Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Jedno pitanje, doduše ne znam ni sam kako da ga formulišem...

Prebacio sam na manuelni fokus i centralnu fokusnu tačku, kada do pola pritisnem shutter, ne detektuje mi ništa. Ranije, odmah se zacrveni fokusna tačka i ako je u fokusu, dole se pojavi zelena lampica, lepo se očitaju sve informacije u viewfinderu. Npr. uspem jednom (očita, pojavi se lampica,itd) i ako opet pritisnem shutter, ništa. I tako nekoliko puta dok zapravo ne krene. Sad, da li je to normalno, kada recimo aparat ne može lepo da fokusira, pogrešna podešavanja ili je do aparata / kit objektiva? Da napomenem, autofokus radi normalno.

Zašto pitam? :) Kada sam bio na sajmu sporta, jedan pametnjaković je zveknuo softball loptu i lopta je udarila pravo meni u objektiv (doduše u samu ivicu). Objektiv je čitav i bez ikakvih vidljivih oštećenja, kao što rekoh, autofokus radi ali mi neka bubica u glavi kao da fotografije nisu fokusirane kao ranije (pre će biti da je meni u glavi). Elem, aparat je nov, kupljen pre 2 meseca ali znam da ovakve stvari ne podležu garanciji, zato sam hteo prvo da pitam da li je gore pomenuta stvar normalna ili...?
 
Poslednja izmena:
Meni se to dešavalo zbog lošeg kontakta između objektiva i tela. Probaj da očistiš kontakte i trebalo bi da pomogne, osim ako nešto nije iskrivljeno/polomnjeno. Vidi ako možeš da probaš drugi objektiv, npr. u prodavnici nekoj.
 
Odneo sam ga na servis, pogledali ga ljudi i kažu da ništa nije oštećeno. Škljocali, radi očitavanje, sve po PS-u. Moguće da je kontakt bio. O well, back to the streets. :D
 
Treba da fotkam neke ženske cipele.
Jel ima neko ideju kako to najbolje da se uradi?

Koristiti više bliceva, kako ih postaviti?
Šta da koristim kao podlogu i pozadinu?
 
Treba da fotkam neke ženske cipele.
Jel ima neko ideju kako to najbolje da se uradi?

Koristiti više bliceva, kako ih postaviti?
Šta da koristim kao podlogu i pozadinu?

Kao da si postavio pitanje na forumu o kolima, treba da vozim reli trku, nemam polozeno, kako da ostvarim rezultat. jer ne moze to da se objasni niti preko poruke niti brzo :D
Moras da imas osnovno znanje o koriscenju svetala tj rasvete, ne znam kako si sam zamislio to da izvedes?

Uglavnom, googlaj malo Karl Taylor-a kako on to radi, na slicnim objektima, pa ces mozda dobiti neku ideju. :)
 
Hehe :-D

Ne treba mi za neki modni časopis, odnosno ništa profesionalno.
Treba da fotkam neke uzorke cipela, koje će firma da koristi samo interno. Možda će biti i štampano.

Koristio sam do sada samo jedan blic, ali ne dobijam zadovoljavajuće rezultate.
Smeta mi ružna senka koja ostaje od đona, koja se teško uklanja.

Proguglaću Teylora...
 
Ako je za nesto amaterski onda bi mozda bilo dovoljno i 2 izvora mekog svetla sa strana - experimentisi sa uglom od 45 do 90, ali ja bih isao na 90 stepeni. Vertikalno mogu da budu uspravni ili eventualno malo nagnuti.
Ako ti smetaju senke i dalje onda stavis na par mesta nesto ispod cipela da ih drzi podignute a da se ne vidi u kadru i da ne pravi ruznu senku (to ces trebati podesavati od cipele do cipele ako su razlicitog oblika).
Eto, nemam nekog iskustva, ali to su mi neke logicne stvari.
 
Nije ti loša ideja stavljanje nečeg ispod đona, probaću to. Ako se i vidi, lakše se obriše. Mada je to još jedan posao u obradi.

U svakom slučaju, treba da uzmem još jedan blic ili blic glavu.
Neka preporuka za glavu?
 
Ma ako nije profi moguce je da odradis i sa samo malo jacim sijalicama - mozes ici sporiji shutter, nece nigde cipele pobeci...
Primer:
http://youtu.be/z2bziSAb7wo
 
Treba da fotkam neke ženske cipele.
Jel ima neko ideju kako to najbolje da se uradi?

Koristiti više bliceva, kako ih postaviti?
Šta da koristim kao podlogu i pozadinu?

Oli ćeš to probati i uraditi samo jednom do dva puta, ili ćeš početi redovno da se zezaš sa time?!?

Ako ćeš redovno, za te manje proizvode, nabavi neki manji light tent. Ima ih i kod nas da se kupe, a ovi manji do 80x80 cm su zaista smešno jefitni.

Od svetala, ako imaš ovakav box, dva blica su minimum, ali za prva zezanja i probe, ok je i jače ambijentalno svetlo. Naravno, uz stativ i duže ekspozicije.

Ipak, obrni okreni, 3-4 blica su konačni must have uz ovakav box. Opcija je i da koristiš ovakve sijalice. Ima ih i kod nas za kupiti.

I za kraj, najkorisnija preporuka sa foruma, googlaj! Npr, ovako:
https://www.google.rs/search?q=ligh...tbm=isch&q=small+product+photography+lighting
https://www.google.rs/search?q=ligh...bih=923#tbm=isch&q=shoes+photography+lighting
 
Imam u poslednje vreme problem sa fokusom kada fotkam nocne fotke sa duzom ekspozicijom (kao ona panorama Usca), izgleda da mi veliki deo fotki ne fokusira kako treba. Imam Nikon D5100 btw. Generalno kada fotkam takve stvari ukljucim LV odvrnem ISO na milion (do kraja) da bi mi se pokazala slika zumnem na ekranu koliko mogu i rucno fokusiram, ali je jako zajebano zbog enormnog suma. Kada koristim trazilo, uvek fokusiram preko centralne tacke i koristim back-focus taster, ali u tom slucaju kada je jako mracna scena brljavi sa fokusom. Pride ovaj prokleti 18-55 plastikaner kit nema oznake za beskonacni fokus pa ni to ne mogu da koristim.

Kako vi izlazite na kraj sa ovim problemom, ako ga iko ima? :)
 
Sony ubiva sa tim novim senzorima, mada za koju godinu bice 100mp na mobilnim sokocalima kamere! :d
 
Nadam se da nisam pogrešio temu ali vidim da piše "Fotografije Pitanja, odgovori i razno"

Pravim neki ultra basic slajder, čisto iz zezanja, i želim da napravim neku drvenu "bazu" na koju bih montirao video glavu i onda na nju i kameru. Nešto kao što je ovaj lik radio https://www.youtube.com/watch?v=GE37xI14Fyw. E sad, trebaju mi ovi 3/8" adapteri, šrafovi.

Koga god sam pitao u vezi nabavke istih, a slao sam svim prodavnicama kod nas, većina nije ništa ni odgovorila a ovi drugi mi preporučuju neke QuickRelease pločice koje se ubacuju na tripod glavu. Bio sam u YellowStore-u u BIG centru, kažem liku šta mi treba a on ne zna ni šta sam mu rekao. Kaže nije iz te sfere. U BG baš i ne planiram da idem. Takođe, kada su u pitanju video glave, ne mogu apsolutno ništa da pronađem kod nas. Velbon modela nema nigde, dolaze na leto, ove druge su opet precenjene. Neka QSZ ili tako nešto, normalna cena 15€, kod nas 69€. Pa ako neko ima preporuku koju da pazarim, btw. fluid video head mi treba.
 
Nadam se da nisam pogrešio temu ali vidim da piše "Fotografije Pitanja, odgovori i razno"

Pravim neki ultra basic slajder, čisto iz zezanja, i želim da napravim neku drvenu "bazu" na koju bih montirao video glavu i onda na nju i kameru. Nešto kao što je ovaj lik radio https://www.youtube.com/watch?v=GE37xI14Fyw. E sad, trebaju mi ovi 3/8" adapteri, šrafovi.

Koga god sam pitao u vezi nabavke istih, a slao sam svim prodavnicama kod nas, većina nije ništa ni odgovorila a ovi drugi mi preporučuju neke QuickRelease pločice koje se ubacuju na tripod glavu. Bio sam u YellowStore-u u BIG centru, kažem liku šta mi treba a on ne zna ni šta sam mu rekao. Kaže nije iz te sfere. U BG baš i ne planiram da idem. Takođe, kada su u pitanju video glave, ne mogu apsolutno ništa da pronađem kod nas. Velbon modela nema nigde, dolaze na leto, ove druge su opet precenjene. Neka QSZ ili tako nešto, normalna cena 15€, kod nas 69€. Pa ako neko ima preporuku koju da pazarim, btw. fluid video head mi treba.

Aliexpress i kupujemprodajem... Ukratko :D I za jedno i za drugo, ako ti se ne čeka dok stigne iz Kine, na KP možeš da kupiš od likova koji su većć uzimali, bilo je tih šrafova za neke male pare. A što se glave tiče, najjeftinije rešenje je da kupiš tripod neki polovni, sa polomljenim nogama ili slično i da od njega iskoristiš samo glavu ako je ispravna. Ja sam našao za 25e vrhunsku stariju glavu na nekim jeftinim nogarama, nema mane, klizi kao one od 100+e... Planirao sam da napravim nešto slično ovome što si postavio ali nikako da se nakanem :D
 
Da vas pitam ja nešto. :) Jel imate neku preporuku za foto berzu ili nekog proverenog čovu, hteo bih da kupim polovan Canonov 85mm f/1.8. Gledao sam po netu na tri - četiri koje su mi izašle i nešto mi mini paranoja govori da nije to-to, znam da je moguće svuda naići na mućak ali ono, kao iskusniji sigurno možete da me posavetujete gde i šta da gledam. :) Pored vidljivih oštećenja, ogrebotina, fokusiranja, na šta bih trebao još da obratim pažnju pri kupovini?
 
takvi objektivi brzo odu, tako da nema tu pouzdani prodavac i slicno...
sve si rekao, ako nema ostecenja proveris kako radi fokus na f/1.8, 2.0, 2.2 posto se koristi na punom otvoru. Probas fokus na vise rastojanja, blize - dalje...i ako nema odstupanja i radi kako treba istreses novce i pruzis ruku, a sebe castis za dobru kupovinu :)
 
Hvala na odgovoru. :)

Elem, pošto me interesuje ulična fotografija, bio sam prošli mesec da fotkam pijacu i malo je falilo da se pokupim i odem - ogromna količina paranoje i prljavih jezika na jednom mestu. Obično se sve dobro završi kada me na ulici zaustave i pitaju zašto sam ih fotografisao, objasnim da fotkam za svoju dušu i ljudi odu ali ovde na pijaci? Lele majko, koliko god da se trudio da im objasnim, džaba, to samo pokrene još veću lavinu. :D Jedan me čak psovao jer je mislio da sam stranac, izraz na njegovom licu je bio neprocenjiv kada sam mu rekao "hvala, vrlo ste ljubazni". :D Ne mogu da grešim dušu, bilo je i divnih ljudi. Naravno, nisam došao na pijacu i odmah krenuo kao Rambo da upirem "cevkom" u njih, prvo sam se smucao ali sada kada razmislim, mislim da je to izazvalo više sumnje nego što sam očekivao. :)

U svakom slučaju, više ni sam nisam siguran da li je bolje fotkati, okrenuti se i otići (i slušati pi**aranje) ili pitati za dozvolu i time daleko smanjiti šansu za nekom neposrednom fotografijom?
 
@Snesko, praksa i samo praksa cini cuda, naucices vremenom kako da budes neprimetan u okruzenju u kome se nalazis, kako da budes diskretan i kako da naucis da anticipiras desavanja oko sebe. NIkakva dozvola ti ne treba, samo budi fin i pristojan, sve je na javnom mestu i ne budi nametljiv, niti tako izgledaj. Ulica trazi nesto tipa 35/50mm i to ume da bude diskretno, ne treba ti nikakav monster objektiv, a ako smem da primetim, milc aparati su bogom dani za ulicnu fotografiju.
 
zato prioritet blende i sibas na frku ako ti je do toga i potpuno si neprimetan...nauci sa jednim objektivom da radis, ocima ces znati tacan kadar!
Tako je meni bilo sa 50icom kad mi je on bio jedini objektiv
 
Hvala na savetima. Za uličnu fotografiju imam kit objektiv 18-55 stm i za sada me lepo služi. Do sada sam pokušavao da se ograničim na 35mm, pa se sad polako spuštam na 24mm ali mi to malo teže ide. :D Još uvek treniram oko za kadriranje a i da ne izgledam kao turista (fotkam sve živo). :p
 
Hvala na odgovoru. :)

Elem, pošto me interesuje ulična fotografija, bio sam prošli mesec da fotkam pijacu i malo je falilo da se pokupim i odem - ogromna količina paranoje i prljavih jezika na jednom mestu. Obično se sve dobro završi kada me na ulici zaustave i pitaju zašto sam ih fotografisao, objasnim da fotkam za svoju dušu i ljudi odu ali ovde na pijaci? Lele majko, koliko god da se trudio da im objasnim, džaba, to samo pokrene još veću lavinu. :D Jedan me čak psovao jer je mislio da sam stranac, izraz na njegovom licu je bio neprocenjiv kada sam mu rekao "hvala, vrlo ste ljubazni". :D Ne mogu da grešim dušu, bilo je i divnih ljudi. Naravno, nisam došao na pijacu i odmah krenuo kao Rambo da upirem "cevkom" u njih, prvo sam se smucao ali sada kada razmislim, mislim da je to izazvalo više sumnje nego što sam očekivao. :)

U svakom slučaju, više ni sam nisam siguran da li je bolje fotkati, okrenuti se i otići (i slušati pi**aranje) ili pitati za dozvolu i time daleko smanjiti šansu za nekom neposrednom fotografijom?

Da se malo i ja javim sa mojim ograničenim iskustvom, kao apsolutni početnik i u istom sosu :)

Pijaca je po meni apsolutno najgore mesto za slikanje koje si mogao da odabereš, dosta ljudi tu radi često jer nema bolji izbor, plus vlada veliko nepoverenje prema bilo kome.

Iako MM reče da treba diskretno, meni je tu jedino palila baš obrnuta varijanta. Krenem sa ženom i teleobjektivom i slikam u njenom generalnom pravcu - naravno da li sam na 50 ili 150mm u tom trenutku i da li je ona uopšte u kadru je drugo pitanje, ali tako makar niko ne obrađa pažnju toliko, sa zonericom na teleobjektivu nemaju pojma šta slikam i u kom pravcu, misle verovatno da se slikamo za FB ili instagram.

S druge strane prijatno me iznenadio maraton, malo izašao kod mene u kraju da slikam, nasmejani kad vide da ih slikaš, većina učesnika maše, pozdravlja i bukvalno kao da pozira kad vide da ih slikaju.

Plus možeš videti svakakve izraze na licu, umor, bol, sreću, uzbuđenje ...
 
Poslednja izmena:
^ upravo
kad neko krece u svet fotografije to je apsolutno najbolji savet!
bez opterecenja, fotkaj sta ti se fotka, bez nepotrebnog tega o dobrom aparatu i objektivima iso i parametrima...igraj se to je to...uostalom, znam dosta ljudi sto su sa mobilnim savladali kadriranje, posle su uzeli aparat u ruke naucili tehniku i jednako im dobro ide
 
Da li ste koristili i koji vam se najbolje pokazao auto enhance plugin za Photoshop.
Može i standalone softver, nebitno.

Da je dovoljno pametan da ne dira fotke koje su dobre, a da na onima koje su manjkave zbog ovog ili onog razloga automatski koriguje sve što je potrebno.

Perfectly Clear by Athentech možda?
Nemam vremena da eksperimentišem a zatrebaće mi uskoro.
 
Sa programerskog aspekta ti mogu reci odmah da za takvo nesto bi trebala vrhunska vestacka inteligencija i zbog samog truda bi kostalo boga oca... Sve sto nadjes ce raditi otprilike manje vise isti posao. Zar ne mozes ako fotkas, lupam sad, svadbu i fotkas unutra ljude redom - cepas ista podesavanja (eventualno zoom menjas), onda sredis tu jednu fotku tipa u LR kako hoces, napravis preset i samo cepas taj preset na ostale fotke koje su fotkane u istim uslovima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala na odgovoru. :)

Elem, pošto me interesuje ulična fotografija, bio sam prošli mesec da fotkam pijacu i malo je falilo da se pokupim i odem - ogromna količina paranoje i prljavih jezika na jednom mestu. Obično se sve dobro završi kada me na ulici zaustave i pitaju zašto sam ih fotografisao, objasnim da fotkam za svoju dušu i ljudi odu ali ovde na pijaci? Lele majko, koliko god da se trudio da im objasnim, džaba, to samo pokrene još veću lavinu. :D Jedan me čak psovao jer je mislio da sam stranac, izraz na njegovom licu je bio neprocenjiv kada sam mu rekao "hvala, vrlo ste ljubazni". :D Ne mogu da grešim dušu, bilo je i divnih ljudi. Naravno, nisam došao na pijacu i odmah krenuo kao Rambo da upirem "cevkom" u njih, prvo sam se smucao ali sada kada razmislim, mislim da je to izazvalo više sumnje nego što sam očekivao. :)

U svakom slučaju, više ni sam nisam siguran da li je bolje fotkati, okrenuti se i otići (i slušati pi**aranje) ili pitati za dozvolu i time daleko smanjiti šansu za nekom neposrednom fotografijom?

ih, pa nije ti ovo amerika :) nije ovde baš jednostavno uzeti dslr i fotkati okolo, ovde su ljudi malo paranoični a malo i nadrndani...mislim da je još gore kad pitaš za dozvolu, bar je to moje iskustvo...u suštini street fotke bez frke možeš da praviš samo gde je veća gužva i gde ima puno turista, tu već ljudi više ne obraćaju pažnju...kod nas to baš i nije slučaj...šta da ti kažem, ljudi mi zure u aparat čak i kad je ugašen i sa poklopcem na objektivu i držim ga sa strane onako bezveze...radoznao narod, gledaju da vide šta to nosim, koja je marka, kakav je, bla, bla...
 
Nazad
Vrh Dno