Šta je novo?

Grejanje na pelet

Verovat
Upravo o tom feelingu i pričam. Sa izolacijom tavana je mnogo lepse i prijatnije boraviti u kuci u odnosu na pre.
Malo mi neverovatno da isto trosi sa i bez izolacije. Na koju temperaturu greje pre i sad? Zasto ne proba sa podesavanjima kotla?
Kad kazes ne smrzava se, moguce da je pre grejao na 22, sad na 25. Ja pricam o istim uslovima, na istu temperaturu se greje.
Verovatno troši isto ali mu je temperatura svuda ravnomerna i povećana.
 
Takodje nisam siguran kolike mjerive uštede ću dobiti dodatnom i adekvatnom izoacijom krovne ploče od prošle godine, ali je komfor neuporediv. Objektivno je daleko toplije u hodniku i svim sobama na spratu, hodnik u prizemlju je drastično topliji, a samo ishlađivanje kuće je znatno sporije. Noću temperatura nijednom ne padne ispod zadanih 20,4 i nema paljenja kotrolovnice, a vani je od minus 2 do minus osam ovih dana. Ranije je bilo jedno do tri paljenja na istoj zadanoj.
Mnogo je komfornije i toplije, uz potrošnju koja će u najgorem slučaju biti ista, ali sam uvjeren da će biti i mjerivo manja. Velik problem u mjerenju potrošnje pravi činjenica da u drugom stanu u kući boravi osoba koja, sad otkad je kuća propisno izolovana, nagrne radijatore zavjesom, a prozor iznad radijatora drži na kip otvoren. Znači, grije selo, ne znam jel 20% toplote iz radijatora uđe u sobu...

Trenutna potrošnja 30 kg peleta dnevno. 2 stana po 85 m2 neto, plus poslovni povremeno grijemo u prizemlju. Peć predimenzionirana, radi na 16,5 kw od mogućih 50.
 
Prva mi je godina grejanja na pelet, pa me interesuje cisto informativno, jel svake godine pelet bude 300€ zimi? Jel ima neke sanse da se stabilizuje cena na prolece, i koja cena moze da se ocekuje uopste u najboljem slucaju?
 
Nemoj se nadati da bude ispod 250 evra.
 
Cena van sezone, tacnije po zavrsetku grejne sezone bude i oko 180e po toni bar je tako bilo prosle godine. Kako se blizi grejna sezona cena se povecava normalno. Pitanje sad posle svega da li ce opet biti 180, verovatno ne nazalost.
 
Zimi ne kupovati pelet osim ako baš nije nužno, i u najboljem scenariju će biti skuplji barem 20%.
Takođe sam sa kolegama jutros načeo tu temu budućih cijenam i ja smatram da nema šanse da kod nas ponovo bude 170 eura, to je prilično u domenu naučne fantastike, obzirom da je sve ostalo značajno poskupilo, a sama el. energija za industriju je poskupila za 40%, što se mora odraziti na cijenu peleta, jer el.en. čini jednu od glavnih stavki kod formiranja cijene peleta, a samo drvo kao sirovina je sada drastično skuplje jer je velika nestašica u BiH.

Neke optimistične prognoze su da će na proljeće-ljeto biti 190-200 eura, za zimu je samo nebo granica.
 
Upravo o tom feelingu i pričam. Sa izolacijom tavana je mnogo lepse i prijatnije boraviti u kuci u odnosu na pre.
Malo mi neverovatno da isto trosi sa i bez izolacije. Na koju temperaturu greje pre i sad? Zasto ne proba sa podesavanjima kotla?
Kad kazes ne smrzava se, moguce da je pre grejao na 22, sad na 25. Ja pricam o istim uslovima, na istu temperaturu se greje.
Nije on u fazonu kao mi sa foruma.Čovek greje koliko mu treba,samo subjektivni osećaj i nikakvi termometri.
 
Ako bude 200€ da pevam 🤣
 
Nije on u fazonu kao mi sa foruma.Čovek greje koliko mu treba,samo subjektivni osećaj i nikakvi termometri.
Ne radi se uopste da li smo na forumu ili ne. Pricamo generalno. Grejemo na 23-24 stepena, sto ces se složiti da nije malo, tj da u kuci setamo u majicama. Pricamo o ustedi sa i bez izolacije tavana sto je slucaj kod mene. Temperatura podesena na 23C sa odstupanjem +-0.3, voda kotla na 60. Dakle greje do 23.3C i ukljucuje kada padne na 22.7. U tom rezimu na spoljasnjih 2C pre izolacije temperatura bi pala na 22.7C za nekih 20 minuta i kotao bi se ukljucivao. Sa izolacijom to je 45 minuta
 
Ne radi se uopste da li smo na forumu ili ne. Pricamo generalno. Grejemo na 23-24 stepena, sto ces se složiti da nije malo, tj da u kuci setamo u majicama. Pricamo o ustedi sa i bez izolacije tavana sto je slucaj kod mene. Temperatura podesena na 23C sa odstupanjem +-0.3, voda kotla na 60. Dakle greje do 23.3C i ukljucuje kada padne na 22.7. U tom rezimu na spoljasnjih 2C pre izolacije temperatura bi pala na 22.7C za nekih 20 minuta i kotao bi se ukljucivao. Sa izolacijom to je 45 minuta
Koliko stepeni saljete prema radijatorima ako vam je u kotlu 60?
 
Temperatura gorionika 60, tako pise. Negde u opcijama sam video temperatura vode 60, ali to je posebna opcija kad se udje u dodatna podešavanja. Nisam kod mojih u drugom sam gradu da bih slikao. Ta temperatura gorionika podesava i T u radijatorima. Kad s po ustim, hladniji su radijatori i obratno. Boschov kotao je u pitanju i Brenn gorionik.
 
Juče uzeli tonu i po 290€ (plaćali kod istog dobavljača početkom septembra 210€). Tako da ništa od one priče da će pojeftiniti iza Božića...
 
I ja sam mislio da će posle Božića da pojeftini ali ništa od toga.
 
A krastavac, prvi put pelet ove sezone, nismo znali koliko ćemo trošiti.

Uzeli 3 tone u septembru, biće potrebno oko 5 tona za celu sezonu. Ako se bude zadržala cena tone na 200-220€ van sezone, onda će se ispostaviti u našem slučaju da je pelet samo 100-200€ po sezoni skuplji od kombinacije drvo+ugalj.
 
Kod vas je malo bolje, ovdje kod mene gdje živim pelet je davno prešao 240 e po toni.
 
Pozdrav svima. Trecu godinu kako se grejem na pelet. Presao na njega iz cisto prakticnih razloga i zbog komotnosti. Bio sam svestan da ce malo vise kostati od kombinacije ugalj drva ali bio sam spreman na to. Od sledece zime se opet vracam na ugalj i drvo. Razloga je vise a navescu samo par. Prvo cena koja je otisla u nebesa i vrv ce jos vise poskupeti tako da ne ocekujem za sledecu zimu cenu ispod 350 e a mozda i vise. Saradjujem kako sa preprodavcima tako i sa proizvodjacima tako da znam iz prve ruke. Masovno prodaju preko jer dobijaju bolje cene a i ugradni inputi u cenu su im uzasno otisli a tek ce kad poskupe struju posle izbora. Drugo je sam kvalitet koji je sve gori. Brat mi je serviser za jednog proizvodja kotlova da ga ne imenujem i kaze mi da je ove godine posebno los kvalitet i da se ubise od posla samo resavajuci kvarove. I treci je neizvesnost oko nabavke. Ja uvek nabavljam na vreme i ne cekam na zimu. Ali stvarno ne mogu da zickam po 10-20 dzakova i jurim gde ga ima. Realno glavni razlog je cena. Postaje bukvalno mazohisticki grejati se na njega. U mojoj ulici svi sa kojima sam pricao odustaju od peleta i vracaju se na druge varijante. Ai doslovno svi. Tako da moja preporuka onima koji su planirali da predju na pelet da sacekaju eventualno do maja i vide sta ce se desiti sa cenom. Ako bude makar za 20 posto veca od prethodne to vise nema veze sa mozgom. Pa se snalazite ljudi ko kako zna. A nek ovi debili gledaju sta ce sa ekologijom i cistijim vazduhom. Pozdrav svima
 
Ili drva ili na TP ako je izolacija ok, ne vidim ništa drugo, jer tvoje vrijeme je najveći resurs koji se ne može platiti.
 
Nazalost, u svim pricama ima istine. Veliki broj ljudi znam koji ili planira da se vrati ili se vec vratio sa peleta. Razumem, ne zele ljudi da se obavezuju, ne zele da "gube" vreme na sitna drva da zaloze, nemaju mesta za skladistenje, ugalj je dosta prljav i ne sme da kisne... Ali to neko ima sve u vidu i zato dere sa cenama. Plus sto se nama, zapravo mom ocu jer sam ja tada bio klinac, desilo vec 2x sa 2 razlicita "dobavljaca" da mu dovezu 8-10 metara a prodaju kao 12. Pre par godina sam caleta nagovorio da kupimo sumu i sada iz nje svake godine se reze jer izvlacenje do puta se placa 10EUR, svako hoce da prihvati jer je suma uz sam put i lako moze da se proveri koliko je izrezano. Ne znam kako ce da bude u predstojecim godinama i koliko ce oni ljudi moci fizicki bilo sta da rade i koliki ce napor da bude da se nosi kofa uglja/drva ali za sada vidim da su i dalje prezadovoljni jer se malo trosi. A za neku buducnost ce da vidimo, mozda pelet, mozda gas, mozda tp. Ali pelet trenutno nikako, pogotovu zbog broja kvadrata koji se greje.
 
Kada se kupuju drva mora da se racuna da ce dobavljac da ukrade.
Sta cemo da radimo ako svi predju na pelet odakle sitovina za toliki pelet? Sada se vec zale ljudi na kvalitet da im je isti pelet koji koriste par sezona mnogo losijeg kvaliteta nego ranijih godina, o cenama da ne pricamo cim je drzava umesala ode cena u nebesa. Tona kvalitetnog ruskog ugla pre 3 g bese 22-23000 sa merak da se greje na onaj ugalj.
Moji presli na pelet prosle godine, cale progledao jer nema obaveza ali evo sada naisli na prvi problem, u radnji gde su kupili kotao i sav materijal ukljucujuci i usisivac za pelet, nema filtera za usisivac niti ce ih biti.
 
Što bi Ameri rekli, morate da diverzifikujete energente :D
Ko ima kuću i greje se na gas, drva, ugalj, briket ili pelet, moraće da investira i u invertere ili TA peći, pa da cinculira i kombinuje.
 
Kada se kupuju drva mora da se racuna da ce dobavljac da ukrade.
Sta cemo da radimo ako svi predju na pelet odakle sitovina za toliki pelet? Sada se vec zale ljudi na kvalitet da im je isti pelet koji koriste par sezona mnogo losijeg kvaliteta nego ranijih godina, o cenama da ne pricamo cim je drzava umesala ode cena u nebesa. Tona kvalitetnog ruskog ugla pre 3 g bese 22-23000 sa merak da se greje na onaj ugalj.
Moji presli na pelet prosle godine, cale progledao jer nema obaveza ali evo sada naisli na prvi problem, u radnji gde su kupili kotao i sav materijal ukljucujuci i usisivac za pelet, nema filtera za usisivac niti ce ih biti.
sirovine ima samo u zlatiborskom okrugu a kamoli dalje. nego ima li ko da proizvede dovoljno to je pitanje jer se mnogo izvozi. inace usisivac kupi drugi to bar nije problem, mnogo veci problem je cena peleta. ja sam uzeo kombinovani imam i elektricni kotao usput, i klime pa opet ne znam da li za sledecu zimu idem opet na pelet+drva ili da robujem sa ugljem ponovo ako se ovo ovako nastavi. jedino bi mi bilo zao kotla a zivotne sredine jok, jer ja nemam para da brinem o zivotnoj sredini kad ni cene ne misle na zivotnu sredinu..
 
Ma kupice drugi ili ce da naprave privremeno od kofe za poludisperziju pa tu nakace obican Slobodin.
Mene cena peleta upravo i odbja da predjem na pelet. Za dve tone peleta koliko bih trosio za sezonu po ovim cenama matematika kaze 60-70k.
Ja sam drva letos placao 5800 cepana, hrast+cer+gabar, medjutim nije mi dobavlja doterao koliko sam narucio pa mi je izasla seozna skuplje nego sto je planirano.
 
@Oswajac
Moji kod kuce vec poslednje tri godine uzimaju "Soko", cena je proslo leto bila 16500. Odlicno sagoreva, ostavlja maltene samo pepeo a pritom je i kalorijski odlican. Ne fenomenalan ali odlican. Sto se tice drva, bas sam pricao sa bratom iz Paracina i kaze mi da je veliki broj suma zakupljen radi prerade peleta.
Ne znam sta ljudi smatraju pod robovanjem uglju. To sto moras da ocistis kotao? To je bukvalno minut posla, jedino ako imate bas bas problematican kotao. Jel nemate gde da skladistite njegov pepeo? Kod nas to sve djubretari izbacuju zajedno sa kantama za smece, samo je potrebno ostaviti sa strane da vide. Stvarno ne znam sta je u pitanju.
 
Ja se grejem na kombinaciju pelet + drva. Uzeo sam 7 metara drva (prethodne zime 16m) + evo sad cu uzeti trecu tonu peleta. Znaci za zimu 38,500 za drva i pelet 103.000. A trosim 3 dzaka, nekad i nesto preko na 24h.
Ugalj nemam gde da skladistim da bih pokusao i njime pa da vidim sta se koliko isplati. Da li sam zadovoljan peletom ? Ne! Da li mi pruza potreban komfor - Da! Imam kotao na struju od 24kw, kad ga ukljucim izbaci osiguran u Djerdap. Ne isplati mi se na struju nikako. Imao sam racunicu na famoznih 200e-220e tonu, na 330e tonu je namam. Ali nema mi nazad sad kad sam pojeo da ne kazem sta. Cekam to prolece, tamo maj mesec, da vidim cene.
Da li znate da li se moze kupovati direktno od proizvodjaca ? Recimo ja i par ljudi oko mene bi kupili 15T. Sta mislite, moze li se pregovarati za cenu u tom slucaju ?
 
Ja se grejem na kombinaciju pelet + drva. Uzeo sam 7 metara drva (prethodne zime 16m) + evo sad cu uzeti trecu tonu peleta. Znaci za zimu 38,500 za drva i pelet 103.000. A trosim 3 dzaka, nekad i nesto preko na 24h.
Ugalj nemam gde da skladistim da bih pokusao i njime pa da vidim sta se koliko isplati. Da li sam zadovoljan peletom ? Ne! Da li mi pruza potreban komfor - Da! Imam kotao na struju od 24kw, kad ga ukljucim izbaci osiguran u Djerdap. Ne isplati mi se na struju nikako. Imao sam racunicu na famoznih 200e-220e tonu, na 330e tonu je namam. Ali nema mi nazad sad kad sam pojeo da ne kazem sta. Cekam to prolece, tamo maj mesec, da vidim cene.
Da li znate da li se moze kupovati direktno od proizvodjaca ? Recimo ja i par ljudi oko mene bi kupili 15T. Sta mislite, moze li se pregovarati za cenu u tom slucaju ?
Pa gledajte šleper jedan da podelite, ja nocu klima a danju pelet ili malo klimu preko dana
 
Zvao sam jesenas Boljevac onu fabriku sto parave BioEnergy i kazu mi nismo maloprodja ali vi mzoete da dodjete sa prevozom i kupite kod nas.
Svakako treba da se pozovu na prolece i ako mzoe lepo par komsija se organizuju.
Ovde kod nas jedan batalio da prevozi pelet vise mu se iplati da uzme u svoje dvoriste skladisti pelet i kome treba dodje i uzme.
Ljudi se navikavaju na bolje, tesko im je da jure drva(znam koja je muka ove godine me zajebo i to drugar pa sam kupio 3m drva nikakvog kvlaitet aumesto da mi on dotera 10 po dogovoru) tesko da se sloze drva, iscepaju za potpalu(ovo licno mi tesko pada), onda ujutru da ustane gospoda pola sata ranije kako bi se ocistilo loziste i potpalilo.
Ja vec emsec dana ujutru cepam briket ima zar bacim preko briket pa sitnija suva drva i onda regularne cepanke. Zacas nabije temepraturu.
Sa peletom bih imao sledeci komfor, doterao bih kamin da se pali ujutru i ugasi oko 9(posto nismo kuci) i oko 16h da se upali.
Medjutim ne svidja mi se kada se kotao/kamin ugasi nema grejanja, ja uvece napunim kamin(2 ili 3 oblice, ) i ujutru me doceka zar voda u sistemu je oko 30 -35c rdijatori mlaki nisu ledeni, sa peletom nije tako. To mi je bas skoro pricao poznanik on i brat zive u istoj kuci ali se posebno greju, on je u prizemlju i do pre 2 godine se grejao na drva, brat vec godinama na pelet, upravo mu smeta ovo sto sam naveo jer ujutru je hladnije nego sto je navikao na drva, ali ima veliku decu pa i nije tako strasno.
 
@Oswajac kakve to veze ima? podesis temperaturu koja ti treba u to vreme kad zelis moze biti pelet ili bilo sta drugo isto je. meni je kombinacija dve etaze radijatori i potkrovlje podno. svugde je toplo ujutru kao da lozim drva u prostoriji. sve je do grejanja i podesenosti kao i mogucnosti.
@coldman
kako ti nije jasno. jedan lavor pepela za sedam dana na pelet, na drva malo vise, a na ugalj svaki dan po lavor pepela.. prljava kotlarnica, smrdi, mnogo pepela kad je ugalj, koliko ubacis uglja toliko pepela izadje. na pelet mi je kotlarnica sad kao apoteka, u odnosu dok sam lozio ugalj. isti kotao je u pitanju jer je kombinovani..
velika je razlika kad ne moram da udjem 3 dana u kotlarnicu a konstantno radi grejanje, dok na ugalj/drva si svakih par sati u kotlarnici..ujutru spavas nema lozenja sam krene ne ides u kotlarnicu, tako da je sad jasnije sta je u pitanju.
 
Ugalj kao ugalj koliko god da dobro sagoreva, prljavo, smrdi.

Slazem se da moze da se isprogramira i podesi da se i nocu pali kotao, opet tu se i potrosnjna povecava, kako stvari stoje potrosnjna ce biti sve veca kako raste potraznjna peleta a kvalitet mu opada, samim tim dolazice do sve cescih kvarova sistema usled losijeg peleta. Nadam se da gresim i nadam se da cena nece rasti ali cim kod nas se umesa drzava to za nas obicne smrtnike ne valja, najbolji primer je gradja i materijal za izolaciju, cim je pokrenuta prica da drzava ulece sa nekim vidom pomoci sve je otilo u tri lepe. Kad je OSB otisla tabla sa 800 na 3000 dinara sto ne bi i pelet otisao na 40000
 
Pa i ti povecas potrosnju drveta, kada pec uvece napunis da te greje tokom cele noci do jutra. Ili ne?
 
Nazad
Vrh Dno