Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Verovatno neki mali hosting pa im treba jedan za sve :)
 
Neki dobar SEO tutorijal? Imam na Udemy neki kurs kupljen ali mi ne deluje bas super kvalitetno.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@Alukard, imas dosta predavanja (malo duzih) na youtube, ima cak i na nasem jeziku bas o SEO optimizaciji sajta. Mislim da ce ti biti od koristi!
 
Da li Php odlazi u proslost?
MEAN aplikacije su buducnost?
 
MEAN se polako gura, ali neće PHP nigdje u skorije vrijeme.
 
@Alukard, imas dosta predavanja (malo duzih) na youtube, ima cak i na nasem jeziku bas o SEO optimizaciji sajta. Mislim da ce ti biti od koristi!
SEO optimizacija? Ajde mi reci za sta stoji skracenica SEO...

Da li Php odlazi u proslost?
MEAN aplikacije su buducnost?

Mozda, ali polako. MEAN ima prednosti i mane. Po meni server side Swift frameworks deluju vec ozbiljnije, i mi vec dosta stvari krecemo u tome. Jos kada pokrenes Swift i Node server pa nakucas request-ova i socketa krstis se koliko node jede resursa i ima latency - o php da i ne pricamo. Lepe su to sve price sa tipa JS, ali native je ipak native :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@n1tr0 o kom redu velicina latencije pises?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Pa zavisi sta se sve radi u tom pozivu (posto server nesto mora da obavi pre nego sto odgovori), ali svakako od tipa 5ms navise, do mnogo navise (opet od kompleksnosti).
Ima raznih stvari gde ti je svaki ms bitan :)
A sto se tice load-a, cudili smo se za neke stvari posto je bilo tipa za simple stvari preko socketa - MEAN oko 130 MB RAM, Swift oko 5-6 MB RAM... :)
 
Dobro, to sto sam reko 2x otpimizacija nema veze :D
Nekako mi je glupo na nasem jeziku da se kaze samo SEO :p
 
Ne znam šta vi radite sa tim Node.js-om pa je spor, meni odlično radi, doduše bez nginx-a ga ne treba ni probavati.

Dakle ako hoćete load balance, puknete mu nginx ispred i ima da leti.
 
@ mrtavker, poceo sam ozbiljno da ucim onaj dosadniji server-side deo. Sve u cilju da postanem full stack developer.
I naravno, pored razmisljanja da li php ili JS za server side, resio sam uz predloge iskusnih ljudi da ipak to bude Node.js i M.E.A.N app.
Moze li savet odakle uciti?
 
@ mrtavker, poceo sam ozbiljno da ucim onaj dosadniji server-side deo. Sve u cilju da postanem full stack developer.
I naravno, pored razmisljanja da li php ili JS za server side, resio sam uz predloge iskusnih ljudi da ipak to bude Node.js i M.E.A.N app.
Moze li savet odakle uciti?

YouTube, dokumentacija Node.js i Express (imaju jako dobre upute) za početak, mogu napisati i ja koji tutorijal za server side express pa okačiti ovdje, ima tema predviđena za to, ako imaš neku želju reci ili pošalji poruku.
 
Da ti iskreno kazem, za pocetak bi mi znacilo malo uvoda, gledao sam dosta tutorijala, znam okvirno, ali opet nije to to.
A drugo, voleo bi, ako ti ne smeta da mi dozvolis da te iscimam (dosta cesto :D ) ovde na forumu ili gde god hoces ako mi je to potrebno!

Zelim da krenem da zaradjujem od weba, dugo sam u njemu, i nisam puno zaradjivao. Iz razloga zato sto je moje znanje siroko, ali ne toliko temeljno.
Poznajem dosta fora i iz dizajna i iz developmenta, ali to mora da se poboljsa.
 
Pa ako vec imas tu ambiciju da jednog dana postanes "full stack"(ukoliko je to uopste i moguce),bolje da jedan jezik savladas temeljno za pocetak,pa tek onda krenes dalje. To zahteva mnogo strpljenja i iskustva...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto da ne. Ali sve jedno je, bio front ili back prosto je obavezno poznavati alatke koje koriste obe strane. Front end mi je skroz ok. I znam sta se koristi u front-u, sto naravno ja trenutno koristim.
 
Poslednja izmena:
Hvala na pomoci puno!!!

Imam jedno pitanjce po pitanju keywords-a.
Da li je npr. ovaj sajt http://keywordtool.io/ i slicni njemu merodavni zaista po pitanju najtrazenijih reci na Google-u, i da li imate predlog odakle da pogledam sta se trazilo najvise iz oblasti koje mene interesuju.

Zelim da pronadjem keywrods za rec web dizajn, da vidim sta to ljudi najvise traze, da napravim PSD template i prodam ga na online marketima, kao sto je npr. envato, a kasnije da te template ako budu kupovani, pretvorim u HTML, WordPress temu i kad naucim M.E.A.N server side i napravim neki svoj 'wordpress'...
 
Poslednja izmena:
Želim da savladam web servise (SAOP, RESTful). Jasna mi je njihova funkcija, ali nisam imao prilike da se detaljnije pozabavim njima.

Potrebna mi je na neki način instrukcija, ili bolje rečeno savet na koje detalje treba najviše da se usredsredim. Puno je materijala i zato ponekad imam utisak da lutam, zato bi mi značilo da znam koje su ključne tačke na kojima treba najviše da se zadržim
 
@oktopus, ne mozes bas da lutas, svaki ispravan tutorijal je dobar, iz svakog mozes da naucis po nesto. Tako da, sto vise gledas, slusas i citas bolje je, pa nebitno odakle. :)
 
@ mrtavker, shvatio sam poentu Noda , Express-a i Mongoose-a. Sada je samo ostalo da krenem da pravim prvi projeat, ali imam i prvi problem. Kreiram aplikaciju lepo preko expressa, sve je u redu, ali nikako da se snadjem da onaj UI deo sredim, kako da plugin-ujem bootstrap, font-awesome itd u express project?
i stavljao sam request na app.js ali ne pomaze?!
 
@ mrtavker, shvatio sam poentu Noda , Express-a i Mongoose-a. Sada je samo ostalo da krenem da pravim prvi projeat, ali imam i prvi problem. Kreiram aplikaciju lepo preko expressa, sve je u redu, ali nikako da se snadjem da onaj UI deo sredim, kako da plugin-ujem bootstrap, font-awesome itd u express project?
i stavljao sam request na app.js ali ne pomaze?!

Pa samo ih uključi u template fajlu preko CDN linka ili kako ih već hoćeš da koristiš. Ako hoćeš da skineš biblioteku i čuvaš na serveru, onda ih sačuvaš u folder tipa (public/js, public/css), u express aplikaciji podesiš direktorij iz kog ti express servira statičke fajlove, tipa:

Kod:
app.use("/assets", express.static(path.join(__dirname, "public"))

I onda u template fajlu ideš:

Kod:
<link rel="stylesheet" href="/assets/css/style.css">

Mada daleko bolja opcija je da koristiš CDN.
 
Batali MEAN. Pogledaj MERN stack. Za API Apollo client i Graphql midleware. Naravno, prvo dobro JS savladaj. Pogotovo asinhrone modele i closures.

Sto se tice PHP-a mislim da nema buducnost i da je pogrešno uopšte ulaziti u pricu sa njim. Jedino ako si primoran. Kao sto sam ja na primer bio na faksu. Pozitivno me iznenadio Laravel(sjajan lik stoji iza njega) i stvari koje radi Facebook da učini PHP zivim. Na primer njihov HACK je vrlo zanimljiv. PHP na moderan nacin.

Ako te interesuju strogo performanse i pravis nesto ozbiljnije distribuirano, ja bih isao na Go.

Naravucenije, izaberi alat za posao a uci principe. Znaces da je nesto princip kada se svugde ponavlja. Za to je potrebno vreme i varijacije.

Da mi je neko rekao kada sam počinjao, Vladimire idi na GitHub i citaj kod mnogo bi mi vremena i frustracije ustedeo.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zašto savjetovati nekoga da batali Angular?
Generalno zbog razmišljanja u komponentama i zbog performansi, moj izbor je React. Možemo da pričamo i o learning curve-u koji je mnogo, mnogo normalniji sa Reactom. Takodje verzionisanje Angulara nije najsrećnije. Imaju ceste fluktuacije u APIu. To su neki moji argumenti. Nisam rekao da je Angular los, ali jednostavno ima bolje.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Različita je logika u potpunosti, a i Angular je ogroman framework koji je sam po sebi dovoljan da se dosta toga odradi na klijentu, po meni mnogo organizovaniji i daleko lakši za kontrolisati ako se aplikacija jako brzo širi, React je sam po sebi samo bilioteka za render view-a (brži jer eto koristi taj svoj virtuelni dom) i bez milion spoljnih pomoćnih biblioteka je gotovo neupotrebljiv, bez Redux-a, bez bilioteke za slanje zahtijeva i slično, to može početniku da znači dosta, a čak i boljim programerima, jer kome se da sklapati aplikaciju od lego kockica. Takođe Angularu zamjeram što su ga baš isforsirali typescript, ne zbog sebe, bar ne sad kad sam ga prihvatio, jer koliko toliko olakašava da ne pišeš svakakav kod, već zbog ljudi koji hoće da rade sa npr. ES6, ali će za to naći jedva pristojne dokumentacije.

Ta "fluktacija" sa Angularom je nešto što se završillo prelaskom sa AngularJS-a na Angular (2) i sad od verzije 2 do 4 sve je kompatibilno i veoma dobro dokumentovano. Doslovno za Angular nije potrebno "gledati" tutorijale, otvoriš dokumentaciju i naći ćeš sve, dok sam za React više proveo po sajtovima gledajući klipove nego njihovu dokumentaciju čitajući. Dok za Redux isto mogu reći da je dokumentacija odlična (konstantno ga svrstavam sa Reactom jer su najčešće u kombinaciji, svjestan sam da se može koristiti i sa Angularom).

Za learning curve se slažem, ali to zna biti i mač sa dvije oštrice, React je poprilično lagan za početi i to je omogućilo ljudima da pišu jako loše organizovan kod. Ovo se sve svodi na lični izbor, jer koristio sam oboje, gdje su na kraju se aplikacije rasle i puno lakše sam izašao na kraj sa Angularom nego sa kombinacijom React / Redux / etc.

Takođe poslije (nazovi) skandala sa onim što je lijepi dobri Facebook napisao u licenci za React meni su nevjerovanto odbojni. Pored Angulara i Vue.js-a sumnjam da će mene lično React ikako biti opcija. Vue.js mora biti dobar kad se izborio sa kapitalistima kao što su Google i FB, nema drugog objašnjenja.
 
Poslednja izmena:
Različita je logika u potpunosti, a i Angular je ogroman framework koji je sam po sebi dovoljan da se dosta toga odradi na klijentu, po meni mnogo organizovaniji i daleko lakši za kontrolisati ako se aplikacija jako brzo širi, React je sam po sebi samo bilioteka za render view-a (brži jer eto koristi taj svoj virtuelni dom) i bez milion spoljnih pomoćnih biblioteka je gotovo neupotrebljiv, bez Redux-a, bez bilioteke za slanje zahtijeva i slično, to može početniku da znači dosta, a čak i boljim programerima, jer kome se da sklapati aplikaciju od lego kockica. Takođe Angularu zamjeram što su ga baš isforsirali typescript, ne zbog sebe, bar ne sad kad sam ga prihvatio, jer koliko toliko olakašava da ne pišeš svakakav kod, već zbog ljudi koji hoće da rade sa npr. ES6, ali će za to naći jedva pristojne dokumentacije.

Ta "fluktacija" sa Angularom je nešto što se završillo prelaskom sa AngularJS-a na Angular (2) i sad od verzije 2 do 4 sve je kompatibilno i veoma dobro dokumentovano. Doslovno za Angular nije potrebno "gledati" tutorijale, otvoriš dokumentaciju i naći ćeš sve, dok sam za React više proveo po sajtovima gledajući klipove nego njihovu dokumentaciju čitajući. Dok za Redux isto mogu reći da je dokumentacija odlična (konstantno ga svrstavam sa Reactom jer su najčešće u kombinaciji, svjestan sam da se može koristiti i sa Angularom).

Za learning curve se slažem, ali to zna biti i mač sa dvije oštrice, React je poprilično lagan za početi i to je omogućilo ljudima da pišu jako loše organizovan kod. Ovo se sve svodi na lični izbor, jer koristio sam oboje, gdje su na kraju se aplikacije rasle i puno lakše sam izašao na kraj sa Angularom nego sa kombinacijom React / Redux / etc.

Takođe poslije (nazovi) skandala sa onim što je lijepi dobri Facebook napisao u licenci za React meni su nevjerovanto odbojni. Pored Angulara i Vue.js-a sumnjam da će mene lično React ikako biti opcija. Vue.js mora biti dobar kad se izborio sa kapitalistima kao što su Google i FB, nema drugog objašnjenja.
Kapiram te. Get shi*t done pristup. I ja ponekada dodjem u tu fazu.

Nisam znao za TS. Type sistem bez type inference-a je neupotrebljiv...

Elem, jednostavno ne volim monolite. Volim da imam granularnost i kontrolu, jer onda mogu mnogo bolje da optimizujem za konkretan use case, lakse da debagujem i testiram. Performanse ne smemo zanemariti.

Pored toga React podržava lak server rendering zbog virtual doma koji meni mnogo znaci. Tako da iste komponente renderujem i na klijentu i na serveru. Virtual dom kao koncept omogućava i pravljenje native aplikacija sa React native i veliki code reuse samim tim. Learn once, transfer everywhere. Da ne govorim koliko jos ima različitih renderera...

Virtual dom je nesto najbolje sto se desilo web devu.
Konkretan use case je https://www.gatsbyjs.org/ koji je samo sklopio par stvari u celinu. Dakle nista novo. Samo vam treba react i webpack znanje. Primer:
https://www.gatsbyjs.org/blog/gatsbygram-case-study/
Primetite brzinu.Ovi koncepti se mogu preneti i na dynamic sajtove.Takav tip aplikacija se popularno nazivaju universal next apps.

React ecosystem i komuna su za one koji stvarno zele da nauče principe, a ne da im bude sve pod apstrakcijom. Kada se nauče principi nisi vezan za konkretan alat i mnogo si vise cenjen. Meni je citav react ecosystem mnogo promenio nacin na koji razmisljam i gledam web dev pa i samo programiranje. OO, FP , da ne idem u off...

Angular je jednostavno napravljen za korporacije. Ima kako se stvari rade. Sve je sakriveno od tebe i stalno si kontrolisan.
Ako je to ono sto neko zeli onda Angular ili Ember treba da budu u fokusu.Licno ne bih voleo da radim sa Angularom ikada ako stvarno ne moram.

Na kraju, svako od nas je pomalo subjektivan. Istina je obično negde u sredini. Ponavljam, svaki alat za svoju namenu i za specifičnu vrstu ljudi.Probajte vise stvari. Eksperimentisanjem se uci.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naravno, slažem se za sve, jednostavno dvije različite ideje. Raspisao bih se, ali oči me bole pa tako da ću umjesto toga dati jedan dobar savjet:

Kad odlučite da radite preko noći, ostavite upaljeno svjetlo. Lakše bi mi dan prošao da sam juče pio cijelu noć, nego gledao u monitor u mraku.
 
Naravno, slažem se za sve, jednostavno dvije različite ideje. Raspisao bih se, ali oči me bole pa tako da ću umjesto toga dati jedan dobar savjet:

Kad odlučite da radite preko noći, ostavite upaljeno svjetlo. Lakše bi mi dan prošao da sam juče pio cijelu noć, nego gledao u monitor u mraku.
Istina.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno