Grejanje na gas

acep

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2012
Poena
28
Potrosnja je relativna stvar, i to niko ne moze sa sigurnoscu reci. Ta potrosnja drva je vrhunska ako je tacna za 160km mada mi je tu nesto sumnjivo ili vi niste kuci tokom celog dana pa malo zalozite kad dodjete ili trosite i ugalj. Gusani radijatori bi se trebali zameniti zato sto u njima staje 3x vise vode nego u panelninm-aluminiumskim. Zamenom istih bi se dosta ustedelo iz razloga sto bi kotao manje vode zagrevao i samim tim manje trosio. Na gusanim radijatorima je los protok vazduha a samim tim i losije zagrevanje.
Bilo je situacija gde sam menjao i bila je ogromna razlika u potrosnji i kvalitetu grejanja.

shotaa91

Flash Drive
Učlanjen(a)
15.10.2015
Poena
3
Potrosnja je relativna stvar, i to niko ne moze sa sigurnoscu reci. Ta potrosnja drva je vrhunska ako je tacna za 160km mada mi je tu nesto sumnjivo ili vi niste kuci tokom celog dana pa malo zalozite kad dodjete ili trosite i ugalj. Gusani radijatori bi se trebali zameniti zato sto u njima staje 3x vise vode nego u panelninm-aluminiumskim. Zamenom istih bi se dosta ustedelo iz razloga sto bi kotao manje vode zagrevao i samim tim manje trosio. Na gusanim radijatorima je los protok vazduha a samim tim i losije zagrevanje.
Bilo je situacija gde sam menjao i bila je ogromna razlika u potrosnji i kvalitetu grejanja.
Jasno je sve to meni, ali neka okvirna potrosnja (tipa 300-400 ccm3 mesecno), cisto da znam sta otprilike da ocekujem i napravim neko poredjenje.
Generalno, lozimo oko pola 9, 9h ujutru, treba mu oko sat vremena da zagreje celu kucu. Lozi se otprilike do 10h uvece, a gusani radijatori drze toplotu do 12, pola 1 nocu, tako da ih ne bih menjao iz tog razloga, a takodje i iz finansijskih razloga.
Kotao je Centrometal, star 4-5 godina, a drva koristimo iskljucivo hrastova (ranije smo koristili gabar, ali ga nikako ne mogu pronaci poslednjih godina).
Ugalj ne koristim. Termoglave imam samo na 1 radijatoru (koji sam uzeo naknadno-aluminijumski) i na susacu peskira u kupatilu, ostali ventili su oni stari, obicni.

salevs

Flash Drive
Učlanjen(a)
11.04.2018
Poena
8
Spratna kuća, mi smo na spratu (65kvadrata) moji su u prizemlju. Kuća bez izolacije. Ovog leta na spratu sam stavio pvc s 3 stakla, na polovini ploče stavio 20 cm staklene vune. Dok nisam imao izolaciju odlazilo je 12~13m drva. Videću potrošnju ove zime što se drva tiče s pvc i vunom iznad dečije i spavaće sobe. Imam 2 radijatora,sušač u kupatilu i izmenjaivač za toplu vodu u bojleru. Na radijatorima termo glave i sav ''višak'' ode u bojler. Ako bi prešao na plinski kotao kolika bi bila potrošnja gasa januara? Da li bi sa 350~400 kubika prošao mesec? Preko dana 22.5~23 noću 18 stepeni

Stevcho

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.10.2009
Poena
28
Tesko da ce ti neko to precizno izracunati, jer ne zna tacne gubitke.
Ja mislim da gas i nije nesto jeftiniji od drva, samo nemas da se mucis sa istim. Imas GEFF kredite za energetsku efikasnost, daju dobre uslove i plate ti 15-20% od vrednosti investicije, uradite izolaciju bar, pa onda mozes da vidis da predjes na gasni kotao ili toplotnu pumpu, to bi trebalo par godina ali isplatilo bi se, posebno toplotna pumpa ako vec imas radijatore razvedene.

salevs

Flash Drive
Učlanjen(a)
11.04.2018
Poena
8
Stiropor je toliko otišao gore da se naježiš... Ostaje mi u prizemlju promenim 2 dvokrilna prozora,jedan jednokrilni i veliki svetlarnik plus ulazna vrata iz ajnfora koja ne računam jer nisu do izolacije. Ovo je sigurno cifra od 2000e.tek kad se to uradi mogu da razmišljam o izolaciji koja neće biti mala stavka...

djalf

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poena
113
Ko ne mora sad bolje da ne radi izolaciju jer su svi materijali poskupeli. Isto vazi i za gas, idu poskupljenja, ko zna sta ce da bude sa cenom kad zazimi.

VLaK

Flash Drive
Učlanjen(a)
15.04.2010
Poena
28
Izgleda da će najisplativije biti da se uopšte ne grejemo ove zime... :(

salevs

Flash Drive
Učlanjen(a)
11.04.2018
Poena
8
Baš me briga šta će biti ja imam spremljeno 15m bukve 😂
Za sada je smešna potrošnja,jedna kanta yupola za grejanje od 13.30~23h 65 kvadrata... Videćemo januara kad zagudi, išlo je 5 kanti za 24h. Decembar ~mart ne gasim peć samo rokaj. Alfa rustik kamin za etažno grejanje, 2 radijatora plus sušač u kupatilu i izmenjaivač za toplu vodu u bojleru.

miki_jug

Flash Drive
Učlanjen(a)
20.10.2021
Poena
1
Cenjeni forumaši,
prošle godine u oktobru/novembru mesecu kupio sam Bergen Sirius 26 gasni kotao,
i odradio neophodne prepravke postojećeg sistema koji je pre ugradnje gasnog kotla, bio sa kotlom na čvrsto gorivo. Sada u postojeći sistem mogu da rade ili gasni ili kotao na čvrsto gorivo.
Sistem se sastoji 5 radijatora u prizemnom delu kuće i 8 na spratu kuće.
Problem je sa 2-3 radijatora na spratu kuće koji se ne zagrevaju kako treba. Donja polovina radijatora je skoro pa hladna, bez obzira koji kotao zagreva vodu.
I u slučaju kada je gasni kotao i u slučaju kada je kotao na čvrsto gorivo, to su uvek 2-3 radijato ista, na koje smo ugradili i automatske odzračne ventile, jer je prvo sumnja bila da je u pitanju vazduh u sistemu.
Kako problem i dalje nije rešen, mišljenja sam da je cirkulaciona pumpa kotla na gas nedovoljna da omogući kvalitetan protok vode u povratu. Takođe i cirkulaciona pumpa koja je vezana u povrat kotla na čvrsto gorivo je nedovoljna da omogući kvalitetan protok vode u povratu kada radi kotao na čvrsto gorivo. Pumpa u gasnom kotlu je: Grundfos UPO 15-50 a na povrat kotla na čvrsto gorivo je: WILO Star-RS 25/6.
Zamolio bih vas da pogledate šemu sistema koju sam amaterski nacrtao, prva slika je trenutno stanje sistema a druga predlog izmena, sa predlogom da se ove dve pumpe paralelno spoje kako bi se poboljšao protok vode u povrat.
Naravno, zamolio bih vas da predložite drugo kvalitetnije rešenje ako mislite da moj predlog nije dobar.
Pozdrav.

Prilozi

• 0001.jpg
    0001.jpg
    295 KB · Pregleda: 2
  • 0002.jpg
    0002.jpg
    309.9 KB · Pregleda: 2
Vrh Dno