Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Postoji li klima koja uvlaci spoljasnji vazduh ? Da nemam potrebu da cesto luftiram, otvaram prozor i sl.
 
Treba mi savet.
Treba da montiram klimu u sobi gde je gornja polovina zida sva u staklu (prozori) a donja polovina je klasika od cigle ali celom duzinom su radijatori.
Cevi od spoljnje do unutrasnje jedinice bi prolazile pored/izmedju cevi radijatora. Da li bi smetalo cevima klime kad zimi ti radijatori greju? Da li cevi od spoljnje ka unutrasnoj moraju da imaju neki odredjen pad ili mogu i da se savijaju uslucaju da se naidje na neku prepreku?
Druga varijanta je prozorska klima. Isece se staklo prozora i postavi se klima.
Sta je bolja varijanta?
Da li valjaju te prozorske klime?
 
Postoji li klima koja uvlaci spoljasnji vazduh ? Da nemam potrebu da cesto luftiram, otvaram prozor i sl.

Mislim da sam viđao sam takve split uređaje u ponudi kod nekih distributera u Hrvatskoj, ali ne i kod nas. Sem, naravno, prozorskih i mozda kasetnih sistema.

Treba mi savet.
Treba da montiram klimu u sobi gde je gornja polovina zida sva u staklu (prozori) a donja polovina je klasika od cigle ali celom duzinom su radijatori.
Cevi od spoljnje do unutrasnje jedinice bi prolazile pored/izmedju cevi radijatora. Da li bi smetalo cevima klime kad zimi ti radijatori greju? Da li cevi od spoljnje ka unutrasnoj moraju da imaju neki odredjen pad ili mogu i da se savijaju uslucaju da se naidje na neku prepreku?
Druga varijanta je prozorska klima. Isece se staklo prozora i postavi se klima.
Sta je bolja varijanta?
Da li valjaju te prozorske klime?

Od spoljne do unutrašnje jedinice nema potrebe za padom i cevi mogu da se savijaju (sa određenom tolerancijom, naravno). Iz unutrašnje jedinice crevo za kondenz mora da ima pad. Standardno u slučaju kao kod tebe cevi se spuste vertikalno, i pored radijatorskih izlaze ispod prozora. Ali svakako ćeš biti načisto tek kad porazgovaraš sa nekim majstorom na licu mesta.
Prozorska klima bi mi bio poslednji izbor, nije elegantno rešenje kao što misliš i montaža nikako nije toliko jednostavna. Obično se kroji lim kojim se zameni deo prozora (koji je neupotrebljiv), postavlja se ram/šine.. povećana buka, ružan izgled.. :wave:
 
Od spoljne do unutrašnje jedinice nema potrebe za padom ...

Ovo je zabluda zbog koje je nastradao najveći broj kompresora.
Usisna (deblja) cev mora imati konstantan pad od isparivača (unutrašnej jedinice) prema kompresoru (u spoljnoj). U suprotnom, ulje ostaje u isparivaču i instalaciji umesto da se vrati u karter kompresora. Nakon nekog vremena u karteru ostane premalo ulja i dolazi do zaribavanja radilice.
Na mestima gde se ne može izbeći uspon usisne cevi moraju se postaviti uljne petlje (lire, esovi.... svakako ih zovu) i cev se podiže vertikalno, najkraćim putem. Od gornje uljne petlje se opet pravi pad prema kompresoru (ili sledećoj donjoj uljnoj petlji).
Pogledati malo knjige za srednju školu i uputstva ozbiljnih proizvodjača.
 
Ovo je zabluda zbog koje je nastradao najveći broj kompresora.
Usisna (deblja) cev mora imati konstantan pad od isparivača (unutrašnej jedinice) prema kompresoru (u spoljnoj). U suprotnom, ulje ostaje u isparivaču i instalaciji umesto da se vrati u karter kompresora. Nakon nekog vremena u karteru ostane premalo ulja i dolazi do zaribavanja radilice.
Na mestima gde se ne može izbeći uspon usisne cevi moraju se postaviti uljne petlje (lire, esovi.... svakako ih zovu) i cev se podiže vertikalno, najkraćim putem. Od gornje uljne petlje se opet pravi pad prema kompresoru (ili sledećoj donjoj uljnoj petlji).
Pogledati malo knjige za srednju školu i uputstva ozbiljnih proizvodjača.

Ne može da ima "konstantan pad" ako je spoljna jedinica iznad unutrašnje. Makar ne na planeti Zemlji. Praksa je da se sa spoljne strane napravi krivina (iliti petlja) kako se ulje ne bi vraćalo u unutrašnju jedinicu, kao što i piše u "uputstvu ozbiljnih proizvodjača". Ali to nije ni bilo pitanje... "Da li cevi od spoljnje ka unutrasnoj moraju da imaju neki odredjen pad" - Ne
 
Znaci te prozorske klime ne mogu da se porede sa onom klasicnom klimom( mislim na hladjenje)? Najveca mana im je buka koliko sam ja skontao?
 
Pitanje za strucnije:
Kolika treba da bude temperatura vazduha ( u kojim granicama ) koju izduvava unutrasnja jedinica prilikom hladjenja, i koliko se razlikuje temperatura ako klima radi na rezimu hladjenja ( cool ) i isusivanja ( dry ) ?

Hvala svima.
 
Ma ljudi sta komplikujete sa tim cevima, treba (veoma pozeljno) da cevi od unutrasnje jedinice imaju pad ka spoljnoj.
Ne mora da bude "konstantan", odnosno celom duzinom ne mora biti isti, vec moze negde ici mali nagib (ne i premali pa da je totalno horizontalni, vec nekih mali i vidljivi nagib) pa onda neki veliki (moze i vertikalan) pa opet neki mali nagib, bitno je da stalno ima nagib ka jednoj strani u sistemu da bi gas kretao se ravnomerno... i naravno da bi vode od kondeza iz unutrasnje jedinice isticala napolje...
Veoma bitno je da od unutrasnje ka spoljnjoj jedinici cevi instalacije ne idu dole, gore, pa dole ... (da ne "talasa" instalacija) vec da je uvek nagib dole ka spoljnoj jedinici.
Cevi mogu levo, desno ali da se uvek vodi racuna da stalno pomalo se spustaju...
To je ona najprostija i najjeftinija varijanta..
E sad kome treba obrnuta situacija, da je spoljnja jediinica u visem polozaju od unutrasnje (podrum, suteren, montaza na ravnom krovu spoljnje iznad stana ... sta god) onda primeniti metod opisan od strane kolege forumasa "soko"-la a i to da radi neki veliki servis sa znanjem i iskustvom u montiranju tako postavljenjih sistema.
 
Pitanje za strucnije:
Kolika treba da bude temperatura vazduha ( u kojim granicama ) koju izduvava unutrasnja jedinica prilikom hladjenja, i koliko se razlikuje temperatura ako klima radi na rezimu hladjenja ( cool ) i isusivanja ( dry ) ?

Hvala svima.

Zavisi od temperature na ulazu u isparivac. Vec napisah u nekoj od prethodnih poruka: rashladni krug je dinamican sistem. Nema fiksnih vrednosti.
Treba da bude: ulazna temperatura minus 10 do 12C. Zna da bude i 6 ali i 15C, zavisi kakav je isparivac, brzina venitlatora, zaprljanost filtera....
 
Postoji li klima koja uvlaci spoljasnji vazduh ? Da nemam potrebu da cesto luftiram, otvaram prozor i sl.

Da. U pitanju su Panasonic klime sa Oxygen Shower tehnologijom koja, ako se dobro sećam, održava koncentraciju kiseonika na 21%. Imao sam čak i neki domaći katalog kada sam za sebe kupovao klimu, gde su ih detaljnije opisali, ali sam ga negde zagubio. Inače nisu bili jeftini modeli, pa sam sebi uzeo Samsung 12-icu za nekih 19.000,00 - 20.000,00 dinara. Probaj da gugluješ, verovatno ćeš pronaći nešto.
 
Da. U pitanju su Panasonic klime sa Oxygen Shower tehnologijom koja, ako se dobro sećam, održava koncentraciju kiseonika na 21%.

To im je mislim stari fazon, ne uvlaci spoljni vazduh vec kao filtrira sobni u toj meri da propusta vise molekula kiseonika pa sa tih 21% O2 i wallpaperom in XP-a je isto k'o da si na livadi :)

P.S.
http://jason.icnhost.net/~thermo/pdf/Panasonic.pdf
sad gledam u ovom katalogu, ipak ima i foru da unosi spoljni vazduh.. dobra fora. ne znam jel ima kod nas, nisam se sretao sa ovim
 
Poslednja izmena:
...a s druge strane u zatvorenom prostoru ljudi se guše od previše CO2, ne od manjka kiseonika. Otvaranje prozora ne gine. Čak i kod prozorske klime otvor za ventilaciju je samo par cm2
 
Ima i daikin varijantu sa ubacivanjem vazduha.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Neki link neko da okaci mozda ?
 
Mi u stanu takodje imamo problem sa koriscenjem klima uredjeja u smilsu da nam sve vishe smeta njen duzi tj konstantan rad. Ujutru se i zena i ja budimo kao da nam je naduvena glava,imamo pojacan sekret iz nosa, i sve to dok je klima ostavljena da radi na 25c u dnevnoj sobi a mi spavamo u spavacoj koja je na 5-6metara od klime i ne na njenom glavnom pravcu duvanja,
Takodje i preko dana imamo slican problem sa nosem , noge budu hladne dosta(dodushe nama je klima postavljena po meni loshe,tj nize nego sto bi voleo na oko 220cm visine od parketa).
Klima uvek radi na min duvanju a senzor je namesten na 25-26c/
Imamo LG model 12000BTU iz 2007godine, i mislim da je je jdan od problema sto i na min duvanju dosta jako duva,nrp pomera zavesu koja je daleko 4metra od nje , kao i sto se bez problema oseti strujanje vazduha ako stanemo ispred nje na 5metara. Takodje sem sto nije visoko do plafona postavljena , ni krilca se ne mogu postaviti da duva vazduh pod horizontalnim uglom,vec uvek ide vazduh na dole ,a to sam siguran da nije dobro jer hladana vazduh ostaje dole i moguce da je to problem zasto nam se noge hlade do neprijatnosti.
Takodje i na min duvanju se cuje rad klime i huk vazduha, voleli bi da je malo tisha sto verujem da bi mogla ona koja ne izbacuje toliko vazduha na min zadatom radu

Ako imate savete kako izbeci gorepomenute probleme ili neku klimu koja na min radu izbacuje prilicno mali protok vazduha ali da mogu krilca da se nameste da duvaju skroz horizontalno, kako bi hladan vazduh ishao paralelno uz plafon i onda se prirodno spustao na dole i meshao sa toplijim vazduhom koji je u prosotoriji neka napishe ovde ili pm. (posebno me interesuje misljenje clana Soko).

Pozdrav
 
Savet za tebe - uzmi manju klimu, 9-ku recimo.
 
Podigni temperaturu rada za stepen - dva pa vidi onda sta biva. Senzor je gore ispod filtera i tu meri a tu je uvek toplije za par stepeni nego dole na visini gde ti spavaš.
 
Podigni temperaturu rada za stepen - dva pa vidi onda sta biva. Senzor je gore ispod filtera i tu meri a tu je uvek toplije za par stepeni nego dole na visini gde ti spavaš.

Imamo satove i u dnevnoj sobi i u spavacoj sobi koji imaju i termometar i oba prikazuju uvek vecu temperaturu za oko 1-2c u odnosu na onu koja je na daljinskom namestena kada se klima ugasi, tako da ne verujem da je to problem. Generalno mi smo osetljivi na klimu tako da je jedan od razloga i to , ali sam siguran da bi se nekim poboljsanjima mogle neutralisati neprijatnosti koje nema smetaju...
Spremni smo i da kupimo novu klimu kada bi imala dosta slabo duvanje na najnizem nivou snage, verujem i da kada bi bila postavljena sto vishe blizu plafona doprinela manjem duvanju u nas i boljem mesanju sa toplim vazduhom( ili gresim u ovome? ). Takodje bi nam i znacilo da bude jako tiha(ako moze i skoro besumna) na tom najnizem modu rada.

P.S Zaboravio sam da napomenem da je klima servisirana,ociscena i zamenjena rashladna tecnost u maju ove godine,tako da to nije problem sigurno.
 
Stavi na 28C za probu, možda i 27 preko dana. Na ove vrućine, 25 je nisko za servisiranu klimu koja radi kako treba. Ipak su napolju temperature od preko 10C veće.
Ti merači na satovima su ne previše precizni, sumnjam da su precizniji od onoga na klimi.
Možeš masku ručno da podigneš, ali onda će da bude bučnija i duvaće paralelno sa plafonom.
Midea može da vrti krilce u krug i tiha je (nije ni neki skup model), Samsung je tih (opet jedan od jeftinijih modela, ali taj nije ljude ni hladio pa ne mogu da garantujem).
Tebi tj. vama smeta ono što se ne menja a to je fizika - klima ne može nikako da ohladi vazduh u spavaćoj jer onaj topli mora da se vrati na unutrašnju jedinicu ili da izađe iz sobe :)
Na ove vrućine, kad sunce ne udara direktno u prozore prostorije, prilično je prijatno kada ostavim na 28C i jedan prozor na kip, a sedimo lagodno obučeni.
 
Sto kipujes ? Bez veze radi klima onda.
 
Ne nego ulazi topao vazduh. Slicno kao kad bi vrata frizidera ostavio malko otvorena...
 
Sa tom razlikom sto je u frizideru temperatura 2 do 6C ;)
Ne smeta i ne gubi se puno sa odskrinutim prozorom. Uostalom, sta da radimo sa klimom u autu? Ona veci deo vazduha uzima spolja, hladi ga i ubacuje u kabinu.

@Sveki: kad kazes nize nego sto bi voleo, koliko je to "nize". Ako je unutrasnja jedinica u visini glave onda je logicno da osecas strujanje i na najmanjoj brzini. U stanovima normalne visine, 2,5-2,6m bolje je da se klima uglavi odmah do plafona. Tamo uzima topao vazduh sa vrha prostorije i izduvava ga iznad nasih glava. Ja imam jako stari model LG iz 2001 (mozda i 2000 te, ne secam se vise). I kod mene se na najmanjoj brzini cuje huk, oseca se strujanje ali kada rucno malo podignem usmerivace, u sobi bude sasvim prijatno i ne oseca se da je klima ukljucena.

Taj neprijatan osecaj ujutro mozda da potice od nedostatka vlage u vazduhu. Klima jako isusuje vazduh - sta mislis odakle ona voda napolju. Ako vam je stan dobro zaptiven i klima radi celu noc, relativna vlaznost ce da padne na jako malu vrednost. Probaj da ostavis vodu u otvorenim sudovima na par mesta u stanu. I nabavi neki merac vlaznosti pa isprati koja vrednost vam odgovora. Mislim da bi trebalo da bude oko 40% relativna vlaznost. "Relativna" zato sto se sa istom kolicinom vlage u vazduhu menja u zavisnosti od temperature tog vazduha.

I jos nesto, zanemari brojeve. Koristi klimu onoliko koliko ti prija. U ovim tropskim danima 25C je previse nisko. 28-29-30 u prostoriji za vreme najtoplijeg dela dana je sasvim OK. 25-26 nocu.
 
Od nedavno moja klima kad duva dok je kompresor ugasen ocajno smrdi... kad pocne da hladi i posle toga smrad nestane... (oseca se na izmet...)
Montirana je pre 4 meseca u pitanju je venting 12-ca (midea...) mislim da se smrad javio od kad mi se desilo da je crevo za vodu savilo i klima je unutra pustila vodu, ja sam je momentalno ugasio i odglavio crevo tako da sad ima slobodan pad voda... ali posle toga je pocela da smrdi, na primer ako je ukljucim i kompresor se ne upali odma (jer je temperatura podesena visoko) rada ocajno smrdi i cim krene da duva hladno smrad nestane i kasnije i cak kad je kompresor ugasen nije toliko izrazen smrad..

Jel ima neko ideju sta je problem?
 
Vjerovatno ti se stvorila budj u klimi pa zato smrdi
 
Jel ima neko resenje (spominju se sprejevi za ciscenje isparivaca), klima realtivno malo radi, uglavnom hladi ~7-8 minuta pa 20 minuta duva u prazno... smrdi uglavnom pri paljenju i to bas intenzivno (u prostoriji se ne pusi)
 
Znam da imaju sprejevi za auto klime, za ove kucne ne znam. Jedino da pitas u nekom servisu mada ce ti oni sigurno reci da treba da je das njima na servis ;)
 
Odes u apoteku i kupis asepsol sprej i ocistis , propisno, filtere i onaj deo gde se nakuplja voda.
 
Kako da pridjem tom delu gde se nakuplja voda?
 
Kad skines poklopac isprskas kroz ona rebarca od isparivaca. Iz svih uglova, i onda ce da se slije lepo dole i da ublazi neprijatne mirise. Naravno, nakon toga upali samo ventilator na najjace da se sto pre osusi.
 
Nazad
Vrh Dno