Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Naravno, slažem se za sve, jednostavno dvije različite ideje. Raspisao bih se, ali oči me bole pa tako da ću umjesto toga dati jedan dobar savjet:

Kad odlučite da radite preko noći, ostavite upaljeno svjetlo. Lakše bi mi dan prošao da sam juče pio cijelu noć, nego gledao u monitor u mraku.

Znas da mozes da smanjis osvetljenje monitora?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
redshift/night mode, tamna tema (neka vibrant tipa da ne coravis zbog slabog kontrasta)...
 
Jeste li i da li prodajete svoje template projekte na Envato ili Template Monster?

Sto se mene tice, sve sto je od Google-a oficijalno, pa cak i Angular je dobro. Na zalost ili na srecu, jaci je onaj koji ima vise novca, a Google trenutno ima. Tako da smatram da sve sto je izaslo i sve sto ce izaci od Google-a bice dobro.

Polymer je nesto jako interesatno! Moracu i njim da se pozabavim! :)
 
Hteo bih da naucim da radim u Photoshop-u.

1. Da li je sam Photoshop dovoljnan da radim neke male projekte (da imam neku dodatnu zaradu pored trenutnog posla, nikakve lude cifre novca) ili ipak nije.
2. Hteo sam da uzmem neku "domacu" knjigu pre nego sto predjem na strane izvore informacija. Da li je ovako nesto dobro ili ima boljih knjiga?
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-414-1
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7991-358-6
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7991-359-3
 
Za PS su ti bolji YT tutoriali knjige su bacanje para


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hteo bih da naucim da radim u Photoshop-u.

1. Da li je sam Photoshop dovoljnan da radim neke male projekte (da imam neku dodatnu zaradu pored trenutnog posla, nikakve lude cifre novca) ili ipak nije.
2. Hteo sam da uzmem neku "domacu" knjigu pre nego sto predjem na strane izvore informacija. Da li je ovako nesto dobro ili ima boljih knjiga?
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-414-1
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7991-358-6
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7991-359-3

Naravno da je dovoljan, ali moras da budes ekspert u tome. Tesko je raditi sa strane, da bude lagano, a da si pritom i pocetnik, malo je nerealno. Treba mnogo truda, rada, strpljenja, advance level, pa tek onda da kazes da si spreman da pokusas i vidis kako to ide.
 
Naravno, slazem se sa tobom. Nisam mislio da za kratko vreme ("postanite strucnjak za 3 meseca”) budem pro.

Ostaje nedoumica koju knjigu da uzmem od navedenih tri ili mozda neku cetvrtu?

Na YT i google search tutorijale cu da se presaltujem kasnije kad procitam nesto na domacem jeziku da bi lakse razumeo.
 
Ne želim da te uvredim, podcenim ili nešto slično, al u ovom slučaju batali se knjiga, pogotovo na srpskom, iz iskustva, nećeš naučiti dok sam ne klikneš i ne vidiš šta svaki tool/filter radi, jednostavno je tako


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Naravno, slazem se sa tobom. Nisam mislio da za kratko vreme ("postanite strucnjak za 3 meseca”) budem pro.

Ostaje nedoumica koju knjigu da uzmem od navedenih tri ili mozda neku cetvrtu?

Na YT i google search tutorijale cu da se presaltujem kasnije kad procitam nesto na domacem jeziku da bi lakse razumeo.

Kao sto kolega rece, a i ja se slazem s njim, u ovom slucaju ne treba da ucis iz srpskih knjiga o photoshop-u, pre svega zato sto su na srpskom i pola stvari neces razumeti, drugo zato sto su jako opsirne, tematika je jako velika, pa ces bubati nesto sto ti nikad nece trebati, umesto da ucis osnovu, srz, poteze koji ce ti mnogo znaciti, a opet da ti ostane korisne materije i ono sto je najbitnije u poslu. Trebace ti nesto na brzaka, sto ti nije odmah poznato, pogledaces tutorijal, a ono na engleskom, a ti ucio na srpskom, pa ces ponovo ispocetka morati da ucis na engleskom, nema smisla. Sve opcije se zovu na engleskom, objasnjenja su na engleskom, kada se prevede na srpski, to je potpuno nesto drugacije, stvara drugu sliku... Moj savet, kreni odmah sa praksom, fotkaj, obradjuj, uz tutorijale, tako ces najbolje i najbrze nauciti.
 
The Cost Of JavaScript

Odličan članak koji pokazuje nedostatke single page aplikacija i ostalih aplikacija koji siluju klijent stranu nesnosno velikom zahtjevnošću parsovanja, dekompresovanja i preuzimanja. U trendu su single page aplikacije što jeste dobro u određenim situacijama, ali pošto ljudi ne znaju za granicu došlo je do toga da se koriste gdje stignu.

Najveći problem kod ovoga je ljudima koji pristupaju preko mobilnih uređaja, a nemaju svi najnoviji iPhone pa da im to sve bude glatko.
 
Poslednja izmena:
Nisam stigao da procitam citav clanak, ali onaj deo koji sam prosao nije pominjao da se .js, .html, .css kesira na client side cime prakticno svako sledece ucitavanje bude mnogo brze. SPA se nekad koristi i gde neki misle da nije potrebno (kao obicni CMS-ovi), ali neko jednostavno zeli da ustedi na resursima servera nekad pa taj deo processinga rade clienti sa js :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da, na racunarima i nije neki problem. Fora je kod telefona i to pogotovo kad se prvi put otvara nekesrian sajt pa moras cekati tipa 30 sekundi. U tom slucaju drugog puta mozda i nece biti.
 
Da, na racunarima i nije neki problem. Fora je kod telefona i to pogotovo kad se prvi put otvara nekesrian sajt pa moras cekati tipa 30 sekundi. U tom slucaju drugog puta mozda i nece biti.
Problem je vise u Android telefonima - Safari radi to fino (kada govorimo o execution).
Ali cak i to je minimalno kada uradis minify, uglify i ostalo [emoji4]
30 sekundi jos nismo nikad postigli, a ako se to desi projekat ide pravo u trash [emoji4]

Takodje - zato i postoje native aplikacije, a i ne mozes da podrzavas praistorijske telefone, kao ni racunare (ne daj boze IE starije verzije).

Meni je najsmesniji deo kada covek govori o brzini ucitavanja na 2G i to share-ovanoj koneciji. Pa ima jos ljudi koji koriste 56k modem, a sta cemo sa onima kojima net ne radi - koliko njima treba dok povuce te js file-ove? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne znam, ali cesto gledam u devtools i network tab kad ulazim na sajtove, cisto da vidim sta rade. Zna se desiti da sajt izgleda kao da je ucitan, a on u pozadini parsuje uveliko. Kod telefona zavisi i od modela, ali ne mozes se ni ponasati kao "mhm, sta me briga sto ljudi koriste stariji uredjaj, neka kupe novi". Ne govorim ja za projekte koji rade profesionalnci i strucni ljudi, ali realno gledano danas je JS trend (pogotovo frejmvorci) i to je uglavnom dobra stvar, ali jedno je trend, a drugo je potreba. Ne vidim koja je svrha imati npr. portoflio sajt ili neka sitna prezentacija firme, a u pozadini webpack, react, redux, loadash, gulp i onda prosto ne znas sta te snaslo. Dok ta ista stranica nema doslovno potrebe ni za cim od toga, overkill u startu.

Pola ovih sajtova sto ljudi prave koristeci milion bundlera, biblioteka, frameworka se uz malo truda i znanja uradi uz pomoc osnovna.

Native aplikacije imaju smisla za neke vece servise, ali za obicne web stranice teze, a kao sto rekoh ove tehnologije sve vise zahvataju i obicne web stranice, a ne samo one velike servise. Ali kako ocekivati od ljudi da pravilno koriste alate kad je milion primjera nestrucnosti, na svakom cosku vidjam sajtove koji koriste CMS-ove, a nemaju uopste sadrzaja, dakle dovoljno je bilo da 5 linija serverskog koda baca odgovarajucu stranicu, ali ne, lakse je nakalemiti wordpress ili neki drugi content managment system, a contenta nema ni u prici.
 
Poslednja izmena:
Pa tako prodaju sajtove oni koji ne znaju da rade - sajt za 100 eur i da se placa hosting. Uzme neki hostgator paket i tu lupa redom wp site-ove. Instalira wp jednim klikom, kupi template za 40 eur, ubaci par slika, izmeni text i eto. Ne zna nista konkretno, a zaradi 60 eur. :)

Slazem se - ima firmi koje stavljaju kojekakve cms-ove ili nesto custom da bi se ucitao one page layout gde je kontakt forma... :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Naravno. Sve tri posta sam i napisao odnoseći se na ove što ne znaju kako da odrade svoj dio posla kako treba.
 
Kakva je situacija sada sto se tice Angular vs React, koji framework se vise koristi, koji je popularniji? Sta je bolje i isplativije uciti od ova dva? Ja recimo odlicno znam Vue, Angular vrlo dobro (malo mi teze ide da ukapiram ngrx, a i Angular je dosta komplikovaniji od Vue-a), pa sam razmisljao da krenem da ucim i React? Ili je bolje baciti se na nesto drugo?
 
Koliko je komplikovano napisati 1 plugin / skriptu za Chrome?
Voleo bih da svaki put kada pišem novi mejl iz nekog template-a (Forward - Edit Subject) background prozor / tab pređe na Inbox?
 
Imaju li ovakvi Gmail 3rd party addonovi rizik od zloupotrebe licnih podataka, passworda i sl?
Nisam se raspitivao do sada pa pitam.
 
Jednostavno je jer se JS koristi. Ali ako mislis na ovako nesto onda: https://chrome.google.com/webstore/...-gmail/oeopbcgkkoapgobdbedcemjljbihmemj?hl=en

Nismo se baš razumeli (nisam lepo objasnio) ali kapiramo poentu. :)
Recimo odem u Sent Mail, kliknem na neki od tih poslatih email-ova, onda idem na More pa Forward - Edit Subject. Tu dobijem pop-up gde editujem mail a u pozadini mi i dalje stoji Sent Mail folder.
Da ne bi manuelno svaki put išao na Inbox, bilo bi idealno kad bi uspeo nekako da konfigurišem Chrome da automatski to odradi, svaki put kad ponovim ove korake.
Nije bitno da li će tako reagovati zbog toga što sam kliknuo na Edit Subject ili prepoznaje neki makro...
 
Imaju li ovakvi Gmail 3rd party addonovi rizik od zloupotrebe licnih podataka, passworda i sl?
Nisam se raspitivao do sada pa pitam.

Ima rizik, svaka ekstenzija koji ima dozvolu da ti čita podatke sa sajtova može da ti pokupi sve što unosiš. A takve ekstenzije su na meti ljudi koji otkupljuju ekstenzije i onda dodaju nešto po svom nahođenju. Bilo je na desetine slučajeva (koje sam ja ispratio) da je hijackovan programerov nalog ili otkupljena ekstenzija. Primeri:

https://www.bleepingcomputer.com/ne...-deliver-malicious-code-to-4-8-million-users/

http://www.zdnet.com/article/google...ve-you-used-one-of-these-hijacked-extensions/
 
Nazad
Vrh Dno