Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Vise zavisi od ploce nego od procesora sto se Ryzena tice, kod druga na naizgled identicnoj ploci ram koji kod mene nije hteo da cuje za stabilan OC, preko XMP-a radi na 2933.
Meni se ta ploca brzo posle i brikovala, sto opet nema veze sa procesorom :D

S obzirom da si presao sa Gigabyte B350 ploce, koje su poznate iskljucivo po tome da su losije od ostalih, uopste nije merodavno to sto pricas.

Odlican je 8400 svakako, nek te lepo sluzi [emoji4]
 
Poslednja izmena:
Pravo da vam kažem, meni je ovaj moj 8400 ekstra i nikada više se ne bih vratio na Ryzena.
Na Ryzenu neće memorija, neće ovo, neće ono i dok mu iztitraš jaja on proradi lepo...
Ovaj 8400 sam samo bocnuo, napičio memoriju na 3000 XMP i to perfektno fercera i bez ikakvih problema.
Kompjuter naprosto leti (kao da je pio Red Bull :d).

Obrni/okreni, ŽIVEO INTEL bre!
Ne kapiram imao si rajzena pa si sada presao na intel?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ivane, ne pričaj napamet...
Imao sam i MSI, ASRock i GA za Ryzena.
Na Gigabytu je memorija radila malte ne perfektno na 2933 ;) ali se dešavalo po neki put (iz ne znam ko razloga) da se ploča sama vrati na 2133 prilikom butovanja dok MSI sa ovom memorijom nije htela ni da čuje (doduše, po nekad i ubode).žNo, obrni okreni Ryzen ima glibav IMC i tu se cela priča završava. Novije revizije će, valjda, popraviti stanje.

@voki88: Šta i kako ne kapiraš ?
 
Poslednja izmena:
Pa o tome ti i prica, losu si plocu izabrao. Ali nema veze, samo nek si ti zadovoljan sada ;)
I dalje nema kafenih po radnjama?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa ja sam tebi postavio pitanje, sada sam procitao da si imao rajzena pa si presao na intel.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
E, pa onda da se izvinim Ivanu što sam mu rekao da priča napamet.

Da li je moguće da su sve ploče bile loše a da je IMC u 1500X bio dobar?

@voki88: Ok, :) nismo se razumeli.
 
Zavisi mnogo od biosa na ploci i koje su ploce u pitanju, mada moguce je da je zapao cpu sa losim imc, ali je mala sansa.

2dimm na 3K nije neko preterano opterecenje za IMC.
Moja greska sto sam pisao napamet.
 
Poslednja izmena:
Samo je jedna memorija htela da radi kako treba i to Vengeance SS moduli sa Samsung čipovima. Svi drugi moduli su pravili probleme (manje/više) na svim pločama. Ovi koje sada imam su SS ali sa Hynixom i u 80% slučajeva je sve radilo kako treba, tj. na 2933MHz a u onih 20 se ploča resetovala na 2133. U principu, samo je na GA ploči sve to radilo 80% normalno...
Na ovoj GA sa 8400 sve i uvek iz 1ve na 3000MHz sa 15-17-17-17-35 1T...

Sent from my Meizu using Tapatalk
 
Imam i ja Corsair memoriju sa hynix čipovima u kombinaciji sa ryzen procesorom. Dosta sam se mučio sa tim cold boot problemom. Nije pomagalo ni povećavanje napona ni popuštanje latencija. Onda sednem, proučim materiju, setujem ProcODT na 53.3 i nikad više cold boot. Memorija radi savršeno na 2933 od tada. A isto sam bio ubeđen da je loš imc kod mog procesora.
Tako da su u pravu ljudi kad kažu da je problem u pločama, tj. biosima, kad se radi o kompatibilnosti memorije i ryzen procesora. Konkretno Asus, sve više vrednosti napona za SOC i ddr sa svakim novim biosom. Cold boot problemi i dalje prisutni jer su očigledno ProcODT vrednosti na auto pogrešne.
Izvinjavam se zbog off topic priče.
 
Poslednja izmena:
Onda je ProcODT sve vreme bio problem i kod mene, no, čovek se uči dok je živ.
Poenta je drugačija (kod mene).
Ako 100x treba da kliknem u BIOSu da bi memorija radila kako treba, jbš to onda.
Tako je, kako je.
Procesor ne o/c jer mi ne treba iz određenih razloga ali memorija možeee.

Sent from my Meizu using Tapatalk
 
Ma ja sam samo primetio da se proizvođači ploča baš i ne trude da ispeglaju biose za ryzen, kod Intela je to sve dosta bolje. Ne verujem da oni nisu mogli i sami da istestiraju da ProcODT za hynix čipove na AM4 pločama treba da bude između 48 i 60, ali izgleda da ih nije baš previše briga. S te strane je Intel dosta opuštenija kupovina, manje cimanja sigurno.
 
1usmus je izneo sumnju da su se amd i samsung jednostavno dogovorili da bude tako. Jer cim se sve podesi: i hynix, i micron cipovi prorade kako treba.
 
Previše je tu strana uključeno da bi tako nešto uopšte bilo moguće, pre svega zbog toga što bi u takav dogovor morali da budu uključeni i svi vendori, jer da takav "dogovor" postoji ništa ne bi sprečilo ASUS/MSI/GA... da fino podese svoje biose.
 
@rAMA, pa i vendori mozda su ukljuceni. Nova generacija ploca (sa novim cipsetima) za ryzen+/2 kao i novi cpu mogu odjednom cudesno da se izbave od svih problema sa ram. Nije nemoguce da postoji neki dogovor. Jer i dosta iz tih podesavanja kod vendora je sakriveno na ne top plocama. Tako da zavisi od ploce da li da pristup njima ili ne. 1usmus je po delicima sakupljao informacije i calculator napravio, ali nesto vendori na zure da menjaju svoja auto podesavanja za micron i hynix.
 
Poslednja izmena:
Ma mogu vendori to da srede kad bi im bio cilj. Kao što je Asus ubacio Stilt profile za ddr4 u bios za CH VI. Na istim tim Stilt profilima je zasnovan i taj 1usmus kalkulator. Naravno, na jeftinijim pločama nema ništa od toga, ukucavaj sam vrednosti, ako želiš da ti memorija radi kako treba.
 
Gledam rezultate na passmark-u za i3-8100 i i5-8400. Dosta variraju, kod i3 ide od 8000-8900 a kod i5 još veća razlika. Da li je moguće da je to samo zbog brze memorije u dual modu? Ako je neko uzeo i3 ili i5 zaključan mogao bi da proba sigle vs dual i 2400 vs 3000 memoriju u npr cinebenchu i passmarku.
Čisto da vidimo kako bi se ponašali sa jeftinim pločama, da li možda ipak vredi dati malo više za ploču.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zavisi od situacije i od onoga sta bi bila namena racunara. Ako je gaming za karta tipa GTX 1070/RX 56 i sve ispod, nista iznad 2667mhz nije potrebno, ionako su razlike nikakve. Prosto memory bandwith je vise nego dovoljan za situacije gde GPU postaje bottlenekc.
 
Mene interesuje za adobe cc, od igara ništa na kompu...zato sam i pitao jer je to passmark bench cpu deo, i5-8400 od 10000-12400, nije mala razlika. Može i cpu-z bench čisto informativno, on ne oduzima mnogo vremena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moj primerak gura 5200 sa naponom od 1.350 bez problema
 
Da li se desava nesto po pitanju ploca za CF? Izbor mi je prilicno jadan. Najcesce lako nadjem neki jasan izbor, ali sada nemam pojma sta valja. Razmisljao o 370 prime-a, ali je skuplja nego sto sam mislio da ce biti. Gledam nesto do 150e-180e.
 
16.11. u 17:50 je pisao da nije dobro montirao blok, znaci ima 1h testiranja :)
 
Pa dobro, ukljucio covek prime pola sata, igru neku isto toliko, video da radi, teraj dalje:d
 
Očito da je test stabilnosti bilo uspešno butovanje u windows :d
 
Nazad
Vrh Dno