Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Izvadi tu jednu 580 pa stavi tu sto nece da kopa i probaj samo sa 4 kartice. Ako proradi tako onda ces morati da mjenjas raspored karticama dok ne ubodes odgovarajuci.
 
Smanji gpu clock i digni napon malo. Mali je to napon za taj klok.
 
Sve isto kao na slici koju sam prethodno postavio;

kaxlEed.png


Jedina razlika je što sam u međuvremenu povećao napon na 900, a smanjio clock na 2000, sve ostalo je isto. Kartica prisutna, ali ne kopa.

PS

Sutra bi trebala da mi stigne polukonfiguracija, bocnuću je tu, pa ću da probam preko Finiks majnera ili nekog drugog, da vidim šta će se desiti, kada nije na Hive OS-u.
 
Zna se desiti da kartica nece da kopa kad je na Riseru, uslijed raznoraznih gremlina. Nekad se problem rjesava novijom verzijom risera, ili upotrebom x16 Pci-E 3.0 risera.
 
Update;

Bocnuo sam je direktno u ASUS Rog Strix B450-F, digao odgovarajući Adrenalin, pustio Finiks miner 5.8c, majner je "video" karticu, i počeo je da radi, ali na brzini od 6.886 MH/s. Probao sam Redminer, tu je postigao 7.01 Mh/s.

Prekidač dual BIOS-a je bio u poziciji za mining.

Onda sam isključio komp, prebacio prekidač na gaming mode, prvo se skršio adrenalin na fabričke postavke, a onda je krenuo da radi sa istim rezultatima.

Prebacivanje na computing mode je izazvalo isto kršenje adrenalina.

Onda sam restartovao komp, prebacio prekidač opet u mining mode i odjednom je počeo da radi normalno, kopa na 31 MXH/s.

Zašto je iznenada proradio nemam nikakvu predstavu. Radi stabilno od sinoć, nisam ga prekidao.

BTW, zanimljiva stvar, pokušao sam da pokrenem prethodno i u Finiksu 5.5c, tu se majner stalno kršio, i prijavljivao neki error u core-u.


Sada se iskreno plašim da ga isključim, nisam siguran da će proraditi kada ga ponovo pokrenem...
 
Pozdrav drustvo, nov sam ovde, i potrebna mi je pomoc. Zeleo bih da uzmem jedan rig za kopanje Eteriuma (dok moze da se kopa, pa bih kasnije prebacio na drugu valutu ukoliko bude isplativa). Zanima me sledece, koliko bi me kostalo sa sastavim sam Rig od novih grafika, tipa 6-7 grafickih kartica, isplati li se da uzmem polovan, nasao sam 7xsaphiru nitro+ SE Rx580 8gb za nekih 4300e, koja baca oko 32 33 hr-ta. Koje bi mi grafike preporucili da sam sastavljam, koliko bi me kostala ostala potrebna oprema, napajanja i ostalo... Svaki savet je dobrodosao. Napomena: struju ne placam tako da je to dodatni plus.
 
Suludo je dati te tolike pare za to. Prati malo, pa sastavi sam nesto, tipa 1660ti ili 6600xt.
Dodatna oprema sa dobrim napajanjem i biostar btc plocom jos oko 450evra.
Nemoj da se zaleces, budi strpljiv i cekaj dok ne uzmes nesto ljudski. Mnogo je to para za kartice koje su verovatno rudarile par godina.
Inace skoro sam na kp video 6600xt za 4300e, 6 komada u garanciji, tipa kesec dana u radu.
 
Hvala na odgovoru, zato sam vam se i javio, hteo sam da cujem misljenje vas koji ste duze u tome.
Rado bih ga sastavio sam, da znam koje su grafike dobre i koliko im se krece cena.
 
Reseno zahvaljujuci @Scorpyy
Pored 2 moja najbolja prijatelja jos jedan momak koji da ga nema trebalo bi ga izmisliti i opet ne bi takav bio
Ovaki ljudi su nebruseni dijamanti
Hvala do neba drug😊
 
Pozdrav drustvo, nov sam ovde, i potrebna mi je pomoc. Zeleo bih da uzmem jedan rig za kopanje Eteriuma (dok moze da se kopa, pa bih kasnije prebacio na drugu valutu ukoliko bude isplativa). Zanima me sledece, koliko bi me kostalo sa sastavim sam Rig od novih grafika, tipa 6-7 grafickih kartica, isplati li se da uzmem polovan, nasao sam 7xsaphiru nitro+ SE Rx580 8gb za nekih 4300e, koja baca oko 32 33 hr-ta. Koje bi mi grafike preporucili da sam sastavljam, koliko bi me kostala ostala potrebna oprema, napajanja i ostalo... Svaki savet je dobrodosao. Napomena: struju ne placam tako da je to dodatni plus.
Mnogo novca za te kartice.
Polovne i naradile se, sigurno nisu skupljale prasinu.
Te kartice sam nekad placao 200€ sa garancijom 2god 😁
 
Jel može da se očekuje značajniji pad cena kartica u sledećem bear marketu? Nisam baš detaljno pratio poslednjih 2, 3 godine, ali čini mi se da nije bilo značajnijih korekcija.
 
Вероватно ће бити пад цена, али не верујем да ће бити као прошлог пута. Јер, сви који су продавали RX 580 за по 150 евра су схватили касније да су се зa**бали, не верујем да ће опет да направе исту грешку. Да су сачекали, ем би им поново било исплативо копање, ем би сада могли да те исте картице продају за по 350+ евра.

Кад се само сетим да сам Sapphire RX 580 8GB плаћао 12 ~ 14.000 динара. И још ме сви гледали к'о лудака,
купујем картице на велико а крипто је ''пропао'' и ''само што се не врати на нулу''.
 
Вероватно ће бити пад цена, али не верујем да ће бити као прошлог пута. Јер, сви који су продавали RX 580 за по 150 евра су схватили касније да су се зa**бали, не верујем да ће опет да направе исту грешку. Да су сачекали, ем би им поново било исплативо копање, ем би сада могли да те исте картице продају за по 350+ евра.

Кад се само сетим да сам Sapphire RX 580 8GB плаћао 12 ~ 14.000 динара. И још ме сви гледали к'о лудака,
купујем картице на велико а крипто је ''пропао'' и ''само што се не врати на нулу''.
Bice opet ista situacija, jer dosta ljudi kupi graficke dok je bull, kad krene bear i kad kopanje postane neisplativo prodavace ih ispod cijene samo da im ne stoje neuposlene, jer bear period moze da potraje kao sto je bio i prosli. Skoro 2 godine kopanje je bilo neisplativo, ko ima taj luksuz da mu grafike od par hiljada eura stoje u kuci i skupljaju prasinu nece ih prodavati po niskim cijenama, ali racunajmo da je par hiljada eura kod nas veliki novac i da je dosta ljudi pozajmilo da bi usli u citavu pricu, oni ce biti primorani da prodaju...
Ko ima besplatnu struju taj ce kupovati od njih ukoliko se ispostavi da eth 2.0 nece tako brzo.
Da se razumijemo u totalnom bearu kao proslom (od polovine 2018 do kraja 2019), grafike kupuju samo oni koji imaju besplatnu struju i oni koji imaju viska novca za ulaganje koje ce im kroz godinu, dvije donijeti minimum duplo na ulozenu cifru a takvih je da se ne lazemo malo, ovih prvih je 90%. :)
 
Kad se ocekuje pad isplativosti kopanja?
Dal se isplati da sad uzmem masinu za kopanje ako se vec sve to ocekuje...
Ili da za te pare kupim ceo etherium i da cekam skok cene.
 
Dok se razmisljam drugi uzimaju novac, ako si resio cepaj kolina😊
 
Ima li neko dobar modovani rom za Radeon RX 580 8192 MB · ASRock Incorporation Samsung K4G80325FC · 113-EXT900059-L03 ?
 
Da li neko ovde kopa Raptoreum? Koji hardver koristite, iskustva?
Kopam ja.. sa svojim starim kompom i i5 procesorom iz 2014te god 😂 Isplativost -zanemarljiva.. al aj ko ga je** ionako se grejem na struju tako da je svakako isplativije grejati se na gpu i cpu rudare koji pored grejanja mi donesu bar nesto novca...
Salu na stranu mislim da su raptoreum i monero primamljivi coini za nekoga ko zeli da kupi nov racunar ili da upgradeuje stari komp i da pritom ima mogucnost da rudarenjem povrati bar neki deo novca ulozen u novi racunar ili cak sto vise ako kripto trziste bude "dobro" uz malo srece moze vrlo lako da se desi da sa cpu rudarenjem odplatis ceo komp..
Ja sam pre dve nedelje malo dublje usao u to neko razmisljanje i odlucio sam krenuti tom putanjom.. porucio ryzen 9 5900x ,ozbiljniju maticnu msi b550 ,2x8gb neki obican kingston na 3200mhz , noctua hladnjak nh-d15 i neki mid range kingston m.2 disk...napajanje , kuciste i storage diskove vec imam od starog kompa.. cpu je stigao , ostali delovi ce za par dana pa se bacam na sklapanje..
Ja sam svestan da se ovoliko ulaganje nece isplatiti brzo ali meni nov komp svakako treba... Ako moze da kopa i da isplati sebe kroz par godina super , nek se uspe isplatiti samo pola od ulozenog,opet dobro imam nov dobar komp u pola cene.. Za mene je to win/win situacija... ovo nije sprint nego maraton....
Prednosti ovog rudarenja su ocigledne
1. Procesori su mnogo trajniji od grafickih.. uz dobro hladjenje mogu da traju 7-8? 10 ili vise godina?
2. Kada nebude vise ETH rudarenja milijarde grafickih ce preci na druge coine i profitabilnost ce znacajno opasti. Ovo nece ni malo poremetiti cpu rudarenje.
3. Sve vise se pojavljuju coini za rudarenje procesorom.. mozes da nabodes neki dobar projekat i da medju prvima pocnes rudariti.. iskopas u pocetku na desetine hiljada novcica pa kad cena skoci preko noci se obogatis (isto se desilo sa raptoreumom pre mesec dana).
 
Kopam ja.. sa svojim starim kompom i i5 procesorom iz 2014te god 😂 Isplativost -zanemarljiva.. al aj ko ga je** ionako se grejem na struju tako da je svakako isplativije grejati se na gpu i cpu rudare koji pored grejanja mi donesu bar nesto novca...
Salu na stranu mislim da su raptoreum i monero primamljivi coini za nekoga ko zeli da kupi nov racunar ili da upgradeuje stari komp i da pritom ima mogucnost da rudarenjem povrati bar neki deo novca ulozen u novi racunar ili cak sto vise ako kripto trziste bude "dobro" uz malo srece moze vrlo lako da se desi da sa cpu rudarenjem odplatis ceo komp..
Ja sam pre dve nedelje malo dublje usao u to neko razmisljanje i odlucio sam krenuti tom putanjom.. porucio ryzen 9 5900x ,ozbiljniju maticnu msi b550 ,2x8gb neki obican kingston na 3200mhz , noctua hladnjak nh-d15 i neki mid range kingston m.2 disk...napajanje , kuciste i storage diskove vec imam od starog kompa.. cpu je stigao , ostali delovi ce za par dana pa se bacam na sklapanje..
Ja sam svestan da se ovoliko ulaganje nece isplatiti brzo ali meni nov komp svakako treba... Ako moze da kopa i da isplati sebe kroz par godina super , nek se uspe isplatiti samo pola od ulozenog,opet dobro imam nov dobar komp u pola cene.. Za mene je to win/win situacija... ovo nije sprint nego maraton....
Prednosti ovog rudarenja su ocigledne
1. Procesori su mnogo trajniji od grafickih.. uz dobro hladjenje mogu da traju 7-8? 10 ili vise godina?
2. Kada nebude vise ETH rudarenja milijarde grafickih ce preci na druge coine i profitabilnost ce znacajno opasti. Ovo nece ni malo poremetiti cpu rudarenje.
3. Sve vise se pojavljuju coini za rudarenje procesorom.. mozes da nabodes neki dobar projekat i da medju prvima pocnes rudariti.. iskopas u pocetku na desetine hiljada novcica pa kad cena skoci preko noci se obogatis (isto se desilo sa raptoreumom pre mesec dana).
Ja imam r9 3950x. Gledam da li da ga uposlim da ne stoji.
 
Sto se tice majnovanja RTM-a malo je ipak pipavaja tema,sve zavisi koliko brzo ti je bitna otplata ulozenog.
Pocetkom meseca je promenjen algoritam i procesori sa puno L3 kesa su u prednosti.
Ryzen 9 3 gen i 5 gen prednjace,cena 3900x modela je bila 330-400 eura i za bukvalno dva dana sve je rasprodato,pojavila se nova cena 550+ eura kod madjara a domace radnje nemaju ni jedan primerak.
Ovo sve pisem jer sam bio u kombinaciji za kupovinu 3,4 komada pa sam zvao,pitao,cimao sve moguce kako bi nabavio cpu ali sam odustao.
U momentu kad se jos mogo naci cpu po ok ceni isplativost je bila jako dobra jer je i cena skakala pa se dnevno moglo izmajnovati oko 110-120 rtm-a dnevno sa cenom koja je otisla vise nego duplo pa se zaradjivalo oko 6-7 dolara dnevno.
Tezima kopanja je jako porasla pa i samim tim i nagrada i sada je dosta neisplativo s obzirom na cenu cpu.
Imas na netu calculator isplativosti pa mozes videti okvirno trenutno koliko koji cpu zaradjuje(malo je netacan ali opet za okvirno nije los).
Moje je misljenje ko ima cpu da mu je ok da pusti da radi i da uzme neki dinar, ali nabavka da bi se majnovalo samo, po meni u ovom trenutku nije isplativo.
 
Ja imam r9 3950x. Gledam da li da ga uposlim da ne stoji.
Zasto da ne... Struje ne trosi mnogo a moze da kapne nesto para svaki mesec.. ili jos bolje ako volis da se igras sa rizikom.. kopas na gomilu pa cekas neki spajk cene...
Da to ste u pravu da nema bas nekog smisla ulagati samo radi kopanja.. za jedan rig treba ti oko 600-650eur a kopao bi 35$ mesecno raptoreuma..ili eventualno 20-25$ monera..
S druge strane ako ti je zaista potreban upgrade licnog racunara ili uopste nemas racunar i zelis da kupis nesto sto valja onda mislim da nije greska uzeti ryzen 9 3900x ili 5900x..
 
Kakav je 5950x na mesecnom nivou 😁
 
Meni svakako treba laptop, cenovni rang do ~90k, medjutim, ukoliko se moze zaraditi rudarenjem RTM-a, mogao bih odvojiti vise novca ukoliko je veca usplativost. Koji laptop bi preporucili za njegovo kopanje? Da li je komplikovano namestiti masinu da kopa?
 
Nije komplikovano da se namesti... Mislim da nema smisla rudariti procesorom na lap topu... Uglavnom lap topovi imaju efikasne procesore koji trose malo struje i nisu preterano jaki.. tako da nema smisla za kopanje.. U tom slucaju bolje da uzmes lap top sa dobrom grafikom i kopas ETH.. juce sam bas video na IT Berzi (fb stranica) covek prodaje nov lap top sa rtx 2060 (kopa oko 60-65$ mesecno) .. ako se nevaram cena je bila 800 eur
 
Cena procesora otisla u nebesa , sa pojavom ge. 3 ryzen i promenom algoritma monera . tri godine posle, trend visokih cena procesora je i dalje aktuelna. logika kaze da ako imate neki fensi cpu , stavite ga uposlenog 24/24 i neka kopa. Za igru koristite nesto drugo :)
 
Nazad
Vrh Dno