Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Bas to sto kaze psaras, plus sto pitanja koja postavljas odgovara najcesce autor samog kursa do granice dok ti ne bude jasno. Takodje za svaku lekciju vec imas gomilu pitanja koje mozes da procitas, mozes bookmarkovati od odredjene min i sec. da bi se posle vratio, nesto ponovio, zapisao sebi sta je receno itd. Kada su te akcije (budu cesto) veoma kvalitetni kursevi budu 10-12$ gde imas bar 30h materijala (pojedini i mnogo vise 40, 50h+) a to se predje i razume racunaj duplo i vise. Kao sto sam rekao jednom vec to ti je ulaganje u znanje, a posleces prodavati svoje znanje. Ne stedi.
 
Dzaba se zanosite kursevima. To je kao da upises dete na najbolji faks, nabavis mu sve knjige i ostalo sto mu treba, iznajmis stan na 20m od ulaza zgrade faksa a on se pojavi na predavanju prvi put, izadje na dva ispita za godinu dana.

Profani sto predaju na nasim faksevima, starija garda, nisu ni imali mnoge knjige dostupne nego se dovijali, prevodili sa stranih jezika, engleskog, francuskog, ruskog. Nabavljali ko zna odakle, iznajmljivali, prepisivali. E to se zove studiranje kada sam istrazujes nesto sto je relativno sveze u svetu a ne ovo sipanje gotove materije u vecinom praznu glavu.

Ovde sigurno prodje mnogo ljudi sa pitanjem, e ja bih da programiram koji kurs, koji faks, koje knjige, sta kako? Onda neko iskusan dodje i napise konciznu a opet obimnu poruku u cilju da pomogne, potrosi svoje dragoceno vreme na nekog nikogovica a ovaj kako uzvrati? Nikad vise ne pita niti se interesuje jer jelte to sve zvuci kao previse cimanja, bolje stoljpi za opasac pa otimati drugima posteno zaradjen novac. Kul je to programiranje, fine pare se tu uzimaju ali ko ce bre da se cima sa tolikim citanjem i kucanjem i sedenjem za kompom kao neki luzer ej!

Jel uopste ima jedan ali JEDAN uspesan primer na ovom ili nekom slicnom forumu da je neko posle pitanja "e ja bih da programiram, sta i kako?" zapravo i postao programer i poceo da radi u struci i zaradjuje taj novac o kojem sanja?

Kapiram o cemu pricas ali u mom slucaju gresis i to preterano, ja i dalje zaradjujem od kuce preko racunara i to sasvim fino, i zavrsio sam vec drzavni fakultet sa svih 5 godina na budzetu mahom se finansirajuci sam tako da se ipak ne uklapam u to da mi neko nesto kupuje. Moj ugao u ovoj prici o kursevima je da me nesto usmeri, ne moram ja da prevodim sad knjige kad je sve vec dostupno, meni treba nesto da me drzi u pravom smeru dok ucim i da dopunjujem sa strane onim sto me zanima.

Inace poznajem bar jednog koji sada radi a ucio se preko FreeCodeCamp, tako da eto.

@ostali hvala na odgovorima.
 
Najbolje je da pitas kad negde zapnes, u nekom projektu jer tako ljudi vide da nesto radis pa mozda i pomognu. Mada se ja ne bih uzdao u ovaj i slicne forume, pravo mesto za pitanja tog tipa je i dalje stackoverlow. Srbi vole da caskaju uz virtuelnu casicu ali ne vole da pomazu kolegama besplatno. Pre ces dobiti pokudu od raznih nervoznih tipova nego pomoc i smernice.

Nijedan kurs kao uostalom nijedan udzbenik te nece nauciti da nesto radis, to se stice iskustvom i radom na projektima. Nema knjige gde pise tacno resenje tvog problema, nema ni na stackoverlow. Ima slicnih problema ali isti jok, nego moras da se uklopis, da modifikujes postojece resenje a to na kraju znaci i da posedujes razumevanje sustine problema.

Za programiranje treba da znas osnovne algoritme i strukture podataka uz semantiku i sintaksu nekog izabranog jezika. Ovo prvo je univerzalno i primenljivo na sve jezike, ovo drugo se razlikuje od jezika do jezika. Ovo prvo je zaista bitno, drugo se pohvata usput. Zato svi ti Java+Swing ili Angular56 kursevi su smesni jer te uce neki konkretan alat a to ces ionako sam ukapirati vrlo brzo. Sintaksa i APIji se savladaju u hodu, semantika jezika trazi malo vise razumevanja i razmisljanja. Ionako Javu pises u JetBrains IDEA a tu se sve autocomplete-je. Swing je API, dobro je dokumentovan online kao i svi bitniji APIji, nema tu neke mudrosti.

Moja opaska se tice toga da jos nisam video programera koji je ispao iz tog nekog udemy ili slicnog kursa. Prodavca magle mozda ali programera jok. Svaki dobar programer savlada novi API/IDE/jezik za dve nedelje maks. i vec moze da radi i zaradjuje koristeci ih. Na kraju krajeva svi ti alati su napisani od strane dobrih programera da oni losiji ne bi svaki put izmisljali toplu vodu.
 
Imam vec drustvo koje je bas duboko u celoj prici pa se sa njima konsultujem, za stack znam vec, krenuo sam ja samoinicijativno vec i trazio sam tamo neke odgovore na pitanja kada sam zapinjao negde, znam vec koliko je dosadno kad te neko non stop zapitkuje nesto.

Meni samo treba adekvatno "usmeravanje" makar i u okviru ovog kursa od 10$, meni je krajnji cilj da razumem sta radim i da razumem cime mogu da resim neki problem, jer ako ne dovedem sebe u to stanje smatram da ne znam sta radim i da nisam naucio to sto sam hteo, to je neka moja filozofija.

Znam da neki kurs od 10$ nece od mene da napravi profesionalca ali ce da me ubaci u sferu interesa na takav nacin da ja posle po inerciji nastavim dalje sam.

Od x ljudi sam dobio savet da se najbolje uci kad zacrtas nesto i onda gledas da provalis cime mozes to da napravis.
 
I to je tačno, engleski je preduslov da naučiš da programiraš jednostavno je tako....kad sutra odes na Reddit Git ili Stackoverflow tamo niko neće da ti piše na srpskom


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vredi li uzeti ovu knjigu za Javu? https://www.delfi.rs/knjige/86666_java_8_-_programiranje_knjiga_delfi_knjizare.html

negde sam kao procitao da ne treba uciti sa nasim prevodom jer kao posle imas problema zbog tog prevoda?

Procitao sam je vise puta,dosta kompletna knjiga,jedna od boljih sa nasim prevodom. Spominje se i neki cd sa vezbama u knjizi,ja ga nisam dobio,a nisam video da je bio posebno da se kupi. Ako se odlucis na kupovinu,pitaj ih da li ide i cd uz knjigu,moguce da su meni maznuli. A za engleski se podrazumeva sve receno,njega bi morao da forsiras svakako,u svakom slucaju,preporuka za tu knjigu.

IMG_0237.JPG


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Kejvu
Piše u svakoj knjizi da se može skinuti CODE na sajtu izdavača, što je u ovom slučaju http://www.wrox.com/WileyCDA/

http://www.wrox.com/WileyCDA/WroxTi...Trainer-2nd-Edition.productCd-111895145X.html

https://www.youtube.com/playlist?list=PLkKunJj_bZefJ4gej5Fuq0XR0FzzXLCMB

Imaš i noviju knjigu - http://knjige.kombib.rs/naucite-java-9

Mada ti je najbolji savet da lepo savladaš engleski jezik i onda je naći bilo koju knjigu (pa i te 2 gore) smešno lako...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Znam dosta dobro engleski. nego sam mislio da ce mi biti lakse prvo te osnove da naucim na nasem jeziku. Skinuo sam knjigu Java for Dummies, one zute knjige bas su dobre za pocetnike i imam Orelly in Nutshell javu ali iz 2005 godine izdanje, ne mogu naci nigde,

@Sumadinac mozes li mi dati tu noviju knjigu na eng u pdf ako ti nije problem? Hvala.
 
Aha izvinjavam se onda ako ne smemo da delimo linkove, dobro ste mi rekli :D :D

@Šumadinac upravo sam nasao gde mogu da skinem. Recite mi sad koja je razlika izmedju Java 6-7-8-9, to su samo novije verzije koje su se vremenom nadogradjivale? Takodje ovi iz IT Akademije, jel su ok, vidim daju Jave SE 5-6-7-8 i to sve posebno, koji sertifikat uopste i daju? Isplate li se oni zbog samog sertifikata za posao ne toga sto ce me nauciti preko DL platforme... ?
 
Neće to ići kako si ti to zamislio :)
Sve imaš na internetu - potraži i mani se sertifikata iz raznoraznih akademija ...
 
Nisam sad razumeo, ajde sto se tice sertifikata to cisto pitam, znam i sam da su sve to sranja. Jel treba da pratim neki put tokom ucenja jave? Jel mogu odma na Java 9 da idem ili na ove starije prvo? Nisam nikad nista ucio od programiranja a zanima me. 20god imam :)

Ovo sam napisao, imao sam zadatak da napravim to iz codeacademy kao project, tu sam dodao jos te if funkcije. https://gist.github.com/Kejvu/55f59d97ade33a357e04f1fe1bc8e8c4
 
Poslednja izmena:
Razmišljam da popunim prijavu,ne verujem da ću proći testove,ali ajd da probam.Šta biste mi preporučili da izaberem od ovih profila.Inače osim samih termina sve mi je to nepoznato,ne zanima me posebno ni programiranje ali kao
tridesetogodišnji gimnazijalac moram sebe da nateram da se bavim nečim korisnim .

Opera Snapshot_2018-07-20_133952_itobuke.rs.png
 
Nisam u tom svetu, ali ako te već ne zanima programiranje ne znam kako će to baš funkcionisati ... Možda bi PHP bila OK opcija s obzirom da je valjda lakši od Jave, .Net-a i drugih objektno orijentisanih jezika.
 
Vidim da su dosta skresali broj polaznika a i uslov je da si na birou.
Biće teško upasti.
 
Generalno po meni ovo je glupost, nije programiranje za svakog, drugo ko je hteo da nauci programiranje sam bi ga naučio svakako. Elem velika verovatnoća da će pola tog pre kvalifikovanog kadra da odustane, zbog ne znanja engleskog jezika. To je činjenica


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ali se ovakvim agresivnim reklamiranjem od strane vlasti stvara utisak da to jeste za svakoga. I onda matorci kreću da smaraju svoju decu da upišu to i već im je u glavi sinčić/ćerkica sa platicom od kilo evritja ...
 
Poslednja izmena:
Problem je sto će i te plate od kilo evrića da izumru, kad se stvori visak radne snage koji će da radi za manje para, toliko o tome, no ne brine me, radim ono sto ovi ne obucavaju, deficitarna tehnologija


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bilo bi zanimljivo videti statistiku za prethodne kurseve, koji % polaznika se na kraju zaposlio kao programer ili makar tester i ostao na tim poslovima.
 
I onda dodju na razgovor za posao sa pozadinom od 6 meseci gde su naučili nešto što ne razumeju, i firma primi studenta umesto takvog kandidata.
Jednostavno, čaj i taj student ima više složenih kockica jer se ceo živor spremao za to. Razmišlja na takav način, apstrakuje na takav način, i kao takav pogodan za oblikovanje.
Čovek koji je bio kovač ceo život ne može da apstrakuje da čekić može da bude težak 5kg, i da u sledećem trenutku bude 10kg i obojen u plavo...
Naučiće neki framework a od programiranja ništa.
Svako danas može da nauči da programira, ali kvalitetan programer ima debelo obrazovanje koje mu daje dobar temelj ka kojoj god tehnologiji da se okrene.
Ovde ce da nauče neki framework da rade, plastično, i da ne razumeju kako to radi.
I kada dodje problem, neće moći da ga reše, jer znaju samo površinski...

Ova pomama za it kadrom je prenaduvana.
Koliko ima oglasa na infostudu za programere?
Jel ih ima 5000?
Ima ih 332.
Cela srbija, i od toga nije ni 50% za programere vec za hr, managere, scrum mastere, dev ops...
Od tih 332, bar 100 je aktivno minimum godinu dana. Placeholder oglasi.

To što vlast videla da može da naplati porez od programera, pa poželela da umesto malina svaki čovek drži laptop, je samo pusta želja države...
U mojoj firmi dodju 10 kandidata, mozda jednog uzmu, a obično nikog, dok ne dodje neko ko ima dovoljno iskustva za tu poziciju. Oglasi su aktuelni jer nema visoko ovrazovnog kadra... Nema potrebe za juniorima...
Firma vec godinu dana drži par oglasa za pozicije u timovima, i ne primaju jednostavno nikog, ko nije taj level koji im treba... Prošlo je desetine ljudi...
Potrebni su seniori, a ne juniori...
Frilence firme prerušene kao paušalne necu da komentarišem.
Tu nikom ne želim da radi...






Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Realno, ti oglasi po infostudu, njih i ne gledam uopšte, samo LinkedIn, StartIt, helloworld i fb grupe....na infostudu je sto ti kažeš Placeholder klijentela


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znam ja da je nerealno da se bavim programiranjem ako nisam dosada i znam da je cilj ovih obuka,prekvalifikacija,konkursa pranje novca i još jedan način da se očerupa ovaj narod...
Ali neka mi neko kaže samo koju oblast da navedem na prijavi,šta je najmanje zahtevno i sa čime može najlakše zaradi neka crkavica (300-400e)
 
Ali nemoj da se zadovoljavaš crkavicom od 300-400€ *ebeš nas ostale


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Svi ti "Seniori" su morali da budu "juniori". A firme traze iskljucvivo seniore sa fakultetima....

Takvih bas i nema ili su negde u inostranstvu.

Ti kursevi ce filtrirati sve koji se prijave,jer treba entry level-a koji ce posle biti juniori koji bih postali senioti itd.....

Nisu svi SENIORI fakultetski obrazovani...
 
Ima li neko ko je pohadjao ovaj kurs preko nsz prosle godine ko je voljan da podeli iskustva ?
 
Bio je jedan član i javio se u nekoj temi, e sad, pitaj boga gde i kad... Ja sam se prijavio za javu ali sam na birou tek od polovine avgusta, tako da su mi šanse minimalne...

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Ja zavrsio prosle, tj ove godine PHP na ETF-u, dobio posao posle mesec dana (moze se reći da sam imao sreće). Otprilike kako sam čuo, oko 30% polaznika je uspelo da nađe posao, tako da nije baš sve tako crno kako se ovde piše.
Učili smo PHP i MySQL, zatim HTML, CSS, JS na nekom osnovnom nivou da bi mogli da funkcionišemo, Ajax, Codeigniter .

Ono gde su moje zamerke, nismo radili OO PHP, odmah su nam ubacili Codeigniter, pa ko se snadje. Ima dosta propusta, ali s obzirom da sam imao neko predzanje, ja sam zadovoljan samim tih što sam uspeo da nađem posao, dalje je na meni da se usavršavam i da jurim dalje. Takođe, nisam bio zadovoljan izborom ljudi u grupi, bilo nas je koji znamo po nešto, neki više, neki manje, i otprilike 70% onih koji skoro da nisu videli komp u životu. Mislim da je tu trebalo napraviti bolju selekciju.

Mislim da svako ko ima vremena i barem malo volje da programira, treba da pokuša. Ne košta skoro ništa (bilo je 100e čisto radi motivacije :) ), a dobije se znanje barem kao na ovim IT akademijama i slicnim kursevima od 2000evra
 
Nazad
Vrh Dno