Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Ne pricaj gluposti molim te. Popricaj sa nekim serviserom ko je u toku pa onda reci ovo sto si sada rekao.

HINT: "energetski razred"
 
Skoro sam kupio klimu, upitanju je LG12 inverter, njena realna upotrebna vrednost je u prostoriji od nekih 16m2. Moja pitanja se odnose na sledece:
1) za nekih 5-7min ohladi prostoriju sto je dobr, medjutim problemi koji se javljaja je sto se relativno brzo zasiti vazduh u prostoriji za nekih 4-5h i dolazi do nelagode pa treba izvetriti prostoriju - da li moze da se ostavi neki prozor otvoren a recimo spustene roletne da samo kroz rupice na roletni da kazem da prostorija dise. da li to steti klimi.
2) Klima posto je inverter radi non-stop, kada treba da dostigne zadatu t kompresor usporava rad i u neko vreme prestaje da hladi, tu sada nastaje problem koji takodje dovodi do nelagode ventilator nastavlja da duva(duva u prazno) ali nema hladjenja sve dok se t ne podigne i onda pocinje da hladi. moje pitanje se odnosi da li ventilator treba da duva stalno ili ne i ako da da li postoji mogucnost da se iskljuci tj da duva dok hladi.

Ja se izvinjavam sto sam morao ovako da ga zakomplikujem, bio bih zahvalan na odgovoru.

1) 4-5 sati nikako nije cak ni relativno brzo i provetriti prostoriju je potpuno normalno cak i neophodno jer nam ipak treba kiseonik za disanje. Ako ne zelis da motor klime konstantno radi potrebno je da prostoriju potpuno zatvoris dok radi klima.

2) mozes smanjiti ventilator na minimum ali ce uvek raditi nezavisno od kompresora.

Mislim da je 12000btu previse za 16kvm (ako je u pitanju stambeni prostor, ne server soba ili sl.), prostor se brzo ohladi ali motor se precesto pali-gasi, duvanje je uvek prejako i neprijatno.. :wave:

...ja na primer sa mojom klimom ne dobijem vise od 300-400din sve ukupno veci racun mesecno u odnosu na bez klime...

Proveri da ti nije crk'o kompresor ;)
 
To oko potrošnje je potpuno individualna stvar. Najviše zavisi od unosa toplote odnosno kvaliteta toplotne izolacije zidova, krova i poda; visine prostora; količine, položaja i kvaliteta staklenih otvora; količine izmene vazduha; kvadrature zidova i otvora na južnoj strani; broja i ukupne snage generatora toplote unutar prostora (TV, rerna, komp, frižider....), broja ljudi koji borave unutra......
Previše, previše faktora da bi se moglo lako uporediti.

"Energetski razred" jeste samo još jedna marketinška izmišljotina sa ciljem da se ciklus potrošnje nastavi i tržište koliko-toliko zaštiti od jeftine konkurencije.
Ima tu neke uštede što posredno pomaže i zaštiti prirode ali je to smešno malo u poredjenju sa uštedama koje bi se postigle kada bi glavešine "heavy industrije" naterali da malo ulože u svoje pogone i malo, samo malo im smanje efikasnost (i svoj profit)

Što se tiče položaja spoljne jedinice, najbolje je da stoji tamo gde se ne prlja previše. Znači, što dalje od čađave prometne ulice ili nekog gradilišta, stovarišta.... Sunce joj neće toliko smanjiti iskorišćenje kao zaprljan vaz. kondenzator.
 
Poslednjih godina je pocelo sve vise da mi smeta klimatizacija, ponajvise zbog isusivanja vazduha.
Ujutro kada se probudim "pod klimom" neretko mi se javlja i sukrvica u nosu.
Da li jos neko ima slicne probleme?

Ima li neko iskustva sa Ururu klimama od Daikina, one navodno imaju i ovlazivac vazduha u sebi?
 
Ja svaku noc spavam pod klimom i nikad nemam te simptome sto navodis. Eventualno malo sekreta, to izduvam kad idem na jutarnje pisanje i posle sve normalno ceo dan.
 
Poslednjih godina je pocelo sve vise da mi smeta klimatizacija, ponajvise zbog isusivanja vazduha.
Ujutro kada se probudim "pod klimom" neretko mi se javlja i sukrvica u nosu.

Ako već ne možeš bez klime da spavaš, rasporedi po sobi/stanu posude sa vodom ili nabavi neki ovlaživač (obrati dobro pažnju šta kupuješ da ne bi samo bacio pare). Što češće čisti sve filtere u klimi i obrati pažnju na čistoću kadice za kondenz i na mirise iz klime kako ne bi redovno udisao klice budji, bakterije i sl. Vlaga koju ti klima odvuče igra veliku ulogu u funkcionisanju nosa, krvotoka, kože, imuniteta... a sa zdravljem se ne igra :wave:
 
Kako obratiti pažnju na čistoću kadice kad joj se ne može prići?
Ja povremeno pošteno isprskam isparivač rastvorom aseptana tako da detaljno nakvasi i rebra a i da dezinfikuje kadicu koliko je moguće, sačekam malo da deluje i onda uključim na hlađenje da kondenzat to ispere. Stvarno ima lep miris i osećaj svežine, baš mi prija, nije kao nekad što su ta sredstva neprijatno mirisala, znate onaj miris kad uđeš u zdravstvenu ustanovu :).
Međutim i pored toga svežina je kratkog daha i ne prija mi da sam u zatvorenom i da radi klima, mala je soba i vazduh brzo postane suv i ustajao, kad god mogu gledam da je ne koristim.
 
Kako obratiti pažnju na čistoću kadice kad joj se ne može prići?

Jedino što kao korisnik možeš da je da redovno pereš filtere što se odražava i na čistoću kadice. Treba obratiti pažnju na mirise a za detaljnije čišćenje kadice ipak se obratiti stručnom licu. I ovde prvenstveno najvažnija stvar je pravilna montaža jer npr.klima koja nije idealno "u libeli" zadržavaće vodu koja se brzo kontaminira i predstavlja veliki rizik po zdravlje.
Inače sem što se sezonski menjaju modeli, nazivi uređaja i sl. ništa se tu suštinski ne menja, ljudi u krug imaju iste probleme, ista pitanja i mislim kad bi se malo sredio thread ovde bi na dlanu bilo 99% odgovora. :type:
 
Nije da reklamiram,naisao sam danas u idea marketu na klimu neo 12ica ya 17999din imaju i jos jednu po istoj ceni,ako je nekom zaista potrebna manje od ove cene nece naci
 
Cuo sam od jednog od vecih uvoznika da ce od cetvrtka t. od sutra poceti akcija u Metrou: 12ca za 17.000 din. Svi koji jurite najjeftiniju, obidjite metro sutra i ponesite kesh.
Ako su lagali mene i ja lazem vas.
 
Moram da kupim klimu u ovom stanu gde sam trenutno, najjeftinije što se ovde u Atini nudi je neka Nakassi NKMA1112 za 200 evra, plus 85 evra montaža. Ona je deklaraisana na 8700 btu, ali treba da mi ohladi samo jednu sobu od možda nekih 15 kvadrata i to ne da od nje napravi frižider, čisto da je malo razmlači koliko da može da se spava i kreše. :D Sad, dve stvari me muče:

1. Zna li iko išta za te Nakassi klime, firma je totalno nepoznata, a Google jedino izbacuje grčke sajtove kada pokušam da je tražim, izgleda da ih prodaju samo ovde. Ne interesuje me kakvog su kvaliteta, trebaće mi najverovatnije samo da preživim ovo leto, više mi je bitno koliko ovo čudo pravi buke u radu.

2. Razmišljam se možda da probam sam da montiram klimu pošto već postoje rupe za nosače u zidu i rupa za crevo, tu je već bila klima koju je prethodni stanar odneo sa sobom. Da li možda klime koriste univerzalni raspored za nosače ili je to sve individualno? Ima li smisla pokušavati sam ili je bolje sve prepustiti majstoru?
 
1. To je brend koji neki od tamošnjih uvoznika smislio samo za to tržište. Unutra je neki mass-production Kinez. Kao npr Fonko kojeg je pre par godina dilovala firma iz Hrvatske na ovim prostorima.

2. Prepusti nekom obučenom. Ako nisi to nikad radio, 85 EUR je premala ušteda za štetu koju možeš napraviti. Nije ni velika nauka kad ti neko jednom pokaže i kada to ponoviš par puta pod nečijim nadzorom. Ali ovako, da nabadaš u mraku - teško će to ići.
 
Nije lako montirat..., treba iseci cevi, zalemiti ih, iskriviti tacno da ne puknu..., sto se tice montaze u NS ide ~50e i ako trebaju duze cevi po 10e po metru
 
U Jagodini montiraju i za 30e. Ipak smo mi Palm Springs.
 
Na Ceraku montiraju i za 20 eu .
 
Mozes misliti :p
 
Naleteh na ovu temu, da ne prelistavam, tetka i sestra kazu da u IDEA marketu za 5000 din mogu da uzmu neku pokretnu klimu, akcija je u pitanju. Ja sam odmah skeptican, pa malo bolji ventilator kosta toliko :d ali ajde da cujem vasa misljenja, isplati li se uzimati ovo ?
 
Naleteh na ovu temu, da ne prelistavam, tetka i sestra kazu da u IDEA marketu za 5000 din mogu da uzmu neku pokretnu klimu, akcija je u pitanju. Ja sam odmah skeptican, pa malo bolji ventilator kosta toliko :d ali ajde da cujem vasa misljenja, isplati li se uzimati ovo ?

ne
 
Imam klimu Galantz 12H53. Desava mi se to kada spustim na najnizu tacku krilaca na dole ili na predzadnju da posle nekih sat vremena krilca se sama pomere na 2 podeljka prema plafonu. Prepostavljam da je elektronika u kvaru. Ako imate neki savet vezi ovoga predlozite mi a mene konkretno zanima da se informisem pre nego sto pozovem ovlasceni servis (posto je klima jos pod garancijom) je to da li meni vazi garancija posto pise da je imam 3 godine ako bar jednom godisnje ovlasceni servis servisira?
 
Imam klimu Galantz 12H53. Desava mi se to kada spustim na najnizu tacku krilaca na dole ili na predzadnju da posle nekih sat vremena krilca se sama pomere na 2 podeljka prema plafonu. Prepostavljam da je elektronika u kvaru. Ako imate neki savet vezi ovoga predlozite mi a mene konkretno zanima da se informisem pre nego sto pozovem ovlasceni servis (posto je klima jos pod garancijom) je to da li meni vazi garancija posto pise da je imam 3 godine ako bar jednom godisnje ovlasceni servis servisira?

I meni je tako na Samsungu. To je normalno. Zasto ? Ne znam, ali tako je.
 
@dulsrules

Bio sam ubedjen da zeza nesto posto se ne secam da sam ranije imao taj problem. Mada evo od kada sam to napisao pomerio se jedom, vratio u polazaj koji hocu i vise se nije pomeralo.
 
Inverter - sklop koji omogućava kontrolu brzine kompresora odnosno tačku isparenja.
Time se pre svega dobija mogućnost rada na nižim spoljnim temperaturama a kao dodatni bonus je konstantna kontrola i uskladjivanje angažovane snage trenutnim uslovima, odnosno manja potrošnja kompresora za isti efekat.
 
ajde da pitam ovde...gde da nadjem plafonski ventilator? bio u merkuru i keno grupi ali mi trebaju jos neke prodavnice
hvala
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno