Šta je novo?

Fotografije - 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
evo i od mene nešto

Pogledajte prilog 100142

canon 60D,
canon 18 - 85

Meni taman. Samo da je dof plići, fotka bi za klasu bila bolja. Ovako se (delom zbog obrade), konji za moj ukus previše stapaju sa pozadinom.

Nemam ništa protiv obrade fotografija ali stvarno mi je muka više do kog nivoa se fotografije obradjuju. Čak i najobičniju fotografiju možeš učiniti spektakularnom satima u obradi. A još mi je smešnije što se na odrešene tipove obrade gleda sa prezirom a na druge, koje su podjednako ako ne i više, jeftine i isiljene se dižu u nebo. Zar je ova cvećarka išta drugačija od kola u prolazu. Obe su OK fotografije obrađene maljem, bacačem plamena i dovršene sa par cunaimja.

Sve zavisi šta podrazumevaš pod ''obradom''. Daj neke primere pa da diskutujemo. :)

Jedna (meni) zanimljiva scena pored Riblje pijace u Novom SaduPogledajte prilog 100221

Lepo. Mada mi levo deo fotke nekako smeta, sklanja mi pogled sa fotelje. Obrada je poprilično dobra (fotelja posebno), ali bi još neki ugao gde se ti pomeraš ulevo, približavaš ka fotelji i hvataš fotelju koja je na levoj strani fotografije i orijentisana ka desnoj strani, bio sasvim dobar.

PS: Mogao si u PS-u da odradiš taj levi deo. Nešto na ovu foru.
 
Kontam. Hteo sam ja da je uhvatim malo pod uglom ali su iza mene odmah bili neki kontejneri i nisam mogao vise da se izvrtim na tom mestu :). Sta si uradio u PS pa si "produzio" ogradu?
 
Sad vidim :). Uzeo si ovaj deo sa desne strane stuba i samo ga kopirao kao u ogledalu levo
 
Selektovao postojeći deo ograde koji nije ometan foteljom, copy-paste, flip horizontal, graničnu liniju obrisao, smanjio highlights tom stubu ograde i sačuvao. Moglo je to još ihaha bolje, da izgleda ihaha realnije, ali je bitan primer, ne detaljisanje. :)

edit: To. :)
 
Srđanove fotografije. Samo mi je dolina dobial obradu koja daje smisao i to samo ako želiš da predstaviš nešto poput postapokalipse. Ostale dve su silovanje u najgorem mogućem smislu.
 
Druga (ako misliš na onu sa autom/dvorištem...) jeste silovanje i mislim da ju je Srđan postavio kao primer. HDR u toj meri je preteran. Treća (ona sa fontanom) je veoma malo obrađivana (tipa kontrast i senke), ili mi se bar tako čini. Četvrta (sa flare-om) je ok. Prijatne boje, prijatan bokeh, ok kadar... Mada atmosfera i nije baš najbolja. Kafa u prvom planu, a pozadi tastatura, a sve to u zamračenoj prostoriji. Obično kafa ide izjutra dok se čitaju web novine, i neke laganica svetlije plavičastije jutarnje boje bi verovatno bolje stajale.
 
Poslednja izmena:
Milsim da grešiš za fontanu. Ali nisam hteo da raspravljam o pojedinačnim fotografijama več o pojavi u celini. Pročitaj šta Srđa kaže da je sve uradio sa fotografijama. Kada fotografija prestane da deluje kao nešto što je aparat mogao sam da napravi i pređe u izdrndavanje u programima za editovanje zašto uopšte to nazivamo fotografijom?

Mrzim da se složim sa onim kreletom sa DigitalRev ali sve više fotografija mi deluje kao "vomit of collors" ili kao one brse slike što tip pravi u Knez Mihajlovojoj auto lakovima i razmim modlama. Stim što to mnogo više cenima jer od toga pravi šou i radi svojim rukama.
 
Poslednja izmena:
Milsim da grešiš za fontanu. Ali nisam hteo da raspravljam o pojedinačnim fotografijama več o pojavi u celini. Pročitaj šta Srđa kaže da je sve uradio sa fotografijama. Kada fotografija prestane da deluje kao nešto što je aparat mogao sam da napravi i pređe u izdrndavanje u programima za editovanje zašto uopšte to nazivamo fotografijom?

Videćemo šta Srđan kaže za fontanu. ;)

Čak i one najbolje fotke ne izlaze iz aparata onakve kakve ih je fotograf zamislio (reeetko koja). Uvek su tu ona osnovna čačkanja (senke, kontrast i sl). Neko doda i preko toga još nešto, nešto što bi njegovu fotku razlikovalo od ostalih. Sad, da li je to ''još nešto'' dobro ili ne, zato služe ukusi. Nekome će da se svidi, nekome ne. I pre u analognoj fotografije je obrada postojala (kako i šta, pojma nemam.. pričaše mi stariji), ali se sad sa popularizacijom digitalne fotografije, obrada preselila na komp. E sad, komp svako ima, aparat svako ima, ideju i talenat nema svako i onda dolazi do izdrnadavanja.

Mrzim da se složim sa onim kreletom sa DigitalRev ali sve više fotografija mi deluje kao "vomit of collors" ili kao one brse slike što tip pravi u Knez Mihajlovojoj auto lakovima i razmim modlama. Stim što to mnogo više cenima jer od toga pravi šou i radi svojim rukama.

Pojma nemam koji lik. Kroz Knez Mihailovu nisam prošao ihaha... nemam potrebu (čitaj: pare). A Kai i nije neki fotograf (makar po onome što prikazuje u videima). Ima pristup zayebanog opremi i sve to, ali često su mu kadrovi neinteresantni. U prevodu, njegovo mišljenje ne uzimam uvek za ozbiljno. :)
 
Poslednja izmena:
Milsim da grešiš za fontanu. Ali nisam hteo da raspravljam o pojedinačnim fotografijama več o pojavi u celini. Pročitaj šta Srđa kaže da je sve uradio sa fotografijama. Kada fotografija prestane da deluje kao nešto što je aparat mogao sam da napravi i pređe u izdrndavanje u programima za editovanje zašto uopšte to nazivamo fotografijom?

Mrzim da se složim sa onim kreletom sa DigitalRev ali sve više fotografija mi deluje kao "vomit of collors" ili kao one brse slike što tip pravi u Knez Mihajlovojoj auto lakovima i razmim modlama. Stim što to mnogo više cenima jer od toga pravi šou i radi svojim rukama.

Ja sam bio isto tako frustriran kada sam počeo sa fotografijom što se tiče obrade. Ali kad sam video fotke koje pravi pa i najbolji aparatina svetu to jednostavno nije to što je oko videlo i zamislilo.
 
Opet da napomenem, nisam protiv obrade fotografije. I samo to radim nonstop. HDR ume da bude božiji blagoslov na primer. Bunim se protiv preterivanja. Opet da ilustrujem primerom, HDR snimkom jednog čitača na zidu u hladnom novembarskom danu. Prvo HDR kakav ja mislim da se treba praviti

citac-na-ziduh by Otoklik, on Flickr

a potom i original (ev 0) i HDR prepucanost koju često vidimo. Da, iskače iz ekrana i upada u oko ali stvarno... da li je to lepo?
citac-na-zidua-800.jpg
citac-na-zidu-hdr800.jpg


BTW, totalno sam zaboravio da uradim lens correction...
 
Poslednja izmena:
I ja ne volim fotografije koje su bolje zbog obrade nego one same. Za primere o kojima se prica mogu samo da se slozim da je HDR sa onom dolinom i suncem dobra fotka, ostale su silovani snapshotovi i kao da ih nije napravio isti covek. Ona sa kafom je bukvalno fotka koja se pravi bezveznim shkljocanjem po kuci. Meni bi mnogo vrednija bila slicna fotka koja ima neki fazon sa svetlom ali prakticno uradjen, prvo zato sto bi izgledala realnije, a drugo zato sto se tako vezba "svetlo", koje je inace kljuc dobre fotografije, bez obzira da li bilo neko postojece ili dodato na scenu, razumevanje svetla je ono sto je najbitnije, ali u ovoj Instagram generaciji vrednosti su promenjene, kao uglavnom i za sve ostalo, nazalost u negativnu stranu...

Bas tim efektom je unistena "fotografija" u novom Total Recall-u, nije im bilo dovoljno sto je sam film sramotni remake, sve izgleda kao neka genericka igra. Inace, efekat je lens flare anamorphic objektiva, ali njegova digitalna verzija vice "jeftino", jer realno ona i jeste to, vrlo lako se pravi pomocu brojnih plugina za radne programe, bilo za video ili fotografije...
 
Poslednja izmena:
Pa lens flare se lako postiže. Stari objektivi, oprani 10ak puta u acetonu fleruju ko blesavi :D
 
Nema neke obrade sto se tice fontane. Koristio sam classy preset iz Pretty presets familije za LR :) Podrazumeva ostrenje, hladniji wb, split toning, blago povecan vibrance, i smanjeno zasicenje . . .
 
Carnex jel te ne brine to sto slikas ljude bez njihovog znanja?! Realno mislim da bi nekom olupao aparat oglavu kad bi ga skontao da me fotka a nije pitao predhodno!!

Btw fotke su ti odlicne, a stav o hdr-u razumem i podrzavam u potpunosti!!
 
Dok si na ulici/javnoj površini, onda može da te fotka beskonačno (službena lica ne, i još neke stvari ne - da ne smaram kad ne mora). Lupanje o glavu bi pre tebi obilo nego njemu. ;)

Problem je samo objavljivanje. U kojem smislu će to biti i slično. Generalno, ako ne zarađuje od tvog uličnog portreta, onda i nemaš neke osnove za lupanje tj tužbu.
 
Što se tiče straha, ne plašim se. Ima ljudi za koje na keca dolučim da bolje da ne provociram. Većina nemaju ništa protiv, neki te poggledaju popreko ili prokomentarišu ai tu se zaustavlja. Ako se neko pobuni, brišem fotografije bez pogovora sem kada su u pitanju lepe devojke, onda pokušam da ostvarim komunikaciju ;) Upalilo je jednom kada sam joj uhvatio samo noge i dupe ali ispalo za medalju :d

Najopasniji su ljudi koji su nesigurni u sebe i parovi sa gde je neko nadrndan (jer će se muškarac dokaziavati bio on nadrndan ili ona). Ako vidiš par u kojem je to spojeno, jednostavno zaobiđi, biće i drugih prilika.

E, da, probao sam danas JPEG fajlove i kamere (napokon). Oh, kako se nadam da će da plate nekome za dobar JPEG kompresor jer ovaj prosto urniše fotografije.
 
Poslednja izmena:
Opet da napomenem, nisam protiv obrade fotografije. I samo to radim nonstop. HDR ume da bude božiji blagoslov na primer. Bunim se protiv preterivanja. Opet da ilustrujem primerom, HDR snimkom jednog čitača na zidu u hladnom novembarskom danu. Prvo HDR kakav ja mislim da se treba pravi

a potom i original (ev 0) i HDR prepucanost koju često vidimo. Da, iskače iz ekrana i upada u oko ali stvarno... da li je to lepo?

BTW, totalno sam zaboravio da uradim lens correction...
Jeste malo napucano ali to opet zavisi od ukusa, neki ljudi vole agresivne i napadne stvari, pogledaj samo američka vozila kako su napadna i agresivna ali i nemačka za razliku od francuskih i italijanskih koja plene laganim, nežnim i elegantnim linijama.
Svaka roba nađe svoju mušteriju.
 
Poslednja izmena:
Daj primer za devojke sada :D
batali kola
 
Znam da je kompresija na nekima uzela danak al imam problem sa Flickr nalogom pa moram da kacim linkove sa FB

486184_377479442334534_1934048368_n.jpg

536860_377479475667864_1898003999_n.jpg

486270_377479519001193_536405817_n.jpg

73878_377479555667856_1488463392_n.jpg

430704_377479599001185_1466539299_n.jpg

542597_377479649001180_890016835_n.jpg


189690_377479675667844_493244869_n.jpg


407684_377479735667838_952953253_n.jpg
 
Poslednja izmena:
Žena može da bude iz Srbije ali auto mora iz Nemačke :d
 
Poslednja izmena:
Pa da, nemac je nemac, bosch pumpa je bosch pumpa :d:d
 
Djole, nije da može nego mora ;). A nemačka medicina Di Beste:).
 
Ispravka: am besten :p
 
Hvala Djilkoš.
Zezao me wb u garaži a nisam hteo custom da odradim.
8eqezyha.jpg
 
Ti beše koristiš Nikon? :d

Jurivši ranojutarnju fotografiju Beograda preko save naletim na blago za svkoga ko voli da fotografiše scene urabanog raspadanja. Ispod brankovog mosta stoji napušteni kompleks auto servisa koji očigledno, s vremena na vreme udomaćuje beskućnike, grafiti umetnike ali, verovatno i narkomane, Najverovatnije većina korisnika spada u više od jedne napomenute grupe


ulaz-ds by Otoklik, on Flickr


prozor-u-rupu by Otoklik, on Flickr


kockalo1 by Otoklik, on Flickr


vi-lazete-mi-crtamo by Otoklik, on Flickr


topljena-bakica-ds by Otoklik, on Flickr


tike-cb by Otoklik, on Flickr


jazbina-ds by Otoklik, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Ekstra slike. Pohvala za inspiraciju i hrabrost da udjes u jazbinu :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno