Šta je novo?

iPhone 13

Kao i svake godine, nalaze ljudi najrazličitija opravdanja što neće kupiti iPhone. :D

Sve ove probleme sa neoriginal delovima telefona rešava Apple Care+ garancija. Kome je skup AC+ ili original punjač od 25€ ili par eura za aplikaciju, za njega i nije iPhone, kraj priče. Eno vam (najbolji odnos cena-kvalitet) i apkmirror sajt, zaobiđite ovaj deo foruma, sad i ubuduće.
 
Sa tim avatarom, da se ne lažemo, nisi kupac :)

Neće ti nijedan forum pomoći da odlučiš. Sedi na kafu sa nekim ko ima iPhone, drndaj telefon, probaj sve što te zanima. To iskustvo od pola sata/sat, će ti više značiti nego ceo benchmark forum da pročitaš 2 puta za redom.
 
A kako ti se cini 120Hz? Mizerne novce, rek'o da pogledam 12 pro, ono 900E+. Mislim da ne vredi bas toliko. Cena Macbook-a Air M1. iPhone 12 Mini 128 je oko 600E. Ja i dalje nisam siguran sa kojim telefon da zamenim SE iz 2015. Jedino ovaj mini koliko toliko je na tom nivou (dimenzije, tezina).
Ti druze lagano na 11 pro ;)
 
Kao i svake godine, nalaze ljudi najrazličitija opravdanja što neće kupiti iPhone. :D

Sve ove probleme sa neoriginal delovima telefona rešava Apple Care+ garancija. Kome je skup AC+ ili original punjač od 25€ ili par eura za aplikaciju, za njega i nije iPhone, kraj priče. Eno vam (najbolji odnos cena-kvalitet) i apkmirror sajt, zaobiđite ovaj deo foruma, sad i ubuduće.
Apple Care+ (delimicno) resava dok/ako se ne doplacuje popravka, a s obzirom da se sve menja (na gore), ne bi me cudilo da i to zeznu. Punjac je skup i da je 2.5€ jer je do juce bio dz, a (valjda) dolaze i brzi/jaci koji ce naravno biti jos skuplji, itd. tako da prica o ekologiji i brizi o planeti moze da prodje samo kod mentalno zaostalih i sektasa. Slicno kao i USB-C koji eto ima MacBook i iPad Air/Pro ali ne i iPhone. Ko da 1000-1500e za telefon treba da ocekuje sve u paketu i jos gratis garanciju/zastitu/cloud storage ako vec ne vecu/prosirivu memoriju, a ne da doplacuje sve ili placa reket.
Da se ne lazemo, prednost iPhone-a je SoC (respect za A15/M1), optimizacija i sigurnost iOS (mada ne kao nekad, evo sad se budzi 120Hz da bi radio kao nekad na 60Hz a i malo-malo pa neke rupe, 0day i "forenzicki" alati koji ih razbijaju), malo duza podrska, bolji resale value i kamera (ovo verovatno dok ne izadje sledeci S Ultra ili nesto tako), sve ostalo je isto ili gore nego kod konkurencije (koja takodje postaje sve gora sto se tice cena, opreme, servisa, zamene).

O genius idiotima bolje da ne pricamo, previse katastrofa iskustava, od onih da telefon kome je otisla baterija nece da se ukljuci a oni radili (uz doplatu) zamenu za drugi (znaci zaboravi podatke ako nemas backup), preko resetovanja svega kod zamene display-a (ako i tu nisu samo zamenili ceo telefon) i do vrhunca imbecilnosti - ubedjivanja da ne mogu da otkljucaju zakljucan telefon (iako im vlasnik prakticno trazio samo pomoc za ovo https://iforgot.apple.com/password/verify/appleid) i to ne u jednom Apple Store-u...znaci bolje bi bilo i korisnicima i celom svetu da uopste ne postoje kakvi su
 
Ne razumem problem, što ne bi imao backup telefona? A da, i to košta 1-3€ mesečno...

  • Reket je nešto što si prinuđen da plaćaš, protiv svoje volje, što ovde nije slučaj. Da li je besplatnih 5GB dovoljno za backup kompletnog telefona, naravno da nije, kao što nije ni 15GB deljenog prostora na Google. I kod jednih i drugih imaš opciju da doplatiš dodatni prostor za pun komfor a ipak nisi primoran da plaćaš - znači nema govora o reketu. Uvek se možeš dovijati na druge načine ali najkomforniji ipak košta.
  • Punjač ne ide više uz Apple telefone od izlaska iPhone 12, a ispratili su ovaj trend i drugi proizvođači, tako da nema svrhe na ovu temu dalje trošiti energiju. Da je fer i korektno prema korisnicima, nije, ali tako je sada.
  • "Budženje" 120Hz je sada problem na strani developera koji treba da urade update aplikacija da bi iskoristili ovaj "feature". Niko da razmisli šta bi bilo da automatski sve aplikacije podržavaju 120Hz, koliko bi to "pokvarilo" neke aplikacije (pogotovo igre).
  • "Malo duža podrška" u vidu podrške za telefone iz 2015. za najnoviju verziju iOS-a, da, ovo im baš nije u redu (slika u prilogu). Ovo nije samo mogućnost instalacije poslednjeg iOS-a na 6 godina star telefon, nego i security update-ovi kojih si se dotakao koji se krpe tempom koji se krpe ali bitno je da telefon ima podršku dugo nakon što je njegov izbor "pametna kupovina".
  • Telefon je zaključan i enkriptovan po defaultu, nema otključavanja u Apple Store-u, ne znam ni zašto bi neko pokušavao. Postoji procedura i kanal komunikacije sa support-om preko kojeg se može otključati telefon/nalog, Apple genijalci su ipak samo prodavci, da se ne lažemo. "Vlasnik samo traži pomoć" ne menja proceduru pa sve i da je vlasnik telefona Tim Cook.
 

Prilozi

  • ios support.jpeg
    ios support.jpeg
    110.4 KB · Pregleda: 68
Apple je lopovska kompanija, nema tu šta mnogo da se priča.. Ko želi da bude funboy i nalazi pozitivne strane svih njihovih odluka, jer sebe eto na neki način smatra kao " deo njih", to je stvar njegov problem. Ogromna većina stvari koje je Apple primenio tokom godina u nazad, apsolutno je 0 okrenuta ka zadovoljstvu potrošača.
 
Apple je lopovska kompanija, nema tu šta mnogo da se priča.. Ko želi da bude funboy i nalazi pozitivne strane svih njihovih odluka, jer sebe eto na neki način smatra kao " deo njih", to je stvar njegov problem. Ogromna većina stvari koje je Apple primenio tokom godina u nazad, apsolutno je 0 okrenuta ka zadovoljstvu potrošača.
Etiketiraš neku firmu kao lopovsku, nazoveš korisnike fanboy-evima i onda drvlje i kamenje.
Ako ti se ne sviđa iPhone nađi neki Android phone, ima ih mali milion, te firme verovatno nisu lopovske i vole svoje korisnike, pa ćeš biti zadovoljan i uživaćeš zato što nisi fanboy.
 
Apple je otišao toliko daleko da se čak i u USA pokušava da se ograniči šteta koju čini svima osim svom profitu.
Uostalom, evo članak sa sajta koji je posvećen Apple proizvodima piše o tome.

 
Meni stvarno nije jasno da ovde ima ljudi koji za svoj novac brane nesto sto radi protiv njihovog novca....

Mogu ja da volim Apple koliko hocu i da sam imao i da imam gomilu njihovih proizvoda, ali moj novac je svetinja, pa onda sve ostalo.

Koji god proizvodjac hoce da me uslovljava sta cu ja da radim sa svojim novcem, moze samo da se nosi. I to treba da bude stav prema svim kompanijama.

Danas gutate nemogucnost servisiranja, sutra cete gutati cenzuru i kontrolu koriscenja uredjaja koji ste platili.

Da je neko bilo kome od vasih roditelja pre 20 godina rekao da ce musterije braniti kompaniju koja im brani da popravljaju uredjaje, smejali bi se...
 
trziste je surovo, ako rade lose, nece prodavati svoje proizvode i propasce
Moc marketinga je neverovatna, a poprilican deo R&D im je marketing.
Otmu im slusalice i punjac, ostave istu cenu, smanje kutiju pa ustede na transportu a kupce nateraju da kupe bezicne slusalice i nove punjace jer stari nemaju usb c.
I kupci zadovoljni, treba cestitati njihovom marketiskom timu.
 
Poslednja izmena:
Etiketiraš neku firmu kao lopovsku, nazoveš korisnike fanboy-evima i onda drvlje i kamenje.
Ako ti se ne sviđa iPhone nađi neki Android phone, ima ih mali milion, te firme verovatno nisu lopovske i vole svoje korisnike, pa ćeš biti zadovoljan i uživaćeš zato što nisi fanboy.
Naravno da etiketiram firmu navedenim opisom, kada jeste takva, apsolutni i jedini motiv koji imaju u poslovanju je da iscede i poslednji mogući dolar od svojih korisnika, a da za uzvrat daju što manje moguće i da im to prođe.. Kapiram da je iz korporativnog ugla to SVETI GRAL poslovanja, ali iz ugla korsnika, j..ne.


Ne nazivam sve ljude koje koriste Iphone, fanboj-evima, samo one koji slepo i ne kritički opravdavaju način poslovanja kompanije i koji doživljavaju atak na Apple kao atak na sopstvenu ličnost i delo.

Ja se izvinjavam ukoliko se neko oseća uvređenim, ali ovo je manje više objektivno gledanje na stvari.

Nikad mi neće brend biti iznad zdrave pameti.
 
Nikad mi neće brend biti iznad zdrave pameti.
Upravo to.

Ja sam trenutno kompletno u Apple ekosistemu i bas bi mi bio problem da se prebacujem na nesto drugo, jer mi stvarno sve savrseno radi i uredjaji su dugotrajni. Ali, ako ovako nastave, probacu i navicicu se na nesto drugo, kao sto sam pre dosta godina probao i navikao se na Apple.

Kad mi budu besplatno davali uredjaje, onda ce moci da mi pricaju sta cu da radim sa njima.

Dokle god ih kupujem sam, ja sam apsolutni vlasnik i mogu da radim sa njima sta pozelim.
 
Pa nemojte da kupujete iPhone i sve okay, ne vidim kako može Apple da vam izvuče pare iz džepa. Nije pod moranje da se ima bilo koji Apple proizvod, uvek postoji alternativa.
Ne mogu da shvatim toliki animozitet prema jednoj firmi od strane ljudi koji ne koriste njihove proizvode i nemaju nameru da ih koriste.
Pa nije iPhone preko potreban proizvod bez koga ne može da se živi, pa da svima mora da nam bude važno kako Apple posluje. Ako je ovo toliko pogrešno, vratiće im se kao bumerang, ljudi će jednostavno odustati od toga da koriste njihove proizvode i okrenuće se drugim proizvođačima.
Malo mi je bezveze da ovako nešto moram da pišem, kao deca ste.
 
Moc marketinga je neverovatna, a poprilican deo R&D im je marketing. Iphone telefoni su statusni simbol.
pa tesko moze da bude nesto statusni simbol sto ima stotine miliona ljudi sirom planete, statusni simbol je rolls roys ili patek filipe

smartphone je alat danasnjice, svako ga koristi. ako ti lose radi, imas lose iskustvo sa alatom ne kupis taj model, kupis drugi za koji mislis da ti je bolji. ako vecina ne kupuje taj los propasce, dzaba ti milioni u marketingu. fool me once, fool me twice…
 
A na svetu ima 7 milijardi ljudi pa ipak ispadne statusni simbol, narocito u Srbiji.
Pa nije iPhone preko potreban proizvod bez koga ne može da se živi..
Mnogima jeste.

Iphone se dobro prodaje jer je Apple dobro proucio svoje kupce, gomila poteza koje su povukli bi unistili druge kompanije.

Zamena zadnjeg stakla od 500e? Zato gomila korisnika nosi razbijene telefone.
 
Sve kompanije se ponasaju isto, Apple moze da bude gori od drugih jer je veci i jaci. Prica sa onemogucavanjem servisa od strane neovlascenih servisera se vuce vec godinama, a prelomna godina je bila kad su ih u kini organizovano varali na zameni u garantnom roku.
Sto se izbacivanja punjaca tice, kad se daje stari telefon u zamenu za novi (trade-in), kabl i punjac ostaju korisniku, pa je to bio izgovor za izbacivanje "opreme". Naravno da im je prvi motiv smanjenje troskova, i veca zarada, bilo bi cudno da nije tako...
Zamena zadnjeg stakla ne postoji kao opcija, menja se uredjaj, pa je zato toliko skupo. A to moze da se resi u bilo kom servisu, nije kodirano...
 
Vidi, da ne ulazimo sada u psihologiju i marketing, otićićemo u debeli off.
Poenta je da je iPhone dobar telefon, koji košta toliko koliko košta.
Da li je cena okay? Ako se prodaje dobro, onda jeste.
Da li je support okay? Za sada su pravila igre poznata, ko nije upućen može da pročita na Apple sajtu uslove za ostvarivanje garancije, šta pokriva AppleCare+,...
Šta će biti videćemo. Iskreno, ni meni se ne sviđa to što je npr. macmini M1 koji sam kupio na početku godine, ustvari all-in-one proizvod, bez mogućnosti da mi neko ko nije Apple ili ovlašten od njih, to popravi. Ali sam našao rešenje: AppleCare za 80 EUR i boli me uvo 3 godine. Ono što imam je odličan mini comp koji radi super, ne greje se, ne troši struju, radi kao sat.
Da li bih trpeo potpuno zatvaranje ekosistema da to stvarno i ne radi? Pa naravno da ne bih, nikada ne bih kupio nešto što ne radi kako treba, a meni su vezane ruke.

Da ponovim još jednom, svesno kupujete (ili ne) nešto, za svoj novac, tako da svako neka odluči šta želi i gotova stvar.
 
Mene zanimalo kako se cena formira i poredjenje sa prethodnim godinama, jer mi se cini da polako sve vise raste cena za novi model. Ovde ima bas zanimljivih podataka. https://evertiq.com/news/49560

Ispada da ipak ima koliko toliko realne osnove, cena proizvodnje iPhone-a je narasla od 6s do 13 mini (i inflacija oko 10% od tada). A bazna cena je tu negde, 6s je bio 650$, 13 mini je 699$. Tako da apple na tim manjim modelima i manje zaradjuje, na Pro Max-u je daleko najveci profit.
 
Oko 15% je inflacija od kad je izasao 6s, pa do sad. 13 mini je manje od 15% skuplji. Nesto malo vise od 10% je bilo pocetkom 2020. godine, ali tokom korone je bas udarila inflacija.
 
A na svetu ima 7 milijardi ljudi pa ipak ispadne statusni simbol, narocito u Srbiji.

Mnogima jeste.

Iphone se dobro prodaje jer je Apple dobro proucio svoje kupce, gomila poteza koje su povukli bi unistili druge kompanije.

Zamena zadnjeg stakla od 500e? Zato gomila korisnika nosi razbijene telefone.
Ispricano bezbroj puta, nije zamena stakla 500e vec je to cena da doneses razbijen telefon i dobijes nov, ne razumem potrebu da se sire dezinformacije
 
Apple ima svoju politiku, ako ti ne odgovara, ne moras da uzimas njihove proizvode...kraj price.
Da li je ta politika okej...nije, ali njihova je firma i oni ce odluciti kako ce da posluju.
Apple takodje ne bi bila najskuplja kompanija na svetu da ne vode politiku kakvu vode...jednostavno hoce da zarade i znaju kako.
Zatvaraju svoj sistem na svim frontovima, tu su telefoni koje ne moze da popravi niko osim njih, laptopovi koji ne mogu da se nadograde i koje samo oni mogu da poprave, itd itd...ali takodje, to su proizvodi koji se retko kad kvare, i plus su jedni od najboljih proizvoda u kategoriji u kojoj se nalaze.
Drzave treba da se pobune kako bi Apple promenio politiku, kao sto je to uradila Francuska, pa kada se na starijim telefonima, stavi region na tu zemlju, dobiju se full performanse, a ne smanjene kao kod ostalih. :)
 
Koliko li će biti 13 pro u Gigatronu? Ako je 12pro sad 150k 13pro verovatno neće ispod 160,70?
 
Nazad
Vrh Dno