Šta je novo?

Intel Z690 ploče

ASUS Announcement Regarding Maximus Z690 Hero Issue

To our valued ASUS Customers,

ASUS is committed to producing the highest quality products and we take every incident report from our valued customers very seriously. We have recently received incident reports regarding the ROG Maximus Z690 Hero motherboard. In our ongoing investigation, we have preliminarily identified a potential reversed memory capacitor issue in the production process from one of the production lines that may cause debug error code 53, no post, or motherboard components damage. The issue potentially affects units manufactured in 2021 with the part number 90MB18E0-MVAAY0 and serial number starting with MA, MB, or MC.

You can identify your part number by referring to the product packaging: Please reference the attached image


As of December 28, 2021, there have been a few incidents reported in North America. Going forward, we are continuing our thorough inspection with our suppliers and customers to identify all possible affected ROG Maximus Z690 Hero motherboards in the market and will be working with relevant government agencies on a replacement program.

Thank you so much to everyone for your patience and support while we are working through the replacement program.

If you have any questions or concerns please feel free to contact ASUS customer service.


-------------------------------------------


As noted - Based on our ongoing review no other ASUS Z690 motherboards are affected including FORMULA.
 
 
Šta li su sad zbudžili, jbt...
Ne bih experimentisao s tim. Pogotovo što blokira ceo kuler pored, lol...
 
Uvek može neki horizontalan ili bilo kakvo vodeno Ili da uvlači vazduh sa druge strane... :D
 
Najbolja ploca do 300e i sigurni best buy
MSI Z690-A PRO ! i to u ddr4 izvedbi.
kosta oko 210e . Lagano ce poterati naklokovan 12900k, da ne spominjem 12700k/12600k. + leden VRM.

Prethodnik, z590-a pro, je sa 2 faze manje, lagano terala 11900k naklokovan na 4.9ghz i 1.35 , tj fantasticnim vrm temperaturama od svega 70c.


sada z690-a pro nudi 14+1+1 pametnih faza od 55a, 2x8 pina za cpu, 4x m.2 slot, 1 hladnjak za m.2 ali bitna razlika svaki m.2 slot ima rupicu tako da mozete zasrafiti bilo koji drugi m.2 hladnjak! sve ostalo standard,6 sata, 4 slota za ram.

takodje evo i primera kako klokuje z690-a pro ddr4 + 12900k . 4300mhz cl 14 gear 1 + 12900k kolko vidim 5.0/3.9ghz

Ako mozes da nabavis ovu plocu za samo 210 eur evo javi mi gde...l.p.
 
konacno pokrenuo masinu na Z690M ploci
1643826112942.png

Intel 12600k
 
Meni moja Z690 strix D4 izbagovala najstrasnije. Nece da bootuje UEFI opretivne sisteme XP i Windwos 7 rade normlano ali kada treba da butuje uefi samo se resetuje sve. Menjao sve bios MEI isto tako. FLesovao bios na programatoru nista nije pomoglo sada je poslata na RMA. Jako retardiran problem. Ali kada mi je projektant ploce rekao salji to na RMA onda vise nisam hteo da se cimam. Ploca nije kupljena u srbiji pa mi se nije mililo kad saljem odmah
 
Mene "zeza" Z690 strix E gaming wi fi sa pcie brzinama bus-a,ne drzi mi se gpu na gornjem slotu vec na srednjem (na donji ni ne moze debela je rtx ) al mi cita bus x4 samo..uopste ne znam koliko veze ima x16/x8/x4 za regularan gaming videh skoro na you tube uporedno x4/x8/x16 gaming sa rtx-om razlika je 2% smejurija,po asus manual-a ako drzim nvme ssd u m2.1 5.0 pcie socketu tik pored gornjeg pciex16 slota za gpu onda ce gpu biti x8 "samo",okej stavio sam nvme disk u taj 5.0 pcie m2.1 socket a gpu na srednji slot,gpuz kaze x4 i NV control panel isto kaze x4,nisam se jos igrao sa svim setovanjima zbog nedostatka vremena tipa

1) PCIe bifurcation mozda su slotovi forsirani na x4

2) da pomerim ssd na socket m2.2 ili m.2.3

3) ili da iskljucim rog hyper
M2. X 16 CARD podrsku u biosu
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-02-18-12-12-52-206_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2022-02-18-12-12-52-206_com.google.android.apps.docs.jpg
    107.4 KB · Pregleda: 48
Ima li svrhe stavljati DDR5 na nešto ispod i7 12 serija?
 
Nema, rekao bih. Razliku u ceni između DDR4 i DDR5 je bolje uložiti u jači procesor, ako se baviš nečim što uopšte ima benefita od DDR5.
Sa ovim cenama i latencijama, ne bih još ni razmatrao DDR5...
 
Ja imam DDR5 i i5-12600k
 
Gledao sam na Paul tech news da DDR6 izlazi 2024-25. To je baš rano pa razmišljam da opet uzmem ddr4 i preskočim ovu generaciju kompletno. Svakako grafička vuče igre ne ram.
 
Slobodno uzmi DDR4, možeš i sa ovim generacijom...radiće posao još par godina.
 
Ja sam uzimao oko NG i bolje mi je bilo ddr4 sa nekim dobrim latencijama nego ddr5 sa duplo većim latencijama.
 
Zdravo,

Drug je kupio, između ostalog, MSI PRO Z690-P DDR4 ploču. Konfiguracija je sklopljena tamo gde je kupljeno (ne znam gde). Primetio sam da se konektori na zadnjoj strani ploče ne gađaju sa otvorima na limu. Evo slika:
DP_HDMI.jpg
USB.jpg
Jednostavno, ništa nije moguće uključiti.
Pored toga, malo mi je čudan otvor za USB-C konektor. Zar ne bi trebalo da prati oblik konektora?
Da li je tu neka greška u ploči, u limu ili u kućištu? Kućište je CM MasterBox 540.

Ima i još jedna, za mene čudna, stvar sa pločom. Naime, verzija BIOSa je E7D36IMS.A10 i datum 13.12.2021, kao na slici:
BIOS.jpg
Na MSI-ovom sajtu ovaj BIOS ne postoji. Postoje četiri verzije, ali su svi brojevi manji od A10 i nemaju IMS:
E7D36vA0 od 05.11.2021
E7D36vA1 od 15.12.2021
E7D36vA2 od 05.01.2021
E7D36vA3 od 17.02.2021
Da li su to iste ploče, s obzirom na priličnu razliku u oznaci? Smem li da flešujem neki od ovih BIOSa?
Inače, ovo je jedina Z690-P ploča na sajtu.

Pozdrav!
 
To ide zapravo kao:

A1, A2, A3 -> A10, A20, A30 -> 1.0, 2.0, 3.0 ...

I sami BIOS-i imaju ekstenziju A10, A20, A30 ...
 

Za Neon Genesis Evangelion ide Hero, a za MSG i Zaku II idu Prime i TUF. Nema smisla.
 
Posebno da mi update bios, pri update bios to se mora videti. Nije mi jasno kako je to uradio?
 
Da, reklo bi se da je to to...

 
Ne znam što opet kruži ova vest kad je već krajem 2021. utvrđen problem i pokrenut zvaničan kanal za RMA dotičnih ploča.
 
Da, old news...iznenadilo me kad sam video to vaskrsnuto.
 
Zato što je Asus tek sada, 8 meseci kasnije izdao zvaničan recall i priznao da je oko 10000 ploča u pitanju
 
Tako kompanije (preduzeća) počinju da gube ugled i poverenje kupaca.
 
Nazad
Vrh Dno