Šta je novo?

Grejanje na pelet

Na drugom forumu sam dobio preporuku za Centrometal 18kw

Ostavio bih ako je ikako moguće klasičan kotao na drva za velike minuse, da da boost grejanju 😅

To tek treba da vidim sa ljudima koji se time bave, više mi je bitnija preporuka za proizvođača nego za snagu.

Da li je neko uspeo da kupi kotao preko onih donacija?
Obavezno ostavi kotao na drva. Ja sam isto uradio...
Čak šta više kako je udarila "nestašica" peleta kad sam ja ugradio kotao na jesen, napravio kombinaciju drva/pelet.

Elem neko spomene subvencije i poskupljenje - od septembra su već podigli cene za 10%. Konkretno to znam za Kepo kotlove jer sam taj uzeo avgusta...
 
Da li je moguce da koristis oba istovremeno?

Npr udari -10, sedis kuci , sto ne bi zalozio malo i drva da pojacas grejanje bar uvece
 
Moguce je, ali zasto bi to radio?
Nista nece biti jace grejanje, samo ce vise goriva da potrosi.
ne treba dva kotla da bi se pojacalo grejanje moze to i sa jednim.
 
ja imam kombinovani pa dodajem drva uz pelet. naravno automatski je potrosnja peleta niza kad ubacujem drva.
 
kuca 200m2
PVC stolatija
Stiripor 8cm
Plafon izolovan
Grejna tela predeminzionisana za oko 20% (nikakva automatika nije postavljena)
2 bojlera od 120L vezana za grejanje
kuca sa 1 spratom
16 prostorija sa grejnim telima
Trenutno se greje na ugalj i drva preko kotla starog preko 30 godina Radijator Zrenjanin

Plan je da se ostavi ovaj kotao, samnji broj glidova sa 11 na 5-7 (trenutna snaga mu je 50kw) kao pomocni i da se doda primarni kotao.

Sta bi bio vas predlog? TOBY, KEPO, Centomatal, radijator ing.. vidim da vecinom se preporucuje manji kotao od inace potrebnog znaci do 25kw bih isao.
Da li bi ubacivali bafer?
Samo termostat ili i termoglave?
25kW. Veći nema potrebe.
 
Frka, najsigurnije je da upotrijebiš online neki precizniji kalkulator, koji ti može dati ugrubo podatak, ali trebaš preciznu neto površinu poda i visinu stropova da dobiješ volumen zraka koji se grije. Takođe, da navedeš sve slojeve zida i debljine, slojevitost nisi naveo izolaciju krova koja je jako bitna stavka. Bitno je i da li je kuća sama na vjetrometini, ili ima okolnih objekata koji usporavaju strujanje vazduha pa samim time i hlađenje objekta.
Daleko je bitnije i jeftinije dobro dimenzionirati peć, nego popravljati stvari baferom, koji usput i nije pretjerano jeftina investicija, a traži i prostora. Ako želiš ekonomičnost i uštedu, radije uloži u kondenzacioni kotao i time si sigurno na dobitku i to velikom.

Apropo dimenzioniranja kotla, proizvodjači samo forsiraju što više i više, a to što tebi narednih 10-15 godina kotao potroši 100-200 eura po sezoni više, njih baš briga, to ti poslije peglaj ili plaćaj i šuti...
 
Da li se opet sama pali ili prikazuje grešku?
 
Potrebna mi je blaga pomoc...
Od skoro imam kotao Centrometal eko-ck p 30, tacnije ovo mi je druga godina.
Prvo pitanje koje imam je, s obzirom da je kombinovani kotao za drvo i pelet zanima me da li postoji mogucnost da se u istom trenutku lozi i pelet i drvo ili to sve mora odvojeno kroz neka podesavanja u kotlu.
Drugo pitanje, prethodne godine sam potrosio skoro 9 paleta peleta za grejanje kuce od 250m2 bez izolacije od kojih je PVC stavljen na jednom spratu a na drugom je stara stolarija. Svi tvrde da previse trosim i da sam lud :D pa me zanima dali postoji neko podesavanje koje mozda malo usporava potrosnju ili je jednostavno tako zbog polozaja kuce koja je u blizini reke. Pelet koji trosim je crown forest, temperaturu koju forsiramo je 22-23 stepena s tim sto preko noci grejanje ne radi.
 
Prvo izolacija ako je moguće. Ako ne može sve, može strana po strana, jer računaj da ćeš kad uradiš bar jednu za tu godinu sigurno uštedjeti bar jednu paletu peleta. A na tu kvadraturu trebao bi da trošiš kad bi imao izolaciju oko 6 paleta i malo jače.
 
Nikakva podešavanja ne pomažu osim da podesiš temperaturu na 18 stepeni i svima baba isplete vunene džempere i čarape.
Znači samo izolacija pa il na kuću il na ukućane. 😁
 
Da li temperaturu i rad kotla regulisete termostatom, ili vam kotao radi po tajmeru npr 6-23h a temperaturu u kuci regulisete temp polaza i termoglavama?
 
Potrebna mi je blaga pomoc...
Od skoro imam kotao Centrometal eko-ck p 30, tacnije ovo mi je druga godina.
Prvo pitanje koje imam je, s obzirom da je kombinovani kotao za drvo i pelet zanima me da li postoji mogucnost da se u istom trenutku lozi i pelet i drvo ili to sve mora odvojeno kroz neka podesavanja u kotlu.
Drugo pitanje, prethodne godine sam potrosio skoro 9 paleta peleta za grejanje kuce od 250m2 bez izolacije od kojih je PVC stavljen na jednom spratu a na drugom je stara stolarija. Svi tvrde da previse trosim i da sam lud :D pa me zanima dali postoji neko podesavanje koje mozda malo usporava potrosnju ili je jednostavno tako zbog polozaja kuce koja je u blizini reke. Pelet koji trosim je crown forest, temperaturu koju forsiramo je 22-23 stepena s tim sto preko noci grejanje ne radi.
Meni jedino pada na pamet neka jaka klima tipa Amber Premium 12 ili neka druga jaka 18ka i postavit je na spratu koji se najvise koristi(ili jos bolje amber 18 ili druga 24) Negdje centralno je nastimat da puse prema sto vise prostorija (nor iz dnevne prema hodniku) i preko noci po jeftinoj pojacat temperaturu i puhanje pa da ujutro to kotao ne mora stizat od svom snagom.
 
Jes, al dok je kupim ja potrosim vise novca nego sto bih na tu razliku u peletu na godisnjem nivou :D

Ovo za izolaciju sam svestan s tim sto je velika investicija ali radim na tome...

@daca96, ja termostatom...
 
Jes, al dok je kupim ja potrosim vise novca nego sto bih na tu razliku u peletu na godisnjem nivou :D

Ovo za izolaciju sam svestan s tim sto je velika investicija ali radim na tome...

@daca96, ja termostatom...
Pa i ja koristim pelet preko dana ako je bas hladno, A nocu kad jeftina struja ide klima (mada imam nula klimu ali zagreje)
tebi se preko noci skroz ohladi kuca , i taj kotao nesto guta dosta i ucinak slab
 
Ma zagreje mi on kucu jako brzo ujutru, ne mogu da se zalim na to. Da guta pelet to znam, za sad mi je otislo skoro 4 palete od pocetka grejne sezone.
Sto se tice hladjenja preko noci, to jeste, padne mi temperatura nekad i na 15 stepeni.
 
Slican problem smo imali u porodicnoj kuci. Starija gradnja iz 70 i neke. 200m2. Donji sprat dva reda cigle i kamen, gornji dva reda cigle i fasada bez izolacije. Greje se 170 m2 otprilike jer od ovih 200 oduzmi garazu. Donji sprat topliji oko 3 stepena zbog kamena. E, sad, gornji grejemo na 23-24, nocu se gasi. Ujutru temperatura 17 stepeni. Postavili izolaciju tavana, sad je temperatura ujutru oko 20 stepeni, sto ces priznati da je velika razlika. Sada je i osecaj na 24 stepena topliji, nema onog "mesanja" toplo hladnog. Odradi izolaciju tavana, ustedeces dosta, a nije neka incesticija. Nas je izaslo oko 300e za 100m2 u osnovi.

P.s. i mi trosimo oko 8t peleta. Izolaciju smo odradili pre 15ak dana, videcemo kakva ce biti potrosnja.
 
Je l ti termostat gasi kotao ili pumpu? Na kolko stepeni ti se pumpa gasi?
 
Gasi se kotao koji je inace bio podesen na 60-65, zavisno od spoljne temperature.
 
Ja moj drzim na 75, ali prema radijatorima saljem od 40-50 zavisi od spoljne temperature.
 
Slican problem smo imali u porodicnoj kuci. Starija gradnja iz 70 i neke. 200m2. Donji sprat dva reda cigle i kamen, gornji dva reda cigle i fasada bez izolacije. Greje se 170 m2 otprilike jer od ovih 200 oduzmi garazu. Donji sprat topliji oko 3 stepena zbog kamena. E, sad, gornji grejemo na 23-24, nocu se gasi. Ujutru temperatura 17 stepeni. Postavili izolaciju tavana, sad je temperatura ujutru oko 20 stepeni, sto ces priznati da je velika razlika. Sada je i osecaj na 24 stepena topliji, nema onog "mesanja" toplo hladnog. Odradi izolaciju tavana, ustedeces dosta, a nije neka incesticija. Nas je izaslo oko 300e za 100m2 u osnovi.

P.s. i mi trosimo oko 8t peleta. Izolaciju smo odradili pre 15ak dana, videcemo kakva ce biti potrosnja.
Komšija kad se izolovao kaže da mu je ostala ista potrošnja ali da se više ne smrzava:) i mnogo mu komfornije.
 
Verovatno zato sto i dalje salje isti polaz prema radijatorima iako mu je sada potreban manji.
 
Potrebna mi je blaga pomoc...
Od skoro imam kotao Centrometal eko-ck p 30, tacnije ovo mi je druga godina.
Prvo pitanje koje imam je, s obzirom da je kombinovani kotao za drvo i pelet zanima me da li postoji mogucnost da se u istom trenutku lozi i pelet i drvo ili to sve mora odvojeno kroz neka podesavanja u kotlu.
Drugo pitanje, prethodne godine sam potrosio skoro 9 paleta peleta za grejanje kuce od 250m2 bez izolacije od kojih je PVC stavljen na jednom spratu a na drugom je stara stolarija. Svi tvrde da previse trosim i da sam lud :D pa me zanima dali postoji neko podesavanje koje mozda malo usporava potrosnju ili je jednostavno tako zbog polozaja kuce koja je u blizini reke. Pelet koji trosim je crown forest, temperaturu koju forsiramo je 22-23 stepena s tim sto preko noci grejanje ne radi.
da ti ne odgovaram privatno korisnije je mozda ovde da svi vide. imam radiator kraljevo tkan 1.2 34kw ja msm. pelet i ugalj ne moze jer ugalj daje mnogo pepela i zato ne funkcionise u praksi a u teoriji isto moze. u prvo vreme sam, pustim pelet i naredjam drva i predjem iz moda peleta u mod drva i nastavim samo drva da lozim. e sada posto mi je jos drva ostalo od prethodne sezone kad je bio drugi kotao, smucilo mi se bilo da idem tako, nego sam podesio sve na pelet i samo dodajem kad stignem po koje drvo na resetku i ono sagoreva ujedno dok radi gorionik ispod. preporuka je proizvodjaca da se resetke sklone da se ne iskrive kad radi gorionik. ja to nisam radio ali se zato trudim da kad ubacujem drva na resetku a gorionik uveliko radi da ne bapnem jako drvetom da ne zeznem resetke. uglavnom kombinujem pelet i gore drva papir. ugalj sam istrosio prosle god kad sam uzeo ovaj kotao ali tad pelet skoro nisam ni ukljucivao, jer sam hteo da se otarosim uglja sto pre.
 
Komšija kad se izolovao kaže da mu je ostala ista potrošnja ali da se više ne smrzava:) i mnogo mu komfornije.
Upravo o tom feelingu i pričam. Sa izolacijom tavana je mnogo lepse i prijatnije boraviti u kuci u odnosu na pre.
Malo mi neverovatno da isto trosi sa i bez izolacije. Na koju temperaturu greje pre i sad? Zasto ne proba sa podesavanjima kotla?
Kad kazes ne smrzava se, moguce da je pre grejao na 22, sad na 25. Ja pricam o istim uslovima, na istu temperaturu se greje.
 
Nazad
Vrh Dno