Šta je novo?

Intel Xe Graphics

^ koliko znam najbolje radi u DX11 i 12
 
low profile a dual slot? ne ide mi to jedno sa drugim :)
 
Što, ima takvih kućišta, onih pljosnatih kao neki Silverstone modeli ili matore brand mašine...

Nego:

 
Baš su velike razlike u različitim igrama. ReBar/SAM je definitivno neophodan. (Ne)očekivano bolja RT/XeSS implementacija od AMD-a :d
S tim što je cena ove karte, bar u Evropi previsoka, ako se i nađe. Od 350€ pa naviše, što baš i nije konkurentno
 
Da, kako stvari stoje, Intel može da ošiša AMD u RT/skaliranju, lol. Oteće im oni kolač iz ruke, samo da nastave ovako...
 



Gledao sam video na ovu temu od nekog Bojana. On kaže da Ark a770 i te kako može da bude dobra kupovina, samo treba da se poklope neke stvari. Trebalo bi da je slot za grafiku 4, i da se u biosu odključaju neke stvari. Nisam uspeo da zapantim sve. Isto tako je rekao da svaka nova verija drajvera nosi u sebi osetno poboljšanje. Ipak je ovo nova tehnologija. Da li možeš da napišeš nešto više o tome ?
 
Nisam se ni ja nešto udubljivao, kad naletim na neku vest ili test ubacim ovde, koliko da budemo u toku...
Za BIOS je verovatno u pitanju SAM/ReBAR podrška jer Arc ima osetan dobitak u performansama sa tim aktiviranim, praktično je obavezno. I da, Intel konstantno unapređuje drajvere, malo-malo pa izbace neku verziju sa povećim skokom performansi.
Mada, koliko videh neka pisanija, Arc se dobro snalazi u novijim, DX12 igrama a malo slabije sa starijim DX9/10...e sad, koje igre, koliko, šta, ne znam. Nisam nešto istraživao, kažem ti...

Ali da...polako stiču popularnost. XeSS je upotrebljiv, tamo gde Arc radi bez zezancija performanse su ok, dobro im ide RT, može da se nađe jeftino po Amerikama...samo neka nastave.
 
Mislim da je ovo taj tekst





Koja recimo matična b550 ima PCIe 4.0, so ReBAR support ?
 
Poslednja izmena:

Ako je istina ovo je odlična vest. Čim se prave ovako prljavi potezi znači da se oseća neki pritisak.
Kako ni plavi tim nije naivan možemo da očekujemo vatromet.
 
Koja recimo matična b550 ima PCIe 4.0, so ReBAR support ?
Na primer ASUS TUF Gaming B550-Plus. Najjeftinija je ASRock B550-HDV, mada ne bih je preporučio. ReBAR podršku mislim da imaju sve B550 ploče. Kada se uključi ReBAR, treba da se isključi i CSM.

Čitava Alchemist (DG2) serija troši natprosečno puno energije u idle-u, pa je preporuka da se uključi ASPM. Pogledaj ovaj grafikon (ovo je 4K@60Hz) o nekim ciframa bez ASPM-a, a kada je uključen to bude okvirno na nivou, recimo, 5700XT (u idle-u). Na Intelovim BIOS-ima ove opcije treba da su otključane, ali to npr. nije slučaj sa pomenutom ASUS TUF pločom (imam A770 LE i tu ploču pa znam). Pa u tom slučaju je potrebno flešovati modifikovani BIOS (ima na nemačkom hardwareluxx forumu da se skine).
 

Ako je istina ovo je odlična vest. Čim se prave ovako prljavi potezi znači da se oseća neki pritisak.
Kako ni plavi tim nije naivan možemo da očekujemo vatromet.
To sam i ja pomislio kad sam video tu glasinu...rekoh, nije valjda da Intel shvataju ozbiljnije od AMD-a pa pribegavaju ovome, lol...
Ako, samo neka Intel krčka, valjda će jednog dana da izbaci nešto ljudsko.
 
^ i ljudska će im biti cena
 
^ nikad intel nije bio jeftin posebno kad je ubijao a amd nije imao odgovor sa procesorima. Da prestigne nvidia i amd u grafikama bilo bi surenje cena.
 
Valjda nećemo iz duopola u triopol(?)
Pričao je Tom Petersen na nekom podcastu da su za ovu generaciju na veoma maloj marži i da gledaju samo da budu što rasprostranjeniji na tržištu. Pa će posle da podignu marže. (Tom je inače bivši direktor marketinga u Nvidiji)

@golosdobra Koliko vidim, ti si jedini na forumu koji ima Alchemist. Koje igre igraš i kako si zadovoljan?
Nažalost ne igram igrice, pa ne mogu da pomognem po tom pitanju. Ja sam karticu kupio pre svega da bih se "igrao" sa AI/ML modelima + AV1. Plus sam "zakleti Linuxovac", tako da je Windows bio na mom računaru samo u decembru prošle godine i to da bih isključio RGB.

Ali ipak ću ostaviti čitavo iskustvo, pa možda nekom bude korisno. Ko neće da čita ovo ispod da sumiram: radovi u toku (razmotriti ponovo za godinu dana).

Dakle, karticu sam poručio još u prvoj nedelji novembra, ali sam tek početkom decembra stigao da istestiram. Generalno, sve je radilo od početka na Arch Linuxu bez nekih većih problema.

Još od otprilike sredine januara/početka februara, sve radi odlično. I X11 i Wayland. Jedina zamerka je što na KDE-u na Wayland-u postoji bag kada se prelazi mišem preko ikonica u taskbaru da je prisutan očigledan lag. Kada se restartuje plasma, lag nestane i vrati se posle 5 minuta. Takođe ponekad nestanu desktop ikonice kada je veliki uptime (ne gasim računar, restart na svakih par nedelja), ali restart plasme reši to. X11 nema nikakvih problema.

Što se tiče AI/ML-a na početku i nije bilo za pohvalu (decembar 2022). Posle u januaru je bilo osveženje sa dosta promena i bilo je dovoljno upotrebljivo (ali bilo je bagova koji su blokrali bilo šta ozbiljnije). Za drugi kvartal nisu izbacivali ništa, i sad očekujem u Q3 malo veće osveženje. Za godinu ipo/dve, (po mojoj nekoj proceni) vrlo je moguće da će dostići Nvidiju po pitanju lakoće korišćenja AI/ML modela. Za sada rade dobar posao sa svim softverskim paketima što su izbacili.

E sad, što se tiče drajvera... Postoji Intel i915 ("stari") drajver koji je difoltni (i dalje aktuelan) i koji dolazi uz skoro bilo koji Linux kernel, ali su ipak rešili da naprave "novi" Intel Xe drajver. Ali trenutno tu postoji jedan mali zaplet:
  • Intel i915 vrlo verovatno neće dobijati kompletnu podršku za ceo skup Vulkan ekstenzija koje su potrebne novijim igrama (za Steam Proton; primer liste igrica)
  • Intel Xe već ima tu podršku za neophodne Vulkan ekstenzije, ali (bar za sada) neće dobijati podršku za jedan mali "model" (HuC) koji vrši autentifikaciju enkodera, pa enkoder na grafičkoj neće raditi

Dakle, implikacije su:
  • Sa "starim" i915 neće biti moguće igrati novije igrice, ali će enkoder raditi kako treba
  • Sa "novim" Xe neće biti moguće koristiti enkoder, ali će biti moguće igrati novije igrice

Totalno je nejasno zašto su doneli ovakve odluke, ali avaj. (Rešenje bi bilo da postoje dve opcije za butovanje, mada je to bezveze)

Što se tiče AV1, igrao sam se malo, ali mi nije nešto pošlo za rukom, tako da ću to morati da vidim opet kad budem imao viška vremena.

To je sve što mogu za sada da kažem. Kao što i napomenuh gore, radovi u toku (što sam i očekivao kad sam kupio karticu). Videćemo kako će biti za godinu/godinu ipo.
 
Na Intelovim BIOS-ima ove opcije treba da su otključane, ali to npr. nije slučaj sa pomenutom ASUS TUF pločom (imam A770 LE i tu ploču pa znam). Pa u tom slučaju je potrebno flešovati modifikovani BIOS (ima na nemačkom hardwareluxx forumu da se skine).

Pojuriću ja onda ASUS TUF Gaming B550-Plus. Za nju ne treba da se modifikuje bios ?
 
Pojuriću ja onda ASUS TUF Gaming B550-Plus. Za nju ne treba da se modifikuje bios ?
Za ASUS TUF Gaming B550-Plus je potrebno da se flešuje modifikovani bios. Moguće je da ima neka druga B550 ploča gde su otključana ASPM podešavanja na zvaničnom biosu, ali ne bih znao da ti kažem.

Ovde imaš linkove za modifikovane BIOS-e: hardwareluxx.de/community/threads/asus-b550-strix-tuf-prime-series-sammel-und-laberthread.1272489/ (nađeš ploču i pod "BIOS Mod"; najnoviji za gore navedenu ploču je TUF B550-Plus 3002T)

Flešuješ tako što u ugašen računar ubodeš USB u Flashback Port i zadržiš Flashback dugme dok ne krene da svićka lampica pored. Sačekaš 3-4 minuta, proveriš da li i dalje svićka, ako ne, možeš da upališ računar. Kad uđeš u BIOS, uradiš Load optimized defaults i podesiš sledeće:
Kod:
ASPM Support [Auto]
CPU PCIE ASPM Mode Control [L0s And L1 Entry]
Above 4G Decoding [Enabled]
Resize BAR Support [Auto]
Launch CSM [Disabled]

Zaboravio sam da napišem u prošlom postu, ali ukoliko ti se dogodi da se računar pri butovanju restartuje (tj. POST nije uspešan) i dobiješ nekakav ekran poput "VGA initialization failed", moraćeš da se vratiš opet u BIOS i isključiš CSM. To mi se desilo na početku sa starom BIOS verzijom 2604 (valjda je ta), posle se više nije ponavljalo. Mada mislim da nećeš imati tih problema.

Edit: Mislim da je to bilo prvo butovanje nakon što sam izvadio RGB kablić... Verovatno povezano.
 
Za ASUS TUF Gaming B550-Plus je potrebno da se flešuje modifikovani bios.


Od ovog biosa bi trebalo da normlano radi ako je to to.

TUF GAMING B550-PLUS BIOS 1401
Version 1401
19.7 MB
2020/12/25
"1.New CPU support
2.Add a ReSize BAR shortcut for AMD SAM support
 
Što, ima takvih kućišta, onih pljosnatih kao neki Silverstone modeli ili matore brand mašine...

Nego:


Da se nadovežem na prethodno.
Nažalost, teško da će Intel A380 oživeti matore brend mašine jer su bez resizable bar-a koji kreće tek od core procesora 10-te generacije. Intelu i nije interes da oživi matore brend mašine, već da pogura kupci ka novim Intel procesorskim platformama.
BTW ja već godinama priželjkujem povoljnu low profile karticu koja bi oživela nekoliko starih "brend" mašina koje smi se vuku po uglovima stana.
 
Nema toga više, niti će biti, a da je novo, low profile i jeftino.
 
@vladat1 ja pričam o ASPM-u (vezano za štednju energije u idle-u). Za Resizable BAR, to je lako pristupačno i u zvaničnom BIOS-u (ima ga i na prvoj strani čim uđeš). Prvo vidi koliko ti troši grafička/računar u idle-u (sa onim Windows podešavanjima sa Intelovog sajta što sam ostavio skroz gore). Ako nisi zadovoljan merenjem, moraćeš da pređeš na modifikovani BIOS i uključiš ASPM, ako jesi zadovoljan, ostani na zvaničnom i ne moraš ništa da diraš.
 
BTW ja već godinama priželjkujem povoljnu low profile karticu koja bi oživela nekoliko starih "brend" mašina koje smi se vuku po uglovima stana.
Povoljno, low profile i pristojne performanse (na zalost) odavno ne idu u istoj recenici :( Svojevremeno sam posedovao GTX 750Ti LP, 128b, 2GB, bez dodatnog napajanja. Moglo se prilicno iskoristiti za gaming. Danas jedino sto dolazi u obzir da je LP i da se moze koristiti za igranje je RTX A2000, ali od cene otpadaju usi. RX6400 je eventualno za esports naslove, ali tu i APU-i zavrsavaju posao, ukoliko uspes da zanemaris cenu od ~130eur.
 
držimo se teme
nije tema o matičnim pločama. za Resizable BAR otvoriti posebnu temu jer se ne tiče samo Intel-ovih grafičkih.
hvala na razumevanju
 
držimo se teme
nije tema o matičnim pločama. za Resizable BAR otvoriti posebnu temu jer se ne tiče samo Intel-ovih grafičkih.
hvala na razumevanju

Argumentovano. Mislim da nisi trebao da obrišeš ništa. Kod intela je mnogo jasnije. Procesori od serije 10 pa nagore, sve to radi plug and play. Kod AMD a ne. Sasim je uredu da se navedu modli ploče kod kojih sve to radi. Xe Graphics tek treba da siđe u široke narodne mase. @golosdobra je brilajntno pričao o svemu, a moja pitanju su bila o.k.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Nazad
Vrh Dno