Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

U slučaju kada se sklapa "Consultant Agreement" sa stranim pravnim licem, šta je potrebno staviti kao ime stranke u ugovoru - naziv firme ili puno poslovno ime ?
 
Stavi puno poslovno ime (preduzetnik?), šta te košta?
 
Intesa vs Raiffeisen

Dobre i lose stvari za obe banke?

Da li je neko uporedjivao skorije?

Održavanje, % uplata iz inostranstva, menjačnica....
 
Pogledajte prilog 393345

Nisam nasao OTP sajtu, poredim sa RF
I onda idi "Tarifa naknada" ili "Pregled usluga i naknada", izgleda da zavisi od paketa do paketa.

Inače ja sam skoro prešao na Prestiž paket na vrh kojeg cu uzeti Paušal dodatak za dodatnih 100din. To bi ukupno trebalo da bude oko 700din mesečno sa opcijom umanjenje u zavisnosti od mesečne potrošnje na kartici(okvirno 35k/65k RSD za 50%/100% umanjenje respektivno)
Uz to imam i 30 dana Triglav putnog osiguranja za ceo svet, verovatno bez Amerike, u toku 12 meseci kao i Mcard Platinum karticu(benefit je ulazak u business lounge na aerodromu).
Takodje imaju vrv najbolji kupovni kurs za USD kada se radi preko aplikacije.
 
Pauzirao sam PR radnju, od poreske uprave mi stiglo na mail (i portal) koliko da uplatim za jun, jer sam u apr to predao prije 10tak dana. E sad, od njih mi jos nije stiglo resenje ni na mail ni postom, koliko sam procitao trebam onda na ovom portalu poreske uprave da podnesem nesto s brojem odluke iz APRa i da se i kod njih pauzira, ali kad vidim da su mi poslali oni koliko da se plati jun a ostali mjeseci stoji 0 ne znam treba li i dalje to da se radi ili su te informacije za neta stare?
 
Koliko sam ja upoznat, sve automatski ide, tako je bilo pre par godina, ali nek potvrdi svakako i neko drugi.
 
Evo i od apra stiglo jutros, nadam se da je automatski, na net sam nasao upustva i gledao to na eporezi al djeluje komplikovano. Tj ne zoliko komplikovano nego traze x y stvari nekih
 
Jos jedno pitanje. Imao sam pr dok sam bio zaposlen, sad sam zavrsio s tom firmom i otisao sam da se prijavim za novcanu nadoknadu (kad mi vec skidaju pare za to jel), kazu ne moze kad imas PR iako je u mirovanju, i jos da sam morao da idem kad sam i otvoroio i stavio na mirovanje u PIO da prijavim to.
Bas nigdje nisam procitao bilo sta o tome, da li je to bilo i obavezno? Meni ce pr biti na mirovanju i dalje a od 1. Avgusta mi krece novi posao pa da vidim da li da idem uopste tamo?

Da mi nije mrsko zatvorio bih pr da bi uzeo ovaj novac no cekat potvrde, placat itd, i opet hoce li uvažiti, crno mi
 
Ja sam prije godinu i po dana morao da podnesem prijavu poreskoj kroz ePorezi, odradio sam po uputstvu na pausal.rs, ali koliko vidim to je sad definitivno ukinuto pocetkom ove godine:
Update: od početka 2023. godine poreske prijave za zamrzavanje se ne podnose Poreskoj upravi.
 
Da da, to pominju i u komentarima skroz na dnu, jos ovo za PIO da raskrstim

Evo sta sam ja nasao, ja sam otvorio iz radnog odnosa on se sad zavrsio ali opet krece za mjesec dana pa ne znam da li da se cimam ici tamo uopste:

"Tokom celog trajanja radnog odnosa bićete osigurani kao zaposleni. Ukoliko radni odnos prestane, vaš poslodavac će vas odjaviti sa obaveznog socijalnog osiguranja, a vi ćete biti dužni da se tada prijavite na osiguranje kao preduzetnik. Sa druge strane, ukoliko ste prvo bili zaposleni a tek nakon toga registrovali samostalnu delatnost, neće nastati nikakva promena u vašem osiguranju, s obzirom da je vaše zaposlenje prioritetni osnov osiguranja.
Ukoliko se desi da vaš radni odnos prestane, vaše prioritetno osiguranje postaje samostalna delatnost, te ste dužni da se prijavite poreskoj upravi, kako bi vas ona na dalje zaduživala, ne samo za porez i PIO doprinos, već i za doprinos za slučaj nezaposlenosti i doprinos za zdravstveno osiguranje.
 
Poslednja izmena:
Ti si i dalje preduzetnik sa time da nemaš prometa (firma u mirovanju) i na osnovu toga nećeš imati troškove za firmu.
Što se tiče zdravstvenog - kako si i dalje preduzetnik - sam plaćaš a da bi dobio rešenje na osnovu čega da plaćaš moraš da potpišeš ugovor se u lokalnom RFZO. (tamo gde si prijavljen sa adresom stanovanja)

Tek kada zatvoriš firmu - u APR - tek onda imaš pravo na novčanu pomoć (u zavisnosti koliko dugo si je držao aktivnom) i besplatno zdravstveno osiguranje.

Ovo ti je ukratko, da može svako da shvati / razume.
 
Shvatam, ali posto ce osiguranje opet da mi ide preko firme jer ce biti prioritetni osnov kao sto je do danas bilo od trenutne firme (a posto sam PR osnovao kao zaposlen i tamo to naznacio nisam placao sve, tj. zdravstvo i u slucaju nezaposlenosti), da li onda moram uopste da idem to da odradim? Ako treba, kad se vratim sa puta odradicu, pretpostavljam sad kad bih ostao nezaposlen, s njima potpisao taj ugovor i dali mi koliko da uplacujem za osiguranje, firma u mirovanju plus novi posao pa sa moje strane ne vidim problem, samo ako ima neki pravni ili da me za nesto sjutra cimaju.

Trebao sam ranije zatvoriti jer je projekat nije uspio al nema veze, neka stoji kad nemam troskova sad.
 
Ja kad sam se prebacivao sa preduzetnistva na regularno zaposlenje kod poslodavca, prvo sam potpisao ugovor za zaposlenje (tj. ugovor o radu), da bi oni krenuli da mi uplacuju doprinose i porez, a zatim sam kroz dan ili dva (tu je bio i neki zakonski minimum) u APR-u zamrzao agenciju, sa datumom kad sam stupio u radni odnos na drugoj strani. Tako da bi trebalo da je sve povezano (mada nisam provjeravao u PIO fondu).

E sad ukoliko se preduzetnistvo i zaposlenje preklapaju, onda kao sto si i sam naveo, prioritetni osnov ima zaposlenje po osnovu ugovora o radu (po meni, bez obzira sta je prije krenulo) i to bi trebalo da ide po automatizmu, na osnovu podataka u APR-u (u smislu da ne bi trebalo da se cimas van toga u APR-u). Mislim da tu nema neke filozofije, ali sa drzavom se nikad ne zna, pogotovo poreskom. :D
 
Postavio sam pitanje u temi Freelanceri, ali mozda je bilo prikladnije ovde.



Da li je neko otvorio ili razmislja da otvori nerezidentni devizni racun u nekoj od okolnih zemalja ili recimo Svajcarskoj? Kakva su iskustva?

Poznato mi je da po trenutnim zakonima drzavljani Srbije ne smeju da imaju devizne racune van drzave, ali to se ne sprovodi vec decenijama.
 
Ako je neko zaboravio kao ja, poslednji dan za prijavu za eko taksu je ponedeljak, tj 31. Jul.
Da se nadovežem na ovo sa jednim problemom - do sada nisam imao ovakvih situacija (kao da imam sertifikat i dalje ali za druge namene) ali pretpostavljam da ovo ne mogu da rešim bez odlaska u MUP?
 

Prilozi

  • javaw_m5Wyxor6y1.png
    javaw_m5Wyxor6y1.png
    35.5 KB · Pregleda: 29
Da se nadovežem na ovo sa jednim problemom - do sada nisam imao ovakvih situacija (kao da imam sertifikat i dalje ali za druge namene) ali pretpostavljam da ovo ne mogu da rešim bez odlaska u MUP?

Na ličnoj karti imaš dva sertifikata - za autentikaciju i elektronski potpis.
Sertifikat za elektronski potpis ima non-repudiation namenu.

Kada ubaciš LK u čitač i prikaže ti dva sertifikata, pogledaj u detalje koji je za non-repudiation, pa koristi njega.

To je prilično aljkavo urađeno i većina korisnika nije ni svesna da postoje dva sertifikata, a još manje koja je razlika među njima.
 
^ Sjajno si ovo objasnio, verujem da će biti od pomoći mnogima.

EDIT:
Uspeo sam da rešim problem deinstalacijom i čišćenjem repova ePIA (v1.09) aplikacije uz pomoć besplatnog BCUninstaller-a i instalacijom nove verzije ePIA (v1.11) programa! (y)
 
Poslednja izmena:
Moj klijent navodno ima problema sa uplatom na devizni račun.
Da li je moguće da se plaćanje vrši putanjom Klijent > Moj Payoneer > moj devizni?
Da li bi oni eventualno pravili problem ovde?
 
Imao sam pr dok sam bio zaposlen, sad sam zavrsio s tom firmom i otisao sam da se prijavim za novcanu nadoknadu. Kazu ne moze kad imas PR iako je u mirovanju.
Upravo tako! U ovom slučaju se i pravila za novčanu nadoknadu menjaju, te pošto se to računa kao prekid, umesto godinu dana u kontinuitetu, menja se na godinu i po sa prekidima. Izuzetak je kada svako mirovanje traje 30 dana i kraće. Savet plus: možeš da produžiš isplatu naknade još do 30 dana ako ti izabrani lekar otvori bolovanje.
 
Dobar dan svima,
Upravo sam se registrovala, zanima me kao buducem novom preduzetnik-pausalcu koju mi banku preporucujuet? Kako sam na pocetku ne bih imala odmah neka sredstva ne znam koliko pa bi mi odgovoaralo da orvih par meseci Bude bez nadoknade, da imam elektronsko bankarstvo, aplikacija na tel I da nisu uskuge banke, provizija najvece... Nadam se da imate vise iskustva po ovim pitanju m od mene...

Isto me I zanima ds li moram da se prijavu poreskoj uoravi posle resenja iz apr ili ide automake?

Da li u slučaju poslovsnjs sa doo moram da buden registrovana na SEF za elektronske fakture?

Da li mi treba pecat za pausalca?
 
Dobar dan svima,
Upravo sam se registrovala, zanima me kao buducem novom preduzetnik-pausalcu koju mi banku preporucujuet? Kako sam na pocetku ne bih imala odmah neka sredstva ne znam koliko pa bi mi odgovoaralo da orvih par meseci Bude bez nadoknade, da imam elektronsko bankarstvo, aplikacija na tel I da nisu uskuge banke, provizija najvece... Nadam se da imate vise iskustva po ovim pitanju m od mene...

Isto me I zanima ds li moram da se prijavu poreskoj uoravi posle resenja iz apr ili ide automake?

Da li u slučaju poslovsnjs sa doo moram da buden registrovana na SEF za elektronske fakture?

Da li mi treba pecat za pausalca?
Pečat ne treba. Banka Raiffeisen, besplatno održavanje prvih godinu dana Biznis iRačun. Mbanking perfektan.
 
Nazad
Vrh Dno