Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pre bi se moglo reći "Maltretirao si Duleta?"
:)

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Da , maltretirao sam Duleta , tacnije prvo je jednom prilikom svratio sa prijateljem koji je serviser da cuju kako to uzivo zvuci , takav zvuk nisu ranije culi a sve je licilo na EEV ,i da , uz sve to su rekurperatorom izvukli sav gas i falilo je nesto sitno , dopunili su je na meru i ostavili tako da vidim da li ima promene . Naravno nije bilo te smo se dogovorili da donese novu spoljnu da vidimo kako ce se ona ponasati , montirali i opet test , kad PRC , isti qrc , znaci svaka LU to radi . Ljudi su stvarno hteli da izadju u susret a jedini nacin da utvrdimo sta je jeste ovaj a i najbrzi . Postojala je opcija da skine spoljnu pa da se kuci poigra s njom ali je ovo bilo lakse i brze resenje tj doci do odgovora jel valja spoljna ili ne .

Pa vidi , nema tu sta , on kaze da je njegova politika da nece sebi dozvoliti da ima nezadovoljnu musteriju , znaci ako treba da zameni celu klimu , menjace je . Pa evo imali smo ovde nekoga sa LM modelom ako se dobro secam , nesto mu je drndao vent spoljne , na kraju su je promenili za nesto drugo . Jednom prilikom mi je rekao da je nasao sta je bilo u pitanju i da je resio problem , zaboravio sam sta *mjau**mjau**mjau* .
 
Nije vent, nego je na LM tanak lim/plastika na spoljašnjoj, pa zna da vibrira na određenoj frekvenciji, tj na određenom broju obrtaja kompresora. Stave malo filca na sastav i sve ok.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
*mjau**mjau**mjau**mjau*s taj Fujitsu kad ja treba da stavljam filc! Salim se, a u svakoj šali ima pola istine.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Uzeo sam stan pre nekog vremena i tu zatekao klimu neidentifikovanog proizvodjaca InClima,takodje daljinskog nema,a prethodni vlasnik je u inostranstvu.Razmisljam da uzmem neki univerzalni,pa me zanima da li po slikama mozete prepoznati nesto vise,da li je to kopija nekog proizvodjaca,gde da pogledam za daljinski itd

Ne bi znao koja je klima u pitanju ali možda bi mogao da probaš, ako imaš android telefon sa IR senzorom, da skineš aplikaciju sa playstore-a i probaš provo tako, besplatno je.
 
Ma da ali su to posle otkrili , prva sumnja je bila da je ventilator .. Znam da je na kraju bila neka glupost :p
 
Pa jesu rešili glupost, jer generalno, ja ne čujem hrčke i drugo sem ponekad neki zvuk ali retko. Ja čujem vibracije, i to ne u blizini klime nego više na spratu i ono kuvanje kad kreće da greje kompresor

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
Naravno to se čuje kad je potpuna tišina
 
Poslednja izmena:
Ima li neki savet za nas sa jeftinijim ulaznicama.. potrebne su u startu bar dve, prvenstveno za hlađenje i dogrevanje prostora ( podkrovlje, centralno grejanje već instalirano, 20cm vune ( 10cm mineralna+10cm kamena) na plafonu, 5cm stiropor na zidovima ( puna cigla ) Jedna za dnevu sobu 39m2 i za jednu spavaću 25m2.
Trenutno imam najbolju ponudu za TESLA TC35H3 12410IA...
 
Molio bih za savet vezano za grejanje i hladjenje prostorija. U pitanju je kuca. Kompletno prizemlje mi je povezano na centralno grejanje (drva), a sada smo dogovorili i izgradnju sprata od juna ove godine. Kuca ce imati 4 sobe za izdavanje, 4 kupatila i jedan prostor sa zajednockom kuhinjom i trpezarijom tipa 20 kvadrata. Ukupna kvadratura prostora koji ce biti koriscen za ruralni turizam iznosi oko 130 kvadrata. Ostatak kuce koji porodica koristi iznosi nesto preko 250 kvadrata. Prizemlje je ozidano 2013-te godine i radjeno je sa sendvic zidovima plus spoljna izolacija. Uradjena je kompletna izolacija poda pre stavljanja kosuljice. Na ploci je postavljen stirodur 3cm, koji je samo poredjan jer nisam hteo da stavljam izoilaciju pa da lupam posle kad budem dogradjivao. Prizemlje koje iznosi 250 kvadrata je pod centralnim grejanjem sa aliminijumskim radijatorima. Ovo mi je prva grejna sezona od te 2013-te da ne lozim. Poslovno smo odsutni i kuca je skoro pa prazna. Trosili smo oko 25 metara drva za grejanje. U kuci se ide u majici kratkih rukava bez obzira na spoljnu temperaturu. To lozenje je vise izgledalo kao jedno radno mesto gde sam 5-6 puta u toku 24 sata morao da lozim i da obavezno 2 puta dnevno cistim taj pepeo. Ono sto me je nerviralo jeste da sam i u toku tog prelaznog vremena morao da lozim kao da je napolju 0, a ne 10 C. Sada sam non-stop pod centralnom klimom i to mi je tako gospodski da nemam reci. Ona me i navodi da postavim pitanje. Kuca ce biti komplet izolovana i tu nema diskusije. Ono sto mene muci i zbog cega me i glava boli jeste kako da resim grejanje i hladjenje kuce? Sta je najbolje uraditi za tu kvadraturu? Centralno cu sacuvati posto je sve novo i sluzice mi da dogrevam kucu (samo prizemlje) u toku najvece zime, a posto je malo otvoren koncept onda ce se grejati i hodnici gde ce toplota bezati ka gore. Za te sobe koje se predvidjaju za izdavanje sam razmsljao da postavim kao dodatak one norveske radijatore ili kako se vec zovu, da pomognu klimi. Meni nekako deluje kao nekome ko nema pojma oko klima da neki vid centralne klime mi je idealan ili gresim? Takodje sam mozgao da postavim solarne panele na krov i da oni proizvode elektricnu energiju za radijatore i klimu. Naravno pomoc bi stizala iz elektro mreze kad zagusti. Sada mi je najvaznije da povezem ovo leto te sobe za izdavanje i donji deo kuce (oko 250 kvadrata) na taj sistem za hladjenje i grejanje. Sta su Vasi predlozi, zamerke, sugestije, kako god. Unapred Vam hvala na odgovorima. Izvinjavam se na opsirnosti, ali smatram da moram predociti stvarno stanje stvari kako bih dobio kvalitetan odgovor.
 
Na takvu kvadraturu, izolaciju i poslovne potrebe, ako sam razumeo ukupno 130 kvadrata u više odvojenih jedinica... Toplotna pumpa + fancoil.
 
Nista, jer za te pare nema kvalitetnog grejanja. Ali posto treba samo za dogrevanje pogledaj neki Gree ili Midea model.

Gledao, čitao.. da mi trebaju samo te dve klime, lako bih. Al' treba da opremim 120m2 od poda do plafona, brdo para...
 
Grejna sezona prolazi, a ja već razmišljam za sledeću, jer bih da povećam komociju (smučilo mi se loženje i dim), a mesečne troškove tokom sezone svedem na minimum. Razmatram ili grejanje na klime ili ugradnju toplotne pumpe (vazduh-voda), ali to je izuzetno skupa investicija i pitanje je da li se isplati za ~100m2. Sprat kuće je u pitanju.

Za ovu godinu planiram postavljanje izolacije na plafon (stirodur 2cm), postavljanje kamene vune za pod (5cm, ne može više) na ploču iznad i izolaciju od 10cm na nekim zidovima od spolja (gde su terase). Kao i dihtovanje drvenih prozora.

Ukoliko bih se odlučio za grejanje na klime, još koliko klima uređaja, kog kapaciteta i gde bi trebalo da ih postavim za najefikasnije grejanje?

Raspored prostorija je na slici u prilogu, obeležena je lokacija Fujitsu 12LU unutrašnje i spoljašnje jedinice.


Svaki savet je dobro došao. Hvala unapred!
 
Tesko ces se zagrejati bez kompletne izolacije, da sam na tvom mestu, ulozio bi maksimalan trud u izolaciju sto bolju i na mesto lu bi stavio LT koja bi preko cele zime radila i ona bi to zagrejala do -7 stepeni po mojoj proceni,mozda i -10, a ako padne ispod, nece biti tesko par dana zaloziti.To ti je varijanta racuna za grejanje koje neces osetiti.Da ugradjujes jos dve klime da bi bio komotan...mala je razlika u odnosu na TP.Ali pre svega izolacija, ako ne bude kako treba, neces biti zadovoljan i da das 200k za klimu


Ps. Ja grejem 63km Sa LU12 ali sa jako dobrom izolacijom okruzen stanovima sa strane a sa druge celodnevnim suncem i na ,-10,-12 ipak postoji potreba da palim radijatore, sto da bi moglo da se seta u majci, sto da ne forsiram klimu na -15-18
 
Poslednja izmena:
Umesto jedne LT, bolji ugođaj će mu napraviti dve LLCC, tj ravnomernije grejanje

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Mislim da je jača jedna lt od dve llc i potrošnja manja 2-3 puta u održavanju

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Ali je zato komfor nula. Da greje 100m2 sa jednom LT? Nece da moze ma kakva izolacija da je u pitanju, ako je kuca, stan mozda. Corvus ja imam slicnu kvadraturu (90m2, vidi potpis). Imam 4 klime, LGC je u klasi LU, malo slabija ali isti kompresor. Sve 4 klime povecavaju modulaciju sa najnize tek ispod -5c, rade rastereceno i komotno. Kao centralno da imam. Najveci racun (decembar) je bio 9000, 6000 za grejanje.
 
Mislim da je jača jedna lt od dve llc i potrošnja manja 2-3 puta u održavanju

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
Ne može biti 2-3 puta manja potrošnja kad je za LT SCOP 4.6, a za LLCC valjda 4 ili malko manji. Nije tolika razlika. LT ima senzor prisustva ljudi u prostoriji, dnevni i nedeljni tajmer...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Položaj prostorija je takav da jedna kvalitetna klima može da pokrije praktično ceo prostor. Drugu eventualno ubaciti u master bedroom, ili dining room zavisno od prioriteta.
 
Da li bi bio overkill ako bih stavio još dve 12LU ili 12LM: jednu u glavnu spavaću sobi, a drugu u trpezariju? Takoreći, da grejem sve sa tri 12LU.

Da li bi to imalo neki negativan efekat?

Koje bi bile idealne pozicije za klime u tim sobama (na osnovu crteža)?

Glavna spavaća soba je na južnoj strani, a trpezarija na severnoj. To sam zaboravio da pomenem.

Hvala, ljudi!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
LU ti je overkill u manjoj prostoriji, u prelaznom periodu ce stalno da se pali i gasi. To ce u svakom slucaju da se desava ali izabirom slabije klime to smanjujes. Ti bi mogao u veliku spavacu mozda 12LM a u trpezariji mozes i neku devetku tipa 09llc. Mozes da dopunjujes i nekim Daikinom. Ja bih u spavacu i trpezariju devetke, nema potrebe za vise ako ces da sredjujes izolaciju. Mozda kasnije ako bude bilo potrebe neku u manju spavacu i reseno sve.
 
Poslednja izmena:
Ne može biti 2-3 puta manja potrošnja kad je za LT SCOP 4.6, a za LLCC valjda 4 ili malko manji. Nije tolika razlika. LT ima senzor prisustva ljudi u prostoriji, dnevni i nedeljni tajmer...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Dve llc će na 2c da troše 900w a lm jedna 450-500

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Ovo mi liči na geometriju Lobačevskog. A u pitanju je aritmetika... Ne troši energiju klima, već prostor u zavisnosti koliko mu treba. LLC je 10% manje efikasna u odnosu na LM. LT je 15% efikasniji od LM. To je u zbiru daleko manje od 2-3 puta.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
To je minimum koji klima vuče iz utičnice prilikom grejanja. Kod LT ta vrednost je 200W, LM 250W, a LLC 300W. Inače LT vuče 200W do 2.000W, a moja uglavnom radi u 300W-400W, naravno za moje uslove.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno