Šta je novo?

Kako je Samsung sistematicno kopirao deo po deo Apple IOSa

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Deluje mi kao da smo ušli u srž ove rasprave (ja znam da ja jesam još pre nekoliko godina), ali da iz tvog ugla to nije prihvatljivo i trudiš se da to osporiš, čime zapravo potvrđuješ ono što sam napisao.
Naime, ne smatram da stvari koje sam nabrojao suviše široko obuhvataju celu temu, verujem da sam jako precizno i detaljno predstavio stvari onakvim kakve jesu.

Da se ne osvrćem previše na tačke koje si napisao, jer mislim da, i ti i ja, znamo tačno o čemu govorim, a govorim o ljudima kojima novac ne pada s neba i trude se da princip zdravog razuma i dobre potrošačke politike sprovedu u delo svaki put kada nešto kupuju. Tako da, taj princip primenjuju i pri kupovini mobilnih telefona ili mleka/praška/odeće.

Pokušaću da objasnim, i tebi i sebi, zašto tvoje analogije nisu prihvatljive u paraleli sa tužbama oko patenata i zaštiti prozivoda.

1. Auto industrija je nastajala u periodu kada patenti nisu bili toliko izraženi ili prosto u toj sferi nisu postojali. Auto jeste civilizacijska tekovina koja je nastala stvaranjem točka tj. njegovom primenom na vozilima. Ni jedna firma, ako uzmemo za primer F. Henrijev model T, nije mogla da patentira auto. Zašto? Zato što je on već postojao u nekoj drugačijoj izvedbi (zaprežna kola), a svako ko je ušao u auto-trku je razvijao svoj motor. To se zove industrijska evolucija, a ne revolucija.

Ovde, ako pogledamo Apple, imamo primer da je jedna firma napravila revoluciju (jer u ovom slučaju nije samo telefon doživeo evoluciju, već walkmen, računar, internet uređaj, igračka konzola...), a da su svi ostali onda odlučili da krenu istim putem.
Rećićeš, pa imaju svoj motor, svoju šasiju, svoje proizvođače točkova. Kako to može biti isto? Da, kada bi to rekao bio bi u pravu, ali ovde se ne radi o tome.
Ovde se radi o problemu koji je mnogo dublji i suštinski govori o krađi intelektualne svojine zasnovane na pukom kopiranju filozofije rada, funkcionalnosti i sveukupnom izgledu uređaja.

Ako za Božu Božovića iz Sremske Kamenice telefon marke SAMSUNG može da radi sve isto što i onaj marke Apple, a pri tom je jeftiniji. Hej, pa nije Boža siso tarabu kad je bio mali. Boža je lukav, i on zna da će time što će uštedeti pare imati, u njegovoj glavi, isti uređaj za mnogo manje novca. Dok za razliku u ceni može da izvede gospođu Božović na večeru ili da sa momcima iz FK Božuri ode na prasetinu kod Jove Dangube. Prosto.

Takođe, logika vezana za belu tehniku se ne može primeniti zato što je Gorenje pravilo svoja rešenja za frižidere. Danas, LG ne mora da tužaka Gorenje zato što je Gorenje kupilo paket licenci (ako nije proizvelo in house rešenje) da bi imalo bla/bla/bla/bla opciju/uređaj.
 
Pre svega da ti se zahvalim sto si odvojio vreme za detaljno objasnjenje, i ja cu se potruditi da uzvratim istom merom.

Deluje mi kao da smo ušli u srž ove rasprave (ja znam da ja jesam još pre nekoliko godina), ali da iz tvog ugla to nije prihvatljivo i trudiš se da to osporiš, čime zapravo potvrđuješ ono što sam napisao.

Ne vidim sta potvrdjujem u tvom pisanju, obzirom da se uopste ne slazemo?

Naime, ne smatram da stvari koje sam nabrojao suviše široko obuhvataju celu temu, verujem da sam jako precizno i detaljno predstavio stvari onakvim kakve jesu.

Ali jesi. Naveo si koncepte na kojima se zasniva svaki smartfon, a neki datiraju i pre toga - recimo telefoniranje ili slanje sms-ova.

Da se ne osvrćem previše na tačke koje si napisao, jer mislim da, i ti i ja, znamo tačno o čemu govorim, a govorim o ljudima kojima novac ne pada s neba i trude se da princip zdravog razuma i dobre potrošačke politike sprovedu u delo svaki put kada nešto kupuju. Tako da, taj princip primenjuju i pri kupovini mobilnih telefona ili mleka/praška/odeće.

Ok, sa ovime mogu da se slozim. To potvrdjuje moju tezu da potrosaci ipak nisu toliko glupi koliko glupim zelim da ih predstavi Apple, odnosno da ne mogu da razlikuju njihove od konkurekntskih uredjaja.

Pokušaću da objasnim, i tebi i sebi, zašto tvoje analogije nisu prihvatljive u paraleli sa tužbama oko patenata i zaštiti prozivoda.

1. Auto industrija je nastajala u periodu kada patenti nisu bili toliko izraženi ili prosto u toj sferi nisu postojali. Auto jeste civilizacijska tekovina koja je nastala stvaranjem točka tj. njegovom primenom na vozilima. Ni jedna firma, ako uzmemo za primer F. Henrijev model T, nije mogla da patentira auto. Zašto? Zato što je on već postojao u nekoj drugačijoj izvedbi (zaprežna kola), a svako ko je ušao u auto-trku je razvijao svoj motor. To se zove industrijska evolucija, a ne revolucija.

Netacno. Patenti postoje vek i po. Recimo, Dzems Vat je patentirao parnu masinu jos u 18-om veku i cak je imao i parnice jer su drugi potpuno kopirali njegova tehnicka resenja (koje je inace i dobio). Naravno, nisu svi morali da placaju Vatu tantijeme, naslo se tu jos pametnih ljudi koji su istu funkcionalnost realizovali tehnicki drugacije.

A evo i primera iz automobilizma - turbo punjac. Nastao u devetnaestom veku, odmah patentiran. Ali ne ideja o kompresovanju , vec konkretna realizacija. Kasnije su razni inzenjeri pravili svoja resenja pa je turbo postao deo raznoraznih motora, sto automobilskih, sto avionskih. I niko nikoga nije tuzio za kradju.

I koncept telefona postoji otprilike koliko postoji i auto-industrija, odnosno datira iz proslog veka. Takodje mozemo da ispratimo komunikaciju na daljinu i dublje u proslost - dimni signali, golubovi pismonose, glinene tablice, dovikivanje preko brda, pecinski crtezi, papske bule, sultanovi hatiserifi i sl (a propo tvog pominjanja zapreznih kola i tocka).

Tako da cemo se valjda sloziti da je i telefon civilizacijska tekovina? Kako idu godine automobili se razvijaju, kao i telefonija. K'o bi mogao da zamisli da ce danasnji automobili da imaju navigaciju, klimu, muziku, ABS sisteme, airbagove, senzore za parkiranje? Sa druge strane, ko bi mogao da zamisli da telefonu vise ne treba zica, da ce postojati nesto sto se zove internet, e-mailovi, sms-ovi?

Ovde, ako pogledamo Apple, imamo primer da je jedna firma napravila revoluciju (jer u ovom slučaju nije samo telefon doživeo evoluciju, već walkmen, računar, internet uređaj, igračka konzola...), a da su svi ostali onda odlučili da krenu istim putem.
Rećićeš, pa imaju svoj motor, svoju šasiju, svoje proizvođače točkova. Kako to može biti isto? Da, kada bi to rekao bio bi u pravu, ali ovde se ne radi o tome.
Ovde se radi o problemu koji je mnogo dublji i suštinski govori o krađi intelektualne svojine zasnovane na pukom kopiranju filozofije rada, funkcionalnosti i sveukupnom izgledu uređaja.

E sada vec dolazimo do srzi problema - naime, opste pravilo pri zastiti intelektualne svojine jeste - ideja se ne moze patentirati. Ponavljam - IDEJA. Tehnicka realizacija ideje i moze i mora. I to vazi svuda osim u softverskoj industriji.

Hajde da se vratim na auto-industriju, pomalo indirektno. Naime, Microsoft je patentirao navigaciju u kolima. Opis patenta je otprilike ovakav - 'racunarski uredjaj koji sluzi za navigaciju pri voznji i koji je deo automobila'. Pa sad ti meni reci - da li se tebi cini da je Microsoftov patent normalan? Pazi, u tom patentu ne postoji NIKAKAV opis konkretnog resenja; ne, jednostavno su naveli ovo sto sam napisao u prethodnoj recenici i to bi valjda moralo da znaci da svaki proizvodjac automobila na svetu, ili makar u Americi, mora Microsoftu da placa patentna prava. Ne postoje dovoljno birane reci kojima bih opisao koliko je ovo uzasno, razocaravajuce glupo.... vidis (ili ne vidis?), takve iste patente ima i Apple i beskonacno se razvlaci po sudovima.

Ovo jednostavno treba da prestane. Najbolje resenje, po meni, jeste ponovno izjednacavanje patentnog zakonodavstva u IT-u sa patentima koji se dobijaju u drugim tehnickim disciplinama. Da li se tebi cini da nesto nije bilo u redu do '95 godine, pa je zakon o softverskom patentiranju morao da bude usvojen? I pored najbolje volje, ja tu ne vidim ama bas nista pozitivnog.

Ako za Božu Božovića iz Sremske Kamenice telefon marke SAMSUNG može da radi sve isto što i onaj marke Apple, a pri tom je jeftiniji. Hej, pa nije Boža siso tarabu kad je bio mali. Boža je lukav, i on zna da će time što će uštedeti pare imati, u njegovoj glavi, isti uređaj za mnogo manje novca. Dok za razliku u ceni može da izvede gospođu Božović na večeru ili da sa momcima iz FK Božuri ode na prasetinu kod Jove Dangube. Prosto.

Cekaj bre.... koji to uredjaj kosta mnogo manje novca od kojeg? Pricas li ti sad o samsung vs apple ili random-kinez vs apple?

Drugo, taj isti Boza Bozovic ne kupuje klimu Mitsubishi nego Beko, ne kupuje ves masinu Whirlpool nego nekog kineza, ne kupuje Sony plazma televizor nego opet nekog kineza, i tako dalje, i tako dalje...... a posle ce da skokne i do obliznje birtije i na sva usta da se hvali kako je prosao bogovski, jer umesto da da 5 hiljada evra za 3 stvari, on prosao sa hiljadu i po. Fak it - ionako sve klime izgledaju isto, televizori takodje, kao i ves masine.... razlikuju se samo slova na njima - to je valjda rezon Boze i drustva iz kafane koji opisujes.

Takođe, logika vezana za belu tehniku se ne može primeniti zato što je Gorenje pravilo svoja rešenja za frižidere. Danas, LG ne mora da tužaka Gorenje zato što je Gorenje kupilo paket licenci (ako nije proizvelo in house rešenje) da bi imalo bla/bla/bla/bla opciju/uređaj.

Aha... znaci Gorenju je dozvoljeno da ima in house resenja na kontu uspesnih resenja koja su se pre toga pojavile kod konkurencije, a samsungu iz nekog razloga nije? Da li je moguce da ne primecujes kontradikciju?
 
Poslednja izmena:
A evo i primera iz automobilizma - turbo punjac. Nastao u devetnaestom veku, odmah patentiran. Ali ne ideja o kompresovanju , vec konkretna realizacija. Kasnije su razni inzenjeri pravili svoja resenja pa je turbo postao deo raznoraznih motora, sto automobilskih, sto avionskih. I niko nikoga nije tuzio za kradju.

Evo, čini mi se, još boljeg primera iz automobilizma. Prvi automobili nisu imali komande kao današnji, a i svaki je imao neku svoju varijantu. Onda se 1916. godine pojavio Cadillac type 53 i on je prvi imao volan s leve strane, ručnu kočnicu na sredini poda i nožne komande za kvačilo, kočnicu i gas tim redom na podu.

Praktično svi kasniji automobili imali su iste ovakve komande. Krađa, ili ne?

Iskreno, meni je besmislena ova rasprava, kao i appleova tužba. Onaj ko ne razlikuje samsung galaxy i apple, ne treba ni da kupuje smartphone, posebno ne u klasi onih o kojima se ovde diskutuje.
 
Voleo bih kada bi kazna bila, bez obzira na presudu, da se po 10 najviših u strukturama Applea i Samsunga uz podršku svojih advokata bore do smrti. Onda da se preživeli streljaju na licu mesta... toliko su mi se smučili
 

Začudo, ovo je bilo prilično zanimljivo za čitanje. Na par mesta Apple advokat izvaljuje totalne gluposti, tipa "Samsung je potrošio milijarde dolara na kopiranje Apple-a", "iako ti telefoni nisu prodavani u SAD, ima da se izabere US English kao jezik na njima, očigledno su namenjeni prodaji ovde", "Apple je izgubio milione dolara zbog toga što su ljudi u neznanju kupovali Samsung telefone umesto ajfona", "učestalost pametnih mobilnih telefona danas je direktna posledica Samsungovog kopiranja", a takođe koristi svaku priliku da podseti da je Samsung korejska kompanija i da se Apple bori za AMERIČKI patentni sistem. Ipak je ovo suđenje pred porotom, adovakti su dosta ljigaviji nego kada sudija donosi odluku.
 
Samsungov advokat samo treba da kaze poroti sledece:
Apple tvrdi da ste glupi i da ne razlikujete Samsungove i Appleove telefone. Da li ste glupi?
 
Treba samo da im kaze kako Samsung bez kopiranja Apple-a ne moze da se probije na trziste, i ako svojim kupcima ne kaze: "isti smo kao i Apple, vidite kako licimo" onda nece imati uspeha :)
 
Moje misljenje je da porota nece moci da donese presudu, jer su velike sanse da ce se u poroti naci apple fanboy i android fanboy i oni ce da se svadjaju isto kao mi ovde na forumu.
 
Ako porotnik jede jabuku, kome je on naklonjen? :p
 
Mislim da je Samsung prilično pametno odradio odbranu ne dozvolivši Appleu da ih uvuče u borbu oko patentnog sistema gde bih verovatno bili potučeni do kolena. A šta će biti... ko zna. U svakom slučaju neće završiti dobro. Neko će strada, a korisnici će stradaju u oba slučaja.
 
jel mogu kazniti obe kompanije? Uh kako bi voleo da oderu i jedne i druge za bezobrazluk...
 
Začudo, ovo je bilo prilično zanimljivo za čitanje. Na par mesta Apple advokat izvaljuje totalne gluposti... "Apple je izgubio milione dolara zbog toga što su ljudi u neznanju kupovali Samsung telefone umesto ajfona" ...

Nadam se da će ih ovakve gluposti koštati $$$.$$$.$$$ :rtfm:
 
Ma da,kako da nije Samsung kopirao Apple IOS,ma svi su proizvodjaci mobilnih telefona kopirali Apple IOS,pre ce biti suprotno,nema sanse Samsung da izgubi parnicu sa Appleom.
Bas je ovaj advokat od Apple-a odvalio glupost,svasta.
 
Poslednja izmena:
Ma da,kako da nije Samsung kopirao Apple IOS,ma svi su proizvodjaci mobilnih telefona kopirali Apple IOS,pre ce biti suprotno,nema sanse Samsung da izgubi parnicu sa Appleom.
Bas je ovaj advokat od Apple-a odvalio glupost,svasta.

Nema sta, kratko, koncizno, argumentovano, promisljeno, ubo si samu sustinu :D

Ajde reda radi, cisto informativno da pitam, koji je to Samsung-ov OS Apple kopirao iOS-om kao sto kazes?
 
Poslednja izmena:
Cinjenica je da je Samsung imao da kazem jedan pravac dizajniranja telefona i izgleda UI-a, ali da se nakon pojave iPhone-a sve to naglo menja i pocinje previse da lici na iOS, iPhone i iPad o tome se radi.
 
Ma da,kako da nije Samsung kopirao Apple IOS,ma svi su proizvodjaci mobilnih telefona kopirali Apple IOS,pre ce biti suprotno,nema sanse Samsung da izgubi parnicu sa Appleom.
Bas je ovaj advokat od Apple-a odvalio glupost,svasta.

Samsung i te kako može da izgubi, zavisiće od toga koliko su porotnici razumni. Ne bi me uopšte iznenadilo i da porotnici zahvrše većanje za par sati sa odlukom da je Samsung sve iskopirao i da mora da plati gazilion dolara.

U jednom momentu Apple advokat vadi Sony Xperia Arc i pokazuje kao dokaz da ne mora svaki smartfon da izgleda kao ajfon, iako ta Xperia ima bar 30 stavki zbog kojih Apple upravo tuži Samsung da ih je kopirao. Totalni apsurd.
 
Poslednja izmena:
Samsung ce i izgubiti ovaj slucaj, samo zbog toga sto je najjaci argument Apple-a da su oni USA kompanija, a Samsung Korejska... bez obzira sto isti taj Samsung zaposljava ogroman broj Americkih gradjana u Americi :)
 
Samsung ce i izgubiti ovaj slucaj, samo zbog toga sto je najjaci argument Apple-a da su oni USA kompanija, a Samsung Korejska...
a možda će malo doprineti i stotine strana Samsungovih internih dokumenata sa preciznim uputstvima za kopiranje, kao i uređaji koji su izašli kasnije, a na kojima se vidi da su ta uputstva usvojena

Inače i sama sudija je polu korejanka, i kao deo advokatskog tima je radila po tužbi neke druge firme protiv Apple-a, koju je Apple izgubio i morao da plati odštetu. Ali presudu ne donosi sudija, nego porota.

Meni se čini da Apple ima veoma jake argumente na svojoj strani i po prirodi stvari bi trebao da dobije proces, ali nikad se ne zna, jer u ovakvim stvarima ima puno politike.
Nema sumnje da su i druge kompanije zainteresovane da Apple izgubi proces jer Samsung nije jedina firma koja je koristila Apple-ove dizajne u pravljenju hardvera i softvera, samo što su to radili na najočigledniji način.
 
Poslednja izmena:
Nema sansi da Apple dobije ovaj slucaj. Bice neko polovicno resenje gde ce Samsung platiti neku sitnu odstetu i da ce neki delovi tuzbe biti odbaceni.
 
Yooyo slazem se,Apple moze samo da tuzi ali tu dobijanja parnice nema za Apple,kakav Apple,Samsung je no.1.
 
Yooyo slazem se,Apple moze samo da tuzi ali tu dobijanja parnice nema za Apple,kakav Apple,Samsung je no.1.

Nego nisi nas uputio koji je to "Samsungov OS koji je Apple IOS iskopirao" kao sto si ranije tvrdio?

Samsung je no.1.

Ako po nicemu drugom onda barem po kvalitetu izrade:





Ako nista drugo ova tuzba je barem naterala Samsung da se posveti malo kreiranju sopstvenog UI-ja, evo trenutnog stanja :

nexusae0_wm_2012-08-16-23.56.051.png
 
Poslednja izmena:
@Webster ne obaziri se na njega____________________

Mogli bi napraviti anketu šta ko misli da li će Samsung dobiti ili Apple
 
Poslednja izmena od urednika:
Pre svake rasprave, neki bi trebali prvo da prouče značenje reči "patent" i na taj način bi rasprava bila zdravija a ne tipa: dobar dan, mi smo Jehovini, pardon, Apple svedoci.
 

I evo ga, početak totalnog ludila. Google je dosad tužio za tehničke patente koje bi onda Apple ugurao pod FRAND. Sada im je dozlogrdilo, pa su počeli da se protiv Apple-a sudski bore njihovim oružjem; uopštenim, besmislenim, nebuloznim patentima, budalaštinama kojima nikad nije trebalo dozvoliti da budu patentirane.

Samo se nadam da će Apple ipak popustiti i pristati na dogovor, ali slaba nada da će ovaj cirkus da prestane. Toliko su puni para da im se isplati da tuže svakog ko napravi četvrtasti telefon sve dok ne ne uteraju potpuni monopol.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno