Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

80 stepeni je već druga priča, tako bih ga i ja držao verovatno. Jel si mu uštrojio power limit?
 
Power limit 253 i onaj dugi i i onaj kratki :)...sa tim i 5500 ili 2x 5800 i ostalo 5500....ide na oko 90 sa 5400 ide na 80 85 i to je to...AIO 280 ili 360 i onako teško da može da hladi više od nekih 280 W do 300 W. Cinbenh mi baca za oko 1 % manje od no power limits...kada andervoltujem i to je ok (čak tu imam i najveći rezultat falilo mi nekih 150 poena do 40K, ovako mi fali od 600 do 1000 do 40K ) ali ja sam staromodan volim da je sve po prethodno postavljenim vrednostima :)...
 
Imaš 3 opcije Let BIOS optimize, ALL limits on, ALL limits off. A power limit može i ručno da se podešava.
 
Power limit 253 i onaj dugi i i onaj kratki :)...sa tim i 5500 ili 2x 5800 i ostalo 5500....ide na oko 90 sa 5400 ide na 80 85 i to je to...AIO 280 ili 360 i onako teško da može da hladi više od nekih 280 W do 300 W. Cinbenh mi baca za oko 1 % manje od no power limits...kada andervoltujem i to je ok (čak tu imam i najveći rezultat falilo mi nekih 150 poena do 40K, ovako mi fali od 600 do 1000 do 40K ) ali ja sam staromodan volim da je sve po prethodno postavljenim vrednostima :)...
A stavio si fiksni clock na 5400 za P cores u biosu?
 
Ostale su mi Thermal Grizzly liquid i Artic MX-4 od ranije. Da li preporucujete tecni metal na 13900KF? Na mom starom 7700K je poprilicno pravio razliku, ali sam njemu radio delid, dok kod ovog ce ici samo na IHS.
 
Tečni metal nije srećno rešenje pored toga što može da izazove kratak spoj može da izazove i koroziju. Uzmi krštenu pastu i vozi...u suštini osim ako se ne baviš nekim teškim overklokom koja je razlika između 85 i 90 stepeni?
 
Razlika je 5 stepeni. 😄
 
5 stepeni moze biti jako znacajno kada recimo cpu krene da troltuje na 100c i obara takt, dok bi na 95c radio na full boost.

Porucio sam svakako Noctua NT-H2, pa ako bude bilo potrebe i procesor bude isao na 95+c nanecu tecni metal. Nisam ni ja nesto odusevljen time, recimo meni je nakon nekoliko godina koriscenja tecnog metala pocela baza da korozira na Noctua D15 kuleru.
 
5 stepeni moze biti jako znacajno kada recimo cpu krene da troltuje na 100c i obara takt, dok bi na 95c radio na full boost.

Porucio sam svakako Noctua NT-H2, pa ako bude bilo potrebe i procesor bude isao na 95+c nanecu tecni metal. Nisam ni ja nesto odusevljen time, recimo meni je nakon nekoliko godina koriscenja tecnog metala pocela baza da korozira na Noctua D15 kuleru.
Dobices svakako bolje temp a ti powerlimitom vrv moraces da ogranicis da ide na tih 90 i nesto. Tecni metal je i jeben sto se tesko skida sa IHS a ne znam u slucaju garancije dal prave problem. Sve u svemu ako volis da se igras sto da ne, ali da je nesto must have nije dobra pasta i vozi.
 
ma opusteno. testirao malo za posao, bitnija mi je kolicina rama i broj procesora.... primetno je ubrzanje i stabilnost. vise mi ide na zivce ovaj win11 na koji sam morao da predjem zbog procesora.
elem, malo cu da iscackam ram kad uhvatim vremena da ga podignem koliko je stabilan i ok.... U krajnjem slucaju kad se pojave ok 128gb kitovi, prodacu ova 2.
Dodatno iznenadjenje mi je bilo sto ploca podrzava samo m2 pci hardove, i da stari m2 sata nece da radi...
Što Windows 11 zbog procesora? Ok, efikasnije koristi E-jezgra ali radiće ti i na 10-ki.
Čudi me i da ti ne radi SATA SSD...

Ne znam, ako si već probao sve i svašta, probaj i Windows 10, za svaki slučaj.
 
Poslednja izmena:
pa koliko sam shvatio, novi sequncer na win11 je must zbog e-core-va. A sto se tice m2 sata, lepo pise u manul-u, samo m2 pci 2, 4 i jedan slot m2 pci5. Uzeo sam neki m2 pci4 kingston 1tb za cache odmah.

@Dusan94 : isto, do sad imao uparen ddr4 quad channel (64gb 2x2x16gb dual channel kit)
 
Sklopio sam konacno i5 13600KF i Z690 DDR4, zadovoljan sam prilicno brzinom i napretkom, obzirom da prelazim sa skylake 6th gen :)
ima prostora za OC i mozda neki undervolt, sluzice za gaming u 1440p...evo par slika, potrosnja sistema i temp
ovo je sve sa power limitom ~200W

2077.pngcyberpunk 2077.pnggdf.png
 
Zamenio stock termalnu pastu kraken X73 za thermal grizzy kryonaut i sad u cinebenchu 39246. Pre toga ispod 38k. Moze da bude koristan info. Naravno, na boost dosao do 100c posle se stabilizovao na 88c i nekih 5,5.
 

Prilozi

  • Screenshot (3).png
    Screenshot (3).png
    1.3 MB · Pregleda: 65
Kažu da se grizli brzo suši i da može da ostavlja neke tamne tačke po površini (korozija možda?)...tako da obrati pažnju.
 
10c/16t...ista konfiguracija kao 12600K, ali manji boost. Potencijalno i manji cache.
Trebalo bi da bude debelo jeftiniji od 12600K da ne bi bio DoA.
 
Non-K procesori su se pojavili u Pakistanu: https://appuals.com/raptor-lake-sale-pak/

13400 je kod njih za ekvivalent od 300-315$. Skoro kao 12600K ovde (a u US je 250$), koji ima veće klokove, možda i veći cache...
Ako će da bude toliko, ne vidim što bi ga iko kupovao (a 7600x je jeftiniji)...

Nema šanse da će na zapadu biti toliko, 13600K je 315$ u US...
 
Ko ima 13600k/kf, cime hladite?
Vec sam video za DeepCool AK620 - topuz, i DeepCool AG620 - alister.
 
Čekaj, Frankenštajn jezgra? P jezgra su Raptor, E jezgra Alder? Hm

Mnogo će zavisiti od cene...
 
Najbolji deo :) "We will talk about thermals and power consumption at the end; our ambient temperature was 32 °C inside an air-conditioned room !!! "
 
Nazad
Vrh Dno