Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zavisi i od toga koji aparat koristis - ako ti je centralna fokusna tacka cross-type onda bi bilo dobro da prebacis samo na nju, fokusiras na oko, prekadriras kako ti odgovara i stisnes do kraja...
 
Osim ako ne fotkas sa stativa nesto nepokretno, uvek autofokus. Za akciju ili portrete je najbitniji momenat, ako tu promasis fokus, propade fotka. Sto bi se uopste bavio autofokusom?
 
Osim ako ne fotkas sa stativa nesto nepokretno, uvek autofokus. Za akciju ili portrete je najbitniji momenat, ako tu promasis fokus, propade fotka. Sto bi se uopste bavio autofokusom?

Mislis rucnim fokusom? To me je zanimalo, zato sam i pitao. Dakle autofokus skoro uvek.
 
Da, sa manuelnim fokusom se igras na stativu kod npr. makro fotografije kako je rekao Falcon
 
Mozes manuelni da koristis takodje ako nemas af asist lampu(ili ono sto fotkas je daleko), a slikas tipa po noci, pa autofokus iz nekog razloga nece da ubode...
 
Amater ovde, tek počinjem sa DSLR-om, trenutno kod sebe imam Canon EOS 70D i juče sam se malo igrao sa manualnim podešavanjima i manualnim fokusom, eksperimentisao i sve mi se to čini jako zanimljivo. Fotkao sam onako iz ruke, nemam stativ, a za osvetljenje sam za početak stavio lampu sa 15W 4200K štedljivom sijalicom iznad ćoška stola. Shvatam koliko je osvetljenje bitna stvar, treba sigurno još nešto jače jer nemam eksterni blic, a ovaj ugrađeni nema smisla koristiti. U početku sam imao problem da mi sve bude u fokusu, ali sam saznao da treba da koristim manji aperture, pa sam stavio na F8, postalo je dosta bolje što se fokusa tiče, ali je i dosta mračnija fotka, pa sam morao da odvrnem ISO na 800 kako bih kompenzovao. Stavio bih ja duže vreme ekspozicije ali pošto sam iz ruke fotkao, morao sam da ga držim što manjim zbog zamućenja.

DSLR će biti kod mene još nekoliko dana, treba da isfotkam gomilu hardvera, pa bih molio za vaš savet kako pristupiti poslu na najbolji način. Ovo juče sam fotkao onako na brzinu u manuelnom režimu, nagađao podešavanja pošto sam potpuni amater što se ozbiljne fotografije tiče, juče sam bukvalno prvi put uzeo DSLR u ruke. Listao sam malo neke tutoriale, čitao nešto malo po netu, a ako mogu neki saveti i tutoriali koji su po vašem mišljenju najbolji za početnika, to bi bilo super. Uskoro treba da mi stigne Canon 700D za stalno, a hoću da krenem da učim da se snalazim i iskoristim priliku dok je 70D kod mene. Okačio sam na Flickr ono što sam uveče bio fotkao, ja bih zamolio iskusne da mi istaknu gde sam sve pogrešio, da mi daju poneki savet i tako. Hvala. https://www.flickr.com/photos/76488072@N04/sets/72157647445116222/
 
Ako je fotkanje hardvera priroritet, tebi treba oštra fotka. Ako fotkaš sa objektivom na npr 60mm, ne bi trebalo da ideš ispod 1/60 brzinom zatvarača, da bi dobio oštru fotku. Ne vidim zašto bi u ovom slučaju produžavao vreme ekspozicije. Takođe ja bih koristio ugrađeni blic, nije on totalno neupotrebljiv, njegova mana je nemogućnost da ga pomeraš kako tebi odgovara.
:)
I ja sam tek početnik u DSLR svetu i moja preporuka je da odgledaš sledeće video kurseve:
CreativeLIVE - Fundamentals of Digital Photography 2014 with John Greengo kao i
TTC - Fundamentals of Photography video kurs.
Takođe pogledaj i youtube Digital photography 1on1 sa Mark Wallace, ima nekoliko stotina kratkih klipova koji su fenomenalni.
 
@Gizmo

Konačno da se Benchmark ozbiljnije posveti fotografisanju hardvera a ako je sve ovo tvoja inicijativa, onda pohvale samo za tebe :)

Za početak, nabavi stativ. Za ono za šta tebi treba, završava ti posao najobičniji Hama stativ od ~2500 dinara. Blic ti za početak nije potreban, pogotovo ako fotkaš sa stativa. Razmisli da ubaciš neki difuzor ispred te lampe (senke su ti oštre), a možeš da ubaciš komotno još jednu lampu sa suprotne strane da ublažiš senke maksimalno. White balance podesiš pre fotkanja po svetlu, ne ostavljaš na Auto (obrati pažnju kako ti je boja belog papira različita od fotke do fotke). U tvom slučaju, podesi ručno na Fluorescent (4000K) što je najpribližnije tvom svetlu od 4200K ili još bolje, napravi jednu fotku gde ti se vidi samo papir pa to koristi za Custom WB. Najbolja opcija ti je fotkanje u RAW formatu pa da podešavaš fino WB kasnije ali mislim da ti za potrebe testa to stvarno nije potrebno.

Najveći problem sa štedljivim sijalicama (fluo rasvetom uopšte) kao izvorom svetla u fotografiji je taj što emituju svetlost u dosta uskom spektru a opet i nejednako u tako uskom spektru, pa ćeš efektivno imati problem da ti boje na fotkama neće biti kao boje uživo, da ne ulazim sad dublje u problematiku. U tom kontekstu, blic je bolje rešenje jer je njegova svetlost približnija sunčevoj svetlosti u smislu da ima mnogo širi spektar u odnosu na fluo rasvetu. Čak su i klasične sijalice sa žaruljom bolje rešenje od fluo, probaj i to.

U principu kad staviš aparat na stativ, podesiš svetla i pronađeš podešavanja koja ti daju zadovoljavajuće rezultate (zakucaš sva podešavanja u Manual modu da ti ne bi varirala), ostatak posla je samo pronalaženje uglova za fotkanje, više ne treba da razmišljaš o blendi, shutteru i ISO.

Što se tiče samog hardvera koji fotkaš, na ovom telefonu ti se vidi prljavština uz levu ivicu ekrana, tako da obratiš pažnju i na to (krpica, četkica za prašinu, duvaljka ako treba, rukavice...).

Ako ti treba pomoć oko ovoga, slobodno pitaj sve što te zanima.
 
Moja inicijativa da uradimo nešto povodom toga, ali Benchmark mi obezbeđuje opremu, dosta mi je amaterskog fotkanja digitalcem na automatic :)

Stativ obavezno, to idem odmah da kupim sad, pretpostavljam da si mislio na ovaj http://www.tehnomanija.rs/stalak-za-kamere-i-fotoaparate/hama-stativ-04161.html . U pitanju je beli sto, nije papir. Hteo bih da kupim neku drugu sijalicu, imao sam jednu dobru 6500K koja mi je crkla, ja bih opet da nađem neku takvu, ako može preporuka koja bi najbolje odradila posao. Kažeš žarulja, ali ja bih pre uzeo nešto što je približnije svetlu blica, to bih isto mogao danas da kupim, samo da mi se predloži šta. Fotkam u RAW + JPG, tako mi je najbolje. Blic ćemo nabaviti kada bude stigao 700D, 70D sutra vraćam pa danas bi hteo da izvučem koliko mogu da isfotkam ovo što je kod mene.

edit:

20140911182358img9196.jpg


:)

edit2:

Valja li ovo išta - http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=149424&d=1410451730 , http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=149428&d=1410460494, http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=149429&d=1410460494 . Opet nisam čačkao WB.
 
Poslednja izmena:
Prvi problem - WB kao da si podesio po ekranu, a ne po beloj podlozi ispod. I sam si možda primetio da ti je WB različit na prve dve fotke. Napravi jednu fotku gde se vidi samo bela pozadina, pod istim svetlom kako ćeš fotkati kasnije. U aparatu prebaci WB na Custom WB, a u podešavanjima za Custom WB odaberi tu fotku bele pozadine/stola kao uzorak i više nećeš imati problema sa WB.

Drugi problem ti je refleksija zida, koji ima neku teksturu, na samom telefonu. Kada fotkaš reflektivne predmete (recimo ekran telefona), moraš voditi računa i o refleksiji da se ne desi da u refleksiji vidiš svoj odraz, rasvetu ili bilo šta što skreće pažnju.

Ostavi EXIF sledeći put da vidimo i koja si podešavanja koristio.
 
Hehe, bukvalno identične savete sam dobio od kolege fotografa Branka Mitića :) Ispratio sam neke od tih saveta i ja se nadam da su sada fotke malo bolje, ostaviću link ka Flickr-u u poruci. Custom WB me je zezao neverovatno. Kako god pokušao da fotografišem belu bozadinu, ona na fotki ispadne čisto bela, ali kada je primenim za Custom WB, davala mi je skroz zelenu nijansu, jedva sam nekako uspeo da namestim da se to ne dešava. Jeste, refleksija je problem, ovog puta sam pokušao malo da je izbegnem, opet ne potpuno, staklo kod smartfona/tableta je nažalost na neki način "ogledalo" kada je ekran isključen. Opet nisam potpuno zadovoljan rezultatima, ali ja se barem nadam da je bolje nego od prethodnih primera koje sam ostavljao, mislim da je ipak bolje od fotki onog Asus ZenFone-a. Evo i primera, ja bih zamolio budne forumaše da mi u kraćem roku ukažu na nedostatke, pošto mi je DSLR dostupan još samo noćas, a imam još hardvera da fotkam.

https://www.flickr.com/photos/76488072@N04/sets/72157647552734106/

Takođe bih hteo da zamolim forumaše za jednu veliku uslugu. Evo o čemu se radi. Iskustvo korišćenja DSLR-a pružilo mi je uvid u to kako fotografije hardvera u testovima mogu da izgledaju. Celo to iskustvo eksperimentisanja sa fotografijama, u improvizovanim uslovima osvetljenja bez eksternog blica, koji koliko čitam dosta znači, sve mi to deluje dosta interesantno :) Da pređem na poentu, jednostavno mi se više ne vraća na šugavi Nikon Coolpix L25 digitalac, ne samo zbog generalno slabijeg kvaliteta fotografija, već i zbog konzistentnosti kvaliteta fotki u Benchmark testovima. Bench nema običaj da pozajmljuje hardver od forumaša, ali ovo je prosto moja inicijativa da od forumaša koji poseduju dodatni rezervni DSLR, zatražim na korišćenje u određenom periodu dok mi ne stigne Canon 700D. Ukoliko postoji takva osoba, molio bih da me kontaktira na PM, hvala :)
 
Poslednja izmena:
Dobrovoljnom saradniku obezbedi u headeru foruma da stoji njegov avatar sa nickom i u baneru da blinka vip saradnik ili nesto slicno. U roku od odmah ces naci foto opremu koja ti je potrebna, a bez trosenja budzeta firme ;)
 
Da ne otvaram novu temu, pre 4 dana na fotkanju mi crko blic, ja mislim prazne baterije, ubacim nove, nece da se upali uopste, u pitanju je yn 560 III, da li neko zna da preporuci servis koji kod nas popravlja bliceve i kako ide sa garancijom posto ima godinu dana ako je uopste ostvarljiva?
 
Reklamiraj ga tamo gde si ga kupio. Ako bi da popravljas, DS servis je preporuka
 
Kupio sam preko ovih preprodavca na netu, e sad da li neko zna kako ide reklamacija preko njih?

Odgovorio mi covek da mu prosledim blic pa ce ga on poslati u fabriku na popravku.
Koliko traje to....
 
Poslednja izmena:
Salje se u Kinu u svakom slucaju i cekas mesec-dva...
 
Da vidim ja onda kolko ce to da izadje da popravim kod nas...ko da ceka 2 meseca..hvala na brzim odgovorima Mladene :)
 
Da ne otvaram novu temu, pre 4 dana na fotkanju mi crko blic, ja mislim prazne baterije, ubacim nove, nece da se upali uopste, u pitanju je yn 560 III, da li neko zna da preporuci servis koji kod nas popravlja bliceve i kako ide sa garancijom posto ima godinu dana ako je uopste ostvarljiva?

Ako bi da popravljas, DS servis je preporuka

I ja bih preporucio DS u Majke Jevrosime. Meni je par meseci nakon kupovine crko YN565 (kvar karakteristican za prve serije, koji su u sledecim serijama ispravili). Odneo sam ga u taj servis i nakon kraceg vremena su mi se javili da su ga popravili. Ni cena nije bila neka astronomski velika (oko 35€). U svakom slucaju, posle popravke, blic radi jako lepo i dugo (evo vec vise od dve godine, da cuknem vo drvo) i "otplatio" je tih 35€ vec puno puta :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Malopre sam zvao u servis i kaze da je bolje da ga saljem na reklamaciju u Kinu jer mozda nema delove za njega pa mi posle otvaranje nece prihvatiti garanciju...aj ti vidi sad sta je pametno
 
Kupi još jedan blic, a onda ovaj lagano reklamiraj, pa kad ti se vrati prodaj ga.
 
Pa kako ja da znam sta mu je? Lepo kaze covek ako ga otvori posle mogu da se oprostim od garancije. Ja bih najvise voleo da ga sredim za 3-4 dana kod nas i milina, naravno ako je cena popravke ok.
 
Poslednja izmena:
Meni niko da kaze da ne valjaju primeri fotki koje sam ostavio, niste fer drugari :)

Kad smo vec kod blica, trebace meni jedan za 700D, ovaj yn 560 iii mi deluje jako zanimljivo, valjda nije obicaj da se cesto kvari.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice testa 70D, ja cu sa zadovoljstvom da ti kazem da su podeksponirane, bez kontrasta i muljave nekako, moras da naucis da radis resize kako valja. PS skils takodje laguju ozbiljno cini mi se.
E sad sam tekst "testa", korisceni jezik i terminologija, kao i razumevanje materije su jedva trojka, morace mnogo da se uci i radi. Npr fotoaparat ne pravi fotke, on snima fotografije i video. Kifle se prave u pekari. Sama lista + i - aparata jasno govori da autor ne poznaje materiju.
Dakle, nije sramota ne znati, sramota je ne truditi se da postanes bolji. Nadam se da se trudis, ako treba pomoc kad bude fotkanje, samo reci...
 
Poslednja izmena:
Ne znam na koga mislis ali kapiram da Gizmo ne testira dig. fotoaparate/kamkordere i opremu..
 
AKo nije Gizmo, izvinjavam se, onda kritike autoru teksta...
 
Ja mislim da jeste Gizmo
 
Nije Gizmo, kao što kaže hsv.stoned, ja se ne bavim pomenutim uređajima, pomešali ste me sa kolegom. Što se kritike tiče, neću da se mešam, ne znam dovoljno o materiji da bih procenio da li je osnovana ili ne.
 
Pitanje, hardversko. Cime cistiti sitnu prasinu sa objektiva? Prvi mi je DSLR, nikad se nisam susretao sa velikim staklima pa ako moze pomoc.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno