Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

UniCredit banka pre 2-3 godine:
Biznis korisnici imaju svog referenta u odabranoj ekspozituri banke. Taj čovek je završavao sve, odgovarao na imejlove u roku od 15 minuta, imao strpljenja da uputi ljude u proceduru... Najbolja moguća podrška.
Priliv sredstava iz inostranstva - radila služba koja proknjižuje. Bilo potrebno potpisati dokument da novac nije od prodaje droge i finansiranja terorizma. U početku za neveru ali tako je manje-više svugde, zahtevano zakonom. Razmena imejlova brza, ta služba onako ali uglavnom su sve završavali u roku od sat-dva.
Konverzija - opet kontaktiraš svog referenta za bolji kurs, dogovorite se za 15 minuta (dok odgovori i ti mu potvrdiš da ti odgovara) - i imaš sredstva na raspolaganju, sve završeno za 1-3 sata (da ispoštuješ proceduru).

UniCredit banka danas:
Biznis korisnici više nemaju svog referenta u odabranoj ekspozituri banke. Taj čovek je otpušten, zamene nema, privremeno je radio izuzetno neprijatni menadžer eskpoziture. Tako mu je bilo ispod časti kada ga kontaktira neki mali preduzetnik i sad on mora da ga "uslužuje"... Očigledno da nije jedini kompleksaš te su smislili "servis na klik" službu koja treba da zameni sve referente. Dakle jedan centar od par zaposlenih da opslužuje sve klijente.
Priliv sredstava iz inostranstva - i dalje radi služba koja proknjižuje. I dalje je potrebno potpisati dokument da novac nije od prodaje droge i finansiranja terorizma. Sada podrazumevano šalju taj dokument oko podneva. Možeš da pošalješ odgovor u roku od 5 minuta, teku 15:55h će ti sredstva "leći" na račun. Nema šanse ranije!
Konverzija - kontaktiraš "servis na klik" za bolji kurs, naravno tek sutradan jer je radno vreme do 16h. Odgovaraju u roku od pola dana - daj bože da uspeš da imaš dinare na raspolaganju istog dana da ne ponavljaš proceduru i sutradan.

Sve u svemu - na prvi pogled delovali su kao malo zaostali sistem jer se sve radilo "manuelno" ali je bilo ultra porfesionalno.
Danas - raspad od banke. Igrom slučaja poznajem ženu koja radi u podršci u drugoj stranoj banci i tamo je degradacija na delu tako da na podršku nije fer žaliti se jer oni su tu samo da "prime udar" od nezadovoljnih korisnika i improvizuju nekakva rešenja koja to nisu.

Vaši predlozi na današnji dan za dobru ili makar solidnu banku kojoj nije malo 900 Dinara mesečno i neće na korisnika da gleda kao na dosadnu vašku?
 
@SuperStarr , u mojoj poslovnici u M. Pupina na Nbgd je i dalje sve isto, imamo bizMis referente, sve se brzo zavrsava kao i prethodnih mnogo godina... ne znam sta se desilo u tvojoj.
 
@SuperStarr , u mojoj poslovnici u M. Pupina na Nbgd je i dalje sve isto, imamo bizMis referente, sve se brzo zavrsava kao i prethodnih mnogo godina... ne znam sta se desilo u tvojoj.
Hvala za ovaj info!
Probaću da nađem telefon od te poslovnice i nekako se "prebacim" kod njih.
Naravno, ovu u Borči neću da štedim u tom razgovoru.
 
Sticajem okolnosti ja imam dodira sa dve poslovnice kao biznis klijent u unicredit banci. U jednoj radi sve kako treba, druga je u totalnom raspadu. Tako da pazite gde pravite racune, ja nikada nisam uspeo da promenim "maticnu ekspozituru", ni kao fizicko ni kao pravno lice.
 
Nov sam u svetu preduzetnika, i imam jedno pitanje.
Priliv mi je u dolarima i imam račune u Intesi.
U BizMobi aplikaciju kurs po kome mogu razmeniti dolare je trenutno 104.nesto odnosno kupovni kurs. Piše da je nepovoljniji van radnog vremena banke.
Da li postoji neka bolja opcija?
Ako nosim onaj zahtev za prodaju deviza u banku, da li je isti kurs?
Čuo sam da su neki dobili bolji kurs, a nije mi jasno na koju foru jer nisu veći iznosi u pitanju.
 
Ladno je u rano vreme banke puno bolji kurs… :oops:
Nego, ako može pomoć oko toga šta da kucam kad šaljem sebi sa preduzetničkog na lični račun? Model i poziv na broj zaduženje, i isto za odobrenje?
Edit: Ustvari, samo šifra plaćanja, 290 ili neka druga?
 
Poslednja izmena:
kucas samo broj racuna...
model i poziv na broj preskoci
sifra 241 ili 290
U nekim bankama 290 ne ulazi u prosek primanja
 
Ladno je u rano vreme banke puno bolji kurs… :oops:
Nego, ako može pomoć oko toga šta da kucam kad šaljem sebi sa preduzetničkog na lični račun? Model i poziv na broj zaduženje, i isto za odobrenje?
Edit: Ustvari, samo šifra plaćanja, 290 ili neka druga?
Jel možeš molim te da napišeš koji ti kurs daje u toku radnog vremena za dolar, a koji za evro? U procesu sam odabira banke, pa gledam koja banka daje bolji kurs za preduzetnike.
 
108.9 danas za dolar, što je nekih 0.5 manje od srednjeg.
Sad daje kupovni, odnosno 104,013.
Ne znam za evro, od deviznih računa imam samo dolarski.
 
Jel možeš molim te da napišeš koji ti kurs daje u toku radnog vremena za dolar, a koji za evro? U procesu sam odabira banke, pa gledam koja banka daje bolji kurs za preduzetnike.
Javi koja ima najbolji jer i ja hocu da otvorim pa gledam isto koja banka za dolare i eure
 
Javi koja ima najbolji jer i ja hocu da otvorim pa gledam isto koja banka za dolare i eure
Niko od banaka mi nije direktno odgovorio koliki bi kurs dali. Ali ono što sam video u prepiskama sa bankama je da je Intesa ubedljivo najprofesionalnija i najbrže odgovaraju. Na sva pitanja su odgovorili, osim na kurs, ali su dali kontakt kolega za dodatna pitanja kao i kontakt trezora za dogovor oko kursa. Čak i na moje dodatno pitanje su odgovorili u roku od 10 minuta.

Raiffesen-u je trebalo čitavih 3 dana da mi odgovore, naravno ni na jedno pitanje mi nisu odgovorili, već su poslali neku dokumentaciju za otvaranje računa, bukvalno ni pogledali nisu šta sam pisao.

OTP mi je odgovorio, ali bolje da nije, takođe, ni na jedno pitanje mi nisu odgovorili, a mail je bio sadržine kao da se dopisujem sa drugarom preko sms-a. A odgovorili su mi tako što su mi tražili PIB i sedište kako bi me uputili na nadležnog bankara. Ja im odgovorio da nemam PIB i sedšite, jer nemam ništa otvoreno još uvek, već da želim informacije samo kako bih mogao da odaberem banku. Naravno odgovora nije bilo posle toga, a to je bilo pre 3 dana.

Te tri banke sam imao u razmatranju, i izbor će pasti na Intesu ipak, najviše zbog dobrog kursa dolara, kao i dobre korespondcije, bar za sada. Jedan član je ovde odgovorio da je kurs dolara za nekih 0.5 manji od srednjeg, što je potrvdio i moj drug koji ima račun kod njih. Za evre intesa ima EUR NET kurs, što je malo manje od srednjeg, valjda isto oko 0.5 manje.
 
Onda cu i ja intezu najvjerovatnije.
Nego, koju sifru djelatnosti mi preporucujete, u sustini vodim jedan projekat za strance gdje se pravi aplikacija + jos stosta, ljude koje angazujem cu ja placati i ugovor praviti i primati neke iznose na racun firme za moje usluge. Ja sam menadzer tu vise, ne programiram pa mi ta djelatnost nije primarna, vise sam mislio ostale it stvari ili tako nesto sto se zove?
 
Na primer, 62.02 - Konsultantske delatnosti u oblasti informacionih tehnologija ili 62.09 - Ostale usluge za informacione tehnologije
 
Kao paušalac, nisam bio dobio na vrijeme izvještaj za 2023. godinu, pa sam napamet uplatio više nego što bi trebalo da bude propisano na sve, na račun za 2023. koji je naveden prošle godine. Kasnije u pregledu stanja imao sam preplatu na sve četiri stavke, i u međuvremenu je stigao i izvještaj. Kad je došao februar na red, rekoh - hajde da dovedem na nulu, pa sam uplatio nove iznose umanjene za one preplate... Elem, uzmem sad da provjerim stanje, i imam sitne dugove na svemu, koji nemaju nikakvog smisla. Ponovio sam sve računice i sve sam uradio kako treba. U čemu može da bude problem?!
 
Nadam se da koristiš aplikaciju eporezi, uzmeš stanje po analitičkim računima i onda možeš da vidiš sve uplate i zaduženja.
 
Kao paušalac, nisam bio dobio na vrijeme izvještaj za 2023. godinu, pa sam napamet uplatio više nego što bi trebalo da bude propisano na sve, na račun za 2023. koji je naveden prošle godine. Kasnije u pregledu stanja imao sam preplatu na sve četiri stavke, i u međuvremenu je stigao i izvještaj. Kad je došao februar na red, rekoh - hajde da dovedem na nulu, pa sam uplatio nove iznose umanjene za one preplate... Elem, uzmem sad da provjerim stanje, i imam sitne dugove na svemu, koji nemaju nikakvog smisla. Ponovio sam sve računice i sve sam uradio kako treba. U čemu može da bude problem?!
Jednostavno ih uplatis i to je to. :) Mozda banalno pitanje, jesi li siguran da su dugovi a da nije pretplata u pitanju?
 
Nije preplata, imam kamatu par dinara. Sad mi je frka da mi je rješenje pogrešno, da ću kad uplatim po dokumentima imati opet razliku u aprilu. Sve sam provjerio i apsolutno nemam ideju odakle te cifre.
 
Nope, provjerio sve, ne vidim ništa što sam ja uradio da je drugačije.
 
I onda danas:
1679993111097.png
(nule su prošla godina)

Kapiram da ću samo da uplatim sad za idući mjesec, da ne uzima banka 40 dinara na uplatu od 15 para...
 
Nisam knjigovodja, ali mislim da moras da uplatis sve te sitne dugove. I malo preko tih iznosa jer ako je dug 0.29, dok stigne uplata on moze biti vec 0.30 (na primer)...
0.28
30.68
0.29
0.13

Jos po novim pravilima/zakonu mogu i problem da ti naprave ti sitni dugovi.
 
Da, kapiram zato i ne mogu da ih stignem. Zato kažem platiću čitav mjesec plus ovo, neka sam u pretplati.
 
Prvi put su ove godine stanja (sitne viškove) iz 2022. sami prebacili na poziv na broj za 2023. tako da je prošla godina anulirana.
 
... baš sam se (pozitivno) iznenadio jer mi na listingu "vise" restlovi iz cele prethodne decenije.
A inače je preknjižavanje s broja na broj uvek bilo muka živa...
 
Poslednja izmena:
Imam par pitanja u vezi same adrese za doo.
Da li je nakon uvodjenja elektronskog sanduceta prestala mogucnost da se plati neka kazna zato sto posta nije blagovremeno isporucena.
Ako se prijavi licni stan kao adresa za doo da li izvrsitelji smeju da plene privatnu imovinu u slucaju nekih dugova?
 
Nije preplata, imam kamatu par dinara. Sad mi je frka da mi je rješenje pogrešno, da ću kad uplatim po dokumentima imati opet razliku u aprilu. Sve sam provjerio i apsolutno nemam ideju odakle te cifre.
Ja sam se presao misleci da u januaru treba da uplatim po novom obracunu, pa sam doplacivao razliku u odnosu na to sto sam uplatio (nakon sto je resenje stiglo krajem januara).
A zapravo u januaru se placa za decembar 2022, tako da se taj period zatvara zakljucno sa januarskom uplatom.
 
Treba mi savjet, klijent mi je uplatio btc za usluge, ako povucem to na svoj racun znam da placam 15% porez na kapitalnu dobit i ostale troskove, jel isto ako povucem na racun firme ti preduzenticki?

Gledam i druge sajtove gdje se radi razmjena kao localbitcoin sto je bio ali razlika u kursu, ispane jeftinije platit porez. Samo ne znam onda jel placam svih 15% jer se placa iznoa na ulozeno:dobijeno pa tehnicki moze da se smanji al moran da istrazim sad jos, ima li neko savjet ako je radio?
 
Nazad
Vrh Dno