Šta je novo?

Ivy Bridge - Official thread

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Intel se počeo mnogo bahato ponašati, videćemo u šta će se to izroditi i da li će ih Antitrust komisija američkog senata primorati da podignu ručnu i ponašaju se prema AMD-u ravnopravno...

Inače, zerbah, prijatelju, ne nadaj se da će se Ivy Bridge-E pojaviti pre 2013. godine, šuška se rano proleće 2013. Ako imaš para, ili ako nemaš uštedi, ali kupi lepo SB-E i vozi, nema ti druge.
 
ne znam zerbah, mozda je isplativije ici na neku mini farmu za render, mada opet sirove snage na nekoj "radnoj stanici" nikad dosta
 
Ne treba mi render farma - imam istu na poslu i koristi se chesto i od kuce. Treba mi maximalno brz komp za After Effects i Nuke. S obzirom da bih uzeo socket 2011 plochu sa 8 memorijskih slotova, taman bih stavio 32 Gb rama i cepao render sa 10-ak tredova :)
 
Evo koga interesuje mali prikaz x79 rog ploce i Intel Core i7-3960X cija je trenutno cena 80k kod nas :D

 
Kupio bih procesor kao što je i3-2100 i ploču i za svoj drugi računar, koji bih spakovao u HTPC kućište (nikakve kartice na njemu). Razmišljam o Ivy Bridge procesorima zbog primetno bolje integrisane grafike (o čemu čitam ovde), imam i3-2100, ali i AMD sa APU i osetio sam razliku u grafičkom delu, čak kod običnog gledanja full HD filmova. Ne žurim se.

- Koji Ivy Bridge procesor će biti u rangu sadašnjeg i3-2100?
- Ovo je naravno teško reći, da li će i njegova cena biti oko 100 evra?
- Ako se pojavljuju u Q1, kad bi onda realno stigli u SRB i sa kojim početnim cenama? Kakva je praksa po tom pitanju? Npr, pratio sam, kada se pojavio AMD Llano kod nas, po onim cenama po kojima je došao, na njima je i sada, dok je i3-2100 procesoru nešto pala cena vremenom a onda se sada ponovo podigla.

(Usput, i3-2100 je sad poskupeo za 1.000din, tj. ne malih 10% u odnosu na pre dva meseca. Zašto?)
 
Zato sto je amd malo uprskao sa buldozerom...
 
Intel retko kad koriguje cene. Npr. i5-2500K jos uvek isto kosta kao i kad su ga izbacili pocetkom godine. To sto kod nas fluktuiraju cene je druga prica i u vezi je sa domacom makro i mikro ekonomijom.
Long story short: racunaj otprilike slicne cene kao za aktuelne procesore.
Nego ja ne vidim i3 lineup u najavama...
 
Hvala. Koji će Ivy Bridge procesor biti najsličniji popularnom i3-2100 (Sandy Bridge), sa cenom oko 100 evra?
 
Jel sam ja to dobro pročitao ili će se Ivy pojaviti tek krajem Maja!?
 
Vidim da će najslabiji Ivy Brigde model biti Core i5-3450 sa 4 jezgra, nema više i3. Pretpostavljena cena 130 evra.

Kad to može u SRB da se očekuje, okvirno? April 2012?
 
Precizno-ocekuj ih 8-og Aprila, posto pada u nedelju, jos preciznije-u prodaji ce biti od 9-og Aprila.

LINK
 
Ne bih da bude da postavljam glupo pitanje, al' hajde ;).

Intel je do sada svake sezone pravio sporije, slabije procesore (uslovno), zatim srednju klasu i "ubice". Postojao je neki performance range.

Međutim, od 2012-e mi se čini da će uz IB najsporiji/najjeftiniji procesor biti Core i5-3450, a to je zverina za 90% korisnika koji ne furaju igre. Drugim rečima, procesor koji se neće menjati preko 5 godina. Šta je sa "donjom klasom", za računare kojima ne treba toliko snage, gde se vrti brauzer i Linux?

Odgovor da može da se kupi stara artihitektura i Pentium ne pije vodu, jer nemaju GPU integrisan. Opet, kada se pojavi IB, što kupovati SB ako je nov komp? Cena sadašnjeg i3-2100 (SB, 2 jezgra) biće malo niža od budućeg Core i5-3450 (IB, 4 jezgra) i i3-2100 nema smisla uzimati. Oba su "entry level". Time nestaje neka donja klasa sasvim.
 
Moraju korisnici da shvate da za tipicne potrebe su danas dovoljni i Atom/ARM procesori, tako da ce "desktop" procesori verovatno prerasti u "samo high-end ili server". Vec duze vremena ne vidim preku potrebu za necim jacim od laptopa koji godinu dana evo vec nisam iskljucio :) (OK, storage bi mogao da bude brzi, ali... dovoljan je i ovaj)
Ozbiljno smatram da ce uskoro prestati razvijanje procesora za tipicnog Joe-a, jer ce sve manje ljudi hteti desktop, vec laptop/tablet/netbook/smartphone... bice listanja.
 
Realno gledano, desktop procesori jako sporo gube svoju upotrebnu vrednost vec negde od 2006-2007 - prvi core2duo procesori i dan danas mogu lepo da rade sa vecinom stvari koje su potrebne korisniku, dok jedan q6600 moze fino da pushta fullHD filmove i josh uvek lepo da gura i najnovije igre.

Sa druge strane, kada se uporedi brzina jednog core i7 860 ili josh bolje 2600K sa q6600 u ozbiljnim grafichkim programima (Maya 3D, 3DS Max, After Effects), razlika je nebo i zemlja! Tako da je logichno da neko ko se profesionalno zanima poslovima koji mogu da iskoriste maksimum CPU snage, predje na novu arhitekturu jer se vreme potrebno za rendering/computing skracuje drastichno.

Moja trenutna politika je da kupujem novi procesor/platformu jednom u 2 godine - taman dovoljno da se itekako oseti razlika u brzini.

A shto se tiche ostatka sistema, trenutno najvishe ubrzanja donosi SSD.
 
Ne bih da bude da postavljam glupo pitanje, al' hajde ;).

Intel je do sada svake sezone pravio sporije, slabije procesore (uslovno), zatim srednju klasu i "ubice". Postojao je neki performance range.

Međutim, od 2012-e mi se čini da će uz IB najsporiji/najjeftiniji procesor biti Core i5-3450, a to je zverina za 90% korisnika koji ne furaju igre. Drugim rečima, procesor koji se neće menjati preko 5 godina. Šta je sa "donjom klasom", za računare kojima ne treba toliko snage, gde se vrti brauzer i Linux?

Odgovor da može da se kupi stara artihitektura i Pentium ne pije vodu, jer nemaju GPU integrisan. Opet, kada se pojavi IB, što kupovati SB ako je nov komp? Cena sadašnjeg i3-2100 (SB, 2 jezgra) biće malo niža od budućeg Core i5-3450 (IB, 4 jezgra) i i3-2100 nema smisla uzimati. Oba su "entry level". Time nestaje neka donja klasa sasvim.

Pa dobili smo Sandy Celerone na kraju... dobicemo i Ivy Celerone takodje... samo treba sacekati trenutak...
 
Pa dobili smo Sandy Celerone na kraju... dobicemo i Ivy Celerone takodje... samo treba sacekati trenutak...

@owim: Pa bice ih sigurno, ali ce stici sa "zakasnjenje" u junu/julu mozda i kasnije.. isto kao sto su izbacivali neke SB procesore tokovm 2011. godine. (vidi release date-ove)
 
Poslednja izmena:
Evo, našao sam u listi, zaista su se krajem prošle godine pojavili SB Celeroni za 30-40 dolara. Hvala svima, dobio sam odgovor na pitanje, Intel i dalje pravi "entry level" procesore koji malo koštaju a rade na novim pločama i u aktuelnoj tehnologiji. Siguran sam da si ti Celeroni koji su izašli krajem 2011-e sasvim dobri za "average Joe"-a. Zapravo, ja sam taj "average Joe" i hoću da kupim novu desktop mašinu, a nije da mi treba, i koristim razloge da odložim kupovinu. Hteo sam da uzmem i sebi i3-2100 (SB) kakav sam dao burazeru i koji je super, a sad bih sačekao IB zbog bolje integrisane grafike od SB (neki "badžet" jer mi jači ne treba).

Moj posao nema veze sa zahtevnim aplikacijama niti igram igre. Zato i dalje koristim staru opremu. Laptop mi je iz 2007-e, HP sa CoreDuo E2300T @ 1,66 GHz i 3GB RAM-a, taj laptop je postao desktop i ne nosim ga nigde jer je težak (koliko i svi laptopovi tog vremena), a imam novi HP 12" notebook sa AMD Lliano E-350 procesorom koji se pojavio početkom 2011 (2 jezgra, 1,6 GHz, 4MB RAM). Oba ova računara su zapravo "entry level" mašine kojima se oseti kada nestane memorije i krenu da swap-uju na HDD, a isto tako i se provali kada se ubrza ventilator, tj. skoči opterećenje procesora -- i to sve od browser-a i njegovih tabova (umem nekad i 20 tabova da otvorim).

Kao što vidite, nisam pametan.

Inače, oba lapa koristim uvek sa izlazom na drugi ekran (23, 32 ili 42") i sa bežičnom tastaturom/mišem.
 
Kupi sebi ssd gurni u laptop i preporodices se i zapitati kako ti ovo nije palo ranije na pamet, tako sam se ja osecao sa mojim, za necije pojmove matorim laptopom koji je iz 2008e god. I iskreno barem sam odlozio kupovinu za koju god. A sa druge strane i za koju godinu ovo novo ce biti matoro.. Po onoj staroj: "bezati mozes ali kad tad ce te stici" :)
 
@owim: Pa bice ih sigurno, ali ce stici sa "zakasnjenje" u junu/julu mozda i kasnije.. isto kao sto su izbacivali neke SB procesore tokovm 2011. godine. (vidi release date-ove)

Celeroni su kasnili i vise... ali dobro... ne verujem da ce Ivy celenroni ista pomeriti u ovom slucaju... da su otkljucani jos i nekako...
 
izgleda da nece Intel jos mnogo vremena davati otkljucane procesore ispod 200e. klokeri, izvucite 200 evropskih novcanica na sunce ako necete da drzite procesor na defaultu.
 
izgleda da nece Intel jos mnogo vremena davati otkljucane procesore ispod 200e. klokeri, izvucite 200 evropskih novcanica na sunce ako necete da drzite procesor na defaultu.

Najbolje da dignu na 500 za ove otkljucane kad je AMD usro motku sa buldozerom :d
 
lol, ne mogu da dodjem sebi, a sto je najgore, taj "ultrabook" hardver nije u stanju da se nosi ni sa najobicnijim VLC fajlom vece rezolucije, obratite paznju na seckanje. :D
 
Au koja blamaza covece. A jos im je unapredjenje performasi integrisane grafike u IvyBridge-u ono na sta ce i otici glavnina unapredjenja u Ivy-ju generalno.
No dzaba je sva ta prica, zna se kako ce biti kad IB izadje i masinerija fabrikovanja benchmark rezova se pokrene-par procenata veci IPC i par procenata veca OC margina uz koji wat nizu potrosnju, i eto nama nove stare revolucionarne core arhitekture opet na velika vrata kao nevidjene inovacije.:wc:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno