Šta je novo?

Grejanje na pelet

Ja sam izbacio kotao na čvrsto gorivo.
Kad san ložio ugalj bila je prava ekološka katastrofa. Kod mene često bude vreme bez vetra pa kad se nešto desi sa vazdušnim pritiskom dim ne ide gore nego pada na zemlju. Užas. Sve smrdi. Veš ne smeš da izneseš. Prozor ne otvaraš.
Onda sam prešao na drva. Zezaju dobavljači - te danas će te sutra će. Na kraju mi doteraju sirova iz kojih voda curi. Kao šlag na torti slomio se nekakav šamot u kotlu pa pola plamena direktno ide u ćunak Grdna drva sam potrošio.
Prodao sam kotao otpadu i namontirao na pelet.
Gospodska stvar. Doteraju palete peleta i ručnim viljuškarom pravo u kotlarnicu.
Jednom dnevno ga očistim za tri minuta i toliko.
Pepela ima za dve šake.
 
Nema povecanjna ja narucim toliko i toliko metara, u to uvek akzem ubaci mi oblici pa se dogovorimo oko cene, stavim tri oblice, ne lozim ga u toku noci sem nocas oko 03 sam dodao jos jedu, on ne dize temperaturu, pumpa se ne pali. Ne znam sa peletom kolika je to potrosnjna kako uopste radi pec na pelet ako se nocus tavi da radina manju temepraturu da li ce da kondenzuje odzak, kolika je potrosnjna peleta u toku noci.
Mozda i gresim ali ja jos nisam sreo nekog ko se greje na pelet i da kaze meni radi kotao nocu. Prosto u 24 se ugasi i pali ujutru. Kad se pogleda jena noc nije to nesto mnogo par kilograma peleta ali se nakupi i a ovom cenom peleta je to dosta para.
 
Razumemo se :) ali mi to zovemo kilavim ljudima :ROFLMAO: Salu na stranu, ali previse je ljudi koji bi da ne rade nista ili minimalno a da onda kada mu se uspostavi cena za takvo nesto prica o nerealnim cenama. Cinjenica je da sve manje ljudi ceni tudj rad. Zato sto ga ne cenis zato i cene odose u MP3.
Ako zelis poslacu ti sliku kako izgleda moja kotlarnica kod kuce ako mislis da je prljavstina problem, a i zasto bi bilo tesko da potrosis 2min vremena na sitnicu koliko je zapravo lozenje jer kada imas kucu uvek je pozeljno da obidjes, da vidis jel sve u redu makar "na oko". Meni tih 2 zapravo postanu 5-10 jer mi je obicno tu i pas pa se pogiram sa njim, cak i dok lozim. 2 kofe od po ~25kg imam pepela nedeljno, to je zapravo malo jer ne idem sa te dve kofe u Grcku na more :ROFLMAO: Sto se tice pepela kojiostaje posle uglja to ne mora da znaci. Ovaj "Soko" je trenutno odlican, sa Baljevackim smo imali problema jer su ostajale neke krdze. Bio je izuzetan kalorijski ali je problem bilo ciscenje pa smo ga preskocili u nabavci. Sto se tice mirisa, meni ugalj ne stoji u istoj prostoriji gde i kotao a i jednostavno, ima kotao dobar "cug" pa je taj smrad retka pojava. Uz sve to kuca ima vanserijsku izolaciju pa se lozi od 10-11i najkasnije do 18h. Ako je bas hladno onda ~9h i ~19h. Ali meni treba da zagrejem 470m2,sta mislis koliko bi peleta otislo na to ako se uzme u obzir da je pelet izgubio kvalitet a dobio na ceni? Komsija sa slicnom kvadraturom je pre 2 godine potrosio ~2500EUR i to je grejao samo ~7 sati u toku dana.
Ali opet kazem, sve razumem. Meni uopste tesko ne pada to lozenje i ciscenje. Razumem ljude da zele da imaju manje obaveza, da mozda zele da dodju uvek u toplo sa posla. Sve je to razumljivo. Ali to mora i da se plati. A sto je vise ljudi koji bi gospodski da zive, srazmerno tome ce i cena rada za poslove tih vrsta da raste.
Imam tu vanserijsku izolaciju na kuci jer je cale kada je pravio kucu u isto vreme i zavrsavao faks pa mu je tema za diplomski bila energetska efikasnost domacinstva po njegovoj zelji, naravno on je izabrao svoju kucu u izgradnji i sve je to primenio na njoj. Temperatura u kuci je obicno ujutru oko 16 stepeni. A i da budem iskren za jos jednu stvar, ja sam od onih koji obozava da legne u hladno i da se zavuce pod cebe i jorgan. Zato je u mojoj sobi i iskljuceno grejanje. :cool:
 
Zbog ustede mnogi tako rade, do 22-23-24h i posle toga iskljucivanje grejanja i ujutru ukljucivanje. Tako rade i moji matorci. Oko 22h cao grejanju i oko 8-9 ujutru start. Nema potrebe da greju nocu, jer ujutru kada se probude temperatura u dnevnoj je iznad 22C. Izolacija je tu najveci faktor koliko ces peleta/drveta/struje/uglja da potrosis. Ako bi ostavljali pec da radi i tokom noci morali bi u 2 spavace sobe da zavrnu termo glave, jer inace ne bi mogli da spavaju od grejanja. A grejanje u kupatilu, hodniku, dnevnom boravku i kuhinji im tokom noci ne treba. Ako imas dobru izolaciju nema razloga da grejes nocu.

Drvo jeste jeftinije od peleta, ali povlaci i zezanciju sa lozenjem, potpalom, bla bla, u slucaju nestanka struje i prestanka rada pumpe moze da napravi sou u stanu/kotlarnici ako je pec nafilovana, kod peleta nestankom struje nestaje i vatra :) Sve ima svoje.
 
Vanserijska izolacija i 16C ujutru? Koja je temperatura napolje? To mi nešto nisko.
 
@coldman
Ja druže još ne videh ugalj, a da ne smrdi, da je bez prašine, da ne ostavlja 2-3 puta više pepela od drveta...
I jeste 2 min. na već potpaljenu vatru, ali ujutru kada treba prvu založiti, pa još ako se mora malo i kotao očistiti, daleko je to od 2 min. Dođem sa posla, pravo u kotlarnicu.. čisti pepeo, prospi pepeo, daj potpalu, drva, ugalj...
Ako ništa, komplet presvlačenje 2x.. samo kada sem se toga spasao.
 
Kaze drug koji je presao sa drva+ ugalj na drva+briket, niikad vise ugalj, posto ima kotlarnicu, kotao do 35kW greje 300kvm temepratura 24-25 da se uvek presvlacio kada je lozio uglejem, kada cistio kotao odmah posle toga ide da se tusira. I njemu dosadilo da se presvlaci pa preso na briket kaze na moje pitanjne a pelet, da nema kotla koji bi grejao njegovu povrsinu pa bi morao neki gorionik da pravi ai ako bi terao na istu temepraturu mnogo vecu potrosnju bi imao samom tim grejanjne bi ga kostalo puno vise.
On sada trosi 180000 na grjanjne, gasi kotao aprila pa neke godine i maja, kupi 18m drv hrast+cer i briket 4-5 tona, plus sece, cepanjne i slaganjne. Za sada ovo mu je najisplativije, slovenacka stolarija, kuca zidana sipureks blokom bez izolacije.
 
Vanserijska izolacija i 16C ujutru? Koja je temperatura napolje? To mi nešto nisko.
Sutra ujutru cu da kazem caletu da slika u 7 ujutru pa u 9 i da mi posalje. Nakon toga saljem tebi. Kazacu caletu da veceras lozi do pola 1 :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
@bombaš
Ide slika i za tebe druze, da ne bude da lazem. Podrazumeva se da ugalj smrdi napolju, ne uvek ali smrdi, pogotovu kada tek ubacis kofu. Ali meni je kotao pozicioniran u garazi koja se koristi ponekad i kao dnevni boravak, videces na slici, tako da ne bi prvo cale dozvolio bilo kakve neprijatne mirise da se sire kroz kucu, pogotovu jer mi je majka maltene frik za cistocu :rolleyes:
@Oswajac
Veliku razliku pravi kvalitetan kotao i dimnjak. Ljudi kada dodju kod mene se obicno oduseve kada vide koliko je zapravo "mali" moj kotao i koliko dobro vuce. Znam ispada sada da sam ja neki mega-giga ali samo sam iskren. NIsam ja pravio kucu pa samim tim ni dimnjak nego neki Crnotravci koje je cale doveo, celokupno grejanje je izvodio caletov neki prijatelj energeticar koji ga je odveo kod nekog svog "specijaliste" za kotlove i on mu je preporucio ovaj. Komsija kog sam pomenuo je BUKVALNO ubacao u svoj kotao ciglu/opeku kako bi smanjio loziste jer mu je tadasnji kotao "gutao" nepotrebno. Zbog toga je covek presao na pelet pa onda zbog cene se vratio na drva/ugalj pri cemu je kupio drugi kotao.
 
Kotlovi na pelet od 35kWh postoje. Verovatno i veci postoje. Da je njemu najisplativije ne sumnjam. Ali da ima 70+god, voleo bih da znam da li mu je cepanje, rezanje, slaganje itd drva najjeftinije. Pa mojima je tesko i 15kg vrecu da dovuku do peci i podignu je i isipaju.. A to radimo jednom dnevno. Nekada na 2 dana.
 
Kolku povrsinu i koliko vremenski grejes kad dnevno jednu vrecu sipas?
 
Da da, bitan je odzak, kood peleta i ne toliko, kod cvstog ogreva i odzak i kotao/pec. Mi dok mo na selu lozili na drva koristili smo odzak materijalkao danasnji Sidler a odzak rpavljen 1992. Jednom je ciscen do kraja upotrebe tj proleca 2020. pravljen na 200 mm, to je gorelo ugalj, plstiku, drva, vuklo kao ludo.
Kotao na pelet sada koristi odzak pravljen 60ih nikad koriscen zidan od poljske cigle, pravljen za obican sporet, radi bez problema.
Covek ima 40 godina, zato mu je i tavka matematika, on drva samo unosi i ubacuje u kotao, secenjne, cepanjne i slaganjne placa.
E sada ima i ono sto retko ko pominje kada se prica o grjanju, svi pricamo za finansije a retko ko prica dal sedi slojevito u sobi sto kaze taj drug moj komsija greje istu kvadraturu kao ja sa istim kotlom ali drzi porodicu na 19c... Ja sedim cele zime carape + vunene carape, tanke trenerice i majca gore. Nedobno mi je ako nosimdeblej trenerice ili duksericu. Ujutru temepratura 21, uvece kada odlazim na sapvanjne 24 u dnevnoj, u spavacaoj je za stepen niza.
 
Poslednja izmena:
pa da izgleda cale mu to resava. 15 godina sam lozio ugalj jos od klinackih dana, do prosle godine., tako da sam tu pobio dal sam kilav ili ne. naprosto velika je razlika drva i ugalj a kamoli ugalj i pelet. ja sam se iz kotlarnice vracao crnih nozdrva. desavalo mi se posle pola sata da iskrkljam iz grla crno i ispljunem.. mnogo je to odlazaka u kotlarnicu za jednu sezonu, nemas vremena ni cist da odes a kamoli da se presvlacim u staro pa da posle opet u novo pa da nastavljam obaveze. u kuci gde ima penzionera dokonih gde uvek ima neko da se moze baviti kotlom i kotlarnicom je druga prica. kod mene je situacija da musko do pola 4 skoro svaki dan nije kuci. ja ujutru, dok sam bio na uglju i drvima dok nalozim ocistim sve, bukvalno treba da idem da se tusiram a napolju -15 pa da idem na posao.
postoje meni je kotao na pelet od 35kw. inace meni je kotao namesten celu noc da odrzava 22 preko dana 24. ali retko se pali preko noci. evo nocas je mozda upalio jer sam jutros dok se zagrevao auto video topliju temp vode na kotlu nego inace.
ali bukvalno kako podesis tako ti je nema sta ujutru da bude hladno ili kako vec, namestis ako hoces toplu kucu na toliko stepeni kad ustajes i to je to. kad mi dete odraste bice i nize temp. preko noci.
ps. inace jedina stvar dobra kod kurone je ta sto sam poceo nositi masku u kotlarnici ali ubrzo predjoh na pelet...
 
Momci, kazem svako radi kako moze. Cale cisti kotao jer ja nisam kod kuce, svakako ne bih dao njemu da to radi ako sam ja tu, to bi bilo bas jadno. Sto se tice godina, vec sam napisao da su za sada prezadovoljni ovakvim stanjem. Kada budu dosli u poznije godine, bas kako sam i napisao, tada ce da se razmisli o drugim resenjima. Sto se tice cepanja, sve to ja radim jer mi dodje kao fizicka aktivnost :D A ~4t uglja "unesem" za 2 dana. Inace odzak cistim od natalozenog pepela pred pocetak svake grejne sezone.
 
U pec staju 2 vrece como 21kw kamin. Povrsina svega 75kvm - ~5kvm spajza koji se ne greje. Znaci svega 70kvm. 10cm stiropor, PVC na svim prozorima i vratima. Temp 25C+ na celom spratu. A u kupatilu verovatno 30C, posto susac peskira non stop isijava 65C :) Pec je ogranicena u modu 3. Medjutim 95% vremena provodi u mod1 i mod2. Koje sam ja dodatno nastelovao, (manje peleta da ubacuje, sporiji ventilator, ali da se nikada ne ugasi vatra, redji ciklus ciscenja..itd), a veoma cesto je i zateknem u standby modu.. Kada ceka da temp vode padne na 63C, a pre toga je nabila na 67C (ako me pamcenje sluzi +-2C vode je, a mozda i 4C)

Nije hteo da me slusa da uzme manju pec, cak su mu i ovi sto su ugradjivali pec i razvlacili radijatore rekli da mu ne treba tolika ni u ludilu, ali covek ubedjen da je sto vece to bolje, na kraju krajeva sam je finansirao tu epizodu... On je tvrdio da cemo i mi na spratu iznad koji je identican samo nema spajza da ubacimo radijatore i povezemo se na pec. Cak je i u kupatilu ostavljeno za povezivanje. I mozda i hocemo jednog dana.. Ali one cevi i radijatori po zidovima (znam, moze da se sakrije, ali mi ne odgovara). Ne zelimo trenutno. Dok god inverter klime ne dosade. ;)

Eh, da kada nisu tu po nekoliko dana ili nedelja i temperatura padne na 12C unutra, onda ja odvrnem pec na 5ticu. I sipam 4dzaka za 24h.. Da usija dok oni ne stignu :) Ali to je svega 2-3x u sezoni.
 
Poslednja izmena:
pa tako sam i ja uzeo kotao 35kw za nekih ne punih 300kvm a grejem 150 sad, samo eto kod mene staje preko 10 dzakova odjednom..trosim oko 2 dzaka za 24h, 1,5-2 dzaka. kad dodajem drva kad sam dokon bude i ispod jednog dzaka..kako kad..u proseku je celi dan temp od 24 do 25 stepeni, kupatila toplija jos, a preko noci da drzi 22.
 
Moracu na izolaciji da poradim onda. Evo ovo vreme sto je bilo zadnjih dana od 5h do 23h, u sobama 22 stepeni, 110kvadrata 3 dzaka. Temperatura u sobama moze biti veca ali je ogranicena termoglavama. Svaka vam cast kako mozete da zivite na 25 stepeni, ja nocu ne mogu zaspati na 22 😂
A mozda bi trebalo da se poigram i sa parametrima.
 
Ma gde mogu :) Gore na spratu mi zence radi od kuce, ofis joj je u dnevnoj zahteva se 25C. Dole 25C minimalna temp. 26C vec mozemo da pricamo da je toplo. Lisice su oni, spavaju u odvojenim sobama, leze ko kad hoce, gleda na tv-u sta hoce... luftiraju pre spavanja, a onda tokom noci posto su 2 garaze ispod tih spavacih, a nije izolovan plafon niti zidovi unutar garaza, onda fino lepo im tokom noci rashladi i do jutra bude do 20-21C. Taman postane sveze za pokriti se samo cebetom, kad ono vreme za jutarnju kaficu :)
 
Izolazcija znaci, ja imam tulgu, zidovi od 45cm, stavio izolaciju i sinoc proveravam zidove, oseca se razlika pod rukom zid sa i bez stiropora. Merio sam pre 20ak dana temepraturu zidova razlika je tada bila zid sa stiroporm 5cm 17gr, 22C zid bez stiropora 19.5, zid bez stiropora ali je deo komsijinog objekta koji se ne greje je 20.5. Zdovi u kupatilu, svi spoljni su imali nize temeprature, zid od bloka 5 17, zid puna cigla ali na kant u nastavku je letnja kujna 16.5, najtopliji zid od sljaka blka sa 20cm stiropora 20C, stavljen susac od 104cm, napravljen rpevid za susac kad je radjena specifikacija kupatilo imalo plocu na 185cm sada ima na 240.
Kaze mi masjtor za grejanjne ako se prebacim na pelet bice min temperatura sistema 55C pa ce mi kupatilo biti toplije minimum za 2C mozda i vise.
 
Moracu na izolaciji da poradim onda. Evo ovo vreme sto je bilo zadnjih dana od 5h do 23h, u sobama 22 stepeni, 110kvadrata 3 dzaka. Temperatura u sobama moze biti veca ali je ogranicena termoglavama. Svaka vam cast kako mozete da zivite na 25 stepeni, ja nocu ne mogu zaspati na 22 😂
A mozda bi trebalo da se poigram i sa parametrima.
ma ni ja ne volim ove temperature koje pomenuh. nego zena od kad je dosla ovo joj je prva zima kod mene, ide u kratkim rukavima sto kod nje u stanu zimus nikad nije bilo. xD ali sta cu malac je tu pa ce biti drugacije kad malo poraste. ovako ide gologu*a pa i nije lose...
 
Sutra ujutru cu da kazem caletu da slika u 7 ujutru pa u 9 i da mi posalje. Nakon toga saljem tebi. Kazacu caletu da veceras lozi do pola 1 :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Na koju temperaturu greju? Kažeš imaš vanserijski izolaciju, a ujutru 16C. To je premalo, pa da je napolje -10 za takvu izolaciju. Pa meni u kući bez izolacije ranije kada je napolje 0C, ujutru u 7h bude 17C.
Pisao sam ovde baš, stavili izolaciju tavana i sad je ujutru 19-20. Uveče se greje do 00h na 23-24C
 
Kazaću ćaletu da uslika kao što sam rekao, ne znam sada kolika je temperatura izjutra kada nisam kod kuće već nedelju dana. Moja keva luftira pre nego što pođe na posao tako da pišem kakva jeste kada sam poslednji put pogledao, a to ne znam kada je bilo jer nemam neku potrebu da ustajem u 7 redovno. Pre 15min sam se čuo sa ćaletom i kaže da je napolju -10 na skali. Greje vodu na 60 a u kući je 26. Ali dobićeš informaciju u PM kako sam i rekao, ja nikome ne ostajem dužan. Vidim ja šta ti bode oči, ali ok. Do daljnjeg toliko od mene :cool:
 
Sta mi pokazuje ova cifra 91 stepen? Da je to temperatura vode ili sta?
 

Prilozi

  • IMG_20220126_110718.jpg
    IMG_20220126_110718.jpg
    205.5 KB · Pregleda: 60
To je ipak previse. Ako imas mesni ventil koji sluzi da bi kotao radio na idealno za njega minimun 72 stepeni ne bi trebalo da ide iznad 85 stepeni. Kod mene seta od 72 do 80, u radijatorima 48 sad po ovom hladnom vremenu.
 
Jedno pitanje. Zašto grejete vodu u kotlu na 75 stepeni a treba vam 45 za radijatore?
 
zato sto bi svi tako trebali, ispod tih temperatura vec se moze stvarati smola po zidovima i kondezacija. i za moj kotao su te neke radne temp. ali ga ja drzim 10 stepeni hladnijim odnosno od 65-72c a ka radijatorima ide 10c manje...ovako sam na granici da se ne stvara smola itd..
da sam na ugalj ne bih zalio da bude do 80c skoro uvek u kotlu..
 
Na tih 72 pa na gore je sagorevanje i iskoriscenje najbolje, kotao ti je verovatno crn tacnije loziste dok je kod mene svetlo siv pa do toga ide da je cak i beo.
 
Nazad
Vrh Dno