Šta je novo?

Izbor banke u Srbiji za nerezidenta

daredevilboy

Slavan
Učlanjen(a)
14.06.2007
Poruke
93
Poena
309
Pozdrav drugari,
ne znam vise gde da pitam i nadam se da neko ima dobar info za situaciju.

Nisam trenutno u Srbiji i bas sam daleko.
Pre nekog vremena telenor mi je iskljucio srpski broj mobilnog a banka zamrzla aplikaciju zbog neulazenja (nisam imao broj da potvrdim ulazak).

Zanima me kolektivno misljenje i iskustva postoji li u Srbiji normalna banka koju u koju mogu da se prebacim bez da dolazim licno koja bi mogla:
  • da aktivira mobilno/elektronsko bankarstvo bez srpskog mobilnog broja (strani broj ili email)
  • mogu da imam dinarski i devizni racun (trenutno u intezi imam USD, AUD i EUR particije)
  • nema overdraft - nece da krenu u minus ako na racunu ne ostane novca
  • osoblje ume da koristi racunar i mozak :)

Problem sa intezom je sto su potpuno autisticni. Mama ima punomocje notara za poslove sa sudom, policijom i bankom u moje ime. Iskoristila ga je bez problema u sudu i policiji ali ne ne, u banci ne moze iako ima i punomocje i ovlascena je na moje racune :) i za svaku sitnicu mora nosilac racuna da dodje licno u poslovnicu.

Jel imao neko mozda slicnu situaciju ili je cuo za resenje.

Hvala svima za info!
 
Već sam ranije ovo pominjao pa ću da referišem:
Po zakonu, ti kao nerezident ne možeš da budeš učesnik našeg platnog prometa, već sve transakcije idu kroz swift. E sad, ako neka banka uspostavlja elektronske usluge i IPS/kliring/RTGS uprkos tome, to je super.
Ponudu i poređenje možeš da pogledaš ovde:
Ono što otprilike znam, Komercijalna, Erste, Intesa, Raiffeisen otvaraju nerezidentske dinarske račune i slični su osnovnom računu za rezidente.
U suštini, što se tiče plaćanja karticom, negde možeš samo posredstvom vlasnika stana (Infostan) da kreiraš nalog, kod mts-a i sbb-a možeš i prema podacima sa računa, dok u određenim slučajevima ćeš moći samo na blagajnama.
Druga stvar koja je upitna jeste korišćenje inostranog broja, s obzirom na to da banke neretko traže da im navedeš operatera kod koga imaš broj. Možda ipak Raiffeisen može da prihvati inostrani broj, s obzirom da oni nemaju takav preduslov, ali moraćeš i to da proveriš.
 
Jel kod telefona bio registrovan prepaid?
da, bio je pre paid broj i propustio sam jednom da ga napunim na vreme i iskljucili ga i vratili ratelu.
korisnicka podrska je... naravno beskorisna da se ne izrazim jace
Već sam ranije ovo pominjao pa ću da referišem:

Druga stvar koja je upitna jeste korišćenje inostranog broja, s obzirom na to da banke neretko traže da im navedeš operatera kod koga imaš broj. Možda ipak Raiffeisen može da prihvati inostrani broj, s obzirom da oni nemaju takav preduslov, ali moraćeš i to da proveriš.
Potpuno ludilo.
Majka sa punomocjem bez problema me predstavljala pred sudom i obnavljala dokumenta u policiji.

Ali sta je sud i policija za ekspozituru jedne banke :D
 
@daredevilboy Da, čuo sam da je Inteza već izvesno vreme dodatno zavrnula rukave punomoćnicima, tako da su vlasnici već odavno ili planiraju da čim dođu iz inostranstva pogase sve njihove račune zbog nefer pristupa. Da li Inteza ciljno želi da smanji obim poslovanja sa stanovništvom (osim kreditnog poslovanja) i okrene se privredi, to ne mogu da tvrdim, ali lično mislim da takvim postupcima (uvođenjem troškova) žele da postignu upravo to.
 
@uji mogu da se okreću oni privredi koliko hoće, ali hoće li se privreda okrenuti njima ;)

@daredevilboy nisam razumeo pitanje da li želiš da otvoriš dinarski račun iz inostranstva ili kad dolaziš u Srbiju? Za otvaranje računa potpuno na daljinu ima vrlo malo izbora, ako nađeš nešto može porodica da ti pošalje aktiviranu SIM karticu iz Srbije običnom poštom.

Najlakše je da otvoriš dinarski račun kao rezident fizički u Srbiji, a zatim odjaviš prebivalište iz Srbije, i onda ti račun ostane. Ako postoji mogućnost za nešto tako.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Osnovni problem je što više nisi rezident i po zakonu nemaš pravo na račun u Srbiji i zato mama ne može da bude opunomoćena nikako.
I to nema veze sa drugim opunomoćenjima koje ima.
Po zakonu ni ličnu kartu ne bi mogla da ti produži, ali MUP očigledno ne zna ili ne želi da proveri da više nisi rezident.
 
Nazad
Vrh Dno