Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

bitno je osloboditi se straha od prilazenja.
ako si komunikativan a ne paparaco fazon svi ce hteti fotografiju da im uradis...ima dzangri tipova ali vecina su za...to je barem moje iskustvo
 
ih, pa nije ti ovo amerika :) nije ovde baš jednostavno uzeti dslr i fotkati okolo, ovde su ljudi malo paranoični a malo i nadrndani...mislim da je još gore kad pitaš za dozvolu, bar je to moje iskustvo...u suštini street fotke bez frke možeš da praviš samo gde je veća gužva i gde ima puno turista, tu već ljudi više ne obraćaju pažnju...kod nas to baš i nije slučaj...šta da ti kažem, ljudi mi zure u aparat čak i kad je ugašen i sa poklopcem na objektivu i držim ga sa strane onako bezveze...radoznao narod, gledaju da vide šta to nosim, koja je marka, kakav je, bla, bla...
Moja iskustva su drugacija, da ne kazem dijametralno suprotna.
U cemu gresis? Previse obracas paznju na to da li neko gleda na tebe, da li zure u tebe ili sta vec. Sto manje obracas paznju na njih i oni ce manje na tebe, jer tebi je jedino bitno sta ti je u kadru, da li tvoj subjekt ima fotografski interesantnu pricu ili ne. Sta drugi ljudi oko tebe misle o tome, mora da ti bude totalno nebitno! Ne ulazis, pre svega sa njima niti u komunikaciju pogledom, a kamoli u verbalnu komunikaciju. Tvoja je stvar sta radis, ne njihova i ne obracaj paznju na njih. Ja se valjam po ulicama kad mi treba kadar, niti slusam komentare sa strane, niti odgovaram na dobacivanja, niti bilo sta. Radim sve krajnje diskretno, nenametljivo (itekako pomaze milc ka diskretna a mocna alatka, mnoge fotke u protekle dve godine jednostavno ne znam kako bih uradio sa dslr-om).
Dalje, pozitivan stav, razmisljanje o konacnom rezultatu, fokus na fotografiju a ne na reakcije okoline. Za sve ove godine digitalne fotografije, dakle nekih 15 godina, samo sam 3x na ulici imao neprijatnu situaciju, u Beogradu 2x i jednom u inostranstvu. Osecaj za okolnosti se razvija samo sa iskustvom i naravno sa stalno ukljucenim mozgom, fotografija je ozbiljno promisljanje. E sad, ako se radi o nepotrebnom qrchenju, to je vec druga prica... :d
 
Kad smo vec kod ulicne/dokumentarne fotografije, koliko vas je otislo da vidi retrospektivnu izlozbu Tomislava Peterneka u paviljonu Cvijeta Zuzoric!? Tesko da ima bolje od toga... ;)
 
@Marti Misterija
Šta se dogodilo u tvom slučaju, kakve su bile te neprijatne situacije.

Inače, sve si lepo zaista napisao.

Ja ne fotografišem nepoznate ljude, nisam još do toga došao. Ne ulažem dovoljno vremena u fotografiju pa ne mogu svoje lično iskustvo da podelim, ali mogu da razumem da su u eri interneta i meme fotografije, ljudi veoma oprezni kada ih fotografišu nepoznati ljudi.

Dosta tih uličnih fotografija završi na internetu i postoji ozbiljna šansa da budu zloupotrebljene.

Ja sam na jednom letovanju sa kompaktom napravio prelepu fotografiju sasvim slučajno,ali se na toj fotografiji nalazio nepoznat čovek i osećao bih se loše ukoliko bih tu fotografiju javno podelio bez njegove saglasnosti. Saglasnost svakako nikada ne bih mogao da dobijem jer je u pitanju za mene nepoznata osoba.
 
Bio ja, zaista sam oduševljen. :)
Posetio sam i druge izložbe ali mi nisu ostavile utisak ni upola kao Peternek.

@Ilion
U kom smislu da budu zloupotrebljene? I profi fotke koje kače ljudi bivaju daleko više zloupotrebljene nego što mi amateri fotkamo za svoju dušu. Ali šta da se radi? :) Jedino da šaljemo fotke isključivo na izložbe. :D
Ne znam kako bi se čovek recimo borio za svoja prava (oko fotografije) ako okači na Flickr i na Facebook? Na FBu si se odrekao istih čim si i pomislio da to uradiš. :)
 
Mislim na ovako nešto:
www.dailyedge.ie/viral-photo-drunk-girls-before-and-after-2257548-Aug2015/

Ove tri devojke nisu bile pijane, nego su tresle glavu da bi slika ispala smešna. Ok, one su dale saglasnost da budu fotografisane ali nisu dale saglasnost da budu sprdnja na internetu i budu predstavljene kao pijane devojke. Nije najbolji primer jer ovde govorimo o uličnoj fotografiji nepoznatih ljudi,ali nije teško zamisliti scenario gde će na uličnoj fotografiji biti uhvaćen neki momenat koji osoba sa fotografije ne želi da deli sa svetom.

Pravna strana takve fotografije nije ni malo jednostavna,i zavisi od regulative od države do države. Ovde se mogu videti neki primeri:
www.pcblawfirm.com/legal-issues-photographing-people/
 
Mislim na ovako nešto:
www.dailyedge.ie/viral-photo-drunk-girls-before-and-after-2257548-Aug2015/

Ove tri devojke nisu bile pijane, nego su tresle glavu da bi slika ispala smešna. Ok, one su dale saglasnost da budu fotografisane ali nisu dale saglasnost da budu sprdnja na internetu i budu predstavljene kao pijane devojke. Nije najbolji primer jer ovde govorimo o uličnoj fotografiji nepoznatih ljudi,ali nije teško zamisliti scenario gde će na uličnoj fotografiji biti uhvaćen neki momenat koji osoba sa fotografije ne želi da deli sa svetom.

Pravna strana takve fotografije nije ni malo jednostavna,i zavisi od regulative od države do države. Ovde se mogu videti neki primeri:
www.pcblawfirm.com/legal-issues-photographing-people/

i ovde donekle važi pravilo sve je ok dok te ne uhvate :) šalim se, ali slažem se da je ovo polje u kome postoje brojna tumačenja...s jedne strane imaš zakonska pravila koja ti nešto dopuštaju, ali u isto vreme imaš i zakonska pravila koja ti praktično sužavaju tu slobodu ( kao recimo pravo na privatnost)...u suštini, u velikoj većini civilizovanih zemalja ti se na neki način odričeš prava na privatnost na javnom mestu. e sad, to recimo ne može da spreči da te recimo neko privatno tuži ako si ga uslikao bez dozvole i tu sliku stavio na izložbu ili u foto knjigu ( tu sad stupa pravilo ako te uhvate). naravno, sud može da se pozove na pravilo da si bio na javnom mestu i da nemaš prava da se žališ, i to bi trebalo da radi uvek, ali isto tako može da donese i drugačiju odluku....nemačka je recimo vrlo rigidna što se toga tiče, i tamo je pravo na privatnost jače od zakona koji ti dozvoljava slikanje na javnom mestu...čak mislim da je tamo problem ako nekoga baš izdvojiš iz mase na svojoj fotki, ali je recimo ok ako si obuhvatio grupu ljudi gde se ne vidi jasno ko je glavni subjekt...dakle, vrlo mutno polje sa različitim tumačenjima...

ono što definitivno nije dozvoljeno je da fotke sa javnih mesta, a da nemaš dozvolu modela, koristiš u reklamnim kampanjama bilo koje kompanije, da ih prodaješ kao kao stock fotke, ili na bilo koji način da ih koristiš kao reklamni materijal..dakle, ako si nekog uslikao na javnom mestu bez dozvole zakon te štiti da te fotke možeš da štampaš, da ih izlažeš kao svoja umetnička dela na izložbi, da ih prodaješ (naravno, ko što rekoh ne kompanijama za reklamu), da ih štampaš u svojim foto knjigama, itd...to se vodi kao upotreba u umetničke svrhe...
 
Moja iskustva su drugacija, da ne kazem dijametralno suprotna.
U cemu gresis? Previse obracas paznju na to da li neko gleda na tebe, da li zure u tebe ili sta vec. Sto manje obracas paznju na njih i oni ce manje na tebe, jer tebi je jedino bitno sta ti je u kadru, da li tvoj subjekt ima fotografski interesantnu pricu ili ne. Sta drugi ljudi oko tebe misle o tome, mora da ti bude totalno nebitno! Ne ulazis, pre svega sa njima niti u komunikaciju pogledom, a kamoli u verbalnu komunikaciju. Tvoja je stvar sta radis, ne njihova i ne obracaj paznju na njih. Ja se valjam po ulicama kad mi treba kadar, niti slusam komentare sa strane, niti odgovaram na dobacivanja, niti bilo sta. Radim sve krajnje diskretno, nenametljivo (itekako pomaze milc ka diskretna a mocna alatka, mnoge fotke u protekle dve godine jednostavno ne znam kako bih uradio sa dslr-om).
Dalje, pozitivan stav, razmisljanje o konacnom rezultatu, fokus na fotografiju a ne na reakcije okoline. Za sve ove godine digitalne fotografije, dakle nekih 15 godina, samo sam 3x na ulici imao neprijatnu situaciju, u Beogradu 2x i jednom u inostranstvu. Osecaj za okolnosti se razvija samo sa iskustvom i naravno sa stalno ukljucenim mozgom, fotografija je ozbiljno promisljanje. E sad, ako se radi o nepotrebnom qrchenju, to je vec druga prica... :d

nisam se ja žalio btw, nego sam se samo nadovezao na kolegu koji kaže da je doživeo neprijatnosti...sam si rekao da to radiš diskretno, i to je bila i moja poenta, teško da neko može očekivati da nosi okolo dslr sa zoomom i da bezbrižno i otvoreno slika okolo šta god mu se svidi i ko god mu deluje zanimljivo jer ljudi ovde nisu baš previše opušteni kad je fotkanje na javnom mestu u pitanju, i da ako je tako nastupio da meni nije čudno da je imao dosta negativnih reakcija...ja nisam imao neprijatnosti, ali kapiram da bih imao kad bi baš krenuo da okolo guram ljudima aparat pod nos...to je bila poenta onoga što sam hteo da kažem...
 
da li ste išli skoro na http://www.argep.hu/? juče sam hteo da proverim neke cene kad ono blokiran pristup za srbiju? šta im je motiv, ipak se dosta elektronike ovde kupuje u mađarskoj, baš me iznenadilo...postoji li još neki sličan pretraživač za elektroniku u mađarskoj? mislim znam kako da prevaziđem tu blokadu, ali čisto da vidim jel postoji još neka alternativa...
 
Poslednja izmena:
?
f78ed0e68cd9f1ab0ad4f66093e81718.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da i kod mene juce nije hteo. Sad otvara bez problema
 
Inace za takve stvari mozete preko VPN-a onda, proxy-a, ili najlakse a da ne utice na vas licni net je preko online proxy-a poput zend2, hide my ass i tako slicnih :)
 
Кад смо код непријатности, мени се пре коју годину десила једна на Лефкади, а девојци у Барселони. У мом случају ишли смо на неки као излет, неки стари млин или тако нешто смо обилазили и сад уђемо унутра, група људи сви разгледају фоткају и ја снимим једног клинца како се мота око ваљда млина, где се млео кукуруз или шта већ, небитно, и то ми се учини као интересантно за фоткање, када сам опалио фотку приђе ми жена (американка) и крене да виче на мене како ја то не смем, одакле ми право, да обришем фотографију да она погледа апарат да ли имам још неку бла, бла. Ја покушавао да јој објасним да нисам мислио ништа лоше већ да ми се учинило како може бити лепа фотографија, али није вредело. Кад је она завршила да причом пришао ми њен супруг и извињавао ми се човек, у фазону имали су лоша искуства у Америци па она има неке трауме. И ја се извинио, поновио да нисам мислио ништа лоше, показао да сам обрисао фотку и на томе се завршило.
А девојка у Барселони хтела да услика неке клинце који су ишли у колони, држали су се за неки канап, па јој то било симпатично. И док се она намештала за фотку пришла јој васпитачица која је водила ту децу и кренула да урла исто тако, хтела да јој одузме апарат, у фазону не сме да слика децу ако нису у пратњи одраслих, односно на фотографији не смеју да буду сама деца.

Тако да ето...има свашта :)
 
Možda pitanje nije za ovu temu al' ne znam gde da postavim... :)


Na koji način da izbegnem ljuljanje kamere na levo-desno kad je nosim na glavi? Ne znam jesam li najbolje objasnio, snimak je stabilan ali mnogo se ljulja, ili ja ne znam da idem normalno. :)

https://youtu.be/G_0C3O5RkSY
 
Poslednja izmena:
Molim za malo pomoći... Odštampao sam u foto radnji neke fotografije koje sam prethodno malo obradio u Lightroom (fotografisao u Raw, pa onda nakon obrade prebacio u Jpeg i tako poslao na štampu). Te jpeg fotografije kada se gledaju na monitoru (kod mene, kod dugara i u radnji) izgledaju lepo, ali odštampane su izuzetno loše. Izgledaju spaljeno, preosvetljeno, drugačije boje, nemaju nikakve veze sa onim što se vidi na monitoru.
Da li ja u nečemu grešim prilikom obrade u Lightroom ili je problem nastao u foto radnji? Odštampao sam gotovo 100 fotografija, dobrih ima možda 5-6.
Prilikom prebacivanja u jpeg, odabrao sam 240dpi, kvalitet 100%, a fotografije su "teške" po ~10MB.
Ako može da pomogne, mogu neke i da okačim ovde.
 
Poslednja izmena:
Molim za malo pomoći... Odštampao sam u foto radnji neke fotografije koje sam prethodno malo obradio u Lightroom (fotografisao u Raw, pa onda nakon obrade prebacio u Jpeg i tako poslao na štampu). Te jpeg fotografije kada se gledaju na monitoru (kod mene, kod dugara i u radnji) izgledaju lepo, ali odštampane su izuzetno loše. Izgledaju spaljeno, preosvetljeno, drugačije boje, nemaju nikakve veze sa onim što se vidi na monitoru.
Da li ja u nečemu grešim prilikom obrade u Lightroom ili je problem nastao u foto radnji? Odštampao sam gotovo 100 fotografija, dobrih ima možda 5-6.
Prilikom prebacivanja u jpeg, odabrao sam 240dpi, kvalitet 100%, a fotografije su "teške" po ~10MB.
Ako može da pomogne, mogu neke i da okačim ovde.

99% taj što ti je štampao slike ima uključenu "auto korekciju" pre štampe. Tako da ta njegova mašina verovatno skapira da je slika podeksponirana. Treba naglasiti da si slike sređivao, pa ta "tetkica" što klikne print, da isključi opciju.
 
Hvala. Tako nešto sam i pomislio, ali nemam nekog iskustva, pa rekoh da se ne pravim pametan. Odštampao sam ih sada na mom crno-belom laseru i slike mi deluju onako kako i treba da budu (minus boja, naravno).
 
99% taj što ti je štampao slike ima uključenu "auto korekciju" pre štampe. Tako da ta njegova mašina verovatno skapira da je slika podeksponirana. Treba naglasiti da si slike sređivao, pa ta "tetkica" što klikne print, da isključi opciju.

Ne treba da znaci - sve zavisi kako stampac radi preslikavanje iz sRGB ili kog vec profila koji ti je JPEG u svoj gamut. Ima stampaca kod kojih malo dignes saturaciju, a oni odstampaju da sve bljesti i nema nijansi uopste jer se preslikalo na sam kraj gamuta sve preko odredjene vrednosti.

Dakle, moguce da je to sto je Mil0sbeo napisao, a moguce i ovo. Najbolje kad tako nesto radis da odes u radnju ako nije guzvaja da pred tobom odrade print i obavezno (ali obavezno) naglasis da nista ne diraju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne treba da znaci - sve zavisi kako stampac radi preslikavanje iz sRGB ili kog vec profila koji ti je JPEG u svoj gamut. Ima stampaca kod kojih malo dignes saturaciju, a oni odstampaju da sve bljesti i nema nijansi uopste jer se preslikalo na sam kraj gamuta sve preko odredjene vrednosti.
Ima i takvih fotografija, gde sve bukvalno blješti.
 
zna neko kako da na olympus aparatu podesim da kada slikam nesto iz blizine ne daje mutne slike?
 
Nadji opciju koja se zove marko (macro), ona sluzi za slikanje iz blizine.
 
Jel neko zna zasto mi novi Lightroom ne prepoznaje novi Photoshop?Nemam opciju Edit in Photoshop iz Lightroom.
 
^
Zasto to radis na taj nacin. Konvertuj u tif bez kompresije i to je to. Mislim da je sve potpuno isto jer iz PS moras a kraju da snimis kao neku obradu na kojoj mozes dalje da radis a to je svakako tif format, barem ja mislim da je to najbolji format za dalji radi...
 
A zasto bi se mucio i pazio na color profile i ostalo kada moze sve program da uradi za njega? Ja sam pre isto tako radio, ali ovo ti stvarno ustedi vremena na duge staze.

@hunder - originalni ili narodski?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa dobro, isto je to na kraju ako vec ne moze durgacije to je poenta...
 
Narodski :) pre sam imao proslu verziju od oba sad se nesto nisu povezali kako treba.
 
Nista, ostaje ti onda da kopas po forumima, ili ovo sto je zajebani rekao. Ja nikad nisam imao probleme sa original verzijom, ali kontam da ti se ipak verzije ne poklapaju ili da negde putanja (mozda u registry ili gde vec cuva na win) nije dobro podesena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh Dno