Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

Jos jedna preporuka za Inverter klime, i po meni je 2x Fujitsu (cirka 650e kom) dobitna kombinacija, narocito sto se stanovi okolo greju. Kod mene je ASYA12LGC radila i na -18 sto je bilo prosle zime, prosecna potrosnja 400-500w (ne na -18 nego prosek zime), sa odlicnim polozajem spoljne. Jedino obratiti paznju i da se montaza odradi kvalitetno, odabere dobro mesto za spoljnu, kako bi sto manje ledila zimi. Najbrza inastalacija, "cistiji" rad nego TA pec, ne zauzima mesto, mnogo bolje resenje za malu decu :)

Podno grejanje postaje problem kad temp poda premasi temperaturu tela, znaci preko 37C, onda "stradaju noge" :)
 
Poslednja izmena:
To da od podnog grejanja stradaju noge, dobija reuma, proširuju vene i ostalo je jedna i nizu srpskih urbanih legendi i strahova. Kao što je klima inkubator koksaki virusa...

@jet set willy
Ako je temperatura poda 37 stepeni, znači da je u sobi oko 30, tako da ti neće stradati samo noge...
 
Pa ne mora da znaci da ce u sobi biti 30, ako je lose izolovan objekat moze biti mnogo manje. Zato podno i ima smisla samo uz dobru izolaciju, kako bi temp vode u sistemu bila sto manja, u tom slucaju nema boljeg grejanja ;) (Inace imam podno grejanje u jednom delu kuce). Ipak mislim da je u ovoj situaciji inverter tj dva bolje resenje.:)
 
To da od podnog grejanja stradaju noge, dobija reuma, proširuju vene i ostalo je jedna i nizu srpskih urbanih legendi i strahova. Kao što je klima inkubator koksaki virusa...
Za oba nisi u pravu. Ziveo sam u Koreji godinu dana, sa podnim grejanjem, znaci cele zime. Ja sam jos na MINIMUM stavljao moguce, i stopala su me ubijala - morao sam da kupim visoke drvene papuce za u kuci. Nisam mogao BOS da sedim :)
Takodje, ne znam za koksaki virus, ali su klima uredjaji DEFINITIVNO najbolji alergo-inkubatori. Ako iskljucim hladjenje klime (LG CC18AWR) cak i sa onim auto-ciscenjem, odmah pocinje izbacivanje nekog vazdhuha koji je uzas za alergiju. Da li je to koksaki virus, budj, gljivice, grinje ili miris procvetale jabuke je nebitno, ali je jako lose :D A sa obicnijim klimama je jos gore i osecam to i kada klima samo hladi.

Ako je temperatura poda 37 stepeni, znači da je u sobi oko 30, tako da ti neće stradati samo noge...
Odakle ti to, molim te?:) Zasto 37*C poda znaci tacno 30*C u stanu?? :D Moze biti i 15*C i 35*C.
 
Grejes ili dogrevas?:) Nesto mi je to too good to be true.
Grejem naravno. Dobra izolacija i dobri prozori i nema problema. Obican Galanz od 200e nije stao ni na -25 koliko je bilo kod mene tako da Inverter radi samo tako.

Inverter klime greju, tako da je to moguće. Ipak, nisam siguran da je to najbolji način da se zagreje stan, jer klime prilično isušuju vazduh.
Apsolutno netacno. Imam i centralno grejanje na ugalj i mnogo vise radijatori isusuju vazduh kao i TE-a pec.

... jedino ako imas neki popust za struju, ovako je skoro pa nemoguce ;)
Moguce, moguce :) Imam poseban sistem kako grejem, ne grejem prostorije u kojima nisam do 22h uvece kada krece jeftina struja i onda grejem sve. U pitanju je kuca, 25cm blok, 5cm stiropor, drveni prozori sa debelim kapcima. Centralno sam koristio iz zajebancije kada je bilo -25c jer sam imao neki zaostali ugalj pa sam kombinacijom dosao do matematike: grejna sezona oktobar-mart= 260e (verovatno i manje ;) ).
Inverter ruleZ :eyebrows:
 
ne grejem prostorije u kojima nisam do 22h uvece kada krece jeftina struja i onda grejem sve.

hehe, ma daj:D...to je kalkulacija i mogu da zamislim kako si ugrejao prostoriju, koja nije bila uopste zagrevana ceo dan, a napolju -10c.
a koliki su ti racuni za struju u mesecima kad ne grejes ???
 
@alfaunits
Menjaš teze. Naravno da 37 stepeni na podu ne podrazumeva 30 stepeni u prostoriji, ali podrazumeva se izolacija barem tipa zatvoreni prozori. Hteo sam da kažem da temperatura poda ne mora da bude 37 da bi u prostoriji bilo prijatno. Ne znam, provodim 10-ak sati dnevno u prostoriji sa podnim grejanjem i nijednom mi se nije javila želja da kupim klompe... Isto tako i za klimu i viruse: naravno da se podrazumeva da se klima detaljno čisti i servisira najmanje 2 puta godišnje.
 
hehe, ma daj:D...to je kalkulacija i mogu da zamislim kako si ugrejao prostoriju, koja nije bila uopste zagrevana ceo dan, a napolju -10c.
a koliki su ti racuni za struju u mesecima kad ne grejes ???

Kada je bilo -10 grejao sam nonstop naravno. Bez grejanja/hladjenja prosek je oko 2300 dinara sa tv pretplatom. Najveci racun je bio 4400. Sve velike potrosace ukljucujem u jeftinoj tarifi.
Ono sto tebi nije jasno je izolacija. Kada je dobra, usteda ide i do 50%.
Sto se tice centralnog grejanja, evo ti poredjenje. Kada nije bilo izolacije, kotao je radio na 60 stepeni, napolje je bilo -10 a unutra oko 21. Sa izolacijom unutra je i do 28, pa ti vidi. Na -25 kotao je radio na 50 stepeni, a ja sam unutra imao oko 23-24. Zato i tako mali racun za grejanje ove zime.
 
Ako se čovek iz ovih ili onih razloga opredelio za grejanje na struju, mislim da treba rasčistiti na koji način je moguće da smanji račun za tu istu struju. U principu treba da odabere jedan od tri principski različita puta (ili neku njihovu kombinaciju):

1) ušteda korišćenjem TA peći, praktično i nije ušteda kWh već, zahvaljujući postojećem tarifnom sistemu, to je ušteda novca na razlici jeftine i skupe tarife (oko 4 puta manja cena niže tarife),

2) ušteda korišćenjem principa toplotne pumpe (to se kod nas, posebno u stanovima, svede na upotrebu već pomenutih split sistema sa inverterom). Ovde se direktno štede kWh i to više ako je spoljna temperatura viša. Mislim da je u idealnim uslovima odnos dobijene količine toplote naspram uloženog rada tj. električne energije oko 4:1 (slično odnosu niže i više tarife). Ovaj odnos opada sa padom spoljašnje temperature i u praksi se svede na 1:2 do 1:3. Toplotne pumpe su najmanje efikasne pri debelim minusima kao prošle zime i tada treba očekivati više račune za grejanje. Srecom kod nas takvi minusi obično ne potraju. Detaljnije o principu toplotne pumpe: http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump

3) Ušteda energije kroz ulaganje u izolovanje objekta.

Bez nekih usložnjavanja i kombinovanja sa npr. solarnim kolektorima, to su opcije koje ima. Sve drugo su klasični sistemi kod kojih može da uštedi ako npr. termostat drži na 21 umesto na 23 C. Nešto može da se uštedi (posebno u većim stanovima) pravilnom regulacijom temperature i eventualnim isključivanjem prostorija koje nije neophodno grejati tokom dana (npr. spavaće sobe).


Na kraju priče, troškovi eksploatacije jednog ovakvog sistema tokom njegovog životnog veka su uvek znatno viši od investicije (o čemu god da govorimo, mada naravno razumem realnost koja kaže da smo uvek kratki sa parama baš u tom trenutku investiranja.). Uz najavljeno poskupljenje električne energije ovaj odnos će dalje rasti i, hteli - ne hteli, biće sve logičnije ulaganje u efikasne tehnologije.


Što se tiče ovih Norveških radijatora, osim dizajna i pretpostavljam kvaliteta koji dobijate za svoj novac - ne vidim neku prednost (napominjem da nisam detaljno upoznat sa njima). Pretpostavljam da nije slučajno što su iz Norveške (dugo su bili poznati po jeftinoj struji, poslednjih godina se to nešto menja), sa Wiki:

Electricity generation in Norway is almost entirely from hydroelectric power plants. Of the total production in 2005 of 137.8 TWh, 136 TWh was from hydroelectric plants, 0.86 TWh was from thermal power, and 0.5 TWh was wind generated. In 2005 the total consumption was 125.8 TWh.
During the last few years a combination of high power prices in the market and less than usual rainfall has made the power system more vulnerable to power shortages. So far consumers in Norway have noted this by paying a higher price for electrical power during wintertime, however still a low price in international terms.

Čini mi se da to neće biti ko zna kakvo rešenje za naše uslove (i najavljeno poskupljenje struje).

Poz!
 
Poslednja izmena:
Imas vise o norveskim na forumima kao sto su "sam svoj majstor" i sl. sajtova. Citajuci licna iskustva i ne deluje mi bas kao da je sve sa reklame.
 
Dobra stvar kod svih električnih grejača je njihova efikasnost, opet Wiki:

For an electrical energy customer the efficiency of electric space heating is 100% because all purchased energy is converted to building heat.

Ovo je naravno nakon zanemarivanja gubitaka u proizvodnji električne energije, ti gubici nisu tema ovog topika.

Za nas je bitno da je, ako za grejanje koristite običan el. grejač (bez obzira bio on upakovan u uljni radijator, norveški ili bilo koji drugi), da je sva el. energija koju ste platili - konvertovana u toplotu, jednostavno nema u šta drugo (a ta toplota mora da završi u prostoriji u kojoj stoji grejalica, ne može se akumulirati u grejalici (osim TA peći koja je u projektovana sa tim na pameti)). I tu nema neke razlike između norveškog radijatora i obične podne grejalice "koja duva".

Ono gde može biti razlika je u sistemu koji reguliše temperaturu (pa se broj utrošenih kWh smanjuje zbog finog regulisanja temperature). Takođe, razlika može postojati i u vremenu koje je potrebno da se dostigne željena temperatura, u subjektivnom osećaju toplote (bolja raspodela temperature u prostoriji, ništa ti ne duva direktno u lice, manje brzine strujanja vazduha), u higijenskom pogledu (nema prašine koja gori na grejačima ili leti po stanu) kao i u već pomenutom dizajnu.

Poz!
 
Najveći problem koji sam imao kod izbora grejanja, a zbog čega sam bio prinudjen da pitam na Benchu, je što na raznim forumima koji se bave ovom tematikom saveti se kreću od "Nije skupo" do "Skupo je do bola". Čitao sam par dana i na kraju se iznervirao jer ništa zaključio nisam. Jedni su oduševljeni Norveškim radijatorima, drugi kažu da je to šarena laža. Jedni za kotao na struju mesečno troše npr. 8.000, drugi 25.000.
Ono što je sigurno je da troškovi grejanja zavise od više faktora (kuća ili stan, izolacija, kvadratura, subjektivni faktori...) ali sam očekivao bar približno da steknem sliku i da na osnovu toga planiram šta da radim. Naravno, na to se dodala i tema o poskupljenju struje koja je aktuelna ovih dana i vi sad vidite kako je meni :).
I na kraju sam zaključio da za sve dugoročne odluke u ovoj zemlji ne treba razbijati glavu jer ne možeš ništa da predvidiš i projektuješ.
Ubacujem kotao na struju, kad stigne zima uključujem ga, ako bude preskupo ubacujem TA iz podruma a na Bench oglasima ću pored stare grafičke imati i "Termo blok, mint stanje, nikad klokovan, odlična investicija" :D
 
Poslednja izmena:
Poskupljenje struje skoro sigurno povlaci i poskupljenje gasa. A iskreno jos uvek nisam cuo da je IKO zadovoljan cenom gasa za grejanje stana. (KOD NAS!)
Tako, ne samo da je struja jedini izbor, vec i gas nije trenutno alternativa. Jedino ako struja bash poskupi (sto bi kod nas ubilo sve po spisku :)) ili gas padne na cene iz 2000. god. ce biti drugacije pitanje.

E, da... podno grejanje povlaci jednaku zagrejanost cim pocne da greje. Klimama treba vremema, i ako nisu podjednako rasporedjene u svim prostorijama, nece uspeti. Radijatori nikako nece imati jednake temperature u celom stanu.

Kad neko pomene grejanje kuca, i razlicite cene, uvek mi pada na pamet: dva brojila, tj. merna mesta :) Sto olako smanji cenu za grejanje.

Ali da djaf koristi <2000 din. za grejanje 80m2 klimom... nesto mi bash ne stima ;)
 
Evo samo za tebe moj spisak u kom je izbacena cena TV pretplate od 475 dinara:
SEPTEMBAR: 1525 (BEZ GREJANJA-HLADJENJA)
OKTOBAR: 2125
NOVEMBAR: 3725
DECEMBAR: 3750
JANUAR: 4340
FEBRUAR: (3955.89)
MART: 3625

Centralno grejanje je radilo kod velikih minusa od 25 januara do 15 februara odprilike dan vise-manje. Koristim drveni ugalj od 55e tona, racunao sam da sam potrosio 150e na to mada ne verujem da je otislo vise od 2 tone. Kad radi centralno grejanje grejem i jos jednu prostoriju od 25 kvadrata jer da ne grejem, umro bi od vrucine.
Na svaki mesec oduzmi 1800-2000 din koje se potrose na druge stvari.
Digitron u ruke i racunaj :)
U pitanju je Fujitsu ASYA12LGC, dva komada.
 
Poslednja izmena:
Aaa, znaci sa klimom ne grejes CEO stan? Centralno = tvoje centralno, ne toplana?
 
Klimama grejem kucu i to deo od 80m2, centralnim ukupan deo od 115, nisam siguran ali nije vise od toga. Da moje centralno, nismo se razumeli :) Kotao je inace prejak sad za ovaj prostor sa izolacijom pa sam prvo uzeo klasicnu klimu od 18000BTU ali nije radila posao kako treba a i trosila je vise. Dve Fujitsu sam uzeo prosle godine i prezadovoljan sam.
 
Stan od 53m2, kotao 6kW računi ove zime 7.000-10.000 (ukupna potrošnja, bez tv pretplate, grejanje ceo dan; sa programabilnim digitalnim termostatom).
 
Klimama grejem kucu i to deo od 80m2, centralnim ukupan deo od 115, nisam siguran ali nije vise od toga. Da moje centralno, nismo se razumeli :) Kotao je inace prejak sad za ovaj prostor sa izolacijom pa sam prvo uzeo klasicnu klimu od 18000BTU ali nije radila posao kako treba a i trosila je vise. Dve Fujitsu sam uzeo prosle godine i prezadovoljan sam.

Kazi kakva je onda izolacija, ako je kotao prejak i toliko ti je ukupna potrosnja, verovatno je neka imba izolacija.
Da klime greju stan, to bih nekako pre razumeo, jer u stanu je obicno samo jedan zid od sobe "vani". Ali kucu... to tek treba da bude dobro izolovano.
 
Poskupljenje struje skoro sigurno povlaci i poskupljenje gasa. A iskreno jos uvek nisam cuo da je IKO zadovoljan cenom gasa za grejanje stana. (KOD NAS!)
Tako, ne samo da je struja jedini izbor, vec i gas nije trenutno alternativa. Jedino ako struja bash poskupi (sto bi kod nas ubilo sve po spisku :)) ili gas padne na cene iz 2000. god. ce biti drugacije pitanje.

E, da... podno grejanje povlaci jednaku zagrejanost cim pocne da greje. Klimama treba vremema, i ako nisu podjednako rasporedjene u svim prostorijama, nece uspeti. Radijatori nikako nece imati jednake temperature u celom stanu.

Kad neko pomene grejanje kuca, i razlicite cene, uvek mi pada na pamet: dva brojila, tj. merna mesta :) Sto olako smanji cenu za grejanje.

Ali da djaf koristi <2000 din. za grejanje 80m2 klimom... nesto mi bash ne stima ;)

I drva :D....
 
Evo samo za tebe moj spisak u kom je izbacena cena TV pretplate od 475 dinara:
SEPTEMBAR: 1525 (BEZ GREJANJA-HLADJENJA)
OKTOBAR: 2125
NOVEMBAR: 3725
DECEMBAR: 3750
JANUAR: 4340
FEBRUAR: (3955.89)
MART: 3625

Koliko je ovo kWh u stvari?:)
 
Kazi kakva je onda izolacija, ako je kotao prejak i toliko ti je ukupna potrosnja, verovatno je neka imba izolacija.
Da klime greju stan, to bih nekako pre razumeo, jer u stanu je obicno samo jedan zid od sobe "vani". Ali kucu... to tek treba da bude dobro izolovano.

Napisao sam gore, 5cm striropor spolja kao i gore na tavanu sto je presudno kod grejanja jer ti gledas samo zidove sa strane a to sto ti sva toplota ode gore i greje komsiju?
Ne znam tacno koliko kilovata, morao bih da nadjem racune.
 
Pa i komsija odozdo greje tebe, ako nisi najnizi sprat ;)

Sumnjam da ta izolacija moze da izvede da klime zagreju 85m2, bez da ista greje okolne prostorije. Primera radi, decembra si se grejao na manje od 2000 din., od cega mora skoro sve biti potroseno u visoj tarifi (tj. danju) i u plavoj zoni verovatno. Znaci <300kWh.
 
To jeste ali...
Ja imam podrum u kome ni na -25 nije islo ispod 10 stepeni bez grejanja.
Drugo, stambena zgrada nikako ne moze da se meri sa mojom kucom i kvalitetom zidanja. Ako nemas izolaciju, razumem sto ti nije jasno :)
 
Trend je da se cena svih energenata izjednači. Gratsko grejanje će isto morati da poskupi i oni će raditi sa zaradom, a bez dotacije od države.
Moj predlog :
- izolacija (10 - 15 cm stiropor, kvalitetni prozori i vrata)
- invertorska klima (trebaće Ti i leti hlađenje)
- električno podno grejanje (potraži na internetu detalje)
Podno elektro grejanje se lako postavlja ispod laminata, parketa, pločica, glazure... Možeš sve sam da uradiš, ili pozoveš nekog druga, pa uz malo piva i svinjarija na roštilju završite za 1-2 sata. Radiće 10 godina sigurno. Ne zauzima mesto, i nema održavanja.
Ovo će sigurno biti jeftinije i bolje od klasičnih radijatora, kotla, cevi, pumpa, expanziona posuda, posebna prostorija za kotao... , a udobnost stanovanja neuporedivo bolja.
Za podno grejanje u izolovanom stanu temperatura poda ne prelazi 28 - 30 stepeni.
 
To jeste ali...
Ja imam podrum u kome ni na -25 nije islo ispod 10 stepeni bez grejanja.
Drugo, stambena zgrada nikako ne moze da se meri sa mojom kucom i kvalitetom zidanja. Ako nemas izolaciju, razumem sto ti nije jasno :)

OK, nego koliko je to kWh potroseno za neki od grejnih meseci? (za neki period kada nisi dogrejavao kotlom)
 
Za podno grejanje u izolovanom stanu temperatura poda ne prelazi 28 - 30 stepeni.

Podno grejanje dodje do onoliko koliko moze ili koliko mu kazes :D Npr. u Koreji podno ide 40*C ili navise (sve ispod = ne radi). Znaci pod se zagreje na 40*C skoro.
 
Kazem - zavisi od tipa grejanja i podesavanja. Ovamo je tako postavljeno, verovatno ispod toga je prevelika potrosnja za premali dobitak... ili su tako nesto proracunali ili je neko namerno zeznuo.
Ali naravno da moze da se podesi da pod bude grejan na recimo 20*C. Sto je odlicna temperatura za pod, da bude prijatno na stopalima, a ne previse toplo kod glave recimo (kada se stoji/sedi). Zavisi od podesavanja.

Ali bash me zanima koliko kWh djaf trosi klimom... licno sam probao samo kako radi inverter zimi i nekako mi se ne svidja vazduh, mada je verovatno drugacije ako radi non-stop. Posto mogu da otkazem grejanje kod mene u zgradi, mozda je i bolje da predjem na klimu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno