Šta je novo?

Hi-Fi vs AVR

Ja bih rekao da 30+god. posle pika kaset dekova, najbolji dek je onaj koji je ispravan, za pristojne novce, a čijim si zvukom zadovoljan. Sad juriti TOTL i neke holly grail modele je mnogo skup sport, sa neizvesnim krajem. Ja bih između ostalih, npr.voleo da imam Revox B215, NAD 6300 (ružan za medalju) itd. ali uz ove cene za 30-40god stare uređaje, uz upitnu servisibilnost, to je više za onog ko ima baš veliki višak " vremena".
 
Ja bih rekao da 30+god. posle pika kaset dekova, najbolji dek je onaj koji je ispravan, za pristojne novce, a čijim si zvukom zadovoljan. Sad juriti TOTL i neke holly grail modele je mnogo skup sport, sa neizvesnim krajem. Ja bih između ostalih, npr.voleo da imam Revox B215, NAD 6300 (ružan za medalju) itd. ali uz ove cene za 30-40god stare uređaje, uz upitnu servisibilnost, to je više za onog ko ima baš veliki višak " vremena".
Pratio sam Zokija kad je servisirao njegov B215, vrlo komplikovana mašina, odličan zvuk ali po visokoj ceni, kao i njegov brat blizanac Studer A721
Ja imam trenutno 3 deka, 2 vrlo dobra i jedan iz kompleta, za sad miruju, ali stajanjem samo degradiraju, nekorišćenjem će gumice stradati
 
Da li imaš nekog ko ga održava ?
 
Ova 2 troglava iz 90-ih (Technics i Yamaha) nisu servisirana a ovaj stari dvoglavi Sony iz 1978. jeste pre par godina.
Dobio sam preporuku za Mišu Lukića ali ga nisam kontaktirao.
 
Ja bih uzeo neki 3glavi deck samo da gledam moćne peakmetre na source-u, dok svira Spotify u pozadini. Ne moraju motori da budu ispravni.
 
Ova 2 troglava iz 90-ih (Technics i Yamaha) nisu servisirana a ovaj stari dvoglavi Sony iz 1978. jeste pre par godina.
Dobio sam preporuku za Mišu Lukića ali ga nisam kontaktirao.
Preporuka i od mene za Mišu, nosio sam jedno pojačalo kod njega, napravio ga je kao novo. Dobar i korektan lik.
P.S. Ako je reklama moderatori nek obrišu.
 
Jel ima razlike u kvalitetu zvuka kad se pusta pesma sa usb i preko Spotify recimo (kad je blutut/internet veza sa pojacalom)? Na oglasu sam nasao Yamaha RN303, nisam ni znao da imaju tu seriju, to je verovatno najsocijalnija koju imaju al verujem da bi meni posluzila. Jedino sto nema usb i izlaz za woofer. Mada woofer mi mozda i ne bi bio potreban ako bi u neko dogledno vreme uzeo neke svucnike sa onim bas-reflex otvorom sa zadnje strane.
 
Ja sam imao RN500, i to je dobar plejer/strimer, ne znam da li hoćeš polovno, one su na oglasu oko 200 evra a radi dobro.
Ja sam pustao flac fajlove sa usb i Tidal (hifi/master), po meni nije bilo neke razlike, bar je ja nisam čuo. Sve zavisi i kakav je fajl, dal je mp3 ili flac, kakav je izvorni snimak...
 
Da da, i ja mislim da nema tu razlike nego cisto da proverim. Onda mi i taj nedostatak usb ne bi predstavljao veliki problem. Gledao bi novu stvar da uzmem, ja i pre par strana pisao, mislim da ja ne bi u zvuku prepoznao razliku izmedju ove 303 i 803 serije. Razlika koju ja tu vidim je da ova prva nema izlaz za woofer i taj usb. Mislim svestan sam ja da je ova 803 serija kvalitetnija, al ipak i 700e skuplja.
 
Бас рефлекс са задње стране не може заменити суб.
 
Da, da to jest. Nego kapiram da mi nece biti bas previse potreban uz neke zvucnike ovog tipa:

Sad sta mene buni, ovo RN303 ima snagu 100W po kanalu, a RN602 koje sam planirao da uzmem nego ga nema nigde ima 80W. Bas nema logike
 
Не постоје звучници који могу заменити суб исте класе.
Потражи однос снаге и гласноће. Битније је да појачало има доста резерви струје.
 
Da, da to jest. Nego kapiram da mi nece biti bas previse potreban uz neke zvucnike ovog tipa:

Sad sta mene buni, ovo RN303 ima snagu 100W po kanalu, a RN602 koje sam planirao da uzmem nego ga nema nigde ima 80W. Bas nema logike
Nigde logike sa tim cenama, RN602 je kao malo vise "feature rich" i blago bolji THD ali zanemarljivo. Niza snaga, isti SNR. Ne znam gde tu ode cena duplo na gore.

Za muziku ti sub woofer i ne treba, cak i za filmove jedino ako oces da grmis i da te slusa komsija. Tu sub ima svoj kanal i da kazemo "gubis" ako nemas isti, u muzici jako je malo informacija koje bi sub zaista reprodukovao sem ako ga ne podesis na >80Hz sto generalno sub ne treba da radi. Realno i nama je terminologija losa, wooferi su na floorstanderima, sub woofer je ono o cemu pricamo i sama rec kaze koja mu je uloga, opseg ispod opsega woofera a to je generalno >63Hz, nema toga mnogo u muzici. Svakako postoje i subovi koji mogu da se povezu i bez posebnog sub porta na pojacalu, neki cak i preferiraju da ih kace tako jer se tada koristi crossover suba, ne pojacala.
 
Одакле ти те информације? LFE канал у суроунд системима иде до 120Hz. Улога субвуфера је да допуни оно што звучници нису кадар да одраде како треба. Веома мали број звучника може лепо да прикаже ниске фреквенције без мењања и са контролом. За то треба и квалитетнији субвуфер, наравно. Интеграција суба у систем није да додатно нешто "бије доле", бубња и сл већ да помогне да се постигне пун опсег звука за музику и филм. Тонови више инструмената иду ниже али добар и квалитетан приказ даје не само ритам и динамику већ и потпору звучне слике и утиче на горње хармонике. Очигледно желиш да помогнеш другима али провери тематику.
 
Sto se tice muzike i sub bass frekvencija evo jedan chart kao prilog da vidis koliko instrumenata ide ispod 63Hz, jako malo. Koliko su ti instrumenti zastupljeni u popularnoj muzici, jos manje. Koliko kompozicija koje koriste te instrumente zaista i idu toliko nisko sa frekvencijama, na prste da nabrojis. Odatle zakljucujemo da sub woofer, zvucnik za sub bass frekvencije, nije neophodan pri reprodukciji muzike. Stavise, vecina AVR uredjaja kada se prebaci u pure audio/direct mod gasi sub woofer. Svaki iole krsten floorstander ce reprodukovati sasvim ok i do 30-40Hz. Na sta tacno mislis kad kazes "potpora zvucne slike" nisam bas siguran niti kako sub ima "uticaj na gornje harmonike".

1650742454492.png

Sto se tice LFE kanala, ja ga nisam pominjao kao takvog. Rekao sam da u filmovima sub "ima svoj kanal" vise aludirajuci na to da ima svoju primenu nego direktno na LFE kanal, ok, nije bas idealno napisano. LFE nije sub only kanal iako ce vecina te informacije biti reprodukovana na subu.
 
LFE јесте .1 канал и репродукује се искључиво преко суб(ова). Нема везе са кросовером осталих канала када се секу на некој фреквенцији, изнад свирају звучници канала а испод се шаље не суб. Ако се .1 канал сече изнад не иде на друге канале.
Кад би знао и крштен подни звучник од 25к е свира боље када се упари са пристојним субовима... Није да свира лоше али је овако боље. Не да је додат непостојећи бас већ да се оно најниже допуни. Приказ је за инструменте, у модерној музици са ефектима и напумпаним басом има доста ниских фреквенција.
Све фреквенције утичу једна на другу, довољно ниских фреквенција утиче на пунији звук и већу просторност позорнице док довољно прецизних виших фреквенција исцртава позицију инструмената. Проблем цд снимка је сечење виших фреквенција, вихих хармоника који утичу како на друге таласе тако и на слушаоца а који се могу наћи на плочама или на медијима јачих формата. Зато сацд, хи рес аудио или блу аудио боље звуче од обичног цд, који сам може звучати веома добро.
То што авр у пуре аудио моду гаси суб зависи од подешавања. Ако се постави LFE + main суб остаје активан. Највећи проблем је теже подешавање субова и њихово уклапање са предњим кутијама да то звучи као целина. REL нпр саветује шетање по соби и намештање на уво тј слух а неки други брендови са својим "еквилајзерима" дозвољавају детаљно подешавање уз адекватно мерење одзива звука у просторији. Мукотрпан посао али даје одличне резултате. Има доста савета и материјала на ту тему, треба потражити.
 
Ne iskljucivo. Sa Dolby sajta.

"LFE does not equal subwoofer

Dolby Digital programs may include a bass-only LFE channel, but this channel does not correspond directly to a subwoofer output."

Ne mogu dalje da te ispravljam s obzirom da si od onih sto "slusaju" kablove samo gubimo vreme i ti i ja. Btw javno ti nudim 1000e ako na blind testu ti meni indentifikujes "сацд, хи рес аудио или блу аудио боље звуче од обичног цд". :D Ozbiljno, ako hoces challenge ja vadim pare ali spremi i neku kontra ponudu ako ti ne bude islo. Evo ovde imas ispitna pitanja, procenat tacnosti preko >=90% moras da ubodes na >10 pokusaja jer, jelte, toliko je bolje da je prosto ocigledno. Kontakt na PM, mrtav sam ozbiljan, nemogu vise da slusam te tvoje marketing gluposti po principu "ako sistem nema 128 zvucnika i dinamicki opseg od bar 200 dB to je passe".
 
Опет шта ти ту није јасно? LFE јесте .1 канал и они то јасно кажу. То није исто што и суб излаз јер суб излаз можеш сам конфигурисати ако немаш засебан суб. Опет предњи не могу одрадити информације овог канала исто као што може суб исте класе као и предњи. Ако се у подешавању авр LFE спусти нпр на 80Hz онда се инфо 20-80Hz шаље на суб али се изнад не шаље нигде. Једини начин да се .1 канал пошаље на предње да се искључи суб у авр али то је друга прича. Причали смо о информацијама за тај канал и шта се дешава приликом кросовера. Ево линка за њихов пдф да и други прочитају https://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/38_LFE.pdf
Није проблем да се разликује квалитет извора али је потребан квалитетан систем који то може да прикаже. Да би прави разлику између двд, 720р, 1080р и 4К материјала мораш имати 4К екран и седети довољно близу а ако на 720р екрану пустиш нећеш приметити разлику. То што ти можда ниси чуо добро уклопљене системе који могу приказати разлику у свему није доказ да разлике не постоје. Ако те интересује хифи, потруди се... у супротном не шири дезинформације на форуму.
 
Evo, dokazi mi ti i zaradi dobre pare. Apsolutno sam ozbiljan, nek bude da cu ti platiti da mi "otvoris oci", moze?
 
Да, да, кладићемо се, платићу ти и сличне форе преко интернета. Нема ништа од тога, тако да се не глупирај. Кад већ немаш чињенице а ти покушаваш гласнији да будеш. Рекох пре, ако те интересује научи а ако не, твој избор... само не шири пропаганду на форуму. Овде нема мистике, магије. Све се може наћи што документивано на нету што од стране компаније које се тиме баве, што од људи који тестирали до корисника. Да ли ће неко користити пун потенцијал или колико да ради, ствар је личног избора.
 
Ne bre, dodjem do tebe, vidimo taj super sistem i te hi res fajlove, ti mi otvoris oci i ja odem kuci prosvetljen a ti naplatis svoje znanje. Nikada se nisi druzio sa ljudima koje upoznas na forumu?

Ponecu i profesionalni fonometar sa tercnim spektrom da proverimo malo i kako si ti to kalibrisao. :) Ako puknes da vodis bar na cevape, eto toliko. Uzeo sam nov auto skoro, lepo bi mi dosao jedan izlet (i cevapi).
 
zamolio bih da se vratimo na temu 🤔
🦆metrija to nije
 
u suštini, dilema avr vs hifi nekako spada u akademsku raspravu ako se pogleda da su, bar na ovom forumu, dominatne teme one o slušalicama...meni užasan fenomen i što se zdravlja tiče, pa onda bezbednosti ( juče iza mene polako ide dečko sa slušalicama kome hitna pomoć uzaludno trubi da se skloni sa pešačkog), i svega ostalog, ali to je svejedno realnost...slušalice su dominatni "hifi" i sve ostalo je na žalost sporedna tema...

tako bi trebalo posmatrati i naziv teme...osnovno pitanje je koliko neko uopšte može da primeti neku razliku u svakodnevnom slušanju između avr i stereo hifi uređaja, pri tome mislim i na činjenicu da je sve manje "kritičkog slušanja" muzike...slušanje muzike je da se ne lažemo uglavnom background aktivnost i to sad svako za sebe zna ima li uopšte prostora i vremena da sedi u sweet spotu i pažljivo sluša omiljenu muziku bez telefona, dece, žene, ukućana, tv-a koji radi istovremeno itd...
 
ХиФи је реално реликт једног прошлог времена, када се имало више времена и културе. Данас је то привилегија богатијих. Нема се искуства, знања али се галами. Напредна Србија у сваком погледу.
 
  • Funny
Reagovanja: PPC
Naprotiv, HiFi je sisao u mase odavno. Danasnji konfekcijski sistemi nude ono sto ni sistemi >10k nisu nudili pre 20-40 godina. Dobar audio je nikad jeftiniji, dobar source dostupan bilo gde, za male pare, 6 meseci "hi res" streaminga kosta kao 1 original CD "nekada". Pojacalo sa visokom snagom i niskim THD-om danas kosta novo 500e (Yamaha A501, recimo) dok je ekvivalent takve opreme 80ih godina kostao ~3000 maraka (bez nivelacije za inflaciju). Itd, itd, itd...

Jedino se slazem za ovu da znanje oskudeva a da se galami na sve strane. :D
 
Ако си озбиљан у тој изјави, онда је све јасно. ХиФи је никад скупљи, квалитет је веома пао и за озбиљан звук се мора дати много новца. Колико нетфликс и хбо могу да се пореде са блуреј филмовима толико може и тидал са цд и хирес фајловима.
 
  • Funny
Reagovanja: PPC
Da bi mogli da nastavimo raspravu morali bi prvo da definisemo termin "HiFi" jer je taj termin orginalno uveden sredinom proslog veka da se napravi razlika u odnosu na "LoFi" snimke kao sto je AM radio. Tehnicki gledano sve sto ti danas slusas je HiFi, od televizora do koncerata. Dakle, anno 2022., sta je po tebi "HiFi", koje to zahteve sistem mora da ispunjava da bi ga ti svrstao u HiFi?
 
Холографски приказ звучног записа са јасном представом простора и времена дешавања музике са природношћу инструмената, њиховом димензијом и распоредом у простору, са динамиком, гласноћом и неутралношћу.
Да би то систем приказао потребно је пажљиво уклопоти компоненте са просторијом, потребно је да звучни материјал буде квалитетно снимљен и продуциран. То је висока верност - хифи.
Могу да слушам успут мп3 радио, тидал, нешто са тв и тада је довољно да се чује. Седнем ли да баш слушам музику желим комплет пакет, као што не очекујем да емисија са тв пружи биоскопски доживљај али наменски бд филм да.
 
Ok, ti onda ne pricas o "HiFi", jednu tehnicku karakteristiku nisi spomenuo a sam termin se zasniva na tehnickoj specifikaciji. To sto si naveo je tvoj subjektivni stav sta cini "dobar muzicki sistem" i kao takav nije podlozan bilo kakvom poredjenju ili raspravi sa moje strane niti bilo kakvom insistiranju na isti sa tvoje strane. Svaki parametar ti je visoko subjektivan i ni jedan nema neku vrstu metrike prema kojoj bi bio procenjen. Prostije receno...



Realno, znao sam da ce odgovor biti takav, samo sam hteo da i ti to napises. Ti svoje misljenje poistovecujes sa religijskom dogmom, tako je i tacka. Tehnickog znanja imas vrlo malo, uglavnom "s brda, s dola" stvari koje si povrsno procitao negde kao "entuzijasta", bilo ti je logicno da je tako i dalje nisi ulazio u materiju. Ne zelis da sagledas bilo sta sto se moze izmeriti i objektivno definisati te samim tim tvoje misljenje nikada ne moze biti uzdrmano ili opovrgnuto. Kako ja sad da ti pokazem da je i moj prosli sistem od cca 1000e imao odlicnu reprodukciju "prostora i vremena" kada ces ti reci "lazes" kao sto si vise puta imao smelosti da kazes u ovom threadu? Pa nikako, svi koji se ne slazu sa tobom oko tvoj misljenja su "lazovi", strani placenici i domaci izdajnici...

Ja tebe stavljam na ignore, da se ne bih zamarao dalje, cenio bi da ti uradis isto samnom. Uzdravlje.
 
Nazad
Vrh Dno