Šta je novo?

IT poslodavci u Srbiji.....

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovde prosecna plata uglavnom ne pokriva smestaj, hranu i dzeparac. Mnogo bi ljudi ovde tako ¨volontiralo¨.
 
A S&T je? :) Sajt im ne radi.
 
S&T i ne stoji najbolje, a sad vidimo i zasto. Klasicna prica u srpskom IT spolja gladac a iznutra jadac. Sve neke velike firme i odjednom cujes propali... Svakako sto kazu ima i gorih prica.
 
@Mixer93
Vazno je da ti mozes da skontas. Tako se nigde ne radi i to su price za malu decu.
Prvo, ne mozes prijaviti radnika bez ikakvih primanja ... bilo gde u normalnom svetu. Mozes u Maliju, Angoli ili slicno visoko demokratskim drzavama.
Drugo, za volonterski rad, bilo gde u normalnom svetu mora se obezbediti upravo sto ovaj Egipcanin trazi, ukoliko je to volonterski rad duzi od nedelju dana. Do nedelju dana, volonteri u svakoj drzavi dobijaju dnevnice ili klopu i piche za taj dan/dane.
Trece, poslodavac koji bi primio coveka na probni rad bez ikakve nadoknade rizikuje da ga taj isti prijavi i dobije odstetu od poslodavca.
itd itd itd ... Tako da mixer, nemoj da te lazu Hollywoodski filmovi i ostale price .... drugo je kada za sebe radis dzabe, jer za drugoga bilo gde u svetu, ne mozes. End of story.

Grešiš, u Americi recimo postoji takozvani "Job Training Program". Gde čak i velike firme primaju ljude koji praktično rade za njih za dž (ili ti neki minimalac, tj neku sitnu "stipendiju"), čak i na višemesečne ugovore, uz mogućnost kasnijeg zapošljavanja, a to se elegantno vodi kao "školovanje", čak negde ti moraš platiti da bi radio za njih, tj. "školovao" se.
Ljudi na to pribegavaju da bi dobili kakav takav CV, posebno ako nemaju nekih papira ili diploma iza sebe. A neće da rade neke dunsterske poslove.
 
Poslednja izmena:
Vidis, al taj minimalac je dovoljan za mesto za spavanje i za hranu, a poenta je da je za to u srbiji potrebna regularna plata
 
Nemam šta da dodam na temu jer su ljudi već uglavnom sve rekli, ali samo želim da iskažem čuđenje kako neko još uvek koristi imageshack koji je najgori imagehosting, pored toliko odlicnih hostinga (npr imgur)
 
Nemam šta da dodam na temu jer su ljudi već uglavnom sve rekli, ali samo želim da iskažem čuđenje kako neko još uvek koristi imageshack koji je najgori imagehosting, pored toliko odlicnih hostinga (npr imgur)

to i ja pricam dokle vise taj imagehosting, dok zumiram prodje 5 minuta :)
 
Nemam šta da dodam na temu jer su ljudi već uglavnom sve rekli, ali samo želim da iskažem čuđenje kako neko još uvek koristi imageshack koji je najgori imagehosting, pored toliko odlicnih hostinga (npr imgur)

1.Lenj
2.Mator da menjam navike
3.Ne stavljam slike cesto
4. All of the above

Primljeno k znanju, otvorio nalog na imgur, netje se vise ponoviti :d
 
E sad me cudi jedna stvar, da on iz Egipta trazi posao ovde pored veoma dobro razvijenog informatickog drushtva u tim zemljama (mozda je saznao da je S&T Serbia osvojio ubedljivo prvo mesto u finalu evropske nagrade za IT dostignuca koje su dobili 1. februara u Londonu)

hahaha pa ljudi tamo zive u pecinama. Cek da se zamislim..izas'o covek iz pecine i zaputio se u svet, cuo od komsije da su srpkinje u Hurgadi extra pa bi da zivi ovde a jos kad bi naucio da radi u IT-u - Alah da ga vidi :d
 
Poslednja izmena:
Pa nisu ni danasnji Egipcani to sto su nekad bili, opustilo se to. Pise da bi radio bez para, samo uz obezbedjen smestaj i obroke, i dzeparac. Posto bi radio bez para, dzeparac bi verovatno bio isplacivan u obliku kikirikija.

Када би добијао само за смештај и за оброке зарађивао би више од мене. Не рачунајући џепарац.
 
Što je najsmešnije i robovi su nekada imali smeštaj i obroke :D
 
Narodej, ajd da ne offujemo suvishe.
Mislim da ovde ima materijala da se lepo opletu nasi poslodavci.
Test iz matematike za IT, WTF?
Probni rad na tri meseca. Yea right.
Sta je ono na sta ste naletali na razgovorima za posao, a znam da svi imate sarenolika iskustva isto kao i ja. :d
 
Četiri faze razgovora za posao, svaka u razmaku od 3 nedelje!!!

Kojekakvi kejsevi i sranja koja se uče na faksu jer ne mogu da smisle pametnije ispite. Pa onda psihološki testovi, pa testovi IT znjanja pa tek onda razgovor sa onim ko se pita koji ti kaže super si pa zaposli rodbinu...
 
Ima li ovde programera? Verujem da ima? Ako moze ukratko... sa kolikom platom bi ste bili zadovoljni i koliko godina iskustva imate?
 
Да Бог да пропала свака држава где менаџери имају највеће плате.
 
Pa onda psihološki testovi, pa testovi IT znjanja pa tek onda razgovor sa onim ko se pita koji ti kaže super si pa zaposli rodbinu...

Prvo test licnosti, pa tek onda test znanja.
Nikada mi nece biti jasno zasto tim redosledom.
 
Svako kome je bitniji test licnosti nego test znanja nema pojma sa poslom, i tako je u vecini slucajeva sa strucnim saradnicima za Hjuman Risorsis (ili na stranom jeziku: Ljudske Resurse). Ako takva sluzba i postoji, obicno je popunjena sa rodbinom vlasnika firme, shefova i slicno - pa ne cudi sto se iznajmljuju usluge raznih savetnika za kadrove - tj. polustrucnih psihologa, pedagoga i ko zna cega.

Srecom do sada nisam imao susrete sa takvima, tj. uvek sam razgovarao sa strucnim licima i onima koji su tacno znali sta ocekuju od zaposlenog. Sa druge strane, od tih koji daju testove prvo bih trazio ime i prezime ispitivaca, bateriju testova koje daju kao i potvrdu o poverljivosti podataka ispitanika.
 
^ ^ ^
Zato sto pre svega mora da se utvrdi kompatibilnost sa ostatkom tima/zajednice.

Ovo sto je G@W rekao sam i ja video. 4 testiranja i na kraju svedena prica na 3 kandidata. Od te trojice nijedan nije zaposlen.
Mene apsolutno ne cudi fenjeraska pozicija ove zemlje...
 
Što je najsmešnije i robovi su nekada imali smeštaj i obroke :D

Totalno on-topic:

th-slavery-gets-shit-done.gif
 
Posle dve godine prijavim se na konkurs u staroj firmi za moje radno mesto na kome sam radio 2+...

Nisu me ni pozvali na prvi razgovor... enough said.
 
^ ^ ^
Zato sto pre svega mora da se utvrdi kompatibilnost sa ostatkom tima/zajednice.

Ovo sto je G@W rekao sam i ja video. 4 testiranja i na kraju svedena prica na 3 kandidata. Od te trojice nijedan nije zaposlen.
Mene apsolutno ne cudi fenjeraska pozicija ove zemlje...

Svaki profesionalac je kompatibilan po "defaultu", u toku poslednjih godinu i nesto firma je "zaposlila" desetak sjajnih ljudi, od toga su dvoje profesionalci koji znaju svoj posao i koji zavrsavaju posao. Ostale ne bih zaposlio ni da cuvaju dve nacrtane ovce. Naravno, da ja sada dodjem na razgovor - ne bih prosao, jer nisam "kompatibilan" sa zajednicom - ja dolazim da uradim posao, ne da budem drugar sa svima...
 
Svako kome je bitniji test licnosti nego test znanja nema pojma sa poslom, i tako je u vecini slucajeva sa strucnim saradnicima za Hjuman Risorsis (ili na stranom jeziku: Ljudske Resurse). Ako takva sluzba i postoji, obicno je popunjena sa rodbinom vlasnika firme, shefova i slicno - pa ne cudi sto se iznajmljuju usluge raznih savetnika za kadrove - tj. polustrucnih psihologa, pedagoga i ko zna cega.

Slazem se.
Ljudi koji ubijaju ne prodju test licnosti i onda na kraju zaposle nekog ko veze nema.
Mislim, programeri smo, po defaultu smo neprilagodjeni :).
 
Ma za sve IT profesionalce vazi samo jedno pravilo:

shit in - shit out... ako neko NE ume da napravi zahtev sta da uradim - moze samo da dobije shit out... ne znam sta drugo. :) Dzaba nasmesena cica kada od 10 ubode jedan zahtev kako treba.... :(
 
ja dolazim da uradim posao, ne da budem drugar sa svima...

Тачно тако. Дођем на посао да радим а не да се дружим. Кад колеге крену нешто да ми причају а нисам их питао... уффф. Ни ја ништа њима не причам, што се осећају позваним да деле самном детаље викенда и слично. Ништа немам против њих, него сам само дошао да одрадим посао и да добијем плату, не да се зближавам с колегама.
И кад на разговору за посао кажем да више волим да проведем радно време у миру и раду без ћаскања и глупости какво је ваше мишљење о утиску који овај одговор оставља на послодавца? Нису ме за сад ни у једну ИТ фирму примили :) (Што је најгоре, одличан сам у тимском раду, али раду.... не тимској зајебанцији, које обично прескачем).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno