Šta je novo?

Intel Z690 ploče

Sass Drake

Slavan
Učlanjen(a)
27.06.2009
Poruke
2,025
Poena
275
Mislim da se može otvoriti tema za Alder Lake ploče.

Asus:
https://edgeup.asus.com/2021/z690-motherboard-guide/
Cijena, prava sitnica mada Prime Z690-A izgleda dobro na papiru (4 M.2 slota) i izgledom, a Strix Z690-E kanda je od zlata napravljen.

Gigabyte
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Socket-1700
https://www.techpowerup.com/288353/...90-motherboards-only-features-two-audio-jacks

MSI
https://www.msi.com/Landing/intel-600-motherboard

Asrock
https://wccftech.com/asrock-shows-o...se-frequency-boost-for-intel-alder-lake-cpus/


Samo je Asus na svom sajtu napravi malo detaljniji PR članak.
 
Za sada samo predstavljanje nekih...

 
Smešno koliki su hladnjaci na VRM-u. Smrdi na big fail.
 
No.1

problem kod DDR5-ce je ako se ispune sva 4-slota, pada solidna maksimalna brzina, i jos vise je bitno da li je single rank ili dual rank u odnosu na DDR4, elem copy pasta sa anandtech-a:

If the motherboard has two memory slots total, then the maximum support is DDR5-4800 in any configuration.
If the motherboard has four memory slots total, then the maximum support is DDR5-4400 when two slots are filled with any memory.
If all four memory slots are filled, single rank memory will support up to DDR5-4000.
If all four memory slots are filled, dual-rank memory will support up to DDR5-3600.

DRAMADL.png


No.2

Ocekivano, ali za sad nema PCI-E 5.0 M.2 slot-ova. (moguce da ce jace debele skupe ploce sa puno slojeva retroaktivno podrzavati).

No.3

Gigabyte na vecini svojih ploca ima samo dva 3.5 mm jack-a (line-in i mic), odnosno nemogucnost analognog povezivanje 5.1/7.1 sistema, a pola ploca nema ni S/PDIF. Audio chip je kvalitetniji nego ranije, tako da nije downgrade kvaliteta zvuka.

Aorus Extreme nema front-panel audio kabl, nego ima specijalan DAC adapter i specijalan USB-C kabl za prednji USB-C, i onda ide preko njega za sluske/mic. Ko nema kuciste koje podrzava USB-C, nema front-panel audio xD

No.4 nema vise TDP-a xD, samo PL1 - 125w za sve procesore i PL2 na 241w (i ako se dobro secam nije ista racunica kao za TDP). Racunajuci da vecina ploca sad out-of box radi permanent BOOST bez ogranicenja, zanima kako ce Steve sa GamersNexus i HardwareUnboxed da pristupe ovom sad xD
 
Poslednja izmena:
kako su krenuli, valjda neće smanjiti broj SATA portova na 2 :D
ne vidim svrhu (ne računajući navlačenje kupaca) za PCIe 5 pošto nema podrške za SSD-ove. al' da ne širimo temu
 
Je l' ovo za DDR5 ograničenje na svim pločama?
 
@Sass Drake

Nepoznato za sad, ovo su ogranicenja integrisanog kontrolera za memoriju u Intel procesorima (Koje je Intel zvanicno izneo u javnost). Da li mogu proizvodjaci ploca da "overclock-uju" to nekako, ili zaobidju na 500+ evra plocama se ne zna, ali za sad izgleda slicno kao Ryzen IMC ogranicenja sa prvom generacijom iz 2017-te

Odnosno sav OC 6000 + MHz na skupim plocama je u stvari najverovatnije samo za 2 RAM slot-a, 2 RAM stick-a, Single Rank iskljucivo i skupe ploce xD kao APEX itd, ...
 
Poslednja izmena:
Baš me zanimalo da li će se neko setiti da napravi belu Z690 matičnu ploču, pošto ima ljudi kao ja koji preferiraju tako zbog kućišta. I od silnih ploča prvo sam naišao na Gigabyte Aero koja sigurno nije ispod 500€ što mi je bilo sumanuto, sve dok nisam video da i Asus pravi (ponajviše) belu matičnu - https://www.ldlc.com/en/product/PB00465455.html
Ali, cena, majko moja,..
 
Mada, ima tu svačega što bi opravdalo cenu do jedno 600€ maksimalno...


A postoje i one za obične smrtnike sa DDR 4...
 
Pola Asus Z690 maticnih ne podrzava 70%+ tower air (vazdusnih) kulera, i to ne samo velike kao NH-D15, nego bilo koje velicine osim najmanjih sa 92mm (ne fasuju ni NH-U14 ni NH-U12 na primer).

Sa jedne strane to znaci da pola jos podrzava, pa samo mora covek da bude oprezan da proveri da li je specificna maticna dizajnirana za vodeno hladjenje ili vazdusno. Takodje jos moze nekolicina velikih air kulera da se stavi (i ovo znaci da ce VRM hladjenje kod tih Asus ploca najverovatnije biti monstruozno dobro)

al sa druge strane ko ne proveri kompatibilnost (bilo na reddit-u, ili na sajtu proizvodjaca kulera) nece moci build da zavrsi jer trenutni procesi ne dolaze sa stock kulerima.
 
Poslednja izmena:
Baš me zanimalo da li će se neko setiti da napravi belu Z690 matičnu ploču, pošto ima ljudi kao ja koji preferiraju tako zbog kućišta. I od silnih ploča prvo sam naišao na Gigabyte Aero koja sigurno nije ispod 500€ što mi je bilo sumanuto, sve dok nisam video da i Asus pravi (ponajviše) belu matičnu - https://www.ldlc.com/en/product/PB00465455.html
Ali, cena, majko moja,..
Z690 Aero G je ispod $300 u US, ima je na Neweggu za pre-order.

A ima gomila i ASUS Z690 ploca za belim/sivim dizajnom, najjeftinije su oko $220 (Prime Z690-P D4). Takodje, vecina ploca dolazi u DDR4 i DDR5 verzijama. DDR4 verzije su jeftinije oko 10-15 procenata. Koliko sam video, cak i neki od najjeftinijih modela (recimo Gigabyte Z690 UD DDR4 verzija) dolaze sa odlicnim VRMovima (UD recimo ima 16 60A CPU faza) tako da, ako nekom ne trebaju napredne opcije, cak i najjeftinije ploce (sem budzet ASRock modela koji imaju vidno slabije VRM jedinice od konkurencije) trebaju raditi posao, cak i sa 12900K.
 
Z690 Aero G je ispod $300 u US, ima je na Neweggu za pre-order.
Ah, to što je na Newegg-u 300 dolara u Nemačkoj je oko 350€, a kod nas ispod 450€ (zato što je novo) teško da će se naći. Evo X570S Aero je oko 300€ u Nemačkoj kod nas ispod 380+ evrića ne postoji.

Samo me malo čudi to kada je već bela boja uzela maha, pa imaš gotovo svaki proizvod u beloj boji, od kućišta, RAM modula. ventilatora, kulera i AIO uređaja, a da proizvođači matničnih samo ugrađuju bele hladnjake i drugu "šminku" dok niko ne pravi matičnu sa belim PCB-om, kao što je to radio MSI (na slici). A to je šteta.
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    284.6 KB · Pregleda: 39
Mislim da je Stiv iz Gamers Nexusa jednom pomenuo da je PCB u bojama teže napraviti i košta više, pa su batalili...
 
Moguće.
Ali me zanima zašto je, onda, MSI stavio belu boju na matičnu srednje klase (B360) kao što je ova sa slike?? Koja je i kod NAS bila poprilično jeftina. Takođe su imali i H270 Mortar Arctic, takođe matična niže klase sa belo-sivim PCB-om.
Ma, ko će ga znati...
Samo je šteta što svaki proizvođač ne izbaci bar po jedno "specijalno" belo izdanje, tako nešto bi uvek imalo kupce.
 
Ne znam zašto su prestali. I ja bih voleo druge boje...
 
Kako bi ovde legla neka baš bela matična...


Mada bi meni ova Briony mnogo bolje legla... :) :) :)
 
khm... ovo nije uopštena tema o bojama PCB-a, što je samo po sebi zanimljivo pa može neko da otvori novu temu. hvala na razumevanju
 
Dobro, mislio sam na domaće firme, ne na KP.
 



Isto nahvaljene Gigabyte ploce za overclock (a delimicno i generalno) (13-ti post sa prvog link-a, odnosno treci link), najbolje VRM/sekcije za cenu i kad se ode na ispod ove PRO sto je Bullzoid nahvalio. Isti bios izmedju Aorus i ne Aorus, i slicno.
 
Lici to na Intel ali i ko ima b660 i nema neku potrebu za pciex 5.0. Ove naponske na Z690 se oznoje sa jacim proceosrima a te na b660 ce tek da se znoje.
 
Ako izuzmemo DDR5 problematiku sto dostupnosti sto trenutnih performasni, ProArt od Asusa je najkompletnija i najbolja opcija.
 
Najbolja ploca do 300e i sigurni best buy
MSI Z690-A PRO ! i to u ddr4 izvedbi.
kosta oko 210e . Lagano ce poterati naklokovan 12900k, da ne spominjem 12700k/12600k. + leden VRM.

Prethodnik, z590-a pro, je sa 2 faze manje, lagano terala 11900k naklokovan na 4.9ghz i 1.35 , tj fantasticnim vrm temperaturama od svega 70c.


sada z690-a pro nudi 14+1+1 pametnih faza od 55a, 2x8 pina za cpu, 4x m.2 slot, 1 hladnjak za m.2 ali bitna razlika svaki m.2 slot ima rupicu tako da mozete zasrafiti bilo koji drugi m.2 hladnjak! sve ostalo standard,6 sata, 4 slota za ram.

takodje evo i primera kako klokuje z690-a pro ddr4 + 12900k . 4300mhz cl 14 gear 1 + 12900k kolko vidim 5.0/3.9ghz
 
I Gigabyte vodenog konja za trku ima.
 
Nazad
Vrh Dno