Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

Prostorija se greje da bi se nadoknadila top. energija koja se izgubi kroz zidove, stakla i provetravanje. Ako su tu gubici veliki mora se nadoknaditi puno energije a zbog ogranicene grejne povrsine (ne moze biti veca od povrsine poda) mora se povecavati temperatura grejnog tela tj. poda.

U praksi, podnim grejanjem se mogu zagrevati objekti kojima je dovoljno 40 do 50W/m2, sve preko toga pregreva pod i postaje nezdravo i neprijatno. Temp. polazne vode ne bi trebalo da prelazi 38C. U nasim klim. uslovima to su objekti sa kvalitetnom stolarijom, izolovanim tavanicama i zidovima sa najmanje 5cm stiropora (pozeljno stirodura), pazljivo spojenim tablama i dobro zadihtovanim spojevima stokova sa zidovima.

Pokretacu teme bi najudobnije i najjeftinije za eksploataciju bilo da nabavi top. pumpu vazduh-voda sa akumulacionim rezervoarom koji bi mu bio dovoljan da ceo dan greje stan na temperaturama oko -8 do -10C. Time bi mogao nocu jeftino da akumulira toplotu a danju da je trosi.
Time bi stedeo na 3 strane: 1.toplotna pumpa bi mu radila na jeftinoj struji; 2. akumulirao bi najmanje 2X vise toplote nego sto potrosi struje (u praksi 2.5 do 3x vise) 3. grejanje vode za upotrebu unutar tog istog rezervoara
Ovakvo resenje ima 2 mane: pocetna investicija je dosta veca nego samo prosto el. kotao. Potreban je prostor za smestaj akumulacionog rezervoara od oko 500 lit (slobodna procena iz glave, treba uraditi tacan proracun) mada to i nije tako ogroman prostor kako se na prvi pogled cini (1m x 1m x 1m= 1.000 lit).


@alfaunits: jesi li siguran da mozes kompletno da otkazes grejanje? Drugar u Sarajevskoj je pokusao i za stan od oko 90m2 bi mu stizao racun od oko 5.000 umesto sadasnjih 10ak. Objasnjenje je da ne moze skroz da se otkaze grejanje jer ti i dalje koristis toplotu od komsije ispod, pored tebe.... a nije ni naivan ni nesposoban da ga tek onako preveslaju. Zastitili su se oni...
 
Poslednja izmena:
Zavisi od toga da li cevi idu kroz stan valjda... nisam se detaljno raspitivao.
 
Ljudi po vama ispade da je struja najeftinija za grejanje,znači kotao od 9 kw na sat potroši 9 kw struje,sumnjam da stan može da održi neku normalnu temperaturu bez minimum 4-5 sati grejanja celonevno što je 36-45 kw svaki dan bez ostalih troškova struje * 30 dana u mesecu je 1080-1350 kw struje što u prevodu znači bez minimum 10000 za struju ništa.E sad ono što niko nespominje jeste šta je za nekoga normalna temperatura 19 c,21,23 itd koliko prostorija greje koliko vremena provodi u stanu i td.
 
Ja moram da dignem temu iz odapelih.

Planiram da radim sada etažno grejanje. Stan je 63m2, kotao su mi rekli da treba od 12 kw, full PVC se radi, zidovi su 45cm stara gradnja, na proleće cu da radim i spoljnu izolaciju 5cm. Sta da ocekujem od racuna za struju, zelim da bude normalna temperatura u stanu npr 21-23 c . Pitanje je dal je to 10000, 15000, 25000 dinara mesečno. Prelistah forume i nemam pojma sta da zakljucim, a renoviram gajbu pa rekoh da pitam ovde jer nekako u Vas imam poverenja.
 
Poslednja izmena:
Naravno da ne možeš naći koristan odgovor jer potrošnja zavisi od veoma mnogo faktora.

Kakvi su ti zidovi? Kakva je stolarija? Jel produvava ili ne? Kolika je površina prozora? Kolika je površina spoljnih zidova? Izolacija prema zemlji? Izolacija prema krovu (tavanu)? A pri kolikim spoljnjim temperaturama hoćeš da računaš potrošnju energije? Imaš li dvotarifno brojilo? Da li imaš mogućnosti akumulacije toplote tokom niže tarife?

Pored poznatih veličina, na potrošnju toplote utiču i neki menje poznati. Kako su majstori uopšte uradili te prozore. Da li su štokovi kako treba ispunjeni i finiširani (ovde se često zabrlja), kako su rešeni toplotni mostovi (betonske grede i ploče prema spoljašnjosti, i .... bla.bla.bla.... 100 kuća (od kojih je 99 po sistemu sam svoj majstor (ili majsto koji je počeo kao sam svoj majstor)) će imati 100 različitih potrošnji.

Izolaciju, ako ćeš već stavljati demit (što b' se reklo, stiropor), idi odmah bar na 8cm. Mala je razlika u ceni.
 
Gore sam naveo da je stan u pitanju, PVC 6-to komorni + roletne, zidovi debeli 50 cm stara gradnja od opeke, ispod mene je stan nije zemlja, imam dvotarifno brojilo, necu vise da držim TA pec mnogo prostora mi zauzimaju 2 komada, međuspratna konstrukcija "veremenko". 14 m2 prozora i 70 m2 spoljnjeg zida (prozori 14+56 zid). Beograd do -10 spolja.
 
Ovde je najveci faktor da li imas akumulacioni bojler ili ne, tj. da li ce kotao najvise raditi po jeftinoj tarifi a voda ostati vrela u bojleru tokom dana.
 
Gore sam naveo da je stan u pitanju, PVC 6-to komorni + roletne, zidovi debeli 50 cm stara gradnja od opeke, ispod mene je stan nije zemlja, imam dvotarifno brojilo, necu vise da držim TA pec mnogo prostora mi zauzimaju 2 komada, međuspratna konstrukcija "veremenko". 14 m2 prozora i 70 m2 spoljnjeg zida (prozori 14+56 zid). Beograd do -10 spolja.

...a koliko zidova su spoljašnji? Jer praktično, samo njih greješ.

Ako sam dobro razumeo, imao si TA peći, a sada si ugradio etažno grejanje sa električnim kotolom? Ako ništa drugo nisi menjao na stanu, onda bi ukupna količina potrošenih KWh trebala da bude otprilike ista.

I da, naravno, neka mogućnost akumulacije u vreme niže tarife bi drastično smanjila račune.
 
Poslednja izmena:
Malo dizemo temu.

Treba spremiti kucu od 40-42kw za grejanje, nema izolaciju, verovatno ce da se radi stiropor, koju debljinu staviti, kuca je novija gradnja, recimo sara nekih 14g.
Da li staviti inverter klimu, koja je najbolja za grejenje, neka marka koja se izdvaja po kvalitetu grejanja/potrosnje ?
U kuci postoji potkrovlje koje nije zavrseno, pa recimo dal bi tu bilo pametno staviti spoljnu jedinicu ?
Sto se tice struje nema jeftine tarife.

@djalf
Kakvi su bili racuni prosle sezone ?
 
Nema jeftine.... monofazna struja?
 
Stiropor minimum 10cm.
 
Ako postoji mogućnost grejanja na drva, to je najjeftinije. Malo više košta instalacija, ali se greje cela kuća, za to bi ti trebalo više klima. Uz poskupljenje struje koje sledi, naročito što je sva potrošnja u skupljoj tarifi, neće biti prijatni računi.

EDIT: 42kW je oko 14kW električnih, monofazni priključak teško (praktično nikako) može to da izdrži.
 
Poslednja izmena:
Recimo kad bi bio sporet na drva u kombinaciji sa klimom ?

Edit: 42kW je oko 14kW električnih, sta ovo tacno znaci ?
 
Poslednja izmena:
Informacija koja može nekome biti korisna. U ovoj grejnoj sezoni sam na grejanje potrošio 35.000 rsd. Električni kotao 12 kW, stan 48 m2. Zima je bila blaža definitivno ali može da posluži kao reper.
Za sada najisplativija varijanta za grejanje stana (ne računam drva). Struja će definitivno poskupiti ali mislim da će i ostalo da poskupi tako da za sada ostajem na struji, prvenstveno jer nemam drugu alternativu :).
 
Poslednja izmena:
Pa napisao si 40-42 kW grejanje? Pošto klima otprilike ima odnos uložene električne i dobijene toplotne energije 1:3, toliko mu dođe. Ili si mislio 42 kvardata? Pošto je 42 kW toplotna ogromno, moj kotao kući (na drva) je 45 kW a kuća je preko 300 kvadrata.
 
Mislio sam 42 kvadrata je prostor koji bi trebao da se greje, stim sto je dosta visoko i trenutno bez izolacije
 
Procita temu na brzinu.

Svi koje zele da ustede na grejanju obavezna izloacija plafona(stan),kuca(tavan).Ko zivi u kuci moze i palofon izlovati ukrasnim striporom debljina mu mala ali znaci.Nemojte stavljati u kupatilu ili kuhinji ukrasni stiropor.

Za podno grejanje licno nisam sem mozda kupatila.

Ko zeli ustedu na matrijalu za grejanje preporucujem da ne rade sa bakarnim,eventualno samo oko kotla bakarnim cevima.Mada se razmiljam da stavim obicne celicne cevi i poskidam bakaruse.

Ja sam radio kucu cevima koja se koriste za podno grejanje.Cak neki koriste pestan cevi koje se koriste za vodo instalaciju.Sto vece cevi bolje grejanje.Jedino malo treba da se razmislja kod radijatora kako razvesti da bi bilo esteski lepse.Kod racvanja i gde mora racva kupite obicne racve za vodo instalaciju ko zeli estetiku i ima mogucnost moze kupiti racve koje su plasticifirane bele ali su veoma skupe ili da oboji nekim sprejom ili farbom obicne racve.Ja mislm da ih imam samo 4 u celoj kuci.

Ako zelite mogu da napravim koju fotku.

Usteda je velika ugradnja je laka treba vam samo fen koji koriste autolimari.Manje cevi mozete i ugrajati i malo toplom vodom al one se lako savijaju rukom.Prednost ima i kod krecenja jednostavno ih poskidam iz drzaca i okrecim lepo bez ikakvih problema,nekada i radijatore poskidam sa nosaca.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam 42 kvadrata je prostor koji bi trebao da se greje, stim sto je dosta visoko i trenutno bez izolacije

Onda to dosta menja stvari, kažu za klime "12-ice" da mogu da greju/hlade 60 kvadrata, mada u praksi teško, naročito ako ima više prostorija. Nisam stručan, ali verujem da bi sa 2 klime mogao da pokriješ celu kuću, uz naravno obaveznu izolaciju. Ja u stanu (oko 70 kvadrata) imam i etažno grejanje na drva (kotao na drva i radijatori po celom stanu), potrošnja je jako mala, ne znam sad tačno, ali mislim da smo trošili 5-7 metara za sezonu (koja kod nas traje od oktobra do aprila), ali uz solidnu izolaciju i stanove oko nas. Opet instalacija je malo skuplja, ali efekat bolji, temperatura svuda ravnomerna, jedino smaranje oko drva, unošenja, loženja...
 
Imam problem sa grejanjem. Naime prosle godine sam instalirao kotao (strucno lice) i u startu mi je radijator u spavacoj sobi i dnevnoj sobi slabo grejao. Donja polovina je bila mlaka. Radijatori su posebno vezani svaki i ovi radijatori nisu najdalje od kotla (ovi najdalji mi super greju). Imam automatske odzracne ventile a na susilici u kupatilu imam obican ventil gde ispustam vazduh. Vazduha skoro i da nema. Sad mi je dolazio drugi majstor i tvrdi da su obrnuli creva koja idu iz kotla do ulazne i izlazne grane. Na slici sam sve uhvatio. Naime gornja grana nema one iglice na ventilima i racunam da je povratna i u nju je ukljucena puma a donja grana ima na ventilima one iglice i u nju ide voda iz grejaca. Sve se lepo vidi na slikama. Majstor mi tvrdi da treba da se obrnuto poveze i svi radijatori ce onda da greju super. Ima li nekog strucno da mi odgovori ko je u pravu? IMG_20160822_213825.jpgIMG_20160822_213816.jpg
 
20 kvadrata stan dve mermerne ploce jedna velika jedna mala dovoljno da zagreje preko zime ?pvc je dobro dihtuju...
 
@galardo,
zatvori sve radijatore osim ta dva koja ne greju lepo pa vidi da li ce da "progreju", jesio li im ispustio vazduh?
 
Prošle godine isključio grejanje, do tada mesečno plaćao centralno grejanje 10000 dinara za stan u nizu od 97 kvadrata, stavio ekopan eon od 12 kw, 9 grejnih tela, stan ima pvc prozore i sa dve spoljne strane kamenu vunu od 10 cm, prosečna potrošnja struje bez grejanja je oko 3500 dinara, zimus sam u proseku imao potrošnju oko 11500 dinara (4 meseca), dva prelazna meseca gde sam povremeno uključivao grejanje oko 6000 dinara, računica jednostavna, koštalo me grejanje 32000 + 5000 = 37000 dinara, ušteda 83000 dinara, neka struja poskupi i 100% ja sam na dobitku.
 
Prošle godine isključio grejanje, do tada mesečno plaćao centralno grejanje 10000 dinara za stan u nizu od 97 kvadrata, stavio ekopan eon od 12 kw, 9 grejnih tela, stan ima pvc prozore i sa dve spoljne strane kamenu vunu od 10 cm, prosečna potrošnja struje bez grejanja je oko 3500 dinara, zimus sam u proseku imao potrošnju oko 11500 dinara (4 meseca), dva prelazna meseca gde sam povremeno uključivao grejanje oko 6000 dinara, računica jednostavna, koštalo me grejanje 32000 + 5000 = 37000 dinara, ušteda 83000 dinara, neka struja poskupi i 100% ja sam na dobitku.
Koliko te je izašlo uvođenje?
Mislim na sve ukupno (materijal, majstori...).
 
Radijatori su moji (otkupljen stan) i jedan deo gvozdenih cevi, kotao, bakarne cevi, fitinzi, ventili, mufovi, rad i ostalo 165 000 dinara.
 
Kako si uspeo da se odjaviš sa CG-a? I ne plaćaš nikakvu naknadu za cevi koje prolaze kroz tvoj stan[ako prolaze]?
 
^Mozes da pretis kolko hoces, imas zakonski kolko je propisano da moras da placas ako cevi prolaze kroz tvoj stan.
Ranije je bilo 40% od cele sume, danas ne znam kako je to regulisano.
 
U kom zakonu je to propisano? To su priče za malu decu, pojedine Opštine i lokalne samouprave su donele tu odluku kako bi zadržali komintente ali to na sudu ne drži vodu.
 
Nazad
Vrh Dno