Odavno se nisam ovako slatko ismejao. Srpska masta moze svasta. Svaka cast za predloge. Ima ovde genijalnih ljudi!

Evo ipak malo ozbiljnije analize:
Tv prijemnici sa svojom viskonaponskom kaskadom od reda velicine 15-20KV izvor su raznih vrsta zracenja.
Snop elektrona koji ispaljuje katoda ka ekranu je ono sto se zove beta zracenje (koga inache mogu chiniti i pozitroni). Ali zbog velike potencijalne razlike i guste metalne resetke elektroni prakticno NE napustaju unutrasnjost katodne cevi. Znaci i nema neke opasnosti da ce nekoga pogoditi snop elektrona u glavu ako se izbusi mala rupa na ekranu. Pre toga ce sve da implodira!

X ili rentgensko zracenje nastaje prilikom udara visokoenergetskih elektrona u prepreku od odgovarajuceg materijala u vakuumu. Dakle, moguce je da dodje i do tog zracenja. Ali pravilnim izborom materijala i konstrukcijom katodne cevi ovo zracenje je moguce smanjiti na najmanju meru i da glavni deo zracenja bude u vidljivom delu spektra, tj. crveno, plavo i zeleno, sto i chini sliku u boji. Postoje strogi uslovi koje svaka katodna cev mora ispuniti da bi se uopste ugradjivala u televizore. Bar mi je to poznato sto se tiche atesta na teritoriji EUnije. Kada su se pojavili prvi tv prijemnici, niko o tome nije vodio racuna. Tako da ima istine da neki stari EI Nis televizori mogu uchiniti da voda svetli kao ona Pekamska Del Boy-a!

Salu na stranu, X zracenje danasnjih CRT monitora je reda mikro roentgena, ali POSTOJI!
Ono sto niko ne moze u potpunosti da smanji i neutralise jeste generalno elektromagnetno zracenje koje zauzima spektar od kratkih talasa do vidljive svetlosti (to se moze videti na slici iz jednog od preth. postova). To zracenje postoji oko CELOG tv prijemnika i sto je najgore, zbog visokih napona nije zanemarljivog inteziteta. Televizor se projektuje da zracenje bude najmanje ISPRED ekrana, jer se pretpostavlja da ce osoba biti ispred, a ne iza monitora. Znaci koliko god je taj chicha lud, u tom ludilu ima sistema. Tv najvise zraci IZA sebe, a ne ispred! Zato se u dobro osmisljenim rac. centrima CRT monitori okrecu jedan OD drugog, znaci da se gledaju pozadinama, a ne stavljaju se u redove jedan iza drugog, pa da korisnik u redu ispred bude ledjima naslonjen na pozadinu monitora iza sebe i tako se zraci. Naravno da je tu kvaka u rastojanjima. Elektromagnetno polje opada sa kvadratom rastojanja, tako da se racuna da je na rastojanju od 1m od pozadine monitora jacina polja zanemarljivo mala. Znaci taj chichica moze bezbedno da spava ako je udaljen metar, dva od pozadine TV-a!

Sada nesto o stetnosti emag. zracenja:
Beta (koje nije emag zracenje, ali moze da ga uzrokuje), X i gama zracenje su visoko jonizatorska zracenja. Kada prolaze kroz tkiva stvaraju takozvane slobodne radikale, pozitivno ili negativno naelektrisane jone koji razaraju sve zivo. Ono ocigledno unistavanje svima je poznato iz scena posle explozija atomskih bombi u Japanu i radijacijske bolesti koja je odnela ogroman broj ljudskih zivota. Ali jos strasnije je podmuklo delovanje malih kolicina zracenja koje aktiviraju kancerogene celija i uzrokuju rak. Zato i NAJMANJA kolicina ove vrste zracenja nije zanemarljiva!
A sto se tice emag. zracenja generalno, NIKO zivi na planeti ne zna tacno koliko je stetno, a koliko nije. Postoje studije koje pokazuju stetnost zracenja obicnih digitalnih elektricnih satova, koji stoje neposredno pored glave spavacha, na sinaptichke veze u mozgu. Ili cak i obicnog elektricnog aparata za brijanje! Na radarskom snopu savremenog lovackog aviona moze da se isprzi kobasica. A opet gomila studija pokazuje kako nema dokaza da je zracenje mobilnih telefona uopste shtetno. Jedno je sigurno, razne vrste vestacki izazvanog emag. zracenja svuda su oko nas i ne mozemo ih nikako izbeci.
Na kraju naravno da demistifikujem Faradejev kavez. Resetkasti kavez je pouzdana zastita od elektrostatickog polja, znaci onog koga cine naelektrisanja u mirovanju, a NE i od elektromagnetnog polja koje moze u odredjenom procentu da prodje kroz svaku shupljinu u tom kavezu. Idealni Faradejev kavez bi bila superprovodna lopta, dakle bez shupljina i sa specifichnim otporom materijala koji tezi nuli. Ima cela jedna teorija kako se oklapaju prostorije gde su npr. skeneri i gde prakticno ne sme da bude spoljasnjeg polja. Ako stavis metalnu resetku na zid iza tv-a, ona ce zaustaviti jedan deo zracenja, ali pitanje je u kom delu spektra i u kojoj meri. Sigurno je da ce zracenje biti manje iza zida, ali ono i ovako nije bilo veliko. Postoje uredjaji dovoljno osetljivi da ce uvek registrovati neko zracenje iza zida, ali to prelazi u paranoju, slobodno reci tom chiki, mada je on delom ipak u pravu!

Za par godina se nadam da cemo svi preci na LCD tehnologiju, tako da ce gvozdena zavesa postati izlishna tema. A do tada... pa moraces angazovati nekog dobrog kovacha!
