Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

ne povecavaju vise od 10% bez obzira na promet
 
Naravno da bi uvazili. Konstrukt profakture je laksi za koriscenje ali zapravo ne postoji. Faktura se izdaje uz valutu naplate od x vremena. To x moze biti recimo i 3 meseca i tek tada ce priliv biti vidljiv na racunu. Samim tim poreskoj treba podneti na uvid kada budu pitali za promet, da je faktura iz prosle godine i to bi trebalo da bude to.

Naravno ne mora jer se kod nas nista ne zna i inspektor je mozda ustao na pogresnu nogu, ali tako bi trebalo da bude po pravilu.
Tako je, dobio sam početkom decembra poziv od poreske jer su dobili obavještenje od banke da sam prebacio 6.000.000 u 2022. godini. "Problematična" faktura je bila iz decembra 2021, ali je uplata bila oko 20. januara 2022. Odštampao sam KP za 2021. i 2022, ponio i sve fakture, popričao sa inspektorkom, objasnio sve, ostavio KPO i ovu fakturu (na fakturi sam imao datum izdavanja 31.12.2021. i pomenut rok za uplatu mjesec dana), ona to sve zavela i sve OK.
 
da li se za limit od 6miliona i 8 miilona za pausalce gleda priliv na racun u odredjenom vremenskom periodu ili priliv - pausalni porez i doprinosi?
 
Trebalo bi samo priliv.
 
Ljudi koji za malo prelaze limit koriste opciju freelance uplate od 748 000 cini mi se , koja se ne oporezuje. I tako rese problem. To je mali iznos da bi prelazio limit.
Ovaj post objasnjava da preduzetnik pausalac ne podleze godisnjem porezu na dohodak gradjana, ukoliko sav prihod ostvaruje preko pausalne agencije.
Nije bas najjasnije sroceno. Prema ovom clanku, ta zarada od freelance angazmana bi se racunala kao odvojeni prihod koji bi mogao da udje u obracun za godisnji porez na dohodak, ali bi poreska obaveza nastala jedino ako bi taj dodatni prihod presao neoporezivi iznos koji vazi za datu godinu.
 
Nemamo u FAQ (prvih nekoliko postova) a ne mogu ni na interentu da nađem (tačnu) informaciju:

U kom stepenu preduzetnik paušalac sme da se bavi (profesionalno, dakle da naplaćuje) nečim što mu nije pretežna delatnost?
Najbliže što sam našao je 49% odnosno:
Pretežna delatnost je delatnost koja je kao takva registrovana u registru privrednih subjekata, ili delatnost od čijeg obavljanja je u poreskom periodu preduzetnik paušalac ostvario viši iznos prihoda u odnosu na registrovanu pretežnu delatnost.
^^ Da li je ovo tumačenje tačno?

Ako jeste, kako neko ko nije fiskalizovan, a pretežno je radio za jednog klijenta (frima, pravno lice), sada da upisuje / ecidentira / pravda usluge za druge klijente koji ne moraju biti pravna lica?

Nadam se da je dovoljno jasno pitanje.
 
Delatnost i rad sa fizičkim licima ne treba povezivati. Vi imate prava bez menjaja delatnosti odnosno šifre delatnosti u APR da se bavite drugim poslom vrednosti do 49% ukupnog prometa vašeg pravnog lica.

Što se tiče rada sa fizickim licima tu mora da se uključi fiskalna kasa ako želite da bude sve regularno:
Fiskalnu kasu obavezni su da poseduju i koriste oni subjekti koji vrše promet građanima, potrošačima. Evidentiranje prometa preko fiskalne kase obavezno je nezavisno od načina plaćanja (gotovina, ček, kartica ili bezgotovinska plaćanja).

Ovo je precizirano članom 3. Zakona o fiskalnim kasama koji glasi:

Lice koje je upisano u odgovarajući registar i koje obavlja promet dobara na malo, odnosno pruža usluge fizičkim licima, dužno je da vrši evidentiranje svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalne kase.
 
Počeli sa slanjem novih rešenja za 2023. I dalje ostaje 10% maksimalno povećanje osnovice a samim tim i poreza za 2023 godinu
 
I opet ova naša draga država smanjuje učešće uplate u penzioni fond za paušalce. Ali zato sve ostale namete diže u fulu za 10%. Nekoga je jako strah da paušalci u penziji ne budu veliki izdatak državi. Valjda privatni penzioni fondovi.
 
kako su smanjili uplatu u penzioni? Ne vidim to po resenju koje sam dobio...
 
bilo je 25% na osnovicu do juče, sada je 24%
 
aha to nisam primetio...
 
Mogu li da zamolim za pomoc nekoga ko vec koristi dinarsku VISA Bussines karticu kod Postanske stedionice jer kod njih nisam naisao na konkretan odgovor. Neko mi je spomenuo da ja mogu sa PayPalom da povezem dinarsku VISA Bussines karticu a neko da mi treba Visa Electron I novi devizni racun. Preduzetnik sam i imam i devizni I dinarski racun i uz dinarski racun firme uzeo sam i VISA Bussines karticu. Na PayPal sam namestio primarna valuta da mi bude dolar. Planirao sam da novac koji zaradim prebacim na dinarski racun firme preko te VISA Bussines kartice. Da li neko koristi ovu karticu i da li moze?
I imam jos jedno pitanje, kako pravdate prilive od recimo Fiverra, Upworka...? Pretpostavljam da kad stigne banci pisace da je novac od PayPala? Da li negde postoji opcija na PayPalu i da se skine fajl kao dokaz odakle je stigao novac Paypalu?
Hvala unapred.
 
Preko Visa Business možeš da povlačiš novac sa PayPal-a na svoj devizni račun kao paušalac, Samo praviš fakturu na kojoj navedeš i šifru transakcije ka PayPal-u ako našoj državi padne na pamet neka kontrola prispeća prihoda. Problem je dranje koje te očekuje kroz bankarske transakcije na konverzijama. Od PayPal-a pa do bankomata. Ne znam da li je moguće povezivanje dinarkske varijante kartice. PayPal je bio prilično ograničio kartice koje možeš da koristiš za povezivanje sa računom banke.
 
Poslednja izmena od urednika:
Šta da radim ako nisam još dobio rješenje za 2023? Zvao sam poresku inspektorku koja je zadužena za mene ovdje u NS i nije mi mogla pomoći, kaže da nemaju uvid (nešto softver bla bla, rade na tome) i da će me zvati. 15ti se primiče pa nisam siguran koga da zovem i gdje da pitam.
 
Ranije je bilo plaćanje iznosa po prethodnom rešenju dok ne stigne novo... ne znam sada s obzirom na novu praksu kažnjavanja za sitan dug.
Ja bih preko poreskih kalkulatora izračunao koliko bi trebalo da bude to rešenje (ili sadašnje sa maksimalnih +10%, za svaki slučaj), pa uplatio toliko.
Sve pod uslovom da imaš NOVI POZIV NA BROJ ZA 2023 (ima ga pri dnu u prošlogodišnjem rešenju). Višak uplate se onda umanji sledećeg meseca.
 
Kalkulator iz nekog razloga ne daje nikakav rezultat, šta god da pokušam. Ako se ništa ne desi do ponedjeljka moraću da uradim taman tako nešto, znam da imam poziv na broj za 2022, ali bih volio da dobijem zvanično ako je moguće...
 
Kalkulator ne radi iz nekog razloga od kad je objavljen ove godine.

Najbolje je da uradis kao sto je receno u postu iznad, samo obrati paznju da poziv na broj bude za 2023.

Ima primer u resenju recimo
ПРИМЕР ПОПУЊЕНЕ УПЛАТНИЦЕ ЗА ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА ЗА 2022. ГОДИНУ

ПРИМЕР ПОПУЊЕНЕ УПЛАТНИЦЕ ЗА ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА ЗА 2023. ГОДИНУ

Samo gledas koji je tu poziv na broj za 2023., a sto se tice iznosa, ako te obuhvata ogranicenje od 10%, onda samo uvecaj cifru za recimo 11-12% da bi bio siguran da je uplaceno i to je to.
 
Da da, znam sve to. Kapiram da me hvata, ja sam grafički dizajner.
 
Mogu li da zamolim za pomoc nekoga ko vec koristi dinarsku VISA Bussines karticu kod Postanske stedionice za PayPal?
Nadam se da nije kasno za odgovor. Prema navodima korisnika grupe PayPal Srbija, BPŠ radi priliv prema srednjem kursu, što je odlično, zbog ograničenja u vezi sa zakonom o deviznom poslovanju, u smislu da ne možeš da dižeš evre sa deviznog, osim uz pravdanje u par izuzetnih slučajeva i već možeš samo da ih trošiš u inostranstvu karticom, odn. šalješ preko swift-a. Takav je recimo slučaj u Raiffeisen i UniCredit banci, a prodaja deviza je uslovljenja nepovoljnijim kursom.
 
Iako sam prijavio i služba kontrole je u ponedjeljak naložila NS grani da mi izda rješenja, plus mi inspektorka juče lično mailom potvrdila da će "uraditi ona danas", nisam dobio zvanična rješenja i upravo sam uradio po savjetima iz prethodnih postova - dodao 10% na prošlu godinu i još malo s vrha i uplatio sve. Nadam se da će biti sve u potrebnim okvirima i da ću dobiti u idućih mjesec dana i napismeno sve... :mad:
 
Iščitao sam većinu postova, ali ne mogu da nađem ništa o 2% conversion rate za Payoneer.
Naime, povlačio bih novac sa Payoneera na preduzetnički devizni. Opcije su ili USD ili EUR (valute se inače lako mogu pretvarati jedna u drugu u Payoneer aplikaciji za fee 0.5%). E sad, na milion mesta sam dobio različite informacije, pa čak i na samom Payoneer Live Chatt-u.
Da li neko zna da li Payoneer naplaćuje 2% conversion fee ako povlačimo USD na USD račun u našoj banci, ili EUR - EUR? Negde kažu da uzima, bez obzira što su računi u istim valutama, a negde kažu da ne. Ovo se ne odnosi na provizije posredničkih banaka, toga uvek ima, nego na ovaj conversion fee od 2%.
Hvala na odgovorima!
 
Payoneer EUR na preduzetnički EUR koliko vidim transfer je uvek 2%.

To je withdrawal/transfer fee. Taj iznos stiže u banku i nema drugih troškova u tom delu transakcije. Nema posredničkih banaka itd. To je sve.

Primer:
Ako povlačiš recimo 500 EUR sa Payoneer EUR računa, oni skinu 10 EUR za transfer i tebi stiže 490 EUR u banku (bar je kod Intese ovako). Nemaš drugih troškova u tom procesu.
 
Hvala na odgovoru. Znači ipak se naplaćuje taj 2% fee bez obzira na sve. Da li je neko povlačio u USD? Koliki su tu troškovi posredničke banke? Gledam da li je bolje pretvoriti DOLARE u EUR na sajtu uz provizju od 0.5%, i onda povući EUR, ili odmah DOLARE povući, pa rizikovati troškove korespodentske banke.

Što se tiče Intese, koji kurs dobijaš?

Takođe, ako neko može da napiše iskustva kursa dolara i evra po bankama kada se menja sa preduzetničkog računa? Iščitao sam unazad par korisnih postova, ali trebaju mi svežije informacije.
 
Posto ti stigne novac oni uzmu proviziju.
Posle mozes da trosis sa kartice, skidas sa bankomata itd. naravno uz provizije.
Ili mozes da povuces na bankovni naravno uz proviziju.
Tako funkcionise :)

116.8 je kurs u Intesi za EUR. Za USD nisam siguran koji je kurs, ali mislim da je bolja varijanta EUR u Intesi svakako. Jer te devize ne mozes da podizes. Mozes nesto malo, ali da ne ulazimo u to. Svakako tamo moras da ih zamenis u dinare.

Mislim da ti se EUR svakako vise isplati, ali mozda neki kolega ima iskustva sa USD konkretno.
 
Pa korektan kurs, skoro kao srednji.

Što se kartice tiče, to znam, upućen sam, kao i za podizanje deviza. Znam kako funkcioniše preduzetnički račun. Sada me samo zanima za povlačenje na banku na preduzetnički račun, koja valuta je najpovoljnija za povlačenje, kurs dolara/evra po kojem banka menja, koje su banke najbolje, da ne cimaju stalno da se dolazi u filijalu da se potpisuju kojekakve izjave, već da sve može da se obavi onlajn, mail ili telefon.
 
Sto se izjava/knjizenja tice, dobijes mejl kad stigne priliv, a posle toga raspored priliva obavljas online. Nekada je bilo putem mejla koliko znam, sada moze online sa portala.
 
Nazad
Vrh Dno