Šta je novo?

Industrija igara

sad su i meni jasnije neke stvari. klasični wow-ovci (sa izuzećem mog poštovanog kuma marcid-a) ne kapiraju "nedostatak strukture" i sandboxastost bez misija, na jednak način kao što ja ne kapiram grind radi grinda, "komandnu liniju" i klasično ustrojstvo guildi iz wow-a.

ali sad kapiram kako je hellion postao sprski star citizen :) i zašto ćemo tek imati nerazumevanje jednom kad neko bude enforce-ova izlazak sc-a u narednih par godina.
 
Poslednja izmena:
Pocinjete da me plasite sa ovakvim pricama :p Ovo su teski oblici asocijalnosti i psihopatologije...bezanje iz realnosti u virtuelno, pa jos i da je opipljivo (neko spomenuo holodeck :d) nije dobro.. Ja bas mrzim bilo kakav oblik komunikacije sa osobama koje ne poznajem i ne vidim, bas iz razloga sto to moze da bude ko god hoce i da izmislja sta god hoce...ti G@W ako verujes takvim ljudima i njihovim pricama ili si naivan ili si glup(a ne verujem jer si zavrsio fakultet).. Sada bih vam rekao manite se toga i idite na neki sport, a igre igrajte kao sto citate knjige (zbog price) :D
 
hehehe... glupost i naivnost dokazano nema veze sa stepenom obrazovanja (mada ovime nikako nisam hteo da kažem da je g@w bilo šta od toga). čovek završava fakultet zato što je uporan, i zato što je zagrejao stolicu ne zato što je pametan ili lukav :)
pogotovo "po bolonji" gde te vuku za rukav od ocene do ocene i od potpisa do potpisa, kao da si u hodnik shooteru, ali ovo je važilo i za vreme kad su fakulteti bili fakulteti, muškarci bili pravi muškarci a igre bile stvarno dobre :)

i kako bre asocijalno kad imaš društvo sa kojim pričaš i radiš nešto SATIMA? to je sve samo ne asocijalno :)

i zašto misliš da se ne bavimo sportovima ili da ne čitamo knige?

pun si predrasuda momčino :)
 
Nema čega se nisam naslušao, ljudi su daleko slobodniji preko VoIP-a, spremni da podele stvari koje ne bi smeli da podele ni sa najboljim prijateljem, devojkom/ženom, bratom/sestrom.

Zato ja samo igram SF online.
O protivnicima znam samo ono sto cujem kada pogledam na twitchu sta kazu posle meca :).
 
ma, možeš i striktno da vraćaš temu razgovora na ono šta se dešava u igri. nije toliko teško :) pogotovo kad si stariji i svi te prirodno slušaju :D

NEGO, vezano za vr.
dovoliću sebi da budem prorok: mi se zapravo ne nalazimo samo na pragu revolucije u načinu na koji će igre a pre svega korisnički interfejs u igrama funkcionisati, mi se nalazimo i na početku zlatnog doba kabinskih simulatora.

postoje samo dve kočnice tom napretku. prva je cena. headtrackeri su do juče koštali barem stotinak i više eura i zato se nikada nisu omasovili iako podižu nivo interakcije i kvalitet igranja za "tri koplja" u odnosu na igranje bez headtrackera. dobar hardver za igranje simulacija ne košta manje od nekoliko stotina po komadu, i tu mislim pre svega na kontrolere - džojstike, pedale i volane KOJI VREDE, ne one što će da se raspadnu za godinu - dve a platio si ih nezanemarljivih tridesetak do sedamdeset eura / dolara. na to nalepiš vr headset i grafičku kartu koja je potrebna da bi isti radio i eto investicije koja je tri do pet puta skuplja nego što je recimo playstation.
iz tog razloga se mnogo bolje prodaje psvr nego htc vive ili oculus rift. nema dodatnih troškova, platiš SAMO to, konzolu već imaš, a sve radi sa "običnim" gamepadom.

druga kočica je softver.
danas imamo jednu ozbiljnu simulaciju aviona (dcs), jednu ozbiljnu svemirsku simulaciju (elite) i jedan arkadni space shooter (eve: valkyre); kao i jednu ozbiljnu simulaciju ground vozila (euro truck simulator) i to je manje više to u šta danas možeš "da sedneš".
to je smešno.
fali igra koja je megapopularna, kao što je recimo sredinom osamdesetih bila prva elita.
e tu može da pomogne star citizen, i zato mu se nadam što skorije. ne zato da bih ga ja igrao, nego da bi pogurao industriju unapred, na krilima hype-a (a kako drugačije?), da bi stotine hiljada platežno sposobnih amerikanaca otvorilo svoje slamarice i pokupovalo stotine hiljada vr headsetova, džojstika, pedala, volana, i time im oborila cenu na pola od sadašnje, a posle čega će i ostatak sveta moći da pazari i obori im cenu još više, i još više, i još više... i za deset do dvadset godina, eto ti vr uređaja u svakom domu.
 
hehehe... glupost i naivnost dokazano nema veze sa stepenom obrazovanja (mada ovime nikako nisam hteo da kažem da je g@w bilo šta od toga). čovek završava fakultet zato što je uporan, i zato što je zagrejao stolicu ne zato što je pametan ili lukav :)
pogotovo "po bolonji" gde te vuku za rukav od ocene do ocene i od potpisa do potpisa, kao da si u hodnik shooteru, ali ovo je važilo i za vreme kad su fakulteti bili fakulteti, muškarci bili pravi muškarci a igre bile stvarno dobre :)

i kako bre asocijalno kad imaš društvo sa kojim pričaš i radiš nešto SATIMA? to je sve samo ne asocijalno :)

i zašto misliš da se ne bavimo sportovima ili da ne čitamo knige?

pun si predrasuda momčino :)

Asocijalno, ne u smislu kada igras sa drustvom sa kojim se druzis u zivotu..kao sto smo mi nekada igrali CS po igraonicama ili sada WoT..ja WoT najmanje igram sa ljudima koje ne poznajem..ako i igram niti pricam niti pisem bilo sta jer ih ne poznajem.. Asocijalno u smislu u kojem je G@W opisao svoje iskustvo sa nekim likovima koji hoce da se ubiju i sl. koji ispredaju svoje zivotne price potpunim strancima na teamspeak-u, i ostalo.. To nije zdrav model ponasanja, vec direktna fizicka komunikacija gde vidis svog sagovornika..zato pricam o sportu, nisu to nikakve predrasude jer igram igre i vidim koliko otudjuju ljude, pogotovo te on-line.. :)
 
opet nisi u pravu. zapravo je upravo to kanal kominukacije kojim njihovi problemi dolaze do drugih. to što ja ne slušam takve priče ne znači da nema onih koji slušaju. ja kliknem X, jelte, ali ti voliš da se udubiš, zar ne? da proživiš nečije strahove, nade, očaj...
:)
znam za neke koji su posle konslutacija u timu (koje sam ja mute-ovao :)))) ipak doneli prave odluke u životu, umesto da su samo skočili u 'ladan dunav.
 
Ponovo ne znam ko nije tu u pravu...kanal komunikacije sa nepoznatim ljudima...kako to moze da bude dobro?? Postoje psiholozi, psihijatri, strucni ljudi, a ne neki random lik na netu..ali ok svako nek resava svoje probleme kako mu se prohte..

To moje udubljivanje se odnosilo na igru i lik u njemu, a ne u neciji zivot ciju osobu ni ne poznajem.. :)
 
kako mogu da budu nepoznati ljudi ako igraš sa njima satima, danima, nedeljama? upoznaš ih bolje nego ukućane, veruj mi.
 
Ja sam sve napisao, koga zanima moze da procita. Mada vidim da je nekima zanimljivije da zapljunu u mom pravcu, onako na finjaka. Nije njima ni do teme, ni do razgovora, nego do licnog sukobljenja sa nekim koga nikada nisu upoznali. Zna onaj na koga se ovo odnosi.

Posto smo u drugoj temi a prosli put sam se trudio da jednom i ja budem koncizan i mudar pa je tebi to proslo onako preko glave, ovog puta cu da objasnim posto je direktno vezano za temu u kojoj se nalazimo.

Kada sam rekao da si shvatio da imas backlog na Steamu, to je prva faza ka izlecenju Steam hrcka. Da shvatis da imas toliko igara da vise nema smisla kupovati nove. Onda se kao nesto tripujes da ces ti te igre uzeti pa redom odigrati. Mozda neko krene tako junacki u kvest igranja svih igara koje ima na nalogu. Ali ce pre ili kasnije da shvati da to sto radi nema apsolutno nikakvog smisla posto igre nisu posao koji moras da odradis nego zabava za kojom posezes kada ti se cefne i kada si u mogucnosti. Tada nastupa druga faza a to je kada shvatis da nemas backlog nego da ono sto imas je kolekcija igara koje ces nekad mozda odigrati ali obzirom na prirodu ove industrije i konstantnog tehnickog napredka pre ce biti da ces probati da igras nesto novo nego da se vracas starim igrama koje si odigrao. Ceo ovaj pasus je objasnjen tom jednom recenicom, nego valja ukljuciti malo sive celije a ne shvatati sve kao prozivku i uvredu. Jer nismo svi takvi da nam je zabava u vredjanju drugih, mozda kazemo nesto sto se tako protumaci ali to nije bio osnovni cilj.

Zna Gejb sta radi, zasto je prosirio posao na zemlje drugog i treceg sveta. On je od nas, nekadasnjih pirata napravio kolekcionare iznamljenih igara. Naterao nas da platimo ono sto smo nekada uzimali za dzabe (ukrali, sto bi rekli ovi sto puse kapitalizam na litre dnevno). Sada nam je ostavio mutne vode jer smo tako prirodno mutni (sto bi oni rekli different culture) da u njima pecamo nekima od nas prihvatljive kupovine sa raznih kinguina, g2a i ostalih shady resellera vaskolikog interneta. Jer za zapadnu cenu jos uvek nemamo potrebni standard, tako da nema sanse da se osetis kao covek kada kupis igru. Sve lepo smisljeno i kalkulisano uz asistenciju mnogih strucnjaka koji poznaju sociologiju i psihologiju.

Od cele te price paradoksalno, najvise koristi imaju Linuks igraci koji su dobili opciju da odigraju neke od igara na maticnoj platformi. Recimo da je situacija na Linuksu u ovom momentu blizu onoj najgoroj koja je zadesila PC industriju pre desetak godina kada smo molili Boga da Ubisoft i EA izdaju bilo sta za PC i kada je, da nije bilo Valve i Steama, pretila propast platforme. Uz razliku da Linuks svake godine napreduje i dobio neocekivana izdanja.

Kako je to Valve spasio PC?
 
recimo tako što je od prodaje pc igara napravio profitabilan business?
 
Au... Procitao sam procitao od sinoc par postova i zanemeo... Ne znam sta napisati i koju poruku poslati, najbolje je da ne napisem nista... Sada mi je prica i situacija oko par clanova jasnija...
 
kako mogu da budu nepoznati ljudi ako igraš sa njima satima, danima, nedeljama? upoznaš ih bolje nego ukućane, veruj mi.

Nemam pojma..izgleda da sam glup za standarde ove nove MMO populacije koja hoda planetom :) Zato i ne volim MMO igre i ne igram ih toliko....mada stvarno mi se svideo Section 8...dosta sam ga igrao sam naravno....steta sto su ga ugasili :(
 
mmike

"smiritese" xD

Nemam razloga, samo sam se u nebranom grozdju nasao... Error 404
 
Section 8 sam igrao tokom bete, delovala mi onda kao random kopija Tribes a posle je jedno pet igara napravilo kopiju S8. Interesantna igra bila, malo joj falilo da uspe. Samo sto su u S8 svi bili mutavi, niko ni sa kim nije pricao. Davno to bese kao i ova prica u temi. Pre nekih 7-10 godina.

Nova MMO populacija tj. moderni igraci doba 15-25 godina ce pre da vise na Twitch-u nego nesto ozbiljno da igraju. Njima je Twitch u pozadini upaljen 24/7. Vec sam pisao o likovima sto se zale jer ih igre vise ne rade a posto su igre najbitnija stvar na svetu za njih to je ravno katastrofi. Na hiljade mladih sirom Evrope se rade svaki dan raznim drogama, naduvani su skoro stalno ili pijani i sve sto rade je igranje online igara. Finansiraju se iz welfare pomoci i tako placaju sve sto im je potrebno.

Nego nemojte da mi se ovde iscudjavate, zivite bre u Srbiji. Ovo online sto se desava je mala maca za nasu daily situaciju :)
 
Kako je to Valve spasio PC?

Pa jel se secas pre deset i kusur godina kada se kukalo i molilo bogovima da izadje Assassins Creed, Betmen ili tako neka AAA konzolna igra za PC, pa nek je i sest do devet meseci zaostatka a port totalni bunar. Nema veze, samo nek izadje. Mnogi su to izgleda zaboravili.

Danas Japanci izdaju tipicno konzolne igre za PC sto je pre pet godina bilo nezamislivo. Pre deset je situacija bila mnogo losa, Microsoft kao i obicno jeo ono sto se ne jede sa Games for Windows Live, totalni kupus od trzista. EA imao onaj Downloader i smesni servis, posle su delili neke dzabe igre na tome pre nego sto su presli na Origin.

Znam da si pikao Stalkera 24/7, ali moralo je nesto od toga da ti ostane u secanju :p
 
Section 8 sam igrao tokom bete, delovala mi onda kao random kopija Tribes a posle je jedno pet igara napravilo kopiju S8. Interesantna igra bila, malo joj falilo da uspe. Samo sto su u S8 svi bili mutavi, niko ni sa kim nije pricao. Davno to bese kao i ova prica u temi. Pre nekih 7-10 godina.

Nova MMO populacija tj. moderni igraci doba 15-25 godina ce pre da vise na Twitch-u nego nesto ozbiljno da igraju. Njima je Twitch u pozadini upaljen 24/7. Vec sam pisao o likovima sto se zale jer ih igre vise ne rade a posto su igre najbitnija stvar na svetu za njih to je ravno katastrofi. Na hiljade mladih sirom Evrope se rade svaki dan raznim drogama, naduvani su skoro stalno ili pijani i sve sto rade je igranje online igara. Finansiraju se iz welfare pomoci i tako placaju sve sto im je potrebno.

Nego nemojte da mi se ovde iscudjavate, zivite bre u Srbiji. Ovo online sto se desava je mala maca za nasu daily situaciju :)

Pa to je katastrofa...oni bi pod hitno trebalo da idu kod nekog psihoterapeuta inace ce da se uruse sami od sebe..lepo sam ja rekao da treba neki fizicki kontakt sa ljudima, a ne konstatno gledanje twitch-a i monitora...iskreno ja se iscudjavam jer pored tog Section 8-a (koji mi se svideo bas zbog te mutavosti :D) nisam nista drugo igrao (WoW me nije privlacio, ne volim te Tolkin fantazije)...WoT igram kao Section 8 :D (mutavo i za sebe :D) A ni ne poznajem nikoga da tako zivi zivot..to je izuzetno tuzan nacin egzistencije
 
come to dark side... buy rust :))))

evo imam ekipu - džo one (jovan) i ja. ne pričamo o privatnim stvarima, samo mučimo ljude i uživamo u svakoj sekundi toga :p a ako ponekad nešto i snimim od gameplay-a, to služi za internu analizu, a ne za twitch ili youtube
 
Meh video sam taj Rust..ne sviđa mi se :p Ako bih morao da opišem svoja interesovanja u par reči to bi bilo "roboti u svemiru" :d Vidim da treba neki novi Quake i Unreal Tournament da izađe...kompetitivna je igra, a igrao sam ranije oba serijala pa će mi biti nešto poznato a valjda će trajati par godina i ako bude kao original (svako za sebe)...eto meni mutavosti (bombona) :d
 
džaba si gledao, rust ima kvalitete koji se ne mogu VIDETI :)
ali ako je svemir, onda hellion. ozbiljna core mehanika (loot stays where you die) :) treba ovih dana da se posvetim ozbiljnije toj igri. tu imamo skroz ozbiljnu ekipu drugara na discordu.
 
Hellion, deluje zanimljivo mada me nervira, sad vidim, to potenciranje skupljaj i kradi od drugih naspram nekadasnjeg skupljaj i kradi od NPC-ova...ali dobro videću kad izađe igra na šta će ličiti..
 
meh, npc-ovi ne pružaju nikakav izazov već posle par sati igranja.

inače, kao što već rekoh, bolje je ovakve igre đuskati od early access-a i pokupiti trikove na vreme. kad jednog dana bude gotova, ekipa na serverima će biti toliko navežbana i isfiltrirana da će i iskusni imati problema da prežive. noobove koji se tad zapute u hellion čeka horor film.
 
Nema veze sačekaću...neću da izigravam beta testera više ni za koga nakon Mechwarrior Online-a...a ako bude tako da igra daje baš ogromnu prednost nekome ko je igrao u alfi i beti zaobićiću je..zato sad samo čekam recenzije nakon završenog proizvoda pa da vidim da li vredi investirati i novac i vreme.. (star citizen anyone) :p
 
Poslednja izmena:
ne daje ti prednost, nego naučiš međusobne odnose u okviru mehanika, one iskusne stvari kojih nema u videima i uputstvima, a zbog kojih si barem duplo efikasniji od onog koji to ne zna. plus navežbanost ruke, način razmišljanja. ako si imalo talentovan, a jesi pošto si tako dugo uz tu igru, ti si ninja za prosečnu ekipu nubova.
a u pitanju je izuzetno hostile pvp okruženje, koje nema šta drugo da radi nego da muči ljude na koje naiđe.
 
Evo nešto za sve one koji seku vene na Andromedu, generičnost će sigurno biti na tom nivou, pošto je prvi deo bio šampion generičnosti. Doduše, napucavanje može i da prođe za razliku od Andromede...

 
"So yesterday Jim, TotalBiscuit and probably others visited Valve and talked about Steam store and all issues that store has.
There is no NDA so expect some info in next couple of days/weeks."

Zanimljivo.
 
Pa jel se secas pre deset i kusur godina kada se kukalo i molilo bogovima da izadje Assassins Creed, Betmen ili tako neka AAA konzolna igra za PC, pa nek je i sest do devet meseci zaostatka a port totalni bunar. Nema veze, samo nek izadje. Mnogi su to izgleda zaboravili.

Danas Japanci izdaju tipicno konzolne igre za PC sto je pre pet godina bilo nezamislivo. Pre deset je situacija bila mnogo losa, Microsoft kao i obicno jeo ono sto se ne jede sa Games for Windows Live, totalni kupus od trzista. EA imao onaj Downloader i smesni servis, posle su delili neke dzabe igre na tome pre nego sto su presli na Origin.

Znam da si pikao Stalkera 24/7, ali moralo je nesto od toga da ti ostane u secanju :p

Taj Assassins Creed i Batman sam igrao malo i obrisao. Nit sam ih cekao, niti je tu bilo hajpa. Pogotovo Assassins Creed kojeg smisliti ne mogu.
Ako su 2-3 igre kasnile, to ne znaci propast.

PC je alat izmedju ostalog, i igre za konzole se prave na njemu. Na PC-u sazrijeva novi hardver i softver. PC je ultimativna platforma i igre za njega se moraju izbacivati.
Ono sto smo izgubili su PC ekskluzive, i to se dobro primjeti danas.

Prije ce ti nestati konzole nego li PC. Btw, konzole sve vise lice na PC.

Niti je Valve spasio PC, niti se tu ima sta spasavati.
 
Evo nešto za sve one koji seku vene na Andromedu, generičnost će sigurno biti na tom nivou, pošto je prvi deo bio šampion generičnosti. Doduše, napucavanje može i da prođe za razliku od Andromede...

Danas se raspravljam sa onima sto im nije jasno sta je to zapravo Halo, kako je to nastalo i sta tu ne valja. Mozes biti siguran da to isto necu raditi za deset godina pokusavajuci da objasnim zasto ovaj serijal sa trejlera ne valja. Jer je uzaludno. Nek kupuju, igraju, valjaju u blatu losih klisea, ispranog humora, sve umotano u najvisu produkciju da lici na nesto. Meni dosta sto sam pogledao trejler, dva'es puta okrenuo ocima i po okoncanju istog momenta zaboravio sta sam gledao.

Taj Assassins Creed i Batman sam igrao malo i obrisao. Nit sam ih cekao, niti je tu bilo hajpa. Pogotovo Assassins Creed kojeg smisliti ne mogu.
Ako su 2-3 igre kasnile, to ne znaci propast.

PC je alat izmedju ostalog, i igre za konzole se prave na njemu. Na PC-u sazrijeva novi hardver i softver. PC je ultimativna platforma i igre za njega se moraju izbacivati.
Ono sto smo izgubili su PC ekskluzive, i to se dobro primjeti danas.

Prije ce ti nestati konzole nego li PC. Btw, konzole sve vise lice na PC.

Niti je Valve spasio PC, niti se tu ima sta spasavati.

Te AAA igre od EA, Ubisofta, Activisiona imaju veliku prodaju i neophodne su da bi drugi, manji studiji zeleli da izdaju svoje igre za PC. Nisam siguran da bi danas imao sta igrati osim pixel art indie igara na PC da nije bilo Steama. Mada i ovo sto ima da se igra nije za pohvalu.

Sto se tice toga da se igra prave na PC pa je normalno da izadju za PC, ne ide to tako. Ako se igra razvija na PC to ne znaci da ce ta igra biti optimizovana za veliki opseg dostupnog i trzisno prisutnog hardvera. Sve igre se prave na PC, pa japanske igre nisu izlazile za PC do skora.

Cela ova prica jos iz Andromeda teme se povela zbog mog kukanja kako igre tapkaju u mestu. A realno je tako jer se samo prezentacija unapredjuje dok sve ostalo ostaje isto vec decenijama. Ista mehanika, isti AI, fizika tu i tamo u nekoj igri napreduje pa onda se to zaboravi u sledecoj. Vrtimo se u krug barem deset godina i zbog toga sve vise ljudi kuka na moderne igre, nije to samo faza, nije to bezveze, ne leci se to medikamentima nego progresom.

Neko je zadovoljan sto ima da igra isto obuceno u drugacije ruho, neko se juce rodio pa mu je sve novo i vau, a nekome to sve pocinje da ide na zivce i trazi vise, sledeci korak.

Vidim Andromeda tema buja, milioni se igraju i uzivaju :d

Edit: Andromeda je definitivno originalnija igra od ovog Destiny serijala. Da bi ME:A dostigla taj nivo generike i loseg ukusa, morali bi svi da imaju kapuljacu preko kacige i po jedan plast. Jer je to danas in.
 
Poslednja izmena:
"So yesterday Jim, TotalBiscuit and probably others visited Valve and talked about Steam store and all issues that store has.
There is no NDA so expect some info in next couple of days/weeks."

Zanimljivo.

Nisam citao dalje od naslova na redditu ali se valjda radi o nekakvom exploitu koji su odredjeni developeri koristili.
 
Nazad
Vrh Dno