Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Ukoliko bi te poslodavac prijavio u radni odnos, pored paušala (poreza za samostalnu delatnost) bi nastavio da plaćaš pio, ali bi i on isto bio u obavezi. Kod nas praktično postoji ta budalaština o preklapanju doprinosa za pio u slučaju osiguranja po više osnova. Jedino zdravstveno i osiguranje za nezaposlenost ne bi morao da plaćaš, to pada na teret poslodavca.
Hvala. Dakle dve uplate u Pio bi išle što znači kasnije i bolji prosek za penziju ako je doživim?
 
Da li se sada u oktobru prijavljuje za treći kvartal? Ako se ne varam u julu se prijavljivalo za drugi.
 
Da, “sezona” je zvanicno počela do 30.10.
 
Pa to, rekoh da proverim. Znači uplaćuje se u januaru, aprilu, julu i oktrobru?
 
Pozdrav svima! Nov sam u freelance svetu. Krenuo bih sa držanjem časova Kinezima ili slično, možda neki upwork sitni poslovi. Interesuje me da li se oporezuje zarada u nekom iznosu od npr 200-300 dolara? Ako je odgovor Da, molim vas za više info, koliko i kako bih plaćao porez?
 
Zna li neko iz prve ruke,kako je najlakse primiti novac i na koji nacin od sudskog poravnanja vezano za zdravstveni problem koje datira iz doba korone 2020 god ,iz amerike koje vazi za fizicko lice srpskog drzavljanstva u pitanju je 25k USD
 
Platio porez, trebam li nešto CROSO da podnosim ili ne? Već sam se tamo prijavio kada sam podneo poreze u julu tako da mislim da ne treba ništa? Može li neko da potvrdi?

Takođe, kako da dobijem zdravstvenu preko njih? Gde da podnesem zahtev na sajtu?
 
Na croso nemas vise sta da radis. Trebao si jos u julu da odes do rfzo i da odneses papire da si platio zdravstveno kako bi ti “overili” knjizicu.
 
Svakako nemam karticu pa nemam šta da overim. Kako da je dobijem preko CROSO? Gde da podnesem zahtev?
 
Ne moze preko crosa, napisao sam ti.
Zdravstvenu karticu mozes da porucis preko euprave ili u rfzo, ali svakako moras da ides u rfzo da bi ti evidentirali uplatu zdravstvenog i dali papir na kom ti pise do kada si osiguran, dok ne stigne fizicka kartica. I dalje ne spadamo u kategoriju "automatska overa". Moraces svakog kvartala da ih posetis, u najboljem slucaju, ako ti budi dali email putem kog ces moci da im pises da ne bi morao da ides. Ali ovo jako zavisi od mesta u kom zivis i njihove spremnosti da izadju u susret na ovakav nacin.
 
Ako od fizičkog lica kao poklon imam u prethodnom kvartalu 150e prihoda (50e mesečno), da li sam u obavezi da to prijavim i da plaćam od te sume oko 4800 za zdravstveno koliko je minimum? Da napomenem da nemam zdravstveno osiguranje.
 
Samo da se ispravim ne mora da se overava knjizica svaki kvartal ako se redovno uplacuje, vec nakon isteka vazenja sto bi trebalo da je 6 meseci.

У случају да фриленсер има закључен писани уговор и претходни стаж обавезног здравственог осигурања (најмање три месеца непрекидно или шест месеци са прекидима у последњих 18 месеци пре почетка коришћења права из обавезног здравственог осигурања за који је плаћен допринос) исправа о осигурању се оверава на шест месеци од подношења пријаве на обавезно здравствено осигурање.
Ако фриленсер нема претходни стаж обавезног здравственог осигурања исправа о осигурању се оверава на три месеца само за случај пружања хитне медицинске помоћи, до стицања претходног стажа овбавезног здравственог осигурања.
Уколико се не уплати доспели допринос, исправа о осигурању неће бити оверена. Са неовереном исправом о осигурању осигураник има право само на: хитну медицинску помоћ, циљане превентивне прегледе – скининге према одговарајућим националним програмима, обавезну имунизацију према прописима којима се уређује здравствена заштита становништва од заразних болести и палијативно збрињавање.
Ако у међувремену имате додатне уговоре и уплате, здравствено осигурање ће вам се аутоматски продужавати све док вршите уплату обавеза по основу доприноса.
 
Brzinsko "nadam se" pitanje:

Imam otvorenu PR agenciju (konkretno 9001, izvodjačka delatnost) sa kojom sam blizu limita od 6.000.000.

Da li su prihodi od freelancinga koji ležu na Payoneer račun (na moje ime) ikako povezani u taj zbir?
Ili drugim rečima da li bih prijavom narednih prihoda od freelancinga ušao u sistem PDVa ili to gledaju kao dve odvojene kategorije?
 
Poslednja izmena:
Da, dve odvojene kategorije. Samo to sto napravis sa pravnim licem se racuna do 6M. Ostalo prihodujes kao fizicko, sve i da nisi prijavio.
 
Paušalac sam ali sam dobio posao pre par dana. Kako umanjiti paušal sada?

Imam paušal firmu ali sam pre neki dan dobio posao u jednoj stranoj kompaniji. Interesuje me kako sada da umanjim svoje paušalne dažbine. Koliko znam ostaće mi da plaćam porez, PIO i nezaposlene a zdravstveno prelazi kod poslodavca. Koja je procedura? Išao sam u poresku oni su mi dali PPDG-1R obrazac ali koliko vidim tu nijedne stavke nema oko toga tačnije oko prebacivanja u status dodatne delatnosti. Onda odem na net i tamo nađem da ipak treba u APR da idem. Jel može pomoć molim vas, gde šta kako...da li može online jer ovamo radim od 8 do 16 i nikako ne mogu da odem lično. Mpžda bi mogao jednom da tražim da me puste sat dva ali ako treba da se švrćkam 5x i 5 dana to mi je onda problem. Hvala
 
Po oba osnova osiguranja trenutno imaćeš pravo na uvećanje osnovice za obračun penzijskog staža.
eRegistracijom nije predviđena prijava za brisanje, izmena i dopuna podataka, osim postupanja po odbačenoj prijavi. Promena mesta sedišta, vrsta osiguranja.
Međutim, preko ePorezi može da se podnese PPDG1-R prijava i sa korišćenjem oznake 7, odnosno Promena vrsta osiguranja. Ukoliko ne znaš koji ti je pin sertifikata iz lične karte, postoji mogućnost da preko PEP obrasca ovlastiš nekog ili da jednostavno odeš u MUP po kvalifikovani za potpis i izdiktiraj svojih 6 ili 4 cifara ako je nova LK (ja koristim 6 i na novoj). Takođe, bilo bi dobro po tebe, jer se poreske prijave od 2018. podnose isključivo elektronski.
 
Po oba osnova osiguranja trenutno imaćeš pravo na uvećanje osnovice za obračun penzijskog staža.
eRegistracijom nije predviđena prijava za brisanje, izmena i dopuna podataka, osim postupanja po odbačenoj prijavi. Promena mesta sedišta, vrsta osiguranja.
Međutim, preko ePorezi može da se podnese PPDG1-R prijava i sa korišćenjem oznake 7, odnosno Promena vrsta osiguranja. Ukoliko ne znaš koji ti je pin sertifikata iz lične karte, postoji mogućnost da preko PEP obrasca ovlastiš nekog ili da jednostavno odeš u MUP po kvalifikovani za potpis i izdiktiraj svojih 6 ili 4 cifara ako je nova LK (ja koristim 6 i na novoj). Takođe, bilo bi dobro po tebe, jer se poreske prijave od 2018. podnose isključivo elektronski.
Imam el potpis saću da probam pa javljam. Hvala
 
Ne vredi. Dođem do tog koraka, nađem 7 ali dalje kne znam. Moraću u poresku sutra. Hvala u svakom slučaju 🍺
 
  • Like
Reagovanja: uji
Evo i detaljnog uputstva, dakle naredni korak bi bila oznaka 5 - izmena akontacione obaveze u tekućem periodu (logično, želiš to, pošto ti je radni odnos sada prioritetnija vrsta osiguranja) i od kad si osiguran po osnovu zaposlenja (vidi u croso ako nemaš M4) pa tako redom
 
Treba mi savet iskusnijeg, leglo mi je 425$ na devizni racun, poslato sa matchbook kladionice nakon sto mi je zatvoren nalog, i sad treba da popunim izjavu da priliv iz inostranstva dobijam po osnovu... Ne znam sta bi bilo najpametnije staviti, pretpostavljam: 767 pomoć, pokloni, nasledstva, alimentacije, naplate novčanih dobitaka od igara na sreću;
Ali ako stavim ovo zadnje osecam da ce biti nekog oporezivanja, sta bi bilo najbezbolnije, mozda neka druga sifra?
 

Evo, stiže naplata od 2018, na 120 rata.

Zna li neko može li se platiti ovo odjednom ili makar godišnje a ne svakog meseca na 10 godina?
 
1702992257693.png

Ovo je obračun kalkulatora za ostvareni prihod.
Ono što mi nije jasno šta znače ove dve opcije?
Rezident koji je osiguran po drugom osnovu na zdravstveno osiguranje
 
Ako si zaposlen onda biras DA, ako ti je frilens glavni izvor prihoda biras NE.
 
Tabela je za rezidenta koji je u radnom odnosu.
Prihod je iz IV kvartala za koji još uvek ne može da se napravi prijava.
Podaci su uneti u kalkulator koji je prikazao ovu tabelu sa dve opcije.
 
Lice je osigurano po drugom osnovu..: DA

Vratis se u januaru na portal i sve lepo popunis sa svim uplatama za 4ti kvartal.
 
Ako imaš obavezno zdravstveno osiguranje, tipa uplaćuje ti poslodavac (ne znam da li se računa ako sam uplaćjuješ) onda ideš DA.

Ako nemaš nikakvo obavezno zdravstveno osiguranje, onda ideš NE.
 
Nazad
Vrh Dno