Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Ji 4Tze
Nista Asepsol, slab je i lepljiv, nije to za klimu. Coil Disifektant, Ekocid 5 su dobra sredstva, ja koristim ovo prvo i pokazalo se odlicno. Pre toga sam probao sa Asepsolom i to nista je ubija, nije dovoljno jako.
 
Ji 4Tze

Pranje podrazumeva rasturanje unutrasnje jedinice a mozes koristiti Axel Sgrasso , dobro ga naprskas , cetkom razmazes i ostavis nekih 10-15 min, zatim isperes sa vecom kolicinom vode , nakon toga mozes to isto uraditi sa Fairy i opet ispres dobro , obrises i zatim osusis ukljucivanjem grejanja. Ovo radis samo ako imas bar malo slifa za kucne radinosti ali ako nisi spretan ne pokusavaj , nije preterano komplikovano ali ako si smlata onda je jeftinije da platis. Po meni najbitnije je dobro zastititi elektroniku da je ne pokvasis , ostalo je podlozno vlagi pa ce se i osusiti . Imas na YT kako bi se to radilo , mozda cak nadjes i za odredjen model klime .
Next jel si rasturao svoju LU ja bi moju pa ako moze savet i smernice kako skinuti plastike
 
Aha, to se teže nalazi i na veće količine je ...
onda mogu ipak sa Axelom, imam taman i paročistač, pretpostavljam da ne treba ništa detaljnije od ovoga? Jednom sam je rasklapao i skidao ventilator ali potrajalo je, ovo mi deluje sasvim dovoljno


https://www.youtube.com/watch?v=gTbFUwHbvSo

Obrati paznju da je ovaj sa videa zastitio najlonom i plafon iznad klime kao i zid ispod i oko klime.
Ja bi to mozda jos bolje isprao.
 
Tako sam i ja prao, samo ne parocistacem vec prskalicom sa mlakom vodom. Da kazemo 90% je ocistis tako, onih 10% je kad se rasklapa cela i turbina i kada se pere pod tus. Axel Sgrasso je dobar za pranje a dezinfekciona sredstva se koriste najvise leti kada se hladi pa je unutrasnjost klime vlazna. Ja sam prskao Coil D. na 20-25 dana i nije bilo nikakvih mirisa. Na grejanju ne prskam nista, samo perem filtere.

@mrbakero
https://youtu.be/PXPEXX5WVsg
 
Poslednja izmena:
Bravo djalf hvala, mozes li i za Leca 07 mozda ovako neki video ima takodje, super video
 
Da li klima ima neki break-in period pre nego sto pocne da radi kako treba?

Danas mi je montirana Gorenje klima, obicna (nije inverter), 9-ka je u pitanju jer je soba koju treba da hladi oko 25 kvadrata, ali ovo ne hladi ni blizu kako bih ocekivao. U sobi je trenutno 26 stepeni, kad je stavim na hladjenje , vent full speed i temp 16 stepeni, iz nje duva mlak vazduh. Spoljna jedinica vrti, unutra fino duva ali ne hladan vazduh. Sta vise hladnije duva kad je ukljucim na ventilator mod, nego kad je na pahuljici.

Mozda imam nerealna ocekivanja, ali ocekivao bih da osetim hladan vazduh iz nje.
 
Ja u ovu zimu krećem sa tri klime. Jedna LUCA12 i dve LLCE12.
 
Koja kvadratura, kuca, stan, izolacija? Javi rezultate.
@Masinac
Gde se nalazis, mi ovde poceli da grejemo a ti hladis? Zovi servis koji je ugradio, deluje kao da ili nema gas ili joj sonda za temperaturu nije ispravna.
 
Da li klima ima neki break-in period pre nego sto pocne da radi kako treba?

Danas mi je montirana Gorenje klima, obicna (nije inverter), 9-ka je u pitanju jer je soba koju treba da hladi oko 25 kvadrata, ali ovo ne hladi ni blizu kako bih ocekivao. U sobi je trenutno 26 stepeni, kad je stavim na hladjenje , vent full speed i temp 16 stepeni, iz nje duva mlak vazduh. Spoljna jedinica vrti, unutra fino duva ali ne hladan vazduh. Sta vise hladnije duva kad je ukljucim na ventilator mod, nego kad je na pahuljici.

Mozda imam nerealna ocekivanja, ali ocekivao bih da osetim hladan vazduh iz nje.

Mnoge klime ne mogu da hlade kada je ovakvo vreme, već treba juriti modele koji imaju mogućnost hlađenja na relativno niskim temperaturama. Pretpostavljam da se radi o nekoj server sobi ili slično.
 
@Masinac
Gde se nalazis, mi ovde poceli da grejemo a ti hladis? Zovi servis koji je ugradio, deluje kao da ili nema gas ili joj sonda za temperaturu nije ispravna.

Novi Sad :D sinoc se nesto kuvalo, pa reko daj da rashladim kad je vec imam...al nece da moze. Zvacu danas. Hvala.


@maxy aj probacu danas kad dodjem sa posla, tad ce temp sigurno biti visa, pa predpostavljam da bi tad trebalo da hladi normalno ako je ispravna?
PS. Nije serverska soba :D
 
Ahahhahaha
Trebalo bi da je onda sa klimom sve ok. Pri svom radu ona uzima u obzir i spoljnu u unutrašnju temperaturu vazduha. Proveri u dokumentaciji koji je temperaturni opseg hlađenja tvoje klime.
 
Sinoć naterah Vivax aemi 09 da daje na izduvu 49.2 C što je i rekord do sada. Međutim, kultura rada je 0. Zaista ne znam kako ona određuje koliko toplote treba da da u kom trenutku. Modulacija 0. Pretežno duva mlako (ok, sad nisu niske temperature) pa onda zabode i duva vruće. Nemam merač potrošnje da bih video koliko troši u kom režimu. No, na kraju uspe da uradi ono za šta je i namenjena. Nema zaštitu od duvanja hladnog vazduha, već kasno podigne krilca.
Da ne bude zabune, znam šta sam kupio, nisam bolje ni očekivao, ali eto da podelim info iz prve ruke za one neupućene.
 
Midea Mission 18 je nakon postizanja temperature duvala hladno i na dole, i kad podigne krilca. Merio sam, i ravno 45s je trajalo "hladno" duvanje. Kineski COP, mora da izduva svu toplotu...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ja opet zaglavio s poslom, usput sam citao savete pa tek malopre nasao vremena da pitam jos nesto.
Da li bi imalo smisla u mom slucaju (~54kvm, dvosoban) ubaciti tri gree viole profi ? Ili dve fuj luca ?

Hvala jos jednom na odgovorima

12ice, naravno
 
Poslednja izmena:
Da li android aplikacija za Gree Amber radi isključivo u lokalu (wifi) ili može i spolja, van lokala?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Imam ja Gree ali Lomo, radi i van wifija ali zna da zeza podesavanje ali kad namestis jedanput bice ti lakse
 
Ja opet zaglavio s poslom, usput sam citao savete pa tek malopre nasao vremena da pitam jos nesto.
Da li bi imalo smisla u mom slucaju (~54kvm, dvosoban) ubaciti tri gree viole profi ? Ili dve fuj luca ?

Hvala jos jednom na odgovorima

12ice, naravno
Tri klime nikako. Dve su dovoljne za ovaj raspored.
 
Sta mislite za vivax aeri 3.5 kw.
Imate li neke iskustva pozitivne ili negativne ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Gde sme grejac po izmenjivacu, ovo je neki pacer koji blage veze sa zivotom nema. Komedija od oglasa, treba prijaviti to KP timu da mu obrise oglas jer je prevarant.
@bit
Mozda je tebi nuzno zlo ali meni bas odgovara. To sa suvim nosem nema nikakve veze sa klimom, suv vazduh ce biti u istoj prostoriji jos suvlji na bilo koji drugi vid grejanja. Ja se grejem evo osma godina, nikakav problem nemam a astmaticar sam (i da imao probleme i mnogo pre klima odmah da napomenem). Cak sta vise, meni vise odgovara grejanje klimom jer se odrzava precizno temperatura i nema oscilacija kao kod lozenja. El. kotao ima da ti napravi cudo racun, samo toplotna pumpa ako hoces centralno.
I pod treba uvek da bude hladniji, tako je prirodno. Podno grejanje mnogima smeta jer remeti cirkulaciju krvi. Tabani su izuzetno osetljivi i neki su bas imali problema zbog tog vida grejanja.
probao sam sve osim toplotne pumpe, strujni kotao je zlo, em zbog potrošnje em zbog napona u kući i uređaja, imam i strujni kotao 6+12kw, kad se uključi oseti na oko velik pad napona, posle merio, 15-25V pad.
Ložio pola zime, davne 1994, niko neće nego ja, 4-6 pletenih korpi punih drveta plus potpala, nekontrolisano sagorevanje, u momentima izuzetno toplo, priprema drva, dim, pepeo, ogromna peć...
Gasna, stara peć, dva režima plamena i to je to, konfor i uživanje, potrošnja za 140 kadrata na minusu bila negde oko 170-190e mesečno, noću gašena, nova kondezaciona peć, pre dve tri zime uzeta, prepolovila potrošnju, radi i 24/7 u zimskom periodu sa dnevnim i noćnim režimom, ima dva termometra spoljašnji i unutrašnji i sama radi korekcije utroška energije u odnosu na razliku (unutrašnja-spoljašnja) i zadate vrednosti, dimnjak alu, potpuno hladan uvek, stvarno odlična peć za centralno. Ne može joj toplotna pumpa konkurisati, zbog složenosti, veličine, buke i neophodnih servisa i cene.
Stan, centralno takođe, gasna peć "obična" 9 režima plamena jednom sam u ovih 10g imao 85e zimski račun, verovatno čitav mesec u debelem minusu, obe greju i svu potrošnu toplu vodu...a to je nesto takvo, da kad se navikneš sve ostalo je van konkurencije.
Klime ne bih nikada preporučivao kao konačno rešenje za grejanje, sem za gasrsonjere, za višesobne objekte može da posluži dok se bolje ne napravi ;) eto toliko oko toga.
10x je bolja TA peć, jeste demode, jeste glomazna, treba joj mesta na podu, ali ako se ubaci sklopka da pali samo na jeftinu, ne zuji, neke klime tandrču, zvekeću, bez obzira koliko ste ih platili, mesečno zimi tu su negde kao i klime, ali prijatnija toplota.


Ne postoje nikakvi gubici u ovom procesu ako je grejanje na struju, i kotao u kući. Sva potrošena energija, tj. toplota ostaje u kući. Kod loženja deo prirodno ode na dimnjak, ali sve od grejanja gvožđa pa na dalje nema gubitke, tj. taj 'gubitak' i jeste grejanje.
tako je, ko hoće brže kupi skuplje alu radiatore, ali meni su se najbolje pokazali tučani stari sistem, jer kad se oni ugreju dugo zrače po isključenju, jesu tromi na startu.
 
Poslednja izmena:
Da, ali sve ovo sto si naveo vise kosta i za uvodjenje a i za eksploataciju. Kuca, 90m2 se greje plus indirektno 24m2 garaza (u sklopu je kuce sa zajednickom izolacijom, ne pada tamo ispod 9c nikad, dakle dobija dosta toplote iz kuce), 4 klime, 220e cela sezona. Nek skripi i tandrce (a ne rade to, bar ne ove Fujitsu), za te pare istrpeo bih i mnogo vise. Svaki drugi vid grejanja kosta mnogo i to je cinjenica.
 
Znam samo da mi komšije koje se greju na gas ili drva, kako ko, očigledno ne veruju kada im kažem koliko me košta struja za grejanje. Navike se teško menjaju. A uredjaj koji vrši transfer energije u srazmeri 3 ili 4:1 jednostavno nema konkurenciju, naročito u budućnosti. Kad bi od sutra struja poskupela dvostruko, svejedno bih ostao na ovoj vrsti grejanja.
 
Ovo za navike si u pravu 100%, od 2011-te se grejem klimama i samo jedan drugar je presao na klimu (Amber), svi ostali i dalje loze ili koriste gas i kukaju kako im po 1000e + evra odlazi za sezonu.
 
@bit
ne bih baš bio izričit po pitanju klima uređaja. Za velike kvadrature, etaže i brojnost soba definitivno nisu dobar izbor jer ih jednostavno treba mnogo. Ali za svaki izolovan stan su dobro rešenje. Recimo, meni bi trebale 4 TA peći od po 2kW da bih ravnomerno ugrejao stan. Problem je što ne bih znao gde da ih smestim. I opet kada dođe leto sa čim da se hladim?
Grejao sam se do sad u životu na sve izuzev na gas i potpisujem da je grejanje toplom vodom putem radijatora najbolje i najkomfornije, a još ako je etažno na struju, e onda sreći nikad kraja, jer me što greje kad hoćeš, em možeš da podešavaš temperaturu po volji. Dolazimo odmah ovde do problema koji se zove cena. Jedan dobar kotao košta koliko i jedna dobra klima, ali na klimu još malo dodaš i ugradio si je. A kod grejanja na toplu vodu, razvlači cevi (još ako idu po zidu onda ružno i izgleda), kupi radijatore, termostate i sve to košta koliko hoćeš, a majstori koji uvode grejanje traže para kao da su raketni stručnjaci NASA. Imam sreću pa mogu da biram klime ili etažno na struju, a TA peć bih kupio samo ako se vrate vesele 90te pa bude restrikcija struje.
 
Znam samo da mi komšije koje se greju na gas ili drva, kako ko, očigledno ne veruju kada im kažem koliko me košta struja za grejanje. Navike se teško menjaju. A uredjaj koji vrši transfer energije u srazmeri 3 ili 4:1 jednostavno nema konkurenciju, naročito u budućnosti. Kad bi od sutra struja poskupela dvostruko, svejedno bih ostao na ovoj vrsti grejanja.
Za dvostruko skuplju struju vratio bih se na pelet. Makar kod mojih, jer ceo sistem stoji i čeka ili ledeno doba ili skok cene struje

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Tri klime nikako. Dve su dovoljne za ovaj raspored.
Mislis da bi bile ok? I da li imas neku preporuku za konkretan model?
Cak sam razmisljao u trpezariju 12icu a u dve sobe po jednu 7icu, tj tri ukupno ali u toj konfiguraciji jer iskreno, problematicno mi deluje trpezarija i soba do nje levo, kako da njih grejem jednom klimom? Pa u tom slucaku ako su 12ice previse, danidem 2x7 i jedna 12

Hvala

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Prvo ne znam da li ima igde da se nađe krštena 7ca, a da nije ona Vox. Obe klime će ti gurati topao vazduh ka trpezariji, a gde je trpezarija tu je i kuhinja u kojoj se valjda nešto kuva. Sa druge strane ne treba ti u trpezariji valjda 25 C?
54 kvm mi ne deluje zahtevno, pogotovo što ti je raspored takav, kakav je sa samo jednom spavaćom sobom. Da imaš još jednu spavaću sobu pa da razmisliš o trećoj klimi.
Ne preporučujem modele nikome, ali gledaj da uzmeš nešto kvalitetno, a i sam si napisao luca 12, pa eto ako ti se sviđa i možeš da ih kupiš što da ne. bitno je da klime budu naspram vrata od trpezarije.
Nadam se da su ti izolacija i stolarija u dobrom stanju.

Neka me neko demantuje u vezi izbora 2 ili 3 klime.
 
@kidu_moc
Kakva je izolacija, stolarija? 54m2 greju dve 12-tice ako ima izolacija bez problema, ako nisi gadljiv na kineze moze 2x Midea Mission, 2x Gree Viola. LU bih izbegao jer em kosta dosta em se tesko odrzava (ako ces mozda u buducnosti sam da je cistis nikako ne uzimaj). LU jeste dobra klima, imam je u lokalu ali sam je rasklapao sa drugarom i ima mnogo vise posla nego kod LGC, LM, LLCE modela. 2x LLCE zavrsava posao, 2x LM jos bolje, vise od toga nema potrebe. Realno jedna Gree Amber 12 moze to da ugreje, slicnu kvadraturu greje drugar od prosle sezone, kuca je u pitanju ali je dobra izolacija i stolarija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno