupi (ima i ventilaciju! :D ), a može i sam da je napravi.

https://www.whisperroom.com/product/mdl-4242-env#.XC6aPFxKiUk

Da li bi kupovao profesionalnu opremu, ili pravio ovo? Cenim da ti možeš da sastaviš ovo za 10x manje novca i da neće biti osetno manje profesionalnije. Ja bih gledao da uštedim što više na ovim stvarima, da bi mi ostalo keša za ono što ne mogu sam da napravim - miksete, kablove, mikrofone, zvučnike, itd. Klimu kupuješ. Ventilacione kanale, opet, sam radiš :) Ventilator kupuješ. Itd. U tom smislu sam upotrebio termin neprofesionalno za ventilaciju.

Naveo sam i šta mu je glavni problem, a što obično rade inženjeri sa odgovarajućeg smera - da odredi koliki mu protok vazduha treba i u zavisnosti od broja krivina, preseka creva i ostalih elemenata koji predstavljaju otpor kretanju vazduha, da odredi potrebnu snagu ventilatora. Ili to, ili neko sa dosta iskustva jer je kod njega reč samo o jednoj prostoriji tako da onaj ko je u poslu to može i odokativno da kaže. Posle je sve lako.
Vox klima kuler od kompa.
Kamasonic dvokasetas za snimanje.
Paleta od 30 jaja za zvucnu izolaciju ;-)
 
Vox klima kuler od kompa.
Kamasonic dvokasetas za snimanje.
Paleta od 30 jaja za zvucnu izolaciju ;-)
U pravu si bio, pogrešno mesto za diskutovanje o ovim pitanjima.

Sent from my S9+
 
U pravu si bio, pogrešno mesto za diskutovanje o ovim pitanjima.

Sent from my S9+
Bilo bi pravo mesto ali cesto imam utisak da cim spomenem neko resenje koje je profesionalno a kao takvo ne mora da bude i majskuplje ali je sigurno najbolje odmah budem diskvalifikovan od strucnjaka koji sa jedne strane nude belu tehniku od 2500 eur a sa druge kao sto sam rekao VOX i kulere od kompa.
 
Vox klima kuler od kompa.
Kamasonic dvokasetas za snimanje.
Paleta od 30 jaja za zvucnu izolaciju ;-)

Verovatno je i to bilo u početku. Čim radi akustički treman, pretpostavljam da ovog puta nema kompromisa po pitanju audija.

Bilo bi pravo mesto ali cesto imam utisak da cim spomenem neko resenje koje je profesionalno a kao takvo ne mora da bude i majskuplje ali je sigurno najbolje odmah budem diskvalifikovan od strucnjaka koji sa jedne strane nude belu tehniku od 2500 eur a sa druge kao sto sam rekao VOX i kulere od kompa.

Predloži bre čoveku nešto slobodno. Vidiš da mu nije iz ove oblasti i da pomenu skupljanje para za Ururu.
 
Poslednja izmena:
Verovatno je i to bilo u početku. Čim radi akustički treman, pretpostavljam da ovog puta nema kompromisa po pitanju audija.



Predloži bre čoveku nešto slobodno. Vidiš da mu nije iz ove oblasti i da pomenu skupljanje para za Ururu.
Pa predlozio sam mu resenje kao sto se inace klimatizuju slicni prostori.
Ururu je bacanje para.
 
Neko je prethodno pisao za potrosnju pa ajde i ja da se javim.
Kod mene Amber za decembar potrosio 500kw temperatura fiksno namestena na 24c stalno smo u kratkim rukavima , aktivno greje 40kvm , stim sto pasivno greje jos 15ak kvadrata ,pasivno jer je temperatura u hodniku koji povremeno grejem nekih 15-16c dok je u ostatku kuce minus. Bez izolacije.
Tako da greje Amber ubija, jedino sto me nervira je sto kad su temperature u plusu hoce cesto da se pali i gasi , nece da spusti modulaciju , evo juce radila kao on-off na 750w se gasila a spoljna temperatura bila 3c u plusu. Sta moze da bude tu problem , nekad radi normalno tj konstantno radi sa manjom modulacijom a onda odjednom pocne da radi kao on-off u istim uslovima ? Primetio sam da i senzor lose ocitava na klimi ponekad , opet ponavljam ne stalno , pre neki dan luftirao sobu i pala je temperstura u sobi na 20,5c a klima ocitava 25 , setovana na 25 i nije htela da se upali , morao sam da je stavim na 26 da pocne da radi i zagreje sobu pa posle da smanjim setovanu temperaturu
 
Luca ide 550w sad na minusu a llc oko 450 stim što se gasi dosta i na minisu, lično stavljam krilca na najvišu poziciju i duvanje na najviše a da ne smeta i tada mi se ne gasi....mada to i nije najefikasnije kod grejanja

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Decembar, Viola 1 235kWh, Viola 2 225kWh, Luca 200kWh.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Pitam Xeroja87 ali i sve ostale i to zaista krajnje dobronamerno : Da li se isplati dati vise 20 i neki kusur hiljada za skuplju klimu konkretno za LU u odnosu na violu obzirom da je razlika u potrosnji za 1 mesec vrlo mala odnosno zanemaraljiva izmedju te dve klime?Neka je za svih 6 meseci razlika tih 35 KWh sto znaci da je ukupna razlika po grejnoj sezoni oko 210 KWh izmedju te dve klime?To dalje znaci da bi u najgoroj varijanti sa jednotarifnim brojilom ta razlika iznosila oko 1100 dinara po grejnoj sezoni, a to opet znaci da bi se ( sadasnja ) razlika u ceni izmedju te dve klime isplatila tek posle nekih 20 ili 25 godina?Zato i pitam imajuci u vidu sve a narocito okolnosti u kojima i gde zivimo, ima li uopste bilo kakve logike bacati novac na kao bolju i poprilicno skuplju klimu osim ako neko ima viska para ili mozda pati od "necega" tj. ima uvek zelju za dokazivanjem i pokazivanjem svog skupog "brendiranog" proizvoda?Nazalost ima i takvih i to poprilicno.
 
Poslednja izmena:
Ne greje se identičan prostor sa te dve klime, pa da možeš tako da porediš potrošnju.
 
To sve zavisi.
Luca jedinu stvar koju ima, to je podesavanje krilaca na skroz vertikalni polozaj, to Viola i jeftinije Fujitsu nemaju, ako se ne varam.
To bi meni dosta znacilo u dnevnoj sobi i kuhinji.
Sto se potrosnje tice, pitanje je da li je i ta razlika, jer je recimo u kuhinji 10 dana u decembru, oko 10 sati dnevno, otvoren prozor na kip i radi aspirator 10 minuta na svakih sat vremena, van onoga sto radi na max pri kuvanju.
Mada, mislim da je Luca oko 10% stedljivija, ali joj duze i traje defrost, pa bude neprijatniji pad temperature.

Dodatno, ja sam licno Luca platio 89k, a Viole ~45k, pa nije ni realno porediti samu cenu.

Dakle, sto se ustede struje tice, ne vidim koja bi klima mogla da se isplati, van onih pocetnih modela, bilo kog brenda.
To je nesto kao sto sam kupio A+++ frizider, koji je kostoa 20k vise od A+ frizidera, a razlika u potrosnji je oko 300 dinara godisnje.
Dodatno, posto ga ja drzim na 2c i -24c, verovatno nema ni toga.
Naravno, ja sam to platio zbog manje buke i odgovarajucih dimenzija, a ne ustede.

Svuda tu treba da se placa bolji uredjaj, a ne stedljiviji, jer je usteda zanemarljiva, barem kada su ti kucni aparati u pitanju.

Pa inverterska klima ti u odnosu na on/off stedi 30% struje, sto je max usteda koju mozes dobiti, ali ostale stvari vezane za komfor meni vrede i vise od te razlike u ceni.
 
Poslednja izmena:
Svakako hvala Xeroju za odgovor obzirom da ja jesam to posmatrao kroz prizmu po meni beznacajne razlike u potrosnji, odnosno prilicno znacajne razlike u ceni kostanja izmedju tih uredjaja imajuci u vidu da su oba kod tebe u upotrebi.Nazalost, ovde kod nas jeste vrlo cesta pojava da je ono sto je u startu jeftinije, kasnije nazalost puno skuplje kao potvrda one stare: jeftino meso, posna corba.Jos jednom hvala za odgovor.
 
Ja sam računao uštedu za sve kućne aparate, i jedino za mašine za sušenje se može naći jasna i opravdana računica za ulaganje u skuplji model. Za klime je problem jer energetska klasa uređaja nema nikakvu konkretnu osnovu, već se može vrlo lako nameštati promenom Pdesign. Samim tim je jako teško za poređenje, posebno klima različitih proizvođača. Uz to, sve klime su različite po pitanju performansi i defrosta na minusima. Skuplje klime jesu bolje i efikasnije, ali pitanje je da li se isplati dodatno ulaganje ako se gleda samo potrošnja i efikasnost.
 
Svakako hvala Xeroju za odgovor obzirom da ja jesam to posmatrao kroz prizmu po meni beznacajne razlike u potrosnji, odnosno prilicno znacajne razlike u ceni kostanja izmedju tih uredjaja imajuci u vidu da su oba kod tebe u upotrebi.Nazalost, ovde kod nas jeste vrlo cesta pojava da je ono sto je u startu jeftinije, kasnije nazalost puno skuplje kao potvrda one stare: jeftino meso, posna corba.Jos jednom hvala za odgovor.
Nemoj se voditi samo tom razlikom, postoje bitnije stvari a to je jačina grejanja i kultura rada na niskim temperaturama, kad je najpotrebnije. To se podrazumeva ako ti je klima jedini izvor grejanja.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Nemoj se voditi samo tom razlikom, postoje bitnije stvari a to je jačina grejanja i kultura rada na niskim temperaturama, kad je najpotrebnije. To se podrazumeva ako ti je klima jedini izvor grejanja.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Sto se tice snage grejanja na vecim minusima licno nemam taj problem sa mission modelom u svojih 21 kvm , snage dovoljno, uvek toplo sa najmanje 25 stepeni cak i na proslogodisnjih -19 nekoliko hladnijih dana.Kultura rada?To je kod vecine modernijih klima danas priblizno jednako u ovom slucaju kod midae mission modela je izuzetna naravno ako istu poredim sa iskustvima ovdasnjih forumasa sa njihovim klimama, prilicno skupljim klimama.Nista ona ne zaostaje za tim top modelima a sve drugo spada u domen licne percepcije a mozda i jos po necega.Slozicemo se a mozda i necemo, da kultura rada na jacim minusima odnosno niskim temperaturema, nije nesto cime se mogu pohvaliti ni ovdasnji tzv.top modeli osim par vrhunskih klima, narocito imaju, daleko "zvucnije" od vecine klima uredjaja sa manje zvucnim imenima iako sve zajedno odlicno odradjuju svoj posao na grejanju.To nisam ja izmislio, to su pisali ovdasnji vlasnici tih klima.Na kraju, sve to zajedno ipak po najvise zavisi od davno definisanog stava koji se zove izolacija grejanog prostora, tako da svaka jaka i dobra klima na grejanju mora i da potrosi narocito na niskim temperaturama, osim ako ovde jedni drugima necemo da prodajemo price i bajke koje su odavno prevazidjene.
 
Poslednja izmena:
Dzaba druze. Neki moraju da opravdaju sebi zasto su se za**** i umesto dva uredjaja kupili jedan za taj novac. A onda i sve oko sebe da je samo nacin na koji si se zeznuo ispravan nacin. :) Pa onda dodjemo i do toga kako je logo na nekoj klimi lepsi nego logo na kinezu, kako na kinezu tamo probija svetlost od displeja u nekom cosku, kako je plastika kod japanaca 9999999x kvalitetnija i tako u nedogled :p

Komfor koji pruzaju 100%+ skuplji modeli je cesto nepostojeci, a u nekim idealnim situacijama cak i do 5-10%. To svakako nije sweet spot kupovina :)

Mnogi su vec potvrdili da su bili pozitivno iznenadjeni kupovinom kineza posle top japanaca. Ali lobi radi svoje :)
 
Svako kupuje ono sto mu odgovara. A mi koji predlazemo sta da se kupi predlazemo ono sto imamo ili smo videli kako radi. Ako vam to ne valja onda ova tema nema smisla i treba je zatvoriti.
 
Da bi se vozio možeš da kupiš Yuga koji će te voziti a možeš i Mercedesa A klase, oba će te lepo voziti samo je pitanje konfora te vožnje. Ako bi jugo imao tako dobre amortizere (senzore na klimi) kao Mercedes onda bi vožnja bila približno udobna a ja čisto sumnjam u tu činjenicu. A ako umesto Yuga uzmeš Punta (klima sa inverterom) onda je razlika bitno manja ali nikako ne može da se meri sa Mercedesom S klase već samo sa Mercedesom A klase.
Ako kupiš Mercedes S klase od 5000 kubika i voziš ga samo po gradu (prostor) neće biti dobro.
Ali za vožnju jednog i drugog bitan je kvalitet puta (izolacija) i gorivo (struja). Eto ja pokušao da objasnim.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
21 kvadrat može bilo koji inverter da zagreje, al to što sam rekao u predhodnom postu stojim jer sam iskusio i video sve što može klima od 400, 500, i 700 evra na svim mogućim temperaturama do - 15, a razlika je velika kolika je i razlika u ceni

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno