Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Nikad to neće zaživjeti. Mnogo je jednostavnije pisati kod nego raditi ovo ako je u pitanju bilo šta kompleksnije.
 
Primetio sam da se kod ove platforme, koju sam naveo na prethodnoj strani, spominje koncept modular programming. Da li se taj koncept razlikuje od koncepta service-oriented programming?
 
Primetio sam da se kod ove platforme, koju sam naveo na prethodnoj strani, spominje koncept modular programming. Da li se taj koncept razlikuje od koncepta service-oriented programming?

Delis Css i Js fajlove na module koje na kraju importujes u glavni fajl. Ja poceo tako da struktuiram fajlove od skoro uz kombinaciju Gulp/Postcss/Webpack, lakse mi je dosta da se snadjem kad treba nesto da se promeni ili kad hocu da nadjem specifican deo koda.
 
Procitao sam dosta postova u ovoj temi, svaka cast ljudi, mnogo stvari mi je sada dosta jasnije.
Ja sam poceo sa html&css, shvatio da nemam osecaj za dizajn (ovo sam znao i pre nego sto sam poceo), i onda sam poceo da ucim osnove JS, jer se vec u pravim programskim jezicima pronalazim, a znanje html&css-a mi sigurno nece skoditi jer su povezani sa js... Uglavnom, trenutno nemam posao, a nemam ni neke posebne obaveze, dakle imam par neseci potpuno slobodno, i zelim da znam koliko je otprilike potrebno nauciti js i sta god da je sledece jer ne znam u kom smeru da nastavim posle njega, racunajte da imam 7 sati dnevno za ovo, svaki dan. Dakle posle koliko sati bi dosao do tog nivoa da mogu da se zaposlim?
 
Procitao sam dosta postova u ovoj temi, svaka cast ljudi, mnogo stvari mi je sada dosta jasnije.
Ja sam poceo sa html&css, shvatio da nemam osecaj za dizajn (ovo sam znao i pre nego sto sam poceo), i onda sam poceo da ucim osnove JS, jer se vec u pravim programskim jezicima pronalazim, a znanje html&css-a mi sigurno nece skoditi jer su povezani sa js... Uglavnom, trenutno nemam posao, a nemam ni neke posebne obaveze, dakle imam par neseci potpuno slobodno, i zelim da znam koliko je otprilike potrebno nauciti js i sta god da je sledece jer ne znam u kom smeru da nastavim posle njega, racunajte da imam 7 sati dnevno za ovo, svaki dan. Dakle posle koliko sati bi dosao do tog nivoa da mogu da se zaposlim?

Ako ucis svaki dan po 7-8 sati, verovatno oko 10ak meseci da steknes neko juniorsko/praksa znanje za Front End. Imas na FreeCodeCamp dobar redosled sta treba da ucis. Takodje imas i na Udemy-ju jos sutra (mada budu cesto) sve kurseve po ceni od $10. Imas vrhunske predavace, ja sam sa Udemy bas odlicne stvari naucio. :) Takodje probaj edX i Courser-u, tamo je vecina kurseva besplatna. I naravno ako ti nesto nije jasno kako radi, imas dokumentaciju na MDN-u :)
 
Poslednja izmena:
@abbadon jel mogu da se kupe sad, pa da se krenu kasnije, hocu da zavrsim prvo python na CodeAcademy i koji kurs preporucujes da uzmem na udemy posle toga
 
Ako ucis svaki dan po 7-8 sati, verovatno oko 10ak meseci da steknes neko juniorsko/praksa znanje za Front End. Imas na FreeCodeCamp dobar redosled sta treba da ucis. Takodje imas i na Udemy-ju jos sutra (mada budu cesto) sve kurseve po ceni od $10. Imas vrhunske predavace, ja sam sa Udemy bas odlicne stvari naucio. :) Takodje probaj edX i Courser-u, tamo je vecina kurseva besplatna. I naravno ako ti nesto nije jasno kako radi, imas dokumentaciju na MDN-u :)
Je l ti znas koliko je 2100 sati? (Kad je 7 sati dnevno) ajde da kazemo i da je 2000 sati.
Necu da kazem da nisi u pravu, ne znam dovoljno o programiranju, ali razmisli malo kolika je to cifra ako:
- potrebno je oko 1500 sati prosecnom coveku da prodje kroz sve moguce kurseve i prakse i postane pilot
- potrebno je 80 sati da se dodje do vozacke dozvole ako nikada nisi seo u auto
- 400 do 500 sati za ucenje potpuno nepoznatog stranog jezika
 
@abbadon jel mogu da se kupe sad, pa da se krenu kasnije, hocu da zavrsim prvo python na CodeAcademy i koji kurs preporucujes da uzmem na udemy posle toga

Jednom kad kupis neki kurs na udemy, on zauvek ostaje na tvom nalogu, tako da mozes da mu pristupis kad hoces i koliko god puta hoces.
Jedino pripazi kad kupujes te kurseve ko je predavac. Mozda tebi nece smetati, ali meni licno je uzasno tesko pratiti i slusati engleski kad je neki hindus u pitanju, kao da slusas Apu-a iz Simpsona.
 
Ne znam zbog čega si se uhvatio tog kriterijuma broja sati ko pijan plota. Mislim da znam gde si to čuo, to je od one teorije da ukoliko želite da budete ekspert u nečemu za ovladavanje određenom veštinom u potpunosti potrebno je 10.000 sati rada.

Po meni, ništa u životu nije izvesno, a to su sve samo paušalne izjave. A svakako je pogrešno da se bilo ko opterećuje brojem sati rada. Po meni to je veliki problem danas, svi se opterećuju tuđim izjavama, iskustvima. Nije poenta u broju sati, poenta je u radu. Možeš da radiš 5 godina svakodnevno i onda da napraviš prekid od dve godine i onda ti je džaba sve ono od ranije. Znam dosta priča iz okruženja ljudi koji se trenutno bave programiranjem a koji pričaju kako ne vide sebe dugoročno u tome zato sto su prezasićeni, istrošeni. Na domaćim forumima se malo o tome piše, očigledno da se ovi naši "specijalci" stide da pišu o tome. Kad god je neka tema o zaradama u IT-u možeš da vidiš njihove komentare kako se hvale parama koje zarađuju, a niko ne govori o tome kako taj tempo rada utiče na čoveka.

Na stranim forumima se o tome mnogo piše. Kad sam gledao neke strane online portale svaki čas je tema burnout syndrome kod IT radnika.

Treba raditi konstantno, ali ne tako da se samo gruva što više već da se uči sa razumevanjem. A pogotovo ne treba slušati komentare ljudi na našim forumima koji se postavljaju kao da su svo znanje ovoga sveta popili i kako tvrde da se ne može postati programer ni za deset godina rada.
 
Poslednja izmena:
Je l ti znas koliko je 2100 sati? (Kad je 7 sati dnevno) ajde da kazemo i da je 2000 sati.


Necu da kazem da nisi u pravu, ne znam dovoljno o programiranju, ali razmisli malo kolika je to cifra ako:


- potrebno je oko 1500 sati prosecnom coveku da prodje kroz sve moguce kurseve i prakse i postane pilot


- potrebno je 80 sati da se dodje do vozacke dozvole ako nikada nisi seo u auto


- 400 do 500 sati za ucenje potpuno nepoznatog stranog jezika



Мани се статистике, неће ти овде помоћи. Људи хоће да ти кажу, да мораш да радиш и да радиш и да радиш...

Ја сам почео да учим пре годину дана. Погледао много сати видео материјала. Има их на торентима колико хоћеш. Урадио сам себи два сајта. Ништа посебно. Један у Wordpressu, други сам програмирао од почетка, од нуле. Мени су интересантни јер су моји.

Али, увек постоји али, сад кад погледам шта сам научио, НИШТА! Знаш ли зашто? Е зато што нисам направио 52 сајта! Од нуле. Сваки да је различит. Другачија функција сајта....

Да би научио да програмираш, мораш да имаш пре свега осећај шта да програмираш, да имаш ИДЕЈУ! Како би се рекло, мораш имати у глави идејни пројекат. Нацрташ лепо на папир како би то изгледало, онако у грубо. После само слажеш. Страну по страну.



Е да, нећеш ти учити ни два сата дневно, видећеш. После пар дана мислићеш да све знаш и да само без везе трошиш своје време па ћеш прескакати поглавља, али на крају ћеш схватити да ништа не знаш и кренућеш све из почетка, али неки други језик и тако у круг.



Да се на крају оградим, ја нисам програмер, само сам хтео да будем. Не могу да стигнем да посветим време учењу због силних обавеза. Двоје мале деце, посао, жена, приватни посао.

Нада се да те нисам збунио. Све сам ово куцао на мобилном док сам пио јутарњу кафу, док су деца скакала по мени, жена питала шта да кува за ручак, а у позадини се чује МиниУлтра телевизија. :D
 
Poslednja izmena:
@abbadon jel mogu da se kupe sad, pa da se krenu kasnije, hocu da zavrsim prvo python na CodeAcademy i koji kurs preporucujes da uzmem na udemy posle toga
Zavisi sta te interesuje, iz prvog posta sam razumeo da bi hteo da ucis JavaScript, a sad vidim da radis Python. Bitno je da sam odlucis sta zelis da radis, i da se fokusiras samo na to. Nadji nesto sto ti najvise lezi, i cepaj. Ako bi zeleo da se bacis odmah na JS, ova dva kursa bi ti bila dobar start - The Complete JavaScript Course: Build a Real-World Project i JavaScript - Understanding the Weird Parts. Takodje jos jednom bih predlozio FreeCodeCamp (koji je besplatan), gde je odlicno koncipirana mapa ucenja JS-a. Kasnije kad savladas osnove mozes da se odlucis za neki od popularnijih framework-a (Angular, React, Vue, itd..). Ali jednom kad savladas JS, bice ti nebitan framework u kom radis.

Edit - Oops, pomesao sam vam nickove, nije pitala ista osoba :D Za python ne bih znao da ti predlozim kurs sa Udemy-ja. :)
 
Poslednja izmena:
Nema veze ja sam pitao za Python, uzeo sam 2 kursa od istog lika koji radi u SF bay area, data science oblast, tako da bi trebalo da bude ok kad završim codeacademy


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ne znam da li je bilo ali evo jedan kul sajt (valjda je legalno) za free udemy kurseve.

https://www.real.discount

uglavnom su kursevi za pocetnike i svi budu regularno vezani za udemy acc.
 
Nikad to neće zaživjeti. Mnogo je jednostavnije pisati kod nego raditi ovo ako je u pitanju bilo šta kompleksnije.

Realizirajte ideje

Ako ste praktičar s idejom, ili ste slobodni programer tzv. freelancer, ili ste zaduženi za IT u maloj, srednjoj ili velikoj kompaniji, ovdje ćete naći online platformu za realizaciju svojih potreba. n-aos Graditelj umjesto programiranja nudi kreiranje aplikacija upotrebom opisnih podataka, zapise sprema u SQL bazu podataka, multijezičan je, te sadrži pregršt ugrađenih svojstava za vrhunski korisnički doživljaj.

Sve na jednom mjestu

pomoćnik za kreiranje jednostavne aplikacije koji istovremeno kreira objekt baze podataka i korisničko web sučelje,
pomoćnici za proširivanje aplikacije kreiranjem dodatnih objekata u njezinom okruženju,
alat za modeliranje i dizajniranje objekata u bazi podataka,
generator koda, alat za automatiziranu izradu korisničkog web sučelja nad postojećim objektima baze.

A ovakva rešenja? Meni ovakva rešenja ne deluju tako nedostižno u bližoj budućnosti
 
moze li neko da preporuci neku dobru knjigu/kurs/yt tutorijal za C# i .NET?
 
hvala drug, pomenuto mi je to ali nisam mogao da se svega setim :)
snasao sam se odlicno za sada pa od sutra krecem sa ucenjem :)
 
Jedno pitanje, vezano edX sajt sa kursevima... zeleo bih da se prikljucim kursu sa Harvarda CS50-Introduction to Computer Science.

Nudi se opcija besplatno i uz placanje gde se pritom na kraju dobije i sertifikat. Ukoliko se prijavim za besplatan kurs da li je moguce na kraju kursa da se plati da bih se dobio i sertifikat?
Jer trenutno nemam kreditnu karticu pa da znam da li da krenem ili da secakam dok to ne resim pa da se onda prijavim na ovaj placeni kurs?

Hvala!
 
Pozdrav, koji editor preporucujete apsolutnom pocetniku? Windows 10 platforma, za sada Linux nije u planu.

Konkretno za HTML > CSS > Javascript za pocetak i naknadno upustanje u PHP
 
takodje mnogi koriste i brackets koji je besplatan... imas milion editora, mozes da koristis i notepad++ kad budes nindza ali ti je lakse da koristis neki napredniji :)
 
Zahvaljujem. Nisam video tu temu sa editorima, verovatno jer je u drugom podforumu a tu nisam zalazio dok sam listao teme u ovom podforumu.

Na preporuku druga koji ima instaliran i radi sa Sublime (ima pristup do 2018 koju je stekao tokom studija) instalirao sam i ja Sublime ali sam cisto hteo da proverim koje su druge adekvatne opcije.
 
Nisi je ni mogao pronaci, ja sam morao search koristiti jer se nije nalazila vidljiva medju temama.

Sve ti je to slicno, ja sam ih promijenio 10 dok se nisam skrasio sa vim-om (koji kao i emacs nije bas slican ostatku).
 
Jedno pitanje, vezano edX sajt sa kursevima... zeleo bih da se prikljucim kursu sa Harvarda CS50-Introduction to Computer Science.

Nudi se opcija besplatno i uz placanje gde se pritom na kraju dobije i sertifikat. Ukoliko se prijavim za besplatan kurs da li je moguce na kraju kursa da se plati da bih se dobio i sertifikat?
Jer trenutno nemam kreditnu karticu pa da znam da li da krenem ili da secakam dok to ne resim pa da se onda prijavim na ovaj placeni kurs?

Hvala!

Mislim da nema potrebe da placas za taj kurs. Vredi da ga odslusas u svakom slucaju jer profesor David Malan koji ga predaje je vrlo zanimljiv lik.
Evo predavanja istog tog kursa iz 2016, kapiram da ce i ove godine da bude manje vise isto. Pogledaj pa odluci.
https://www.youtube.com/watch?v=o4SGkB_8fFs&list=PLhQjrBD2T382VRUw5ZpSxQSFrxMOdFObl
 
Još jedna preporuka za VS Code. Kao i Atom i Sublime, bukvalno je skrojen za webdev ali se može sasvim normalno koristiti za bilo koji tip razvoja softvera.
 
Nazad
Vrh Dno