Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

  1. Da li kao pausalac, mogu da izvadim platnu karticu koja bi bila vezana za dolarski racun na koji primam sav novac kao pausalac?
  2. Ako je odgovor DA, ako odem negde preko i platim tom karticom na POS terminalu u nekoj drugoj valuti (npr. YEN), kako bi se odvijala konverzija, da li bi isla direktno iz USD -> YEN, ili bi bile neke medjukonverzije u EUR/RSD?
Ako nesto znaci, u Banca Intesa mi je racun, trenutno konvertujem USD u RSD i podizem nalogom za isplatu, jer ne mogu da se podignu direktno USD.
 
To bi bilo zaobilaženje platnog prometa, koliko znam jedini način da se direktno skinu/koriste devize za nas paušalce je putni troškovi, sve ostalo mora prvo convert u dinare.
 
Koja banka izdaje Visa Platinum najbrze? Treba mi pre sledeceg utorka, u Intesi kazu treba im 10 dana da izrade :cry:
 
Preduzetnik paušalac bi bilo najpovoljnije ali pretpostavljam da ni paušalci ni knjigaši ne bi prošli test samostalnosti ako su zaposleni kod jednog klijenta.
Ако сам добро разумео, тест самосталности има 9 тачака, а да би се пало на истом треба да паднеш (или прођеш) 5.
Уговор са једним клијентом, по мом виђењу, потврђује 2 тачке, ону по којој не смеш да имаш више од 70% прихода од једног клијента и ону по којој не смеш да имаш сарадњу са истим клијентом 130+ дана у току 12 месеци. Тако да је то ’’само’’ 2 тачке, а пошто нисам видео да иједна тачка има већи приоритет/важност у односу на остале, имаш могућност да паднеш још 2 до пада теста.
Нека ме неко исправи ако грешим, ово је само моје тумачење теста самосталности и не тврдим да сам у праву.
Поздрав.
 
Osim te dve tačke u ovakvom slučaju problem bi bila i tačka 1 (radno vreme).
Dodatne dve tačke su dosta nejasno napisane pa na primer za tačku 4 (zaposlenje preko oglasa) može biti problem pošto svaka firma oglašava pozicije, ili tačka 7 (poslovni rizik koji ne snosi preduzetnik nego nalogodavac). Tačka 3 (stručno osposobljavanje) je isto diskutabilna pošto na svakom poslu moraš imati neki trening.
Generalno u mojim očima se za ovakvu vrstu zaposlenja pada test, i to mi čak ima smisla jer ovo je upravo to - zaposlenje. Ono što je problem je što ne znam šta je alternativa ako hoćeš da radiš za firmu koja nema pravno lice u Srbiji...

E sad, druga je priča kako bi inspektori tumačili ovo, i tu je problem što ako te obore ti prvo moraš da platiš porez koji si "utajio" u prethodnih X godina pa tek onda možeš da se žališ na odluku inspektora...
 
Слажем се да је тај тест склепан и да је доста тога остављено на тумачење пореским инспекторима, тако да то како ће они тумачити и какве ће одлуке доносити нико не може да зна.
Са друге стране у уговору о пословно-техничкој сарадњи не треба да стоји радно време (може бити плаћен по сату и онда није битно радно време), не треба да ти послодавац одређује одакле ћеш радити (његове просторије), кад ћеш да користиш слободне дане и да користиш опрему од послодавца. Такође, дискутабилно је шта је стручно усавршавање (налог на udemy, интерни тренинзи, onboarding...) а и тешко је доказиво да ли си имао или не. Оглас је за неку конкретну позицију, а у уговору не мора да стоји позиција, може да буде нешто генерички. Ово за пословни ризик јесте мало нејасно, али се и то може одрадити или неким анексом уговора кад затреба или да се дода у уговор.
Опет, све зависи (на жалост) од тумачења оног ко ће одлуку да спроводи и сумњам да ће се трудити да помогну да се прође тест, тако да ко неће ризик, треба да нађе неко друго решење.
Морам да се оградим јер нити сам правник, нити имам личног искуства у овоме (тренутно размишљам о овој опцији) и све што говорим је из прича људи које познајем који или раде преко б2б уговора или су књиговође са којима сам разговарао.
 
Koja banka izdaje Visa Platinum najbrze? Treba mi pre sledeceg utorka, u Intesi kazu treba im 10 dana da izrade :cry:
Business Platinum? Jedino OTP, može i u Sinhro (100 dinara mesečno kao dodatak Praktik ili Prestiž paketu za fizička lica) ili Biznis praktik paketima. Za fizička lica Raiffeisen uz Premium paket. Poslovnice kao u Merkatoru imaju mogućnost personalizacije kartica na licu mesta i znam da Visa Classic se izdaje odmah, ali za kartice viših kategorija moraćeš dodatno da proveriš da li je takav slučaj.
  1. Da li kao pausalac, mogu da izvadim platnu karticu koja bi bila vezana za dolarski racun na koji primam sav novac kao pausalac?
  2. Ako je odgovor DA, ako odem negde preko i platim tom karticom na POS terminalu u nekoj drugoj valuti (npr. YEN), kako bi se odvijala konverzija, da li bi isla direktno iz USD -> YEN, ili bi bile neke medjukonverzije u EUR/RSD?
Ako nesto znaci, u Banca Intesa mi je racun, trenutno konvertujem USD u RSD i podizem nalogom za isplatu, jer ne mogu da se podignu direktno USD.
1. Ne. Jedino Raiffeisen i UniCredit vežu kartice za devizni račun u evrima i obračunska valuta za potrošnju u inostranstvu je evro (primer, dolare koje povučeš sa PayPal-a se prema Visa exchange rate pretvore u evrima u približnom odnosu).
2. Ako ne bi imao evre na računu, banka bi izvršila autokonverziju u evrima po svom kursu, a kartičarska kuća dalje iz evra u jenima.
3. Intezine kartice za pravna lica su dinarske kao i u ostalim bankama.
Zbog trostruke konverzije (USD->RSD->EUR->Visa exchange rate) od promene core sistema 2018. nije preporučljivo koristiti dolarske kartice i Visa zelena bi trebalo da ti bude vezana za devizni račun u evrima.
 
Poslednja izmena:
Слажем се да је тај тест склепан и да је доста тога остављено на тумачење пореским инспекторима, тако да то како ће они тумачити и какве ће одлуке доносити нико не може да зна.
Са друге стране у уговору о пословно-техничкој сарадњи не треба да стоји радно време (може бити плаћен по сату и онда није битно радно време), не треба да ти послодавац одређује одакле ћеш радити (његове просторије), кад ћеш да користиш слободне дане и да користиш опрему од послодавца. Такође, дискутабилно је шта је стручно усавршавање (налог на udemy, интерни тренинзи, onboarding...) а и тешко је доказиво да ли си имао или не. Оглас је за неку конкретну позицију, а у уговору не мора да стоји позиција, може да буде нешто генерички. Ово за пословни ризик јесте мало нејасно, али се и то може одрадити или неким анексом уговора кад затреба или да се дода у уговор.
Опет, све зависи (на жалост) од тумачења оног ко ће одлуку да спроводи и сумњам да ће се трудити да помогну да се прође тест, тако да ко неће ризик, треба да нађе неко друго решење.
Морам да се оградим јер нити сам правник, нити имам личног искуства у овоме (тренутно размишљам о овој опцији) и све што говорим је из прича људи које познајем који или раде преко б2б уговора или су књиговође са којима сам разговарао.
Da, ja sam u sličnoj situaciji. Postoji opcija za nekim remote poslom pa pokušavam da skontam kako rešavaju taj deo sa oporezivanjem oni ljudi koji rade za strane firme (ali zaista rade, dakle faktički su zaposleni u stranoj firmi).

Koliko sam uspeo za sada da zaključim, sam test je pravljen da se "stane na put" domaćim DOO firmama koje su imali "preduzetnike" kao svoje zaposlene kako bi plaćali manje poreza. Za sada im ljudi koji rade za strance nisu interesantni.
Ali naravno, to ne znači da za 2-3 godine neće krenuti da pretresaju i ako te obore na testu verovatno ćeš biti dužan da platiš sve "utajene" poreze unazad, što je ogromna suma.
 
Business Platinum? Jedino OTP, može i u Sinhro (100 dinara mesečno kao dodatak Praktik ili Prestiž paketu za fizička lica) ili Biznis praktik paketima. Za fizička lica Raiffeisen uz Premium paket. Poslovnice kao u Merkatoru imaju mogućnost personalizacije kartica na licu mesta i znam da Visa Classic se izdaje odmah, ali za kartice viših kategorija moraćeš dodatno da proveriš da li je takav slučaj.

1. Ne. Jedino Raiffeisen i UniCredit vežu kartice za devizni račun u evrima i obračunska valuta za potrošnju u inostranstvu je evro (primer, dolare koje povučeš sa PayPal-a se prema Visa exchange rate pretvore u evrima u približnom odnosu).
2. Ako ne bi imao evre na računu, banka bi izvršila autokonverziju u evrima po svom kursu, a kartičarska kuća dalje iz evra u jenima.
3. Intezine kartice za pravna lica su dinarske kao i u ostalim bankama.
Zbog trostruke konverzije (USD->RSD->EUR->Visa exchange rate) od promene core sistema 2018. nije preporučljivo koristiti dolarske kartice i Visa zelena bi trebalo da ti bude vezana za devizni račun u evrima.
Hvala ti puno na iscrpnom odgovoru!
Podneo sam danas zahtev u Intesi za Business Platinum, pomereno mi je putovanje za cetvrtak, tako da imacu jos 2 dana lufta.
Ako ne stigne uradicu nekom ovlascenje da je podigne za mene i posalje mi podatke.

Trebalo bi da mogu da je dodam u Google Wallet i da tako radi svuda, na aerodromima (sto mi je bitno) itd.?

Takodje, da li znas kako funkcionise brojanje onih 183 dana za osiguranje u godini, kako oni to racunaju, da li ja negde moram da aktiviram/deaktiviram kada zelim da bude aktivno, ili bi samo eventualno u slucaju potrebe da ga koristim proverili pasos i izracunali koliko sam bio van zemlje i da li mi i dalje vazi?
 
Hvala ti puno na iscrpnom odgovoru!
Podneo sam danas zahtev u Intesi za Business Platinum, pomereno mi je putovanje za cetvrtak, tako da imacu jos 2 dana lufta.
Ako ne stigne uradicu nekom ovlascenje da je podigne za mene i posalje mi podatke.

Trebalo bi da mogu da je dodam u Google Wallet i da tako radi svuda, na aerodromima (sto mi je bitno) itd.?

Takodje, da li znas kako funkcionise brojanje onih 183 dana za osiguranje u godini, kako oni to racunaju, da li ja negde moram da aktiviram/deaktiviram kada zelim da bude aktivno, ili bi samo eventualno u slucaju potrebe da ga koristim proverili pasos i izracunali koliko sam bio van zemlje i da li mi i dalje vazi?
Nema na čemu! E, to je bila diskusija u Intezinoj temi za Amex kreditnu zbog putovanja u USA, ako se ne varam, ali kako se nešto sećam, dokazuje se pasošem od dana ulaska u zemlju. To sam nešto pokačio, ali za te detalje neću da te lažem, bolje da potražiš ili tamo da pitaš kako to kod njih funkcioniše.
 
Izvinjavam se za dupli post, 105.7190 kurs za USD sada, ne isplati ti se Rajfajzen onda nikako, los je izgleda i tokom radnog vremena.
Srednji kurs 09.01.2024 je bio 107.0202 ti si dobio 105.7190

Danas srednji kurs je 107,7032. Meni je prodajni bio 106.70.

Sad me iskreno mene zanima kolko to daju druge banke? jel razlika 0.5 od srednjeg kursa ili jos manje?
 
Koliko sam uspeo za sada da zaključim, sam test je pravljen da se "stane na put" domaćim DOO firmama koje su imali "preduzetnike" kao svoje zaposlene kako bi plaćali manje poreza. Za sada im ljudi koji rade za strance nisu interesantni.
Ali naravno, to ne znači da za 2-3 godine neće krenuti da pretresaju i ako te obore na testu verovatno ćeš biti dužan da platiš sve "utajene" poreze unazad, što je ogromna suma.
Није ДОО профитирао утајом пореза већ су запослени добијали већа примања. То је у неком тренутку толико узело маха, посебно у ИТ фирмама, да су фирме постајале неконкурентне ако нису запосленима нудиле опцију паушала. Мислим да су озбиљне фирме одахнуле кад је та пракса прекинута

Мислим да су сада инспекторима у фокусу пре свега домаће доо фирме које преко паушалаца избегавају плаћање пореза (запошљавање преко паушала код домаћих доо је практично искорењено).

Мислим да је боље прећи на доо па неке трошкове пребацити на фирму него бити под сталном пресијом да си у сивој зони и како године буду одмицале пресија би била све већа. Чак и да се плати нека казна као доо то је опет мањи стрес од тога да ти дође инспектор и каже да си последњих X година у пореском прекршају. Додатно се и навикнеш на приmања која су већа због пословања у сивој зони па ће некнадни прелазак на доо још теже пасти.
 
Ma zna se tacno koje firme su to inicirale, odlepili nacisto sto neko drugi osim njih nasao rupu u zakonu i razbio im monopol 😃
 
Pausalac
Мислим да су сада инспекторима у фокусу пре свега домаће доо фирме које преко паушалаца избегавају плаћање пореза (запошљавање преко паушала код домаћих доо је практично искорењено).
Koliko znam u poslovanju domaceg DOO sa pausalcem, DOO preuzima kompletnu odgovornost dok pausalac nije u bilo kakvom rizuku od kazni.
Ispravno?
 
tako je
 
Nije baš IT preduzetništvo, već pod šifrom 9001, ali verujem da pitanje koje sledi važi u oba slučaja:

Kada dobijem stranu valutu preko LORO doznake, potpadam li pod neki rizik dodatne poreske kontrole ako te evre podignem na blagajni umesto prebacivanjem na dinarski račun pa podizanje na bankomatu?
 
@wladymeer ograničenje zakona o deviznom poslovanju gde devize sa računa pravnog lica možeš da podigneš ako pravdaš putne troškove u inostranstvu i eventualno nekim drugim manje značajnim osnovama, inače moraćeš da ih prodaš banci za dinare. Za taj problem sam doneo odluku da, pošto sam zdravstveno osiguran kao preduzetnik, kao fizičko lice kvartalno prebacujem do 103296 u protivvrednosti na dan uplate po srednjem kursu (≈880€) a resto na preduzetnički devizni pa prodam banci.
 
Да ли неко користи Интезу за правно лице, а уз то и Outlook (у браузеру - OWA) као мејл клијент?

Када ми пошаљу мејл са прилогом (рецимо извод по рачуну), не могу више да видим прилоге (attachment) у пошти. Не могу се више видети ни прилози пошиљки које сам примио пре неколико месеци/година, док је још све радило. На телефону и даље могу да видим прилоге, али телефони су бескорисни за посао.

Пошта је (само) потписана сертификатом (није криптована) који издаје Entrust, а сертификат је издат крајем јануара ове године, и могуће да је од тада престало да ради. Не желим да користим ни један мејл клијент ван браузера, али сам инсталирао Thunderbird да видим каква је ситуација. Он показује детаље о сертификату и за неке пошиљке каже да је сертификат невалидан из непознатих разлога, а за неке да је невалидан јер издавалац није на списку издаваоца од поверења.

Пре неких 7 година сам испробавао и PGP енкрипцију и S/MIME у Outlook веб клијенту. Тада је Outlook имао систем add-in екстензија, који изгледа више не постоји. Била је једна екстензија за коришћење S/MIME. Врло је чудно што не могу да нађем ништа на интернету када је систем екстензија престао да постоји.

Да ли неко зна о чему се ради и како да поново видим прилоге у Outlook веб клијенту? Ако више не може, волео бих да чујем разлог. Не треба ми савет како да користим нешто друго, то већ знам. А такође већ знам да Microsoft и Google не желе криптоване мејлове, јер желе да анализирају садржај и користе га за рекламе, шпијунажу и тренирање модела ВИ.
 
Pozdrav kolege. Imao sam 5 poreskih kontrola u poslednje 2 godine; poslednju polovinom decembra i evo sada opet. Izgubim dan da se sve sakupi i mora licno da se odnese na pisarnicu, a prosli put je banka menjala racune i napravila prenos salda koji sam morao da opravdavam dodatnim dokumentima iz banke. Sada mi prakticno traze dokumente za isti period koji sam im poslao u decembru + 10 dana. Malo mi je ovo nekorektno i nepravedno. Uzimajuci u obzir ukupan broj kontrola koje godisnje obave ispada da sam ja najčešće kontrolisani obveznilk.

Kakva su vaša iskustva? Da li jos neko ima ovakvo iskustvo? Koliko kontrola imate godišnje?
 
U IT delatnosti, kompjutersko programiranje. Shvatio sam da je tema IT preduzetnici? Nesto vise od 3 godine poslujem u ovom formatu.
 
Da li poslujes sa domacim DOO firmama ili su samo ino klijenti?
Tebe kao da je neko "uhvatio na zub"...
 
Ako si preduzetnik pausalac i ako si presao limite (one od 6m i 8m) ili ako si im se priblizio, onda banka javlja poreskoj to... Mene su kontrolisali kada sam presao limit za kalendarsku godinu ali ustvari nisam, vec sam samo dobio zakasnele uplate za neke fakture... Banka to ne zna vec samo vidi da je limit predjen pa javlja poreskoj (sad da li neko to radi manuelno ili automatski se salje poreskoj notifikacija, nije ni bitno)...
 
Koliko znam, poreski inspektor ima preko NBS uvid u sve transakcije zbirno sa svog računara.
Jedino što u taj zbir ulaze i konverzije deviza, zakasnele uplate, prebacivanja sa računa na račun... itd pa onda treba nositi papire iz matične banke.
 
Saznao sam da je bar za 2 kontrole razlog to što su sabrali prihode na deviznom računu i prihode na dinarskom računu, a prihodi na dinarskom računu su nastali isključivo tako što moram da prodam banci svoje devize da bih mogao da koristim novac. Teško mi je da poverujem da su ovoliko nepismeni. Probao sam u tel razgovoru da ukažem da to nije u redu i da me nepravedno opterećuju na svaki način i nisam naišao na razumevanje. Pokušavam sada da dobijem poznanika koji tamo radi da vidim gde je zapelo i jel to tako mora. Baš mi je pun kofer. Još je u ovome svemu ispalo da je ERSTE menjao informacioni sistem 5. maja i jos uvek nisam uspeo da dobijem karticu prometa od 1. 1 - 31. 12. 2023. Otvorili mi tiket poslace mi na email.
Da li neko zna šta bih dalje mogao da uradim? Da li ima smisla da konsultujem pravnika iz ove oblasti? Jel imao neko slično iskustvo?
 
Ne može niko da spreči poreske kontrole.

A tačno je da mentoli sabiraju iznose sa deviznih i dinarskih računa, pa mora da im se dokazuje da su u pitanju kupovine ili prodaje deviza preko računa istog lica, a ne prilivi koji bi mogli da se oporezuju.
 
Da, upravo sam to saznao od čoveka koji tamo radi i tu ne može ništa da se promeni. Nisam ja hteo da sprečim poreske kontrole kao takve, ali ovo je stvar koja nepotrebno opterećuje i njih, jer sada neko tamo treba da uzme karticu mog dinarskog računa, odštampanu, i da baulja po 37 strana toga. Eventualno ako bi postojalo nas više sa sličnim problemom, pa da određenu službu izbombardujemo mailovima, "moglo bi da se desi da im ovaj problem dospe u vidokrug u narednim godinama". Probacu da pronađem neke grupe ili udruženja ljudi koji bi mogli biti u sličnoj situaciji i da vidim da li tamo ima ljudi sa sličnim problemom pa da pošaljemo te mailove.
 
Saznao sam da je bar za 2 kontrole razlog to što su sabrali prihode na deviznom računu i prihode na dinarskom računu, a prihodi na dinarskom računu su nastali isključivo tako što moram da prodam banci svoje devize da bih mogao da koristim novac. Teško mi je da poverujem da su ovoliko nepismeni. Probao sam u tel razgovoru da ukažem da to nije u redu i da me nepravedno opterećuju na svaki način i nisam naišao na razumevanje. Pokušavam sada da dobijem poznanika koji tamo radi da vidim gde je zapelo i jel to tako mora. Baš mi je pun kofer. Još je u ovome svemu ispalo da je ERSTE menjao informacioni sistem 5. maja i jos uvek nisam uspeo da dobijem karticu prometa od 1. 1 - 31. 12. 2023. Otvorili mi tiket poslace mi na email.
Da li neko zna šta bih dalje mogao da uradim? Da li ima smisla da konsultujem pravnika iz ove oblasti? Jel imao neko slično iskustvo?
U identicnom sam problemu i ja takodje za svoju preduzetnicku agenciju i racun u Erste banci, malo malo pa poreska kontrola iako nikad nisam bio bas blizu 6m. Iz komunikacije sa knjigovodjom koja je upucena u problematiku, primarno je problem u Erste banci koja pogresno/duplirano salje podatke o prilivima NBS, i to onda trigeruje Poresku kontrolu da izvrsava provere.

Sto se tice kontrole za 2023. godinu, lako sam dobio potvdu priliva po racunu, ali sa netacnim prilivima za period januar-april. Da bi se poklopilo sve kako treba za poresku kontrolu, kroz komunikaciju sa bankarskim sluzbenikom sam uspeo da dobijem dokument sa ispravnim prilivima za period januar-april, izvucen iz starog informacionog sistema.

Zakljucak price, treba menjati banku sto pre :)
 
U identicnom sam problemu i ja takodje za svoju preduzetnicku agenciju i racun u Erste banci, malo malo pa poreska kontrola iako nikad nisam bio bas blizu 6m. Iz komunikacije sa knjigovodjom koja je upucena u problematiku, primarno je problem u Erste banci koja pogresno/duplirano salje podatke o prilivima NBS, i to onda trigeruje Poresku kontrolu da izvrsava provere.

Sto se tice kontrole za 2023. godinu, lako sam dobio potvdu priliva po racunu, ali sa netacnim prilivima za period januar-april. Da bi se poklopilo sve kako treba za poresku kontrolu, kroz komunikaciju sa bankarskim sluzbenikom sam uspeo da dobijem dokument sa ispravnim prilivima za period januar-april, izvucen iz starog informacionog sistema.

Zakljucak price, treba menjati banku sto pre :)

Dal je moguce da je ERSTE uzrok? Hoces da kazes da neka druga banka ne posalje poreskoj prilive dinarskog racuna ako su nastali prodajom deviza samom sebi?

Inace, 4 minuta pre nego što sam pročitao ovo, shvatio sam da mi potvrda za devizni račun nije tačna. Već su mi je ispravljali jer su dva puta napisali potrazni promet umesto dugovni i potražni. Ja ne znam kako ću da isplivam iz ovoga do utorka. Karticu prometa jos nisam dobio. Otvorili mi tiket.
 
Nazad
Vrh Dno