Šta je novo?

Grejanje na gas

Imm od ove sezone nekih iskustava sa t.p, ja sam isao na relativno jeftinu varijantu(Panasonic Aquarea 5kw)
Znam da zavisi od izolacije, lokacije, klime itd, ali okvirno za koju površinu može grejati ta od 5kw? Tačnije interesuje me od 8kw ali imaš od 5 pa dobro dođe info.
 
Puno ranije, i za razliku od raznih proizvoda koji se kvare, kvalitetno uradjena izolacija je dugotrajna usteda. I za 30 godina.
Problem je samo pocetna investicija, medjutim kad vidim da ljudi kupuju tv od 2 hiljade eura, auta od 10 hiljada, a kuca bez fasade nikako nmg logiku nac.
Koliko je to puno ranije?



Ja sam izracunao da bi meni za zamenu stolarije i izolaciju kuce po sadasnjim cenama trebalo najmanje 12.000e, ( bez izolacije terasa ) a trosim 750-800e godisnje na grejanje. Da time ustedim 50% ( a tesko ) trebalo bi mi oko 30 godina za "odplatu"
 
@RRR
Tacno kako si i rekao, zavisi od x faktora. Kod mene tj kod roditelja je u malom prostoru. Dok na jednom drugom forumu ima clan cini mi se 8kw na 150+kvadrata i kaze ima viska. Ali ima vrhunsku izolaciju.
T.p su malo ozbiljnija stvar, ne valja predimenzionirati a ni poddimenzionirati.
U svakom slucaju kod tako ozbiljne investicije, dobro se raspitaj i izvedi strucnaka na lice mjesta. Trebas prvo znati svoje toplotne gubitke(precizno, ne odokativno) pa po tome dimenzionirat.

Ugl dobitna kombinacija za t.p su ti mali toplotni gubici, niskotemperaturni vid grijanja i pravilno dimenzioniranje.
Koliko je to puno ranije?



Ja sam izracunao da bi meni za zamenu stolarije i izolaciju kuce po sadasnjim cenama trebalo najmanje 12.000e, ( bez izolacije terasa ) a trosim 750-800e godisnje na grejanje. Da time ustedim 50% ( a tesko ) trebalo bi mi oko 30 godina za "odplatu"

U tvom slucaju i ne. Mada nije mi jasna tolika cifra. U vecini slucajeva se moze sa znacajno manjom sumom proci
 
Ne bojte se, skočiće cena i struje i gasa. Pa videćemo da li se izolacija isplati.

@Milan81 mislim da ti je razmišljanje pogrešno od toga da ćeš da daš 70.000 godišnje za servise (niti je neophodan niti je toliko skup), niti se lako greje kuća u kojoj je promaja (mada je istina da vazduh najlakše pobegne) ni gasom ni bilo čim, postoji razlog zašto da bi dobio građevinsku dozvolu moraš da imaš određenu energetsku efikasnost objekta.
Jok bajo, ja ću da naložim 50m3 drva, 2t kolubare i komšijinu mačku, kupiću prečišćivač vazduha i izolacija se ne isplati. Samo gledajte cene energenata u narednom periodu.

Edit: pritom, postoje GEFF krediti za energetsku efikasnost gde vam vrate do 30% investicije u izolaciju, TP, kotao, klimu... Firme su već obučene da rade sa njima, a ni kredit nije skup a ide do 90 meseci. Može, ko hoće, i isplati se i za džep dugoročno i za tvoju decu tako što pomažeš da ne urnišemo da se ugrejemo na zimu
 
@RRR
U tvom slucaju i ne. Mada nije mi jasna tolika cifra. U vecini slucajeva se moze sa znacajno manjom sumom proci
Racunica:

Kuca 11x9m

1. Austherm AF 12cm + lepak + staklena mrezica + silikatni/silikonski zavrsni malter + podloga, lajsne, tiple itd.. + rad = 20e po kvadratu. x 300 kvadrata zida = 6000e.

2. Stolarija neka krstena ( Rehau, Veka.. ) + roletne, komarnici, daske, okapnice ...= 5000e

3. Izolacija tavanske ploce sa 20cm staklene vune, + folije = 1000e

Sve ukupno 12000e + bi trebalo odraditi i izolaciju terasa zbog hladnog mosta. To je jos + 2000e

Moze i jeftinije, turski PVC i okovi + "fasadna petica" lepljena na pogace, i da sve to postavi komsija Zika.
Ne bojte se, skočiće cena i struje i gasa. Pa videćemo da li se izolacija isplati.

@Milan81 mislim da ti je razmišljanje pogrešno od toga da ćeš da daš 70.000 godišnje za servise (niti je neophodan niti je toliko skup), niti se lako greje kuća u kojoj je promaja (mada je istina da vazduh najlakše pobegne) ni gasom ni bilo čim, postoji razlog zašto da bi dobio građevinsku dozvolu moraš da imaš određenu energetsku efikasnost objekta.
Jok bajo, ja ću da naložim 50m3 drva, 2t kolubare i komšijinu mačku, kupiću prečišćivač vazduha i izolacija se ne isplati. Samo gledajte cene energenata u narednom periodu.
Racunao sam 25.000 za godisnji servis za svih 6 klima, koji je neophodan kod vecine brendova ako se zeli produzena garancija od 5 godina, kao i zarad zdravlja. 70.000 din je racunica servis + potrosnja struje.
 
Poslednja izmena:
Svi energenti će ići gore a tendencija je biomasa odnosno metan pa ne bi trebalo da nas začudi u skorije vreme kad pored kuća vidimo rezervoare i čujemo brujanje gasnih generatora. Kod nas je struja jeftina jer država odredjuje cenu uglja ka EPSu koja je daleko daleko niža u odnosu na druge korisnike te je pitanje do kada će to trajati. Što se tiče zemnog gasa on je nus proizvod u eksploataciji nafte a nafta se eksploatiše u ograničenim količinama a potražnja za zemnim gasom je sve veća jer je industrija odavno prešla na gas, gas mu dodje kao čvarci kod topljenja masti.
@Milan81 svaka izolacija da li je 5cm ili 12cm znači puno a medjusobna razlika u efektu izmedju 5cm i 12cm je možda 15% a u ceni ti je razlika oko 3e bez obzira da li je sa ugradnjom ili ne.
Zet je sa 5cm izolacije skinuo potrošnju drveta za 40% bez zamene stolarije (stari dupli drveni prozori) a za leto da ne pričam, klima malte ne i ne mora da radi.
 
Sve što se ne isplati za 12 godina se smatra lošim ulaganjem, čisto ekonomski gledano.
Ipak, malo je i do komfora, nemaš vlažne zidove, nema kondenza, sporije opada temperatura kada grejanje ne radi (npr. ujutru možeš u gaćama da se spremaš za posao) itd...
Broj jedan je ipak stolarija a ne izolacija kako je neko napisao, skok efikasnosti kod promene sa loše na osrednju stolariju (150evra za prozor) je nešto što se objektivno najlakše primeti. Razlika između prozora od 500evra i prozora od 150evra se ne primeti (vrv samo u prvih nekoliko godina).
 
@Milan81 pogresno razmisljanjne evo iz iskustva, renovirao sam kucu prosle godine, ostalo mi na kraju renoviranjna kalkani nezavrseni i nije stavjena izolacija. Vratio se novembra kuci cim sam zatvorio kalkane krajem februara osetila se ralzika u brzini zagrevanjna/hladjenjna kuce. Ove godine uradjena izolacija i oseca se razlika, najvise nocu kada prestanem da lozim sa 24,5 prosecna temperatura u dnevnom boravku onih par dana kada je bilo -6 nocu temperatura padne na 21C, u spavacoj sa 22.5 na 20.5C
Takodje, mnogo vredi leti, ja sam tu narpavio previd prosle godine jer sam razmisljao samo na grejanjne ne i na hladjenjne, preko ploce se dosta kod mene zagreva jer nema prirodne hladovine i to moram da resavam sa vunom medju rogove a stiroporom preko ploce.
Drugo izolacija mora odejdared(po strani kuce), postavljanjne stiropora i armiranjne istog, zavrsnu boju mozes sledece godine, jer akril ic nije jeftin po kanti, bitno da se nakon armiranjna sav stiropor premaze podlogom.
Prozore mozes da radis u etapama znam mnooogo ljudi koji tako rade, zet mi radi stolariju i bukvalno ima klijente koji na mesec dva menjaju po prozor zavisi kad skupe pare. Roletne isto mogu da idu u etapama samo se uzmu nadgradne valjda se tako zovu, ne ugradne(ove idu u sklopu samog prozora). Komarnici idu uvek na kraju posle fasade.
Izolacija rogova se isto radi u etapama bukvalno od svake palte kupis jednu dve bale vune i mzoes sam da je psotavis ili gomilas natrce majstori i postave.
 
Broj jedan je ipak stolarija a ne izolacija kako je neko napisao, skok efikasnosti kod promene sa loše na osrednju stolariju (150evra za prozor) je nešto što se objektivno najlakše primeti. Razlika između prozora od 500evra i prozora od 150evra se ne primeti (vrv samo u prvih nekoliko godina).
Valjda se podrazumeva, da stolarija bar dobro dihtuje ( a što se i lako rešava ).
Izolacijom zidova se dobija akumulisana energija, a nasuprot zidova koji hlade prostor.

Edit: Primer je za objekat od 100kvm i spoljnu temp. od -10c
 

Prilozi

  • Screenshot_2021-12-29-11-45-14-597_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-12-29-11-45-14-597_com.android.chrome.jpg
    149.4 KB · Pregleda: 67
Valjda se podrazumeva, da stolarija bar dobro dihtuje ( a što se i lako rešava ).
Izolacijom zidova se dobija akumulisana energija, a nasuprot zidova koji hlade prostor.

Edit: Primer je za objekat od 100kvm i spoljnu temp. od -10c
Pa i u tom kalkulatoru pojedinačno najveći gubici su na stolariji ukoliko je kuća optimalno izolovana. Naravno da ukoliko zidovi nemaju izolaciju a stolarija je Rehau da neće biti tako, ali pretpostavljamo da će neko pre staviti demit nego dadi extra par hiljada evra na vrhunsku stolariju.

Elem, cena u kalkulatoru je nerealna, s obzirom da ne uzima u obzir već utrošenu el. energiju na druge uređaje. Mi smo gotovo uvek u plavoj zoni i bez grejanja na struju i bez bojlera. Takođe uzima se dvotarifni obračun el. energije iako dobro izolovana kuća tokom noći izgubi 2 stepena (moj primer) kada grejanje ne radi, tako da bi noću grejanje radilo veoma malo ili nimalo (dok ovde obračunavaju 8h u jeftinoj zoni).
Ruku na srce, prosečna razlika u temperaturi od 32 stepena je prevelika, niti je prosečna temperatura zimi -10, niti je temperatura u kući uvek i svuda 22 stepena, niti treba da bude.

Meni kalkulator proračunava troškove na ~40000 RSD godišnje, što je upola onoga što plaćam za gas. Čak i da je proračun tačan, prošlo bi čak 20 godina dok bi se isplatio prelazak na toplotnu pumpu (uzeta cena od 800000 RSD za 160 m^2).
Investicija apsolutno neisplativa.
 
Broj jedan je ipak stolarija a ne izolacija kako je neko napisao.
Ja sam se samo nadovezao na ovu tvoju tvrdnju, koja je apsolutno netačna.

Takođe nema logike gasiti grejanje po nižoj tarifi, onima koji se greju na struju.

Onda ove cifre koje iznosiš.. kao kada bi rekao, da nema dobrog porodičnog auta bez 50k eur.
U stvari, moguće da i mora TP od 800.000 za neizolovanih 160kvm.
 
Kod stolarije je najbitnije da dihtuje. Razlika između "dobre" i "loše" nije odlučujuća u smanjenju gubitaka, poreredeći prosto površinu pod stolarijom u odnosu na površinu ostatka kuće gde se prave gubici. Osim direktne isplativosti izolaciju treba gledati i u smislu komfora gde je neizolovan objekat uvek loš bez obzira kolika je temperatura unutra. Hladni zidovi, podovi i ostalo itekako smanjuju ugođaj.
 
Pa i u tom kalkulatoru pojedinačno najveći gubici su na stolariji ukoliko je kuća optimalno izolovana. Naravno da ukoliko zidovi nemaju izolaciju a stolarija je Rehau da neće biti tako, ali pretpostavljamo da će neko pre staviti demit nego dadi extra par hiljada evra na vrhunsku stolariju.

Elem, cena u kalkulatoru je nerealna, s obzirom da ne uzima u obzir već utrošenu el. energiju na druge uređaje. Mi smo gotovo uvek u plavoj zoni i bez grejanja na struju i bez bojlera. Takođe uzima se dvotarifni obračun el. energije iako dobro izolovana kuća tokom noći izgubi 2 stepena (moj primer) kada grejanje ne radi, tako da bi noću grejanje radilo veoma malo ili nimalo (dok ovde obračunavaju 8h u jeftinoj zoni).
Ruku na srce, prosečna razlika u temperaturi od 32 stepena je prevelika, niti je prosečna temperatura zimi -10, niti je temperatura u kući uvek i svuda 22 stepena, niti treba da bude.

Meni kalkulator proračunava troškove na ~40000 RSD godišnje, što je upola onoga što plaćam za gas. Čak i da je proračun tačan, prošlo bi čak 20 godina dok bi se isplatio prelazak na toplotnu pumpu (uzeta cena od 800000 RSD za 160 m^2).
Investicija apsolutno neisplativa.
Lepu potrošnju imate i bez grejanja. Sve do sezone grejanja ne izlazim iz zelene tarife, mada sam tu negde na granici.
 
Lepu potrošnju imate i bez grejanja. Sve do sezone grejanja ne izlazim iz zelene tarife, mada sam tu negde na granici.
Pa s obzirom da su u pitanju praktično dve porodice nikada mi nije delovalo mnogo, mada šta ja znam možda i jeste.

Onda ove cifre koje iznosiš.. kao kada bi rekao, da nema dobrog porodičnog auta bez 50k eur.
U stvari, moguće da i mora TP od 800.000 za neizolovanih 160kvm.
Najjeftinija 16kw toplotna pumpa koju sam pronašao brzom pretragom je oko 450000 bez bojlera za sanitarnu vodu i bez ugradnje. Ja sam uzeo 800k koliko je cena Fujitsu kompletnog seta na netu. Verovatno ima i dosta skupljih.
 
Ako su dve porodice, onda je ok.
 
Kod biranje stolarije obratite paznju na staklo paket.Naravno i kvalitetan okov i profili su bitni.Danas ima svakakvog djubreta na trzistu.
 
Prosle godine sam prilikom renoviranjna menjao i prozore, gledao gledao, citao i dodjem do toga da ono sto ja hocu ide van budzeta. Zet mi napravi ponudu medjutim ta ponuda je bila 25000 din veca (iako je on dobio popust od proizvodjaca prozora) od najjeftinije koje sam uspeo da nadjem na netu.
Kad doslo vreme da se postavlja zet je psovao i proklijnao, uzeo sam 7komorne sa tri dihtung gume, okov ne znam koji takodje ni profil, navodno neki nemacki ali problem je finalna obrad tj. majstorija oko sklapanja. Tu se isfusarilo pa je imao zet muke da nasteluje prozore.
 
Profil je verovatno dobar cim je za 3 stakla i sa tri dihtung gume.Verovatno su lose namestili okov na profile.

Bitno je da su lepo zavarili profile, da ociste varove, montaza okova i montaza same stolarije na objekat.

Od okova su ti najobolji sigenia, roto, maco, GU. Dobri su i winkhouse, italijanski agb, slovenacki ARX (roto serija iz 2014) i moze da prodje turski vorne.

Naravno zavisi i od serije, nije isto npr. sigenia TITAN, Roto NT ili CS za velike povrsine od obicnih serija.

Staklo paket najbolje po meni unutrasnje niskoemisione, obicno spoljno klimagard premium ili solar.Stop-sol su paprena.

Dobrih profila ima gomila, samo zaobidjite kineske, turske i bugarske kao i njihov jeftine okove.
 
Kolike su U-vrednosti tih prozora?
 
Nazalost obrisao sam ponudu. Ug paketa stakla bi trebalo da je 0.6 ili 0.8W/m2K.

Profil je veka softline 82 za njih sam naso podatke Uf-1.0 Ug-0.5 Uw-0.73
Vrata sam radio sa gealan s9000 i s8000 profilima.

Zaboravi da dodam link od jednog stranog sajta sa korisnim informacijama.Doduse neki profili uopste nisu zastupljeni kod nas ali ima na nasem trzistu dosta dobrih proflila tako da nema problema.

debesto

Ima korisnih informacija.
 
Poslednja izmena:
To su odlične vrednosti, neki prosečni prozori koje ja gledam u Norveškoj imaju U-vrednost 1,0-1,2 npr. Pitanje je samo koliko je vredno dodatnog investiranja za prozore vrhunskog kvaliteta.
 
Zavisi od toga koliko ih imaš :D
Ja ih u stanu imam mnogo (8 prozora, dvoja balkonska vrata i dva u toaletima, ali su mali, cca 11 kvm staklenih površina, dakle čistog stakla) i tu su mi realno najveći gubici.
 
Ne znam kakve su cene dole. Evo primera kod mene, ja ne vidim razlog za dodatno ulaganje od 300 evra po prozoru samo da bih dobio neznatnu razliku u potrošnji (štednji). I ovaj prvi će biti ozbiljan upgrade u odnosu na trenutne originalne prozore iz 70-ih. Ali otom potom, to je u planu za iduću ili onu tamo godinu...

1640952329243.png
 
Više gledam iz ugla da je ovo ulagnje od nekih 30 godina, a da će cene energenata rasti u budućnosti. Naravno, svako da se pruži koliko može, ali ako je došlo vreme za zamenu, onda neka to bude bar jedan stepenik gore.

Trostruko zastakljeni prozori su svakako skuplji, ne samo zbog samog stakla, nego i svega drugog koje to staklo mora da nosi. Recimo ko je okrenut ka prometnoj ulici, trostruko zastakljeni prozori su obaveza i zbog buke.

Koliko još kod nas ima drvenih duplih prozora sa jednim staklom po starim zgradama...
 
Trostruko zastakljeni prozori su skuplji baš zbog ugradjene površine stakla, staklo nije nikakav izolator već vazduh izmedju stakala.
 
Nisam ni tvrdio da je staklo izolator.
 
Niko nije ni napisao da si tvrdio da staklo nije izolator a što se tiče buke staklo prenosi vibracije i jedini uticaj na buku je da li je staklo pričvršćeno za ram sa elastičnim materijalom ili ne, odnosno da li je uradjen prigušivač buke ili ne.
Koliko razumem ovo je tema grejanje na gas a iz jednog saveta oko izolacije uz objašnjenje oko kretanja cena energenata pretvorilo se u temu prepravljanje kuće zidane po standardnim formama u energetski efikasnu kuću.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno