Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

Ma jeste ono entry level ali ako gledamo all in one hladjenja, dakle ne custom hladjenja ovo je sasvim osrednje hladjenje pa cak je i u gornjem delu sudeci po testovima, nemoguce da se FX9590 manje greje od ovog, s obziom da sam imao i taj FX na mesec-dva. Vrlo moguce da ima veze sa turbom, ukljucen jeste, i voltaze na max su 1.280, e sad zanima me sta predlazete da probam, na kolko da popustim voltaze ili cak da probam jednostavno OC na 4.4 a turbo da bude iskljucen?
 
1.28V je previse za njega kod haswella. Nije bas u gornjem delu, jednostavno ima premalu povrsinu za odvodjenje toplote, 120mm je jako malo.
Haswell ima problem sa prenosom toplote na IHS, tako da cooler mora jako brzo da odnese toplotu sa IHS-a kako bi bio sto efikasniji. TT 3.0 pro to ne moze sa slabom pumpom i malim radijatorom.

Najbolje resenje bi ti bilo da ugasis turbo, manuelno OC-ujes na 4.4ghz. Verovatno bi mogao da postignes sa nekih ~1.10v-1.20v u zavisnosti od primerka procesora. To je vec neka voltaza koju bi verovatno mogao da isprati taj cooler, mada i dalje ne bih radio linx sa avx-om preterano, ako ne mora :)
 
Poslednja izmena:
To cu i da probam, a malo cu i da procitam ovu temu, dosta sam zauzet bio pa nisam mogao da se pozabavim ovim, ali sad vidim da je uglavnom manja voltaza potrebna za ove klokove... Inace koliko GFLOPSA baca ovaj cpu sa turbom, kod mene links polazuje 195GFLOPS 6gb memorije testirano?
 
Zavisi od mnogo faktora, meni se to menja ponekad i kada restartujem comp. Tako da nemoj time da se opterecujes, dok god je tu oko 200 ili vise, sve je kul.
Imas i sekciju overclocking za 4690k, nema nikakve razlike, a imas sve informacije tamo.
 
AMD ne meri temperaturu korektno, zato se i gleda margina. Nije bila 55 tada sto posto. Nevezano za Intel....
 
Ma znam kako dise AMD a kamo li kako pravilno odrediti temperaturu, naravno racunao sam sa marginom, zakleo bi se da i fx9590 koji sam imao na kratko nije video preko 60-c za temperaturu jezgra, zato mi je i neverovatno da se ovaj i7 toliko vise greje... Sve u svemu danas imam vise vremena pa cu da se pozabavim malo, popusticu napon i stavicu OC na 4.4ghz... Inace kako se ponasaju 280mm hladjenja sa ovim cpu-om, ako neko ima, posto imam povoljno CM Nepton 280l?
 
Ma jeste ono entry level ali ako gledamo all in one hladjenja, dakle ne custom hladjenja ovo je sasvim osrednje hladjenje pa cak je i u gornjem delu sudeci po testovima, nemoguce da se FX9590 manje greje od ovog, s obziom da sam imao i taj FX na mesec-dva. Vrlo moguce dana ima veze sa turbom, ukljucen jeste, i voltaze na max su 1.280rd, e sad zanima me sta predlazete da probam, na kolko da popustim voltaze ili cak da probam jednostavno OC na 4.4 a turbo da bude iskljucen?

Ok
 
Ma znam kako dise AMD a kamo li kako pravilno odrediti temperaturu, naravno racunao sam sa marginom, zakleo bi se da i fx9590 koji sam imao na kratko nije video preko 60-c za temperaturu jezgra, zato mi je i neverovatno da se ovaj i7 toliko vise greje... Sve u svemu danas imam vise vremena pa cu da se pozabavim malo, popusticu napon i stavicu OC na 4.4ghz... Inace kako se ponasaju 280mm hladjenja sa ovim cpu-om, ako neko ima, posto imam povoljno CM Nepton 280l?

Imas u mom potpisu vodic za CLC-ove, imas i Nepton 280L. Ja ga cenim veoma visoko. Jedino na sta moras da racunas je buka, posto jetflo ventovi iako hlade sjajno, jako su bucni.
Ali je i dalje najbolji 280mm CLC.
Rekao sam ti zasto je topliji taj i7, jer ne prenosi toplotu dobro kao AMD usled manje povrsine procesora i IHS-a koji je lepljen nekom epoxy smolom ili sta je vec, pa ne dodiruje die direktno vec ima neku termalnu pastu izmedju.
 
Poslednja izmena:
Imas u mom potpisu vodic za CLC-ove, imas i Nepton 280L. Ja ga cenim veoma visoko. Jedino na sta moras da racunas je buka, posto jetflo ventovi iako hlade sjajno, jako su bucni.
Ali je i dalje najbolji 280mm CLC.
Rekao sam ti zasto je topliji taj i7, jer ne prenosi toplotu dobro kao AMD usled manje povrsine procesora i IHS-a koji je lepljen nekom epoxy smolom ili sta je vec, pa ne dodiruje die direktno vec ima neku termalnu pastu izmedju.

E da je lepljen epoxy smolom bilo bi zlatno, nego je neki crni silikon koji skoro nikad nije prave debljine. Ima izuzetaka kada je sve potaman :) Ali generalno Intel radi na vecim temperaturama od AMD procesora.
 
Kod mene, u Linxu, glatko ko od sale dogura do 95c, u prime95 ili kada radim konverziju nekog videa ide do 85c idle mu je skroz normalan na oko 30c, gaming je ok ne ide preko 65c.
 
Ni ja u gamingu ne videh vise od 60-ak C. Hladi ga 212+
 
Ajd da se upisem u I7 drustvo,
uzeo ovaj I7 4790K, batch je neki Vietnam X4..., kazu da se dobro klokuje na vazduhu, ce vidimo sutra kako se clockuje ovaj Vijetkongovac.:rupa:

EDIT: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2438536/batch-4790k.html,
neki lik ima batch X438B201 i klok na 4.8GHz sa 1.29V,
ovaj moj vijetnamac je batch X438B195, da vidimo da li ima neke veze taj broj batcha sa dobrim overklokom.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da ima, kod mene je L450C530 Vietnam i radi na 4.8GHz sa 1.31v stress test 8+h stabilno.
Da te lepo sluzi :)
 
Hvala,
nisam jos uzeo neki kuler, ali nesto preferiram Noctua NH-U14S, mislim da ce da moci da se izbori sa ovim zutacem sa nekim prihvatljivim temperaturama.
 
Ne vredi, kada krene na lose, nema kraja.:mad:
Na ploci Gigabyte Z97 Gaming 5 ne sljaka memorija Kingston hyperx savage 2400mhz u dual channel modu, probo drugu memoriju isto ne radi, samo beepuje ploca jedno 15 puta kratko.
Inace, ova Kingston memorija u single modu sljaka na ovoj Gaming ploci:lupko:, a u drugim kompovima u dual channel modu radi ispravno.
Valjda ploca nesto brljavi, vrcem:D je nazad, da li je neko imao mozda slicno iskustvo sa ovim problemom oko sljakanja memorije, svaka pomoc je dobrodosla,
Hvala unapred.:wave:
 
Poslednja izmena:
isti problem bio na gaming gt nije htela na 2400 beast memorija pa sam resetovao bios i rucno podesio na 2200...
 
Kod mene je ista memorija, ali druga ploca Sabertooth Mark 2, i na njoj 2400MHz u dual channel modu sljaka kako treba.
 
Ne vredi, kada krene na lose, nema kraja.:mad:
Na ploci Gigabyte Z97 Gaming 5 ne sljaka memorija Kingston hyperx savage 2400mhz u dual channel modu, probo drugu memoriju isto ne radi, samo beepuje ploca jedno 15 puta kratko.
Inace, ova Kingston memorija u single modu sljaka na ovoj Gaming ploci:lupko:, a u drugim kompovima u dual channel modu radi ispravno.
Valjda ploca nesto brljavi, vrcem:D je nazad, da li je neko imao mozda slicno iskustvo sa ovim problemom oko sljakanja memorije, svaka pomoc je dobrodosla,
Hvala unapred.:wave:

Nekad je potrebno dodati napon i memoriji i digital i analog agentu na procesoru da bi memorija radila na 2400MHz. To se do duse obicno radi kada se przi memorija znatno vecih frekvencija i visoka frekvencija procesora, ali nije na odmet probati.
 
Uradio sam update najnovijeg biosa,
e sad, mislis da probam da postavim neki profil za memoriju ( kod mene ide na 2133MHz i 2.400Mhz), po defaultu stoji na 1.600Mhz.
U biosu stoji da memorija sljaka n 1.5V, a po specifikacima ide na 1.65V, da li smem da rucno postavim voltazu za memoriju na 1.6 za 2133MHz i 1.65V za 2.400MHz?

EDIT: Sad postavi @Kasa5033, znaci mogu da probam i sa povecanjem voltaze za memoriju.
Mozda da malo kloknem proc. rucno na 4.4 da povecam memoriju na 2.400 sa voltazom na 1.65V.
 
Poslednja izmena:
Ne povecavaj napon na memoriji preko 1.65v, kod mene radi radi cak na 1.5v i 2400MHz. Probaj posle update-a BIOS-a da li ce da radi sa default vrednostima (1600MHz), pa ako sljaka, pokusaj XMP profil na 2400MHz.
 
@Slash,
vidim da imas istu memoriju, kod tebe sljaka i na 2.400Mhz i 1.5V,
probo sam na 1.6V za 2133MHz i opet isto, probo i na 2.400Mhz, ne dize sistem u dual channel modu, beepuje ploca ko da je poludela:hair:.
Memorija radi regularno na drugim plocama, nema druge, nesto je do ploce, nemam ideju sta moze da bude neki drugi problem, saljem memoriju i plocu na reklamaciju.

EDIT: Inace, procesor izgleda zasad okey, na stock cooleru temperature u idle su u natlopijem delu dana 33-37C, a sada su trenutno na 30-33C,( nemam klimu) i na kloku od 4.2GHz ploca daje voltazu na 1.160V.
 
Poslednja izmena:
Ako memorija radi na drugoj ploci ok (probaj Memtest86 za svaki slucaj) onda je definitivno do ploce. Ako budes menjao maticnu, uzimaj Asus, neces pogresiti :)
A za cpu za pocetak probaj 4.6GHz na 1.2V pa ako prodje stress test ok je primerak :)
 
Sto se tice povecavanja napona za memoriju, uglavnom se ide za po 0.1V, ali ako procesor nije klokovan i nece da bootuje sa 2133MHz, to je onda problem do ploce. Inace ako u specifikacijama pise da radi na 1,65V, stavi na 1,65V.
 
Da, uradio sam Memtest86 dva puta u dual channel modu na drugim plocama i sve radi super.
Probao sam sve moguce frenkvencije za memoriju i voltaze i ne sljaka.
Vec sam razmontirao plocu i spakovao ide za Madjarsku( preko zida:beat:, ko izbeglica), pa nek se tamo macuju sa plocom.:crash:
 
Poslednja izmena:
kao sto rekoh i ja sam imao taj problem sa 4x8gb...kad ubacim 4x4gb iste te memorije radi na 2400 a 4x8 nece vec mora na 2200...znaci nije do ploce...
 
Uff, ajd sad budi pametan.:bottle:
Pa, probao sam moju staru 2X 4GB Muskin 2000Mhz i isto se ploca ponasa, evo, kod @@Slash radi ista Kingston memorija na 2.400 na 1.5V, sta znam, neka probaju pa neka nadju resenje, ako probaju vise memorija razlicitih proizvodjaca, neka zamene memoriju za neku drugu koja ce da radi i valjda je to resenje.
 
Nazad
Vrh Dno