Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Dobar dan
Zelim da otvorim PR pausalac I da radim za firmu Srbije, koja trazi od mene da otvorim agenciju umesto radnog odnosa...sta mislite o tomex jel to u redu, jel bi mogla imati neki problem, to bi mi bila osnovna delatnost, imala bi samo tu firmu od moje bi primala zaradu,brine me test samostalnosti, kako proci, ne bi da radim nesto da Bude gore nego sto jeste... Hvala svima
 
Ne može tako. Zbog toga je i uveden test samostalnosti.
 
Pa sta da radim, poslodavac kaze da moram da otvorim agenciju da bih radila kod njega?
 
Mislim da moras DOO u tom slucaju, i imaces troskove prema drzavi oko 30%, u najboljem slucaju. Raspitaj se kod knjigovodje.
 
Poslodavac kaze PR a ne DOO...ne znam sta mi je ciniti... Neko kaze sve je to OK neko kaze nije... Bas sam se sad iznervirala
 
To ti je zagarantovan problem. 100% šansi da nadrljaš.
 
Tako što preduzetnik odgovara svom svojom imovinom za obaveze radnje.

Nadrljaćeš tako što kada te uhvate, a uhvatiće te vrlo lako, platićeš najgoru moguću varijantu poreza + kaznu.

Ako poslodavac traži tako ti mu traži da ti to da napismeno. ;)
 
Test samostalnosti je upravo i uveden zbog takvih slučajeva gde poslodavac hoće da radiš za njega (isključivo) a neće da te primi u radni odnos jer su mu troškovi/doprinosi znatno veći nego što bi ti plaćala kao paušalac.

Međutim, ako sam dobro razumeo, kada ne prođeš test samostalnosti (recimo ovde ima neki upitnik za samostalnu proveru tek da vidiš na šta se misli) a poslodavac je naš - i on plaća kaznu (proveriti?).

A ako je poslodavac van dohvata naših poreznika (firma iz inostranstva) kažnjava se paušalac. Pritom, kao paušalac garantuješ za sve i ličnom imovinom za razliku od d.o.o. gde garantuješ "samo" imovinom firme.

Edit: To je sve u domenu teorije, nisu ovde izneti primeri da je neko zaista i kažnjen po tom osnovu, a mnogi rade za jednu stranu firmu ili job portal. Za domaće firme je verovatno osetljivije pitanje.
 
Poslednja izmena:
Tako što preduzetnik odgovara svom svojom imovinom za obaveze radnje.

Nadrljaćeš tako što kada te uhvate, a uhvatiće te vrlo lako, platićeš najgoru moguću varijantu poreza + kaznu.

Ako poslodavac traži tako ti mu traži da ti to da napismeno. ;)
Baz zato I pitam kako da se zadtitim, sta u ugovoru da ima da se ja kao PR zastitim? Ne traze to PR vec poslodavci oni bi trebalo da snose odgovornost
 
Kako da se zaštitiš? Jednostavno, ne radiš sa tom firmom i gotovo.
Šta god stavila u ugovor, zakon je jači od ugovora i PU će teretiti tebe kao preduzetnika. To što će PU možda teretiti i poslodavca, tebi ne znači ništa.
Pozdrav
 
A sto ja da nadrljam kad poslodavac trazi tako da bi radila? Nista mi nije jasno.. I kako ja mogu da nadrljam?

Cela halabuka oko (tzv) freelancera i paušalaca je i krenula zbog takvih firmi koje su tražile da ljudi rade za njih, a da ih ne zaposle. Krenulo sa IT-jevcima, a onda u jednom momentu je to toliko uzelo maha da su pojedine firme čak i spremačicama otvarale pojedinačne paušalne "agencije", pa tako jesu imale radnike, ali nisu imale zaposlene.

Za bolje plaćene poslove je odgovaralo obema stranama jer su doprinosi daleko manji. Krenuo taj trend u celom svetu, a onda i borba poreznika protiv toga.

Ta firma od tebe traži baš to.

Legalno više nije. Poslodavac koji to traži od tebe ne mora da zna da ti je jedini "klijent" i da ne prolaziš test samostalnosti. To je do tebe, dakle, ti si u problemu.
 
Ummm... Ne?
Koliko sam ja upoznat, ukoliko ima samo jednog domaceg klijenta, onda sve kazne placa taj klijent.
Preduzetnik se ne kaznjava.
Ukoliko je klijent iz inostranstva, onda sve pada na preduzetnika.
 
Pa zašto bi klijenta zanimalo za koliko ti drugih klijenata radiš? I kako uopšte može da zna to?
 
Pa zašto bi klijenta zanimalo za koliko ti drugih klijenata radiš? I kako uopšte može da zna to?
Pa upravo zato je i smisljen zakon..... Da te klijenti ne bi terali na to, kao sto je ovde slucaj...
Zato je i dodato da padas ako je 70% godisnje samo od jednog klijenta, da ne bi nasao jos 2 i naplacujes im 10 EUR mesecno...
 
Pa upravo zato je i smisljen zakon..... Da te klijenti ne bi terali na to, kao sto je ovde slucaj...
Zato je i dodato da padas ako je 70% godisnje samo od jednog klijenta, da ne bi nasao jos 2 i naplacujes im 10 EUR mesecno...
Pa da, ali mislim da o tome paušalac treba da brine
 
Pa da, ali mislim da o tome paušalac treba da brine
Ne, ne treba, moze ako hoce/zeli da kaze klijentu da je jedini....
Ovde je poenta sto klijent trazi da se otvori PR, pa stoga je ( mozda ) svestan problema ( ako je domaci )...
Hajde ovako da ti objasnim....
Kada sam zbog raznoraznih razloga resio da predjem sa DOO na PR obavestio sam svoje klijente, oni su se saglasili i to je ok ( svi domaci )....
U tom slucaju, ja vodim racuna da ispunjavam sve uslove testa samostalnosti...
Ukoliko vidim da postoji opasnost da oni ispastaju, npr sto sam spao na samo jednog, obavestavam sve da prekidamo saradnjuda oni eventualno ne bi platili kaznu...
Sto se drasticno razlikuje od toga kada ti neko kaze " Ako hoces da radis sa mnom, otvori PR"
Nadam se da sam bio jasniji....
 
Poslednja izmena:
Pa zašto bi klijenta zanimalo za koliko ti drugih klijenata radiš? I kako uopšte može da zna to?
Mislim da se gleda ugovor i faktičko stanje. Ako u ugovoru piše da ne možeš da radiš za druge, ako je njegova oprema na kojoj radiš, ako ti plati neki kurs/licence/troškove, ako radiš iz njegovih prostorija, slediš njegovo radno vreme, on odobrava godišnji odmor... itd onda je sve jasno.
Mogu da traže i svu prepisku (mailove, chat...) na uvid da provere pod kojim uslovima teče saradnja.
 
Mislim da se gleda ugovor i faktičko stanje. Ako u ugovoru piše da ne možeš da radiš za druge, ako je njegova oprema na kojoj radiš, ako ti plati neki kurs/licence/troškove, ako radiš iz njegovih prostorija, slediš njegovo radno vreme, on odobrava godišnji odmor... itd onda je sve jasno.
Mogu da traže i svu prepisku (mailove, chat...) na uvid da provere pod kojim uslovima teče saradnja.
Bitno za dodati da taj ugovor o kojem svi pričaju nije za rad sa drugim klijentima generalno već sa direktnom konkurencijom ili firmama koje se potencijalno mogu takmičiti sa onom sa kojom se ugovor potpisuje. Tkzv "non-compete" klauzula. Možeš raditi dizajn za Đuru iz Čikada po ugovoru a u isto vreme i praviti muziku za Đepeta iz Italije ili Kokinog Broda.
 
Hvala svima Koji ucestvujete ali I dalje nisam sigurna sta da radim... Ako radim za jednog klijenta normalno je da imam najmanje 70%, ali to je jedna tacka od 9...mene poslodsvsc uslovljava da bih radila, njegova I odgovornost, ja dajem znanje
 
Jasno ti je reklo vise ljudi. Mozes biti u ozbiljnom problemu ako udjes u takvu pricu kao PR.
 
Ti želiš da se registruješ kao pravno lice, iz bilo kog razloga i u bilo kom obliku, a po ovim pitanjima definitivno nisi spremna na to. Za otvaranje pravnog lica uzmeš dobrog knjigovođu ili to radiš sama ako imaš znanje i iskustvo. Pošto očigledno nemaš znanja i iskustva onda uzmeš knjigovođu i knjigovođa te vodi kroz taj postupak.
 
Ti želiš da se registruješ kao pravno lice, iz bilo kog razloga i u bilo kom obliku, a po ovim pitanjima definitivno nisi spremna na to. Za otvaranje pravnog lica uzmeš dobrog knjigovođu ili to radiš sama ako imaš znanje i iskustvo. Pošto očigledno nemaš znanja i iskustva onda uzmeš knjigovođu i knjigovođa te vodi kroz taj postupak.
Kakve veze ima knjigovodja sto klijent trazi da otvorim PR da bi radila za njega? Sta tu knjigovodja moze da pomogne konkretno kad cu I sa I bez knjigovodje imati jedan ugovor
 
Pa da ti objasni osnove stvari koje pitaš na forumu. Jedno je da pitaš na forumu da li da staviš beta OS na neki uređaj i kako da otvoriš portove na nekom routeru ili da li da sipaš gorivo u Makedoniji ili Grčkoj, a drugo je da slepo slušaš savete zbog kojih možeš da izgubiš svoju imovinu, duguješ državi neki iznos poreza zbog koga možeš da odgovaraš na 200 načina itd.

To što poslodavac od tebe traži je njegovo pravo, ako te on vodi kroz taj postupak, a ti mu veruješ, poslušaj ga onda i prati njegova uputstva, a ako te nije dao korake, uputstva i pomoć, onda moraš da se obratiš nekom stručnom ko će da te vodi kroz to, a to nije forum.
 
I sto bi tog poslodavca uopste bilo briga da li si ti registrovana kao PR ili DOO? Mozda samo ja ne znam, ali ne vidim sta bi tu njemu pravilo razliku.

Ocigledno je da si mu potrebna za taj posao i da su ga svi drugi odjebali pa te pritiska, nemoj podlezati pritisku tek tako jer definitivno mozes i ti imati posledice.

Ja licno svakako u ovom trenutku ne bih radio ni sa kim ko me primorava da otvorim PR jer i ptice na grani znaju da je drzava resila da tu praksu ukine.
 
Baz zato I pitam kako da se zadtitim, sta u ugovoru da ima da se ja kao PR zastitim? Ne traze to PR vec poslodavci oni bi trebalo da snose odgovornost
Angažuj profesionalca da te posavetuje, to ti je najbolji savet...
 
Nazad
Vrh Dno