Šta je novo?

IT poslodavci u Srbiji.....

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Iskren da budem mislim da malo i preterujete. Ok, da imam programersku firmu, mozda bih kao vlasnik i zeleo 10 likova u izolovanim boxovima koji 8 sati kuckaju, ali to je izolovan slucaj (ako i za njega vazi). Misljenja sam da je jedan dobar tim, mora da bude tim po svim kriterijumima. Da ljudi kada krenu ujutru na posao ne idu sa mucninom u zeludcu. Da govore "mi" cesce nego ja (prosla nam je ponuda, prodali smo ovo ili ono, uradicemo tako i tako, zaradili smo toliko i toliko...), i da funkcionisu i kao ljudi i kao radnici, da se tako izrazim. Zasto da se ljudi na poslu i ne nasale ne razumem? Zasto da ne steknes prijatelja na poslu, zaista ne razumem.

Svaki dobar menadzer vrlo dobro ume da podvuce crtu na kraju meseca, kvartala itd. i onda se vidi koliko je ko uradio i na koji nacin. U mnogim uspenim kompanijama radno vreme je klizno, postoje zadaci i postoje rokovi. Svodi se na to jesi li uradio nesto za odredjeni rok ili nisi.

Ja da moram da idem na posao gde oko mene sedi 10 likova koji cute i da ga posmatram kao mesto gde eto provodim 8 sati SVAKI DAN, pa kao odem kuci i to je to - pa izvrsio bih sepuku. NEMA tih para. Ne znam mozda ja radim u nekoj cudnoj firmi, ali moze i da se zeza i da se radi, i da se ostvari zacrtani plan, ako su ljudi normalni.
 
Svaki profesionalac je kompatibilan po "defaultu", u toku poslednjih godinu i nesto firma je "zaposlila" desetak sjajnih ljudi, od toga su dvoje profesionalci koji znaju svoj posao i koji zavrsavaju posao. Ostale ne bih zaposlio ni da cuvaju dve nacrtane ovce. Naravno, da ja sada dodjem na razgovor - ne bih prosao, jer nisam "kompatibilan" sa zajednicom - ja dolazim da uradim posao, ne da budem drugar sa svima...

Slucajno znam da stav 'da je samo bitno da se posao zavrsi' oznacava nefleksibilnost.

Nemoj da se ljutis na mene. Nisam ja smislio sistem :d
Inace, nema "kompatibilnost" veze sa drugarstvom u firmi nego je besmisleno ocekivati da se uhodani tim od 10 ljudi prilagodjava stilu rada jednog pojedinca. Isto tako nekada se trazi 10 osoba da obigravaju oko jednog super talentovanog, ali musicavog. Sve zavisi sta kome u kom trenutku treba.

Problem je sto se danas ne traze talentovani i sposobni ljudi. Radije se to radno mesto deli na 2-5 osoba da bi se eventualni odlazak bilo koga od njih nadomestio veoma lako. Kada imas jednog jakog, sposobnog i on ode - tesko ga je zameniti. Bolje placati 4x1.500 nego 1x4.000. Racunica (kao) kaze da je odlazak mnogo skuplji.


Inace, ni ja ne volim da radim sa cutljivim, a vrednim. Necu da mi posao bude robija :)
Moze covek da bude i veseo i vredan. Kvote se ionako prave za prosecne :)
 
Meni je bila najjaca fora kod mobilnog operatera.
Dosla fina cura iz HR u salu u kojoj smo sedeli i reche " Znate, nismo napisali da vi menjate koleginicu koja je na trudnickom".
Vishe od pola likova je oteralo u PM i otislo, ne verujem da ce ikada vise konkuristai kod njih.
Ngo, moze li mi neko objasniti zasto banke imaju 7 krugova?
Telefonski razgovor, pa neki matematiski testovi (nisam ja bre salterusa vec IT), pa psiho testovi, pa jos brdo testova.... :smoke: I na kraju svi znamo sta se desi.
Moj prvi posao za strance:
1.Online aplikacija
2.Telefonski razgovor sa HR
3.Razgovor sa regionalnim managerom, team leadom F2F
4.Telefonski pregovor za platu
Sve maksimalno korektno i profesionalno.
Necu da cigancim, ali mi je stvarno jadno kada vidim da na razgovoru za posao ne znaju chasu vode da ponude. Meni je ovo jako los pokazatelj, jos losiji je rechenica "Da li bi volontirali 3 meseca?" WTF ????!!! :-devil-:
 
Ma da to su pilićarske fore, pogotovu kada vide da je neko na poletku karijere i da mu je frka za posao. Stvari se dosta menjaju kad oni zele da ti radis za njih i udjes u pregovore sa te pozicije. Realno, iskoriscavaju situaciju u kojoj si. Meni je super pitanje koje otvoreno treba postaviti poslodavcu (ili bar okolnim putem doci do odgovora): da li traze ljude zato sto ima previse posla, ili posla nema pa traze coveka koji bi im posao nasao/napravio? Razlika naravno ogromna.

Mada ko hoće da radi u banci bolje od starta da se navikne na besmislene procedure, kao u vojsci :)
 
Ne znam sta se podrazumeva pod fleksibilnoscu, ali zavrsavanje posla je za mene BAS olicenje fleksibilnosti jer u tom resavanju naidjes na 100 problema. Fleksibilnost nije da se smeškam svakome u timu vec da se resi tih 100 problema, komunikativnost nije da trtljam kao svekrva a ne kazem nista pametno... itd...

Ali naravno da ce nesigurni i neprofesionalni ljudi vise ceniti 100 uzalud izgovorenih reči nego 99 minuta tisine i jednu pravu reč.

Da ne budem pogresno shvacen - ne propagiram ja "svako u svoj boks i programirajte", vec samo držim onu drugu stranu koja brani profesionalnost a ne neku kvazi "personaliti" etiketu koju ti zakači polupriučena psihologistica. Meni treba 30 minuta sa potencijalnim saradnikom da znam kakav je i koliko zna, može da folira koliko hoće u CV-u i da ima četiri diplome.

Ali nažalost tu imamo i očigledan problem posmatranja radnih mesta koji je i ovde vidljiv, menadžeri cene komunikativnost i "timski rad" jer u suštini oni bez tima ništa ni ne mogu da urade, njihov posao se svodi na celodnevno trlajisanje - drugovi ovako ćemo, drugovi onako ćemo. "Tehničari" cene urađen posao, jer im menadžeri retko pomognu, a često odmognu u procesu završavanja posla. Da ne grešim dušu, nije retko da se za tehničara izabere fleksibilna i komunikativna osoba koja nema veze sa poslom i kojoj ni deset dobrih saradnika (sa sve sjajnim menadžerima) ne može izvaditi fleke.

Istina je naravno u sredini :) bilo bi sjajno da je svaki zaposleni idealno komunikativan, fleksibilan, stručan i naravno na kraju dobro plaćen za sve što uradi, ali pošto je to veliki šareni svet foliranja i odrađivanja posla za platu,... nije ni čudo što smo tu gde smo...
 
Poslednja izmena:
Nekako mi se chini da cemo biti "Afrika" za Evropu u smislu nebulozno malo placene radne snage.
Ja managere ne mogu da podnesem, posebno one koju su pametni da managerisu a ne poznaju poso tima kojim treba da upravljaju.
Znam slucaj da jedan od pretpostavljenih nije znao sta je MAC adresa a ranije je kao radio godinama WMVare instalacije kao inzenjer.
Ja sam na tezi nacin shvatio da ne treba ugrozavati veziste i biti pametan ako nemas ledja. Najcesce je sistem LIFO - Lat In First Out
 
U velikoj meri smo i sada "belo roblje" EU sto se tice IT strucnjaka.
 
Fleksibilnost u smislu popustanja i/ili prilagodjavanja situaciji.
Recimo, ispred tebe je zadatak, a svi ostali zele da odmore. Ti imas koncentracije za jos sat vremena, a ostali pregoreli. Umesto da shvatis to, insistiras na resavanju problema... Razmisli... Da si centarfor, istrcao bi se sam jer niko ne moze da te prati, verovatno nista uradio i ubrzo popi***o. I dalje si ti odlican igrac, ali samo ukoliko si u timu slicnih individua :) Zato "treba" test da te proceni i vidi da li si podoban za dati tim, strukturu.
 
Pa Sigmund Frojd ne bi mogao da uklopi podatke iz testa sa datim timom, a kamoli ovi što daju testove prepisane iz "Enigmatike".

Inače primer je katastrofa loš, centarfor MORA da istrči, to je njegov posao. Ako ne istrči svi će pola sata ranije da krenu na pauzu (kada on ne trči, što bih ja)...

Bez da se ljutiš: ti si programer ili menadžer? :)
 
Причате о уиграности на послу као да је у питању светско првенство. Са платом коју примам газда треба да буде срећан што останем свих 8 сати и не радим приватне ствари у току радног времена. То што поштено одрадим посао и што се трудим плата не покрива ни изблиза. Заради дебело преко мојих леђа а мало плати, има среће што не дрпам имовину фирме.
 
Ja bih nesto predlozio, ALI se dvoumim jako dugo vremena.
Da se napravi neki web page ili tema gde ce biti lista poslodavaca i anonimne informacije vezane za apliciranje, ophodjenje poslodavaca, insajderske info o namestenim konkursima.
Znam da ce neki reci da ce biti previse pluvanja, ali, zar nije poenta da znamo gde da ne konkurisemo?
Chisto da nam ne trose vreme..... ;)
 
moj predlog je jos jednostavniji: da se napravi sindikat IT radnika nevezan za firme.

zamislite, kada bi sindikat rekao: GASI! - sve bi stalo :D a ne kao ovi nastavnici, policajci i taksisti... :D
 
Ja bih nesto predlozio, ALI se dvoumim jako dugo vremena.
Da se napravi neki web page ili tema gde ce biti lista poslodavaca i anonimne informacije vezane za apliciranje, ophodjenje poslodavaca, insajderske info o namestenim konkursima.
Znam da ce neki reci da ce biti previse pluvanja, ali, zar nije poenta da znamo gde da ne konkurisemo?
Chisto da nam ne trose vreme..... ;)

Mislim da sam vec video slican sajt,.... jesam, jesam... >>>odje<<<

@IzNoGooD: moram da priznam da mi se ideja svidja :) 5.oktobar - moramo da restartujemo servere :D jedno sat ili dva ;)
 
moj predlog je jos jednostavniji: da se napravi sindikat IT radnika nevezan za firme.

zamislite, kada bi sindikat rekao: GASI! - sve bi stalo :D a ne kao ovi nastavnici, policajci i taksisti... :D

Odmah glasam da postaneš predsednik sindikata. :D

Inače, sjajna ideja. ;)
 
ma zamisli samo da ne rade bankomati i POST terminali 2 sata... pitali bi te: Sa koliko nistica hocete da Vam bude plata?
 
Zapravo tuzili bi firmu koja to odrzava.

Najebali bi najvise opet zaposleni u firmi koja to odrzava i zaposleni u firmi koja je ugrozena neradom bankomata. I to bi najebala buranija koja bi trpela nocni rad/stres/pisanje izvestaja.
Oni gore bi se vec dogovorili na rucku dok buranija ima stres i sredjuje.
 
Igore, ne kvari nam zabavu. Malo se šalimo. :)

Međutim, ako postoji pravo sindikalno udruženje može tu svašta da se napravi. Problem je što se radnici sindikalno udružuju u svojim firmama, pa se postavlja pitanje da li ovo što je predloženo može da bude sindikalna organizacija. Drugo je ono što se sindikati iz raznih firmu udružuju u unije sindikata.

Nas bi odmah proglasili za neku ultra desničarsku organizaciju koja ima nameru da ruši ustavni poredak ove zemlje. :D
 
ma dzaba sve to, dok se za vecinu firmi IT sektor vodi kao - trosak! narocito u bankarskom sektoru, uopste ne vide da bi bez inovacija ceo posao radile farme racunovodja sa abakusima i 500MB Excel fajlovima...
 
Тачно тако. Дођем на посао да радим а не да се дружим. Кад колеге крену нешто да ми причају а нисам их питао... уффф. Ни ја ништа њима не причам, што се осећају позваним да деле самном детаље викенда и слично. Ништа немам против њих, него сам само дошао да одрадим посао и да добијем плату, не да се зближавам с колегама.
И кад на разговору за посао кажем да више волим да проведем радно време у миру и раду без ћаскања и глупости какво је ваше мишљење о утиску који овај одговор оставља на послодавца? Нису ме за сад ни у једну ИТ фирму примили :) (Што је најгоре, одличан сам у тимском раду, али раду.... не тимској зајебанцији, које обично прескачем).

Mislim da preteruješ. OK, ne volim ni ja nešto preterano da se zbližavam sa kolegama, ali kad dođem na posao popričam malo sa njima o nekim random stvarima koje nisu vezane za posao. Jednostavno, moraju se uspostaviti i neki međuljudski odnosi, da li si ikada čuo za team building? Mi iz firme imamo nekoliko puta godišnje team building, ode se na Kopaonik za vikend, ili odemo na laser tag, paintball... Sve to održava timski duh. Da napomenem, u IT sektoru radim, programeri i ja kao sistem administrator.

Iskreno, bez uvrede, mislim da ti je pristup pogrešan, deluje previše asociijalno i mislim da čovek ne mora da priča životnu priču kolegama, ali neke osnovne stvari van posla - što da ne. Nismo roboti - ljudi smo.
 
Nismo roboti - ljudi smo.

U pravu si ti. Tako bi trebalo da bude u idealnom slučaju. Ali jedan kolega krade šta stigne i nosi kući, drugom je svaka druga reč psovka, treći ne radi ništa nego igra igrice .... I sad što se tiče pravljenja tima ima više opcija. Da napravi tim od likova koji će da kradu šta stignu, da napravi tim od ljudi koji će da psuju kao kočijaši po ceo dan, da napravi tim od ljudi koji će samo da igraju igrice, ili da ima tim ljudi koji će da ćute i rade i da budu srećni što nemaju nekog retarda pored sebe.

Takođe sam radio na jednom mestu gde su ljudima glavna tema bile ženske. Ovaj prevario ženu pre neki dan, ovaj prevario dok je bio mlad pa mu sad žao, ovaj bi varao ženu da je ima al ga ni jedna neće, jedan dobio ćerku i sav radostan otišao sa devojkom da proslavi .... Jednom sam im rekao da mi ne pričaju gluposti preko glave inače im zovem žene da ispričam. Ne volim priče iz pakla da slušam (kao patrijarhalan čovek). Ako barem pričaju nek pričaju nešto lepo i korisno ili striktno u vezi posla.

I što je najgore svaki dan posle posla idu na pivo kao da ne žele da odu kući pa se ljute na mene što ne idem s njima, a ja jedva čekam da stignem kući da se igram sa bepčetom.

Plus što se gazde ljute kad kažem 4:00 je odo kući. Ček stani gde si pošao .... daj brifing šta si radio danas .... dam ja brifing a sutradan odem kod njega u pola 4 da dam brifing pa da na vreme krenem kući a i tad se ljuti pa se pravi pametan.
Ne bi ostajao duže ni da se plaća prekovremeno jer imam svoj život, a pošto se ne plaća ne pada mi na pamet da ostanem posle radnog vremena. Ovo verovatno ću da preskočim da kažem u intervjuu za posao sledeći put:p nije se pokazalo kao pametna stvar. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Sa takvim stavom budi srecan ako ikad budes nasao posao :)
 
^^ ovaj posecuje forum sa posla?!? a posao da ne trpi???
 
Postoje valjda i pauze na tom poslu? Delim covekov stav, možda je malo drastičan, ali ga u potpunosti razumem.
 
Malo? Da ne zelis da pricas sa ljudima sa kojima radis svaki dan, da nemas apsolutno nikakvu zelju da bar jednom u 14 dana odes sa nekim na pivo? Komunikacija je normalna stvar i kako ocekujes da bdes produktivan ako pricas samo o poslu?

Ja kad sam se zaposlio u firmi u kojoj trenutno radim, vladala je grobna, mrtva tisina kao da je neko umro punih 10 dana. Nisam cak ni bio siguran da li smem da se nakasljem naglas jer su svi nabili glave u monitore i cutali. U takvoj atmosferi, kako iko moze da ocekuje produktivnost? Da nije bilo jednog kolege koji je imao problem sa tim, najverovatnije bih prso.

Za mene to nije drasticno, to je za direktan uput psihijatru.
 
+1
 
Pa Sigmund Frojd ne bi mogao da uklopi podatke iz testa sa datim timom, a kamoli ovi što daju testove prepisane iz "Enigmatike".

Inače primer je katastrofa loš, centarfor MORA da istrči, to je njegov posao. Ako ne istrči svi će pola sata ranije da krenu na pauzu (kada on ne trči, što bih ja)...

Bez da se ljutiš: ti si programer ili menadžer? :)

Vidis da si nefleksibilan :D
Poenta je da usamljen igrac (skoro da) ne moze nista uraditi. Bolje ce proci uigran tim sastavljen od prosecnih igraca nego 1 OK i 10 bez kondicije i talenta.
Moguce je da nisam bio jasan. Ima smisla tvoj odgovor. Ipak bih da verujem da si iz prve shvatio sta sam hteo da kazem.
Tog centarfora treba malo usporiti zbog ostatka tima. Pre ces to postici nego sto ces 10 ljudi ubrzati :)

Zasto neko sastavlja los tim? Verujem da taj sto ga je sastavio i ne zna sta je uradio.

Nisam u IT industriji odavno, a nisam bio ni programer, ni menadzer (pu-pu).
Da ne bude zabune, tvrdim da psiho testovi pre provere znanja imaju smisla. Ispitivaci moraju da budu profesionalci. Medjutim, one sto sam ja video od zaposlenih u 'ljudskim resursima' nije dalo utisak da znaju sta rade.
Ne tvrdim da je neko 'los' zato sto je vredan nego da se kao takav cesce mozes naci u losem timu i zbog toga gomilati frustraciju.

Inace, prave ispitivace sam video u organizaciji u kojoj sam se skolovao. Medjutim, tamo je radio drugi problem zvani 'stela' koji je urgirao da lose ocenjeni ipak prodju. Rezime: od kukolja nikad nije nastalo zito, a usput su uspevali i poneko 'zito' da povuku za sobom :)
 
Razumem ja tebe, samo što ne prihvatam sivilo proseka. Oduvek sam mrzeo princip pakovanja ljudi u identične kutije radi lakšeg slaganja. Pojedinac treba da se prilagodi timu isto koliko tim treba da se prilagodi pojedincu (naravno u pozitivnom smeru), jer je smisao te zabave posao - ne druženje, pričanje lovačkih priča i pijenje piva...

Zato je za mene bitnija stručnost jer ona više govori o čoveku nego što slaganje sa timom govori o stručnosti.
 
Poslednja izmena:
Taj sistem "nema prijateljstva na poslu" sam video kod svoje keve koja je radila u komunistickom i post komunisticko-socijalistikom periodu.
Chovek koliko ja vidim je kucni tip, ima dete koje jedva cheka da vidi. To mu je vid opustanja kao sto je nekim od nas igranje igrica, guzvanje sa ribom na krevetu, skakanje padobranom. :d
Svako od nas je drugaciji, ne prijaju svima uvek svi timovi u firmi. Ne valja ti, menjas tim ili posao.
Druga stvar koja se praktikuje na onom "trulom zapadu" je promena pozicije u firmi na svakig 5-7 godina.(neko predje u sales, menadzment,R&D) Ovo se radi zato sto su u velikim sistemima uvideli da dodje do zasicenja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno