Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imas lens pen na internetu za tu svrhu, predhodno pumpicu treba koristiti. Postoje i papirici za ciscenje stakla itd...
 
Da li bi mi Light meter bio koristan pri fotografisanju hardvera?
 
Pitanje, hardversko. Cime cistiti sitnu prasinu sa objektiva? Prvi mi je DSLR, nikad se nisam susretao sa velikim staklima pa ako moze pomoc.

...i nemoj ona srpska posla, dunem u objektiv/staklo pa obrisem, to je no go!
 
Da li bi mi Light meter bio koristan pri fotografisanju hardvera?

Ne bi, light meter ti je koristan kada recimo koristiš bliceve (same ili u kombinaciji sa drugim izvorima svetla), menjaš im raspored i snagu i hoćeš što brže i tačnije da ih podesiš.
Najviše ćeš naučiti ako gledaš histogram i samu fotku. Tebi pre svega treba praksa, samo ne odustaj i videće se rezultati.
 
Hvala Falcon, jedan si od retkih koje ne mrzi da objasne kako i šta :) Meni pre svega treba DSLR, a odlučio sam se da lično uložim kintu u telo + objektiv, da imam nešto svoje sa čim ću učiti i ne samo fotkati hardver, već i sve ostalo. Odluka je pala na Canon 70D + 18-135mm kit objektiv, verujem da će mi biti dovoljno za početak.
 
Ako ces ga koristiti iskljucivo u jednom prostoru i neces ga mnogo vuci sa sobom mozes i sa nekim jeftinijim da prodjes ok. Ako se ne varam 550D ima isti senzor kao taj i 7D a dosta je jeftiniji, ali su 60D i 70D dosta izdrzljiviji i imaju neke lepe kontrole na telu kao za iso, metering i sl. Sto se tice objektiva i 18-55 bi ti odradio posao.
 
70D ima noviji senzor od 7/550D.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ako ces ga koristiti iskljucivo u jednom prostoru i neces ga mnogo vuci sa sobom mozes i sa nekim jeftinijim da prodjes ok. Ako se ne varam 550D ima isti senzor kao taj i 7D a dosta je jeftiniji, ali su 60D i 70D dosta izdrzljiviji i imaju neke lepe kontrole na telu kao za iso, metering i sl. Sto se tice objektiva i 18-55 bi ti odradio posao.

Baš obrnuto, fotoaparat će ići gotovo uvek samnom kako bih tražio situacije za praksiranje fotografije, tako da moram i da razmišljam o nekoj udobnoj torbi za DSLR. Ipak bih išao na 18-135mm objektiv koji mi deluje kao prilagodljiviji od 18-55mm.
 
Misliš 70D :) Ostaje mi izbor blica, ja sam mislio da idem na YongNuo YN-560 III ili na jeftiniji YN-560 II. Šta bih još mogao da gledam?
 
yn560 iii + rf603 okidac kao najpovoljnija varijanta. Ako ces blic koristiti i za druge stvari na aparatu, onda preporuka za neki sa ttlom, yn565 na primer...
 
Baš obrnuto, fotoaparat će ići gotovo uvek samnom kako bih tražio situacije za praksiranje fotografije, tako da moram i da razmišljam o nekoj udobnoj torbi za DSLR. Ipak bih išao na 18-135mm objektiv koji mi deluje kao prilagodljiviji od 18-55mm.
Onda 60D ili 70D su ok izbor, mozda cak i 50D. Nisam bas nesto zagledao mnogo 70D, mislio sam da je prepakovani 60D, ali ipak nije :d
Elem - zasto ne 18-55 IS II + 55-250 IS II - isto ce te izaci kao 18-135?
Sto se tice bliceva - ako ti treba TTL, a pogotovo i HSS - bestbuy opcija ti je Yongnuo 500EX - ima ga za 120 - 130 eur kod nas, ako narucis preko neta i budes imao srece sa carinom i pdv mozda prodjes i jeftinije :)
 
Ovaj 18-135mm je nova generacija sa USM motorom, koji je specijalno optimizovan za video, tako da ima smisla da uzme taj objektiv, jer će mu biti koristan u nekoj prilici sigurno. Nije ni toliko loš objektiv sam po sebi.
Lako će posle da dodaje još objektiva, kada ukapira šta mu treba.
 
+1. Ја бих ишао на тај all around 18-135 да почињем сада.
 
Elem - zasto ne 18-55 IS II + 55-250 IS II - isto ce te izaci kao 18-135?

Ovo uopšte nije loša ideja, 55-250 IS II deluje kao fenomenalan objektiv za te pare, odgledah https://www.youtube.com/watch?v=N5wZAvUmPUA i skroz sam zadovoljan. Možda stvarno uzmem ovo u kombinaciji sa 18-55mm. Dajte još mišljenja, video mi u početku neće biti toliko bitan kao fotografija. Kako su vlasnici 55-250 IS II zadovoljni?
 
Ovaj 18-135mm je nova generacija sa USM motorom, koji je specijalno optimizovan za video, tako da ima smisla da uzme taj objektiv, jer će mu biti koristan u nekoj prilici sigurno. Nije ni toliko loš objektiv sam po sebi.
Lako će posle da dodaje još objektiva, kada ukapira šta mu treba.

U pitanju je STM (bilo bi lepo da je USM), ali ostatak za fokus u videu stoji...
 
Sve su to lepi objektivi i prave dobre fotke, ako znas da koristis sokocalo. Objektivi se ne kupuju/ne odlucujes se za kupovinu istih bez da znas sta trebas/hoces da radis sa njima, a ponajmanje na osnovu YT klipova. Pitanje na koje samo ti sebi mozes da das odgovor je sta zelis da fotkas!? Licno u tvom slucaju, dok ne naucis sta trebas da naucis, a treba da naucis mnogo, 18-135 STM staklo je vise nego dovoljno! Lepo, ostro, kontrastno, fokus ubada sjajno, odlican raspon. Nema greske. Za gotkanje hardvera, treba ti makro i stativ, ne Hama!
 
Ovo uopšte nije loša ideja, 55-250 IS II deluje kao fenomenalan objektiv za te pare, odgledah https://www.youtube.com/watch?v=N5wZAvUmPUA i skroz sam zadovoljan. Možda stvarno uzmem ovo u kombinaciji sa 18-55mm. Dajte još mišljenja, video mi u početku neće biti toliko bitan kao fotografija. Kako su vlasnici 55-250 IS II zadovoljni?
Ja ga koristim vec neko vreme i super mi je objektiv. Fokus mi je mozda omasio u 0.5% fotki ili manje, mada nisam fotkao u nesto losim svetlosnim uslovima. Nevidjeno je ostar za objektiv tog cenovnog opsega i jos ono sto obozavam - a to je bokeh pogotovo na 250mm. Jednostavno za 140 eur super objektiv.
@Marti - sto ne Hama? U cemu je problem ako koristi Hamu? Evo ja imam Hamu i koristio sam je par puta i nisam imao nikakvih problema u kucnoj upotrebi, cak ni napolju...
 
Evo ga Marti opet krenuo da viče sa silnim uzvičnicima. Znam šta želim da radim sa njima - za početak glavni akcenat na fotografisanje prirode i živuljki, zatim urbana fotografija, možda malo portreta, ali to dosta ređe. Hardver fotografija usputno, prioriteti su se promenili, to mi je postalo najmanje bitno, nije fokus više na tome. Za video će biti isto fokus na prirodi i životu u prirodi, urban video i tako. U prevodu hoću što više da budem napolju i da tražim što više situacija u kojima bih stekao praksu i u procesu učio.

Stativi mi ne igraju nikakvu ulogu, sa kupovinom blica kod fotkanja hardvera stativ mi neće ni biti toliko potreban... Nadam se da sam sad pojasnio, pa ako može još neko da podeli mišljenje da li bi mi 18-135mm bio bolji za ovu upotrebu i učenje, ili kombinacija dva pomenuta objektiva?

edit:

Zaboravih da dodam, biće možda i po koji unboxing video kada stigne nešto zanimljivo od hardvera, a verujem da je tu Hama stativ i više nego dovoljan, po meni je super stativ za 2500 rsd, naravno da će u nekom momentu biti zamenjen kvalitetnijim, ovo je kupljeno samo kao prva pomoć...
 
Poslednja izmena:
Ako pod zivuljke mislis divljac onda ti je tu bitnije da mozes sa sto vece daljine da dobacis - dakle kombinacija sa 55-250 bi bila super. Primetna je razlika izmedju 135mm i 250mm - da bi na 135 popunio kadar kao na 250mm moras mnogo blize prici, a onda ti subjekat (zivuljka) moze pobeci. E sad sto se tice brzine fokusa (sto ti je isto bitno za fotkanje zivuljki) 55-250 i 18-135 ne bih znao da ti kazem. Sto se tice prirode 18-135 i 18-55 imaju isti "siroki" ugao, e sad koji je ostriji i koji ima bolju reprodukciju boja bi morao videti sa nekih testova ili da isprobas licno.
 
Gizmo da li misliš na 18-135 IS ili STM?
55-250 je super ali bih ja umesto 18-55+55-250 uvek izabrao 18-135 IS, još ako ima love za 18-135 STM dileme nema ni trunke.
 
@Marti - sto ne Hama? U cemu je problem ako koristi Hamu? Evo ja imam Hamu i koristio sam je par puta i nisam imao nikakvih problema u kucnoj upotrebi, cak ni napolju...
Zato sto kad prvi put stavis sokocalo na krshten stativ shvatices o cemu ti govorim, ovako ne vredi da ti objasnjavam. ;)
 
Ima Marti pravo za makro objektiv, i naravno za stativ.
Ja 50% fotki resim makro objektivom.
A pogotovu ako ces fotkati hardver u kuci ! I ja bih pre uzeo blic glavu, najjeftiniju nego blic !

Sto se tice zumova, ako vec uzima 18-135, ne treba mu drugi zum... Za pocetak ja bar ne bih uzimao drugi objektiv, dok ne provalis sta ti lezi, na kojim ziznim daljinama najcesce fotkas itd...
 
Gizmo da li misliš na 18-135 IS ili STM?
55-250 je super ali bih ja umesto 18-55+55-250 uvek izabrao 18-135 IS, još ako ima love za 18-135 STM dileme nema ni trunke.

Mislim na 18-135mm IS STM http://pcfoto.biz/810_Canon-EF-S-18-135mm-f35-56-IS-STM. U paketu sa Canon 70D telom izašlo bi me 1188 evrića. Znači više ste za 18-135mm varijantu, ne ostaje mi ništa drugo nego da vas poslušam :) Koji onda makro objektiv da planiram, neću imati finansije za njega u početku, ali barem da znam šta me čeka. Moram prvo samo na blic da idem, posle bih tek planirao blic glavu kad se skupi kinta. Uzimam sve ovo tek za nedelju dana, tako da slobodno ostavljajte predloge i savete.
 
A pogotovu ako ces fotkati hardver u kuci ! I ja bih pre uzeo blic glavu, najjeftiniju nego blic !
Blic može da nosi napolje i koristi ga uvek, blic glava je samo za studijsko/zatvoreno okruženje.
Najprostiji stativ je sasvim dovoljan za osnovne stvari, kada nema potrebe da se pokreće glava kada se jednom namesti.
 
Jeste, blic moze da nosi napolje, ali ako ce prvenstveno slikati hardver unutra, blic nikada ne moze da radi kao blic glava, a tipa Visico blic glave kostaju koliko i yongnuo blicevi.

Sto se tice stativa, naravno da ce bilo koji vrsiti posao, prvo treba da se ustanovi da li i za sta ti treba stativ, tj. da li je neophodan u radu, nema potrebe da sad pokupuje sve i shvati da mu je lakse bez stativa... Ali bolje je ipak dati malo vise para za kvalitetniji stativ nego za klimavu Hamu, koju licno imam, i prakticno ne koristim jer je ocajan, samo kad je bas neophodno, ali ja se vise iznerviram sa tim stativom nego sto mi sluzi :-D

Sto se tice makro objektiva, ja koristim Nikon, ali je isto, za Canon je nabolja 100mm 2.8, i ja takodje preporucujem Tamron 90mm 2.8, koji takodje imam, sjajan je u svakom smislu, malo je sporiji u fokusiranju, ali tacan i izuzetno ostar ! Poenta je sto kosta oko 250evra polovan pa vredi apsolutno svaku paru !
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno