Šta je novo?

iPhone 13


Nije baš iPhone 13, ali ne znam gde bih drugo stavio ovaj link. Interesantan tekst i slike.
 
OK, društvo... Stvari stoje ovako, Dylan kaže da A1, MTS i Telenor dobijaju telefone od istog dobavljaca i da se nova isporuka uređaja očekuje oko Nove godine ali da će najverovatnije isporuka rezervisanih teleofona biti u toku januara meseca. Potražnja je velika jer 13 pro možete u MTS-u kupiti za 122000 sa 36 meseci ugovora od 1990din. To je nešto preko 1000e ali ne zaboravite da dobijate dve godine garancije. Ovo je opcija da se kupi telefon u kešu. Da ne zaboravimo klasičnu 13-cu jer 60Hz osvežavanja ekrana nikako ne treba da odvrati kupce.
120Hz kod 13 pro je veoma diskutabilna jer AI određuje u kom trenutku će aktivirati puno osvežavanje. Pri laganom skrolu, listanjem teksta, FB, Instagrama... Teško se uočava razlika što možete da vidite na bezbroj klipova na YT gde je ljudima dato da provale o čemu se zapravo radi.
Ukoliko je neko naručio aparat pre više od sedam dana, niko ga u međuvremenu nije pozvao da potvrdi ili ponudi "nešto", treba da ode do poslovnce i proveri rezervaciju.
Novi kontigent stiže, ali će svi operateri dobiti, bukvalno, šačicu telefona, tipa, 13 pro 200 komada, 13 250 komada. Potraznja je stvaro neverovatna s obzirom na cenu uređaja. I ja čekam 13 pro...
I za kraj, razum kaže da treba sačekati januar 2022. i S22 ultra.
 
120Hz kod 13 pro je veoma diskutabilna jer AI određuje u kom trenutku će aktivirati puno osvežavanje. Pri laganom skrolu, listanjem teksta, FB, Instagrama... Teško se uočava razlika što možete da vidite na bezbroj klipova na YT gde je ljudima dato da provale o čemu se zapravo radi.
Razlika je ogromna i odmah uocljiva.
 
Znači niko od operatera nema na stanju? Sad gledam u telenoru za 13pm ima opcija poruči.. Znači kad bih sas poručio, teško da stigne do ng?
 
Razlika je ogromna i odmah uocljiva.

Logika koja je vezana iskljucivo za one koji vole i koriste android, a za nekog ko cilja iOS, to nije logika :)
Kako ko uoči razliku... Recimo kada sam prvi put u rukama držao 13 pro nisam odmah provalio i rekao, aha 120Hz! Tek kada sam stavio jedan pored drugog, 12 pro i 13 pro, jasno sam video razliku pri brzom skrolu teksta i web stanica i to najuočljivije kada se iz keša prikazuju podaci. Ponavljam, telefon sam određuje u kojim zadacima podiže osvežavanje. U 80% slučajeva, pri normalnom korišćenju, podiže načitavih 120Hz. Ne bih više o ovome jer stvarno ima toliko tekstova i videa koji ovo objašnjavaju da "Razlika je ogromna i odmah uočljiva" jerdnostavno nije tačna. Uzmite 13 pro i 13, ne znajući koji je ko prilikom testa, radite neke normalne stvari i videćete razliku tek kada mu "bacite" nešto zahtevno ili brži skrol teksta.

Nisam mislio da mi koji čekamo isporuku iphona čekamo s22 :), mada je tako ispalo, već da će se srediti tržiste čipova s obzirom da znamo ko proizvodi čipove za iphone, a sada i za M seriju čipova.
 
Kako ko uoči razliku... Recimo kada sam prvi put u rukama držao 13 pro nisam odmah provalio i rekao, aha 120Hz! Tek kada sam stavio jedan pored drugog, 12 pro i 13 pro, jasno sam video razliku pri brzom skrolu teksta i web stanica i to najuočljivije kada se iz keša prikazuju podaci. Ponavljam, telefon sam određuje u kojim zadacima podiže osvežavanje. U 80% slučajeva, pri normalnom korišćenju, podiže načitavih 120Hz. Ne bih više o ovome jer stvarno ima toliko tekstova i videa koji ovo objašnjavaju da "Razlika je ogromna i odmah uočljiva" jerdnostavno nije tačna. Uzmite 13 pro i 13, ne znajući koji je ko prilikom testa, radite neke normalne stvari i videćete razliku tek kada mu "bacite" nešto zahtevno ili brži skrol teksta.

Nisam mislio da mi koji čekamo isporuku iphona čekamo s22 :), mada je tako ispalo, već da će se srediti tržiste čipova s obzirom da znamo ko proizvodi čipove za iphone, a sada i za M seriju čipova.

Šta znam, ja sam odmah uočio razliku, mada sam to prvo i gledao kada sam gledao 13 pro. Da jeste velika razlika i da ekran samo zbog tog "detalja" deluje neuporedivo bolje - deluje (meni barem). Da to i najmanje utiče na kvalitet svakodnevne upotrebe telefona - ne utiče.

Ukratko, dobro je da iPhone napokon ima 120Hz ekran, ali to definitivno nije vredno promene telefona.
 
Razlika se osjeti izmedju 120 i 90hz, izmedju 75 i 60hz, a kamoli izmedju 120 i 60hz. To sto nekome "nije bitno", ne znaci da razlike nema. Razlika je ogromna i odmah uocljiva i suludo je raspravljati o tome. Nesto drugo je stvar navike. Ja sam posle 120hz (zenfone 8), koristio mjesec dva XZ2 (60hz). Prvih 7 dana mi je bio uzasno, imao sam osjecaj kao da sam na HW starom 20 i kusur godina. Naravno, posle sam se navikao i bilo mi je ok. To je subjektivan osjecaj. Dok objektivno, ko jednom predje na 120hz (pa i 90hz), uvijek ce teziti da koristi 120hz, jer je mnogo fluidnije. Na iphone 13 pro cim se otkljuca tel odmah na prvi kontakt se vidi tih 120hz, da ne idem dalje kada se mrdne prstom po ekranu. Ti mitovi o ljudskom oku i 24fps su davno razbijeni.
 
kako se vidi na prvi kontakt?

probao sam na mom 12 i neki android sa 90Hz i ne vidim nikakve razlike pri skrolovanju i mrdanju prstom kroz sadrzaje, oba su isto fluidna
 
Ja sam takođe instant uočio razliku kad sam prešao na 13 Pro. Jednostavno je razlika nebo i zemlja, mada znam ljude koji nisu uočili nikakvu razliku čak i kad su stavili svoj 12 Pro pored moje 13ice.

U svakom slučaju, reći da je razlika teško uočljiva je teška budalaština jer ogroman broj ljudi uočava razliku instant.
 
kako se vidi na prvi kontakt?

probao sam na mom 12 i neki android sa 90Hz i ne vidim nikakve razlike pri skrolovanju i mrdanju prstom kroz sadrzaje, oba su isto fluidna
Oki, ima ljudi koji to ne vide, sto ne znaci da nije ogromna razlika. Za te ljude mozda i nije, ali za onoga ko ima osjecaj za to, njemu je velika. Iako ja licno ne mogu da vjerujem da to neko ne moze da vidi, ali sta sad.... Mozda zavisi koji je tel bio sa 90hz, na mom op8 je ogromna razlika bila izmedju 90 i 60. Odosmo u off....
Kao i na PC. Meni je dosta 75fps da se igram, i zadovoljan sam sa 75, sto ne znaci da ne vidim razliku izmedju 75 i 144hz. Itekako je vidim.
 
@el_patron Daleko od toga naravno, ali to je oficijalna radnja Apple proizvoda kao sto bi u NY usao u radnju....
 
Evo jedne zanimljivosti koja je mozda presudna nekima oko refresh ratea - ako ste stariji korisnik, sporiji sa prstima, itd, i ne 'koristite brzo' ekran telefona, ne switchujete izmedju appova, najverovatnije vam je 60fps dovoljno.
Ako ste suprotno od toga, onda da, 120hz znaci, i to puno znaci, i tu nema diskusije.

I na laptopu gde se koristi mis/tastatura koji imaju neki delay za koji smo vec (percepcija + oci) uigrani i istrenirani, pa opet ima itekakvih razlika 90hz i 60hz, a kamoli na telefonu koji prstom dodirujemo.

Tako da, zavisi sve koliko brzo generalno koristite telefon. Zvuci malo glupo, deoba na 'brze' i 'spore' korisnike, ali je 100%, evo otac na Poco F3 vec pola godine ne kapira da je na 120hz, samo kaze "lepse" radi nego prosli, ali ne kapira da radi i brze, bukvalno brze.
 
Kako brze, radi sve istom brzinom, samo je fluidnije za oci. Dosta ima veze velicina ekrana sa tim, 60 Hz na malo ekranu izlgeda dosta tecnije, recimo na iPhone-u SE 4", nego na iPadu 10" gde se vec malo primeti da bi moglo biti tecnije, i vise od 60Hz..
 
Poslednja izmena:
13 obicna 256gb je 890e za kes na kp a u A1 na 24 rate kosta 104000 ako je preplata 4000 din, covece pa pre nekoliko godina ako si imao 4-5000 din preplatu imao si ozbiljan popust...

Ispada da je bolje da pozajmim pare od nekoga (ili kes kredit) , predjem na neku normalnu tarifu na 50% popusta pa da vracam svakog meseca 100e 😅

Mala razlika na mesecnom nivou 8500 vs 11600
 
Ne znam, našao sam neku računicu da mi se sada više isplati da kupim telefon za keš od provajdera. Do sada sam kupovao za keš, ali preko KP.
122k je oko 1000e koliko košta u mts-u sa ugovorom na 3 godine. Omorika 3 je solidan paket i standardnom korisniku ne treba više... Tu je i garancija od dve godine što je meni baš važno. Ne znam samo sa kojim servisom mts ima ugovor? Nadam se da je Macola! :) Ne znam koliko je AppleCare za telefone ali mislim da je oko je oko 150$ valjda... Sve u svemu, ko može da iskešira, mislim da se javiše sada ispali kupiti od nekog provajdera. A1 daje silne neke popuste a i Telenor ne zaostaje...
 
Al nikad necu te ljude sto im vazna garancija pa daju provajderima da im gule kozu s ledja.
Sta moze da ti crkne na telefonu za 2 godine? Mislim da je procenat da nesto crkne i na onima od 100 evra 0.1% a kamoli na telefonu od soma evra.
Moze ako padne sa stepenica ili ga izgazis al tu ni Bog ne pomaze a ne garancija.
Ja imam svasta od tehnike godinama unazad, mislim da mi je samo jednom u zivotu napajanje crklo kad je nestala struja.
Kupio sam ove godine i xbox i oled tv i jos neke kucne aparate sve preko oglasa (za to ajde i ima smisla neka garancija), telefone od kad su poceli provajderi da se majmunisu, jedan mi nije crko. I za tv sam cuo mrtav piksel, konzola moze da rikne ipak je kompleksniji uredjaj, al jos nisam cuo za zivota da je neko dosao i rekao 'crce mi nov telefon'.
Poslednji sam preko provajdera kupio S3 kad sam ga u nekoj jacoj tarifi bukvalno dobio za jedan dinar, ovo sada sto rade je iz***avanje i treba ih ignorisati. Placas tarifu neku nenormalnu (u vremenu kada i najjadnija tarifa ima besplatne pozive/sms i solidan net, a kamoli neka osrednja) i jos su alavi pa lupe ucesce jace od preporucene cene za uredjaj.
Ako covek nije milioner pa ga zabole, ja tu logiku ne razumem
 
Posto mi ovo prvi iphone do sada, da li instalirati 15.2 (ili svaki naredni) ili cekati utiske drugih? Desava li se da neki update podbaci u necemu? Ili bez brige instalirati nove kako izlaze?
 
Al nikad necu te ljude sto im vazna garancija pa daju provajderima da im gule kozu s ledja.
Sta moze da ti crkne na telefonu za 2 godine? Mislim da je procenat da nesto crkne i na onima od 100 evra 0.1% a kamoli na telefonu od soma evra.
Moze ako padne sa stepenica ili ga izgazis al tu ni Bog ne pomaze a ne garancija.
Ja imam svasta od tehnike godinama unazad, mislim da mi je samo jednom u zivotu napajanje crklo kad je nestala struja.
Kupio sam ove godine i xbox i oled tv i jos neke kucne aparate sve preko oglasa (za to ajde i ima smisla neka garancija), telefone od kad su poceli provajderi da se majmunisu, jedan mi nije crko. I za tv sam cuo mrtav piksel, konzola moze da rikne ipak je kompleksniji uredjaj, al jos nisam cuo za zivota da je neko dosao i rekao 'crce mi nov telefon'.
Poslednji sam preko provajdera kupio S3 kad sam ga u nekoj jacoj tarifi bukvalno dobio za jedan dinar, ovo sada sto rade je iz***avanje i treba ih ignorisati. Placas tarifu neku nenormalnu (u vremenu kada i najjadnija tarifa ima besplatne pozive/sms i solidan net, a kamoli neka osrednja) i jos su alavi pa lupe ucesce jace od preporucene cene za uredjaj.
Ako covek nije milioner pa ga zabole, ja tu logiku ne razumem
Vise nema pravila da li je telefon 1000e ili 100e. Ja sam bio kupio XS Max NOV, nakon nedelju dana, desilo se da kad sam ga zakljucao vise nije mogao da se ukljuci, a samo sam ga zakljucao i krajj. Bio je u servisu skoro pa mesec dana, na kraj nisu uspeli da ga naprave pa su mi dali drugi, takodje NOV, na njemu, maja ove godine nakon update na iOS 14.5, prestala da radi kamera zadnja, a apple garancija od 1 godine je istekla. Tako da nije lose kad imas 2 godine garanciju.
 
Ne znam, našao sam neku računicu da mi se sada više isplati da kupim telefon za keš od provajdera. Do sada sam kupovao za keš, ali preko KP.
122k je oko 1000e koliko košta u mts-u sa ugovorom na 3 godine. Omorika 3 je solidan paket i standardnom korisniku ne treba više... Tu je i garancija od dve godine što je meni baš važno. Ne znam samo sa kojim servisom mts ima ugovor? Nadam se da je Macola! :) Ne znam koliko je AppleCare za telefone ali mislim da je oko je oko 150$ valjda... Sve u svemu, ko može da iskešira, mislim da se javiše sada ispali kupiti od nekog provajdera. A1 daje silne neke popuste a i Telenor ne zaostaje...
A sta ti je bitno toliko u toj drugoj godini garancije, posto godinu dana svakako imas od Apple? Daces 200, 300eur vise da bi imao godinu dana duzu garanciju, umesto da kupis telefon za manje para i placas AC+ koji je nekih 8,5$ mesecno? Pritom ti AC+ pokriva sve, pa cak i da razbijes telefon, dok ti druga godina garancije kod provajdera pokriva samo ukoliko se telefon pokvari sam od sebe i to boga pitaj koji ti zamenski deo daju. Naravno da nemaju ugovor sa Macolom, to im se ne bi isplatilo.

@NovemberWhisky Pisao sam pre par meseci kako je koleginica imala problem da ostvari reklamaciju. iPhone 12 Pro Max joj se pokvario posle mesec, dva. Nisam siguran sta je bio kvar, uglavnom uplacivala je AC+ i za to se u Apple store menja telefon. U iStyle nisu hteli/mogli da zamene telefon jer to nije po njihovim servisnim procedurama ako se ne varam, predlozili su popravku, na sta ona nije pristala jer je telefon bukvalno nov i nije zelela da ga otvaraju i menjaju delove, htela je nov telefon.

Kljucno je da niko iz navedenog servisa nije hteo da joj pomogne, tj da joj da savet da kontaktira Apple i da preko njihovog supporta odradi sve. Oni koji su joj stvarno pomogli su ljudi iz Macole i nakon te intervencije, iStyle je dobio nalog direktno od Apple da joj zamene telefon. U pincipu, nisu mogli nista da urade dok Apple nije odobrio, mogli su samo da ponude popravku za nov telefon sa sve uplacenim AC+.

Prednost je sto se kod nas nista ne placa prilikom ostvarivanja AC+ za sad.
 
Poslednja izmena:
Što se cene tiče, u mom slučaju, mislim da se islati... Dajem mts-u 1000e za 13 pro sa dve godine garancije, dok je na KP, u ovom trenutku, oko 1200e sa standardnom Apple garancijom od jedne godine. Ugovor je na tri godine od 1990din mesečno koji koristi moja majka. Ona ima telefon, a Omorika 3 joj i više nego odgovara.
E, sada nisam upoznat sa AC+ kod nas... Ako sam razumeo, iz Srbije mogu da upalaćujem AC+?

Što se Macole tiče samo reči hvale! Meni je crko Mac i lagano su u PostEkspres-u nešto teško izmuvali...tipa, nije bilo nikog na adresi a bila žena sve vreme, nije dostava mogla da se vrati ponovo pa su paket vratili u poštu pa odatle u magacin posto bio vikend... Katastrofa neka. Na kraju su ljudi iz Macole išli u magacin Pošte da nađu pošiljku. Sami radnici se organizovali i jedan od njih je otišao i pronašao pošiljku. Stvarno su ludi! :)
 
Novi kontigent stiže, ali će svi operateri dobiti, bukvalno, šačicu telefona, tipa, 13 pro 200 komada, 13 250 komada. Potraznja je stvaro neverovatna s obzirom na cenu uređaja. I ja čekam 13 pro...
I za kraj, razum kaže da treba sačekati januar 2022. i S22 ultra.
Sad kazu(call centar) da im nove kolicine nece stizati do Februara.
 
Nazad
Vrh Dno